Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PRGreg

RENOWACJA SKRZYŃ STARYCH ZEGARÓW

Rekomendowane odpowiedzi

Tu są zdecydowanie lepsi od konserwacji drewna. Ja bym pewnie doprowadził powierzchnię do stanu umożliwiającego położenie politury (kolejne grubości papierów do uzyskania gładkiej powierzchni), zlikwidowałbym plamy, wybrał kolor, dobrał bejcę i finalnie zapoliturował, bo skrzynia IMO bardzo fajna... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fibo czy podpowiesz jak poprawić po naprawcy bo chciałbym by skrzynia była bliższa oryginału.

Ta skrzynia została zniszczona przez jakiegoś pseudo naprawiacza. Nie da się sensownie wyprowadzić jej pod politurę.

Można poszlifować... ,choć nie wiem po co. Położyć potem jakiś wosk... ale cudów bym się nie spodziewał.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tragicznej sytuacji nie ma , da się ale masa roboty . Niestety żeby to zrobić trzeba by część skrzyni rozkleić . Szlifować może wełną stalową do granulacji od00 do 0000 i to sporo ( musisz uzyskać efekt lekkiego połysku). Potem bejca (nawet lekka kilka warstw i odcieni - zależnie od tego co chcesz dostać) dla wyróżniania barw ... podkład, potem bejca terpentynowa, podkład x 2 , szlifowanie bejca wyrównawcza podkład ... i tak do równej gładkiej jednobarwnej powierzchni(+/-). Potem politura 1-2 warstwy. Na koniec wypolerowałbym woskiem na wykończenie ... ale efektu możemy być pewni jak go zobaczymy ;)


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu, zniknie po około 1mm z powierzchni skrzynki... Bo tak głębokie są ubytki...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie bądź takim pesymistą ,05-0,3 mm reszta się wyrówna ... ślady będą lekkie, a co, robić nową skrzynię , czy szukać wtórnej ? Ja bym tak zrobił - naprawił tą.  Żeby się udało - musimy użyć wełna stlowej, która wygładza nie ściera w takim stopniu jak papier. Wełna jak ściera to minimalnie. Jest jeszcze parę zabiegów wyglądających taką powierzchnie no ale wymagają trochę innego zachodu... 

Wszystko da się naprawić ... w zegarach oczywiście, pytanie tylko ile czasu pracy i pieniędzy trzeba włożyć ...  ;)

:rolleyes:

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz w jakim stanie jest korona... Ile tam zakamarków , myślę, że dostała z piachu...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak , ale co wyrzucić ... ?  Ty to byś tak chciał bez nakładu pracy własnych rąk. Zawsze można kogoś wynająć do wygładzenia ...  A tak jak się raz taką skrzynkę wypoleruje to se zapamiętasz że można detale piaskować ale aerografem z drobniutkim piaskiem korundowym  . Ja taki mam i można doczyścić coś absolutnie detalicznego. Aerograf jest wielkości grubszego długopisu.  Podłączasz do 4 hPa sprężarki i każde drewno + mosiądze można matować , itd.

trochę z tym roboty ale fajnie działa .

Poza tym o ile wiem to drewno powinno się nie piaskować, a sodować , ale na pewno na większych elementach pod niskim ciśnieniem ... Piasek jest za ostry ...

https://www.youtube.com/watch?v=Qdd19Ee0-Pk

.

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem... Nie chcę kolegi na minę wsadzić, ale skrzynia ładna, IMO warto się spocić by ją uratować. W końcu oryginalna jest, tylko pokancerowana. Bym najgłębsze ubytki pojechał delikatnie papierem, a potem rzeczywiście wełną całość. Będzie tylko lepiej. 

Mam kilka zegarów w dębowych skrzyniach, powierzchnia nie jest równa, choć stany fabryczne. Dębina tak ma. Jeżeli się trochę wygładzi, to moim zdaniem efekt będzie akceptowalny. Inna sprawa, że mnóstwo pracy. W każdym razie jakieś zdjęcia z postępu prac zamieść  :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram !!!!  Pracy nie mało , ale że zima , to jak najbardziej , pomału do przodu <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ale tam są głębokie bruzdy w materiale. Chcecie zdjąć warstwę 1 mm z powierzchni skrzynki? Tym to się skończy jeśli chcecie wyprowadzić powierzchnię pod politurę.  Leszek, jakim aerografem chcesz piaskować przy pomocy piasku korundowego? Aerograf się nadaje tylko do malowania.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mam taki , i robiłem detale. Można nawet czyścić detale z GESSO.  Robię nim np napisy na wychylnikach z mosiądzu (odtwarzam) ... No to to jeszcze przed tobą do odkrycia . 

Kupiłem kiedyś coś takiego :

https://archiwum.allegro.pl/oferta/mini-pistolet-do-piaskowania-1x-korund-fengda-i6301673407.html

To nie do skrