Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Francua

W miarę prestiżowy zegarek Tag heuer?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Nie znalazłem stosunkowo odpowiedzi na moje pytania na forum wiec zapytam tutaj. Mianowicie jestem zainteresowany w miarę prestiżowym zegarkiem jak na polskie warunki, raczej używanym gdyż lubię zmieniać i jestem wciąż w drodze do swojego ideału jak większość z nas szacownych członków naszego forum :) 

Posiadam Tag heuer Formuła 1 diver ale kwarc i w sumie jest fajny ale jednak to nie automat, ale czy w sumie musi być automat?

Od zawsze takim ideałem była Omega oraz Tag heuer raczej wersje diver na bransolecie bo uniwersalna cały rok i bezproblemowa. Marki rozpoznawalne przez polskiego Kowalskiego oraz prestiżowe na polskim podwórku. Omega ostatnio odjechała z cenami wiec raczej pozostał tylko Tag heuer Aquaracer.

1. Czy to dobry zegarek waszym zdaniem, warto? Wiem ze większość będzie polecać Longinesa ale to jednak poziom niższy :)

2. Czy jest możliwość przeszklenia dekla by był widoczny mechanizm, kupna gdzieś na ebay dedykowanego do Aquaracer? Ktoś miał styczność? Czy gra niewarta świeczki a widoczny mechanizm trąci słomą? Chociaż nowe Omegi PO takowej mają :)

3. Dobry Poznański zegarmistrz mi mówił i polecał ETA 2892 jako bezproblemowe mechanizmy a unikać sellita. Jak z trwałością czy to zegarek na całe życie?

Zapraszam do dyskusji :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Francua napisał(-a):

Witajcie! Nie znalazłem stosunkowo odpowiedzi na moje pytania na forum wiec zapytam tutaj. Mianowicie jestem zainteresowany w miarę prestiżowym zegarkiem jak na polskie warunki, raczej używanym gdyż lubię zmieniać i jestem wciąż w drodze do swojego ideału jak większość z nas szacownych członków naszego forum :) 

Posiadam Tag heuer Formuła 1 diver ale kwarc i w sumie jest fajny ale jednak to nie automat, ale czy w sumie musi być automat?

Od zawsze takim ideałem była Omega oraz Tag heuer raczej wersje diver na bransolecie bo uniwersalna cały rok i bezproblemowa. Marki rozpoznawalne przez polskiego Kowalskiego oraz prestiżowe na polskim podwórku. Omega ostatnio odjechała z cenami wiec raczej pozostał tylko Tag heuer Aquaracer.

1. Czy to dobry zegarek waszym zdaniem, warto? Wiem ze większość będzie polecać Longinesa ale to jednak poziom niższy :)

2. Czy jest możliwość przeszklenia dekla by był widoczny mechanizm, kupna gdzieś na ebay dedykowanego do Aquaracer? Ktoś miał styczność? Czy gra niewarta świeczki a widoczny mechanizm trąci słomą? Chociaż nowe Omegi PO takowej mają :)

3. Dobry Poznański zegarmistrz mi mówił i polecał ETA 2892 jako bezproblemowe mechanizmy a unikać sellita. Jak z trwałością czy to zegarek na całe życie?

Zapraszam do dyskusji :)

 

To wszystko zależy. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że twój problem nie jest wybór zegarka, a to jak do tego podchodzisz. Chcesz żeby to zegarek Ciebie posiadał a nie ty go. Co więcej polecam obejrzeć jeden z odcinków 1670 na Netflix bodajże, 2. Chyba bardziej w humorystyczny sposób nie da się tego wytłumaczyć, że każdy jak to mówisz Kowalski tudzież inny człowiek ma totalnie w czterech literach twój zegarek ;)  I tylko tobie wydaje się inaczej. Dobrych wyborów ;) 

 

co do pytań:

 

1. Longines nie wiem z jakich powodów miałby być poziomem niższym. Pytanie w czym, bo nie bardzo rozumiem?

 

2. Jeśli szukasz takiego dekla to znaczy że zły model zegarka wybrałeś. Zmiany nie mają sensu.

 

3. Jak kolega wyżej, to zależy. Natomiast tańszy mechanizm jest tańszy w serwisowaniu. 
 

Ps. Zadaj sobie pytanie czy ty kupujesz to co tobie się podoba czy to co Kowalskiemu ma się podobać? Bo jeśli to drugie to co wyżej napisałem jest odpowiedzią jak zle wartości w życiu masz i nad tym bym się zastanowił przed nowym rokiem ;)

Edytowane przez lisciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że znalazłeś piramidę prestiżu, na której w Twoim budżecie Tag Heuer jest najbardziej prestiżowy.

Nie rozumiem w czym Longines jest na niższym poziomie.

I dlaczego pytasz o trwałość ety na całe życie skoro kupujesz używkę bo często zmieniasz zegarki?

 

Źle się czyta ten post.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Francua napisał(-a):

1. Czy to dobry zegarek waszym zdaniem, warto? Wiem ze większość będzie polecać Longinesa ale to jednak poziom niższy :)

2. Czy jest możliwość przeszklenia dekla by był widoczny mechanizm, kupna gdzieś na ebay dedykowanego do Aquaracer? Ktoś miał styczność? Czy gra niewarta świeczki a widoczny mechanizm trąci słomą? Chociaż nowe Omegi PO takowej mają :)

3. Dobry Poznański zegarmistrz mi mówił i polecał ETA 2892 jako bezproblemowe mechanizmy a unikać sellita. Jak z trwałością czy to zegarek na całe życie?

Zapraszam do dyskusji :)

 

1. Nah. Ja bym poleci Aquaracera. Nurki Longinesa do mnie raczej nie przemawiają. No chyba że nowy HC GMT. 

 

2. Nie rób tego. Później przy odsprzedaży większość osób pomyśli że to jakaś chińska podróba. Zresztą kaliber 5 to nic nadzwyczajnego żeby go tak usilnie prezentować. Chociaż rozumiem tą potrzebę. Zarówno z własnych pobódek (fajnie sobie zajrzeć co tam się wyprawia, szczególnie jak się do tej pory miało kwarca), jak i z takich, że można od czasu pochwalić się komuś co na zegarkach się absolutnie nie zna 🙂

 

3. Nie jestem znawcą, ale jak narazie mój jedyny zegarek z którym nie miałem mechanicznych problemów był z mechanizmem ETA. A ten który miał najwięcej owych problemów, to Sellite. 

Czy to coś znaczy? Nie. W ogóle bym się tym nie przejmował i jednak skupił na zegarku a nie ETA vs Sellita. 

 

2 godziny temu, Depipi napisał(-a):

Nie rozumiem w czym Longines jest na niższym poziomie.

Jedni rozumieją i dlatego kupują TH. Inni nie i kupują Lonżiny 😉


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem: 

w miare……

i prestiżowy.

zegarek dla siebie czy dla otoczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, szuwi napisał(-a):

To wszystko zależy. 

 

Oczywiście ze tak stąd moje zapytania, wiem ze zależy :)

5 godzin temu, lisciu napisał(-a):

Myślę że twój problem nie jest wybór zegarka, a to jak do tego podchodzisz. Chcesz żeby to zegarek Ciebie posiadał a nie ty go. Co więcej polecam obejrzeć jeden z odcinków 1670 na Netflix bodajże, 2. Chyba bardziej w humorystyczny sposób nie da się tego wytłumaczyć, że każdy jak to mówisz Kowalski tudzież inny człowiek ma totalnie w czterech literach twój zegarek ;)  I tylko tobie wydaje się inaczej. Dobrych wyborów ;) 

 

co do pytań:

 

1. Longines nie wiem z jakich powodów miałby być poziomem niższym. Pytanie w czym, bo nie bardzo rozumiem?

 

2. Jeśli szukasz takiego dekla to znaczy że zły model zegarka wybrałeś. Zmiany nie mają sensu.

 

3. Jak kolega wyżej, to zależy. Natomiast tańszy mechanizm jest tańszy w serwisowaniu. 
 

Ps. Zadaj sobie pytanie czy ty kupujesz to co tobie się podoba czy to co Kowalskiemu ma się podobać? Bo jeśli to drugie to co wyżej napisałem jest odpowiedzią jak zle wartości w życiu masz i nad tym bym się zastanowił przed nowym rokiem ;)

Gdzie napisałem ze to mój problem? Lubię zegarki, bawię się nimi i kupno czy czytanie o nich to dla mnie raczej przyjemność 😊

 Oczywiście ze Longines jest poziom niżej pozycjonowany niż Tag heuer tak samo Omega wyżej od Taga a np IWC wyżej od Omegi  i chyba nie muszę na tak specjalistycznym forum tego tłumaczyć. To powinno być oczywiste. To ze ktoś się z tym może nie zgadzać nie znaczy ze tak nie jest i z tym nie będę polemizować 😜

Wiem jakie zegarki mi się podobają i mam jasno sprecyzowane gusta wiec nie kupuje zegarków żeby podobały się Kowalskiemu a mi.

Dziękuje za poradę odnośnie systemu wartości, człowiek uczy się całe życie 😊

4 godziny temu, Depipi napisał(-a):

Mam wrażenie, że znalazłeś piramidę prestiżu, na której w Twoim budżecie Tag Heuer jest najbardziej prestiżowy.

Nie rozumiem w czym Longines jest na niższym poziomie.

I dlaczego pytasz o trwałość ety na całe życie skoro kupujesz używkę bo często zmieniasz zegarki?

 

Źle się czyta ten post.

Piramidę prestiżu znam od lat i nie ze wszystkimi pozycjami w niej się zgadzam gdyż zdarzają się pozycje dyskusyjne. Nie kolego, Tag nie jest w niej najbardziej prestiżowy w moim zakładanym budżecie. Nawet takiego budżetu stricte nie założyłem. Bardziej kieruje się stosunkiem do jakości i prestiżu dzielone na trzy 😊 

Pytalem o trwałość jak koledzy oceniają swoje egzemplarze, czego tu się doszukiwać? Co ma trwałość do odsprzedaży? 

Również uważam że źle się czyta ten post 👍 pozdrawiam.

1 godzinę temu, evilym napisał(-a):

1. Nah. Ja bym poleci Aquaracera. Nurki Longinesa do mnie raczej nie przemawiają. No chyba że nowy HC GMT. 

 

2. Nie rób tego. Później przy odsprzedaży większość osób pomyśli że to jakaś chińska podróba. Zresztą kaliber 5 to nic nadzwyczajnego żeby go tak usilnie prezentować. Chociaż rozumiem tą potrzebę. Zarówno z własnych pobódek (fajnie sobie zajrzeć co tam się wyprawia, szczególnie jak się do tej pory miało kwarca), jak i z takich, że można od czasu pochwalić się komuś co na zegarkach się absolutnie nie zna 🙂

 

3. Nie jestem znawcą, ale jak narazie mój jedyny zegarek z którym nie miałem mechanicznych problemów był z mechanizmem ETA. A ten który miał najwięcej owych problemów, to Sellite. 

Czy to coś znaczy? Nie. W ogóle bym się tym nie przejmował i jednak skupił na zegarku a nie ETA vs Sellita. 

 

Jedni rozumieją i dlatego kupują TH. Inni nie i kupują Lonżiny 😉

Dzięki za odpowiedzi 👍 1, 2 i 3 pełna zgoda 😊

Każdy kupuje zegarki jakie mu się podobają lub na jakie go stać ale pozycjonowanie światowych marek powinno być większą lub mniejsza świadomością wśród miłośników zegarków. Nigdzie nie napisałem ze Longines jest gorszy od Tag heuer, tylko niżej pozycjonowany. Tu nie chodzi o to czy jeden jest lepszy od drugiego lub w czym jest lepszy, po prostu jedne marki są pozycjonowane wyżej a inne niżej i choćby nam się to nie podobało lub się z tym nie zgadzamy nic z tym nie zrobimy. Dla kogoś Volkswagen może być lepszy od BMW bo obciach, bo dresy itp ale co z tego skoro na całym świecie jednak to BMW uznawane jest wyżej niż VW 

Pozdrawiam i życzę dobrej nocy 😊

8 minut temu, pawel007 napisał(-a):

Nie rozumiem: 

w miare……

i prestiżowy.

zegarek dla siebie czy dla otoczenia?

Wyczuwam ironię ale odpowiem 😀

w miarę... tak w miarę ponieważ jeśli mówimy o prawdziwym prestiżu to nie te liczby i więcej zer

Napisze to jeszcze raz żeby można było łatwiej przyswoić tekst ze zrozumieniem :) Zegarek zawsze dla siebie, konkretnie diver na bransolecie, automat Tag lub Omega a czy otoczenie się zna czy ma w d*pie nie interesuje mnie to bo to moje zegarki i maja służyć przede wszystkim mnie. Niech pierwszy rzuci kamień kto nigdy nie zadaje pytań na tym forum a nie ze jeden próbuje być bystrzejszy od drugiego...

Jakos na zagranicznym forum zegarkowym ludzie potrafią fajnie odpisywać i i doradzać, ciekawe dlaczego? 😊

Pozdrawiam serdecznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, pawel007 napisał(-a):

Nie rozumiem: 

w miare……

i prestiżowy.

zegarek dla siebie czy dla otoczenia?

Dla szpanu. 👌

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Aquaracera - dobra firma, ładny zegarek (jeszcze bardziej podoba mi się wersja 500m sprzed kilku lat, z datą na godzinie dziewiątej, jest bardziej surowa w wyglądzie, te aktualne są w moim odczuciu bardziej butikowe, delikatne, ale to już kwestia gustu), jak Ci się podoba, to kupuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Francua napisał(-a):

Oczywiście ze tak stąd moje zapytania, wiem ze zależy :)

Gdzie napisałem ze to mój problem? Lubię zegarki, bawię się nimi i kupno czy czytanie o nich to dla mnie raczej przyjemność 😊

 Oczywiście ze Longines jest poziom niżej pozycjonowany niż Tag heuer tak samo Omega wyżej od Taga a np IWC wyżej od Omegi  i chyba nie muszę na tak specjalistycznym forum tego tłumaczyć. To powinno być oczywiste. To ze ktoś się z tym może nie zgadzać nie znaczy ze tak nie jest i z tym nie będę polemizować 😜

Wiem jakie zegarki mi się podobają i mam jasno sprecyzowane gusta wiec nie kupuje zegarków żeby podobały się Kowalskiemu a mi.

Dziękuje za poradę odnośnie systemu wartości, człowiek uczy się całe życie 😊

Piramidę prestiżu znam od lat i nie ze wszystkimi pozycjami w niej się zgadzam gdyż zdarzają się pozycje dyskusyjne. Nie kolego, Tag nie jest w niej najbardziej prestiżowy w moim zakładanym budżecie. Nawet takiego budżetu stricte nie założyłem. Bardziej kieruje się stosunkiem do jakości i prestiżu dzielone na trzy 😊 

Pytalem o trwałość jak koledzy oceniają swoje egzemplarze, czego tu się doszukiwać? Co ma trwałość do odsprzedaży? 

Również uważam że źle się czyta ten post 👍 pozdrawiam.

Dzięki za odpowiedzi 👍 1, 2 i 3 pełna zgoda 😊

Każdy kupuje zegarki jakie mu się podobają lub na jakie go stać ale pozycjonowanie światowych marek powinno być większą lub mniejsza świadomością wśród miłośników zegarków. Nigdzie nie napisałem ze Longines jest gorszy od Tag heuer, tylko niżej pozycjonowany. Tu nie chodzi o to czy jeden jest lepszy od drugiego lub w czym jest lepszy, po prostu jedne marki są pozycjonowane wyżej a inne niżej i choćby nam się to nie podobało lub się z tym nie zgadzamy nic z tym nie zrobimy. Dla kogoś Volkswagen może być lepszy od BMW bo obciach, bo dresy itp ale co z tego skoro na całym świecie jednak to BMW uznawane jest wyżej niż VW 

Pozdrawiam i życzę dobrej nocy 😊

Wyczuwam ironię ale odpowiem 😀

w miarę... tak w miarę ponieważ jeśli mówimy o prawdziwym prestiżu to nie te liczby i więcej zer

Napisze to jeszcze raz żeby można było łatwiej przyswoić tekst ze zrozumieniem :) Zegarek zawsze dla siebie, konkretnie diver na bransolecie, automat Tag lub Omega a czy otoczenie się zna czy ma w d*pie nie interesuje mnie to bo to moje zegarki i maja służyć przede wszystkim mnie. Niech pierwszy rzuci kamień kto nigdy nie zadaje pytań na tym forum a nie ze jeden próbuje być bystrzejszy od drugiego...

Jakos na zagranicznym forum zegarkowym ludzie potrafią fajnie odpisywać i i doradzać, ciekawe dlaczego? 😊

Pozdrawiam serdecznie :)

Bez ironii- po prostu pytam. Co to jest prestiz……🤷‍♂️. Dla kazdego co innego to oznacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prestiż jest względny. 

Tak jak pojęcia - drogo, tanio, dużo, mało. Czyli ile? 

 

Zegarek kupujesz taki który Ci się szczerze podoba i który do Ciebie pasuje. 

I wtedy najlepiej to zagra. 

 

Jeżeli nie podoba Ci się pełen dekiel - nie kupuj takiego zegarka. 

 

Dowolny zegarek jeżeli będzie serwisowany wytrzyma długie dekady. Jeżeli nie będziesz szanował zegarka, rzucał zegarkiem to jego żywot zakończysz tak czy inaczej. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prestiż jest względny, ale Tag jest dobrze rozreklamowany ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co widać po powyższym temacie  :) nie mniej moze 1 na 100 osób będzie wiedziała co to za zegarek. Przy czym jakiejkolwiek by znaczek nie miał, fajnie pokazał Teddy na YouTube ;)  

 

Życie pokazuje na tym forum że każdy ma swoją piramidę prestiżu, człowieki na ulicy swoją. I nie ma co o tym pisać ;) 

Edytowane przez lisciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Francua napisał(-a):

 Oczywiście ze Longines jest poziom niżej pozycjonowany niż Tag heuer tak samo Omega wyżej od Taga a np IWC wyżej od Omegi  i chyba nie muszę na tak specjalistycznym forum tego tłumaczyć. To powinno być oczywiste. To ze ktoś się z tym może nie zgadzać nie znaczy ze tak nie jest i z tym nie będę polemizować 😜

 

No to sie czegos nauczylem dzis na forum :D

 

Powodzenia z zakupem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek to nie samochód czy mieszkanie. Tylko znawcy i/lub interesujący się tematem zegarkowym dostrzegą ten "prestiż".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, cordi7 napisał(-a):

 

No to sie czegos nauczylem dzis na forum :D

 

Powodzenia z zakupem.

 

Czekałem na Twój komentarz. 🙈🎉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w sumie, tez i tez sie z nim zgodze, ze nauczylem sie czegos nowego :)

 

Natomiast dzisiaj znalazlem to ciekawe jak to sie rowniez wagowo wnosi do "prestizu"image.thumb.png.b145888187612dfc91c102d2e5145f29.png

Edytowane przez lisciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę rankingi Morgan Stanley badają "popularność" w oparciu o sumy przychodów ze sprzedaży danych marek natomiast prestiż... Jak porównać Longines z Tommy Hilfiger? 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chciałem zwrócić uwagę tylko że w top 10 taga nawet  nie ma w szwajcarskiej grupie. Jakoś wagowo na prestiż zapewne też sie to przekłada a ilość sprzedanych na tą mityczną rozpoznawalność ;). Tak tylko luźno zwracam uwage ;) i w sumie nie rozumiem tego wątku ;) podoba się tag to proszę kupić i nie drążyć ;)

Edytowane przez lisciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, christ0ff napisał(-a):

Exposed! A Watch Brand Hierarchy – What's on Your Wrist and ...

 

watch-hierarchy.jpg

No i w końcu jest i ona... piramida. Wszystko jasne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, nav napisał(-a):

No i w końcu jest i ona... piramida. Wszystko jasne.

 

Bremont na rowni z GP... no przeciez.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie ponizszy system klasyfikacji, oparty o ilosc zegarmistrzogodzin w przeliczeniu na zegarek, o wiele lepiej szereguje producentow w kategorie:

 

https://watchesbysjx.com/2022/11/watchmaking-market-map-2022.html

 

Warto zauwazyc, ze cytuje:

 

"The presence of Montblanc in this category may shock some readers, but this is only the ratio for the brand’s high-end production at its Minerva facility in Villeret which is set up to provide up to 196 watchmaker-hours per watch. In contrast, Montblanc’s core collection likely receives no more than three watchmaker-hours per watch. Part of the value of a market map like this is illustrating where exceptional collections from mainstream brands fit into the bigger picture."

 

market-map-100-to-299-hours-per-watch.jpg

 

Edytowane przez cordi7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cordi7 jak to rozumieć- im więcej godzin pracownik przeznacza na konkretny egzemplarz tym lepiej bo jest bardziej dopieszczony czy tym gorzej bo technologia firmy jest w tyle za konkurencją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.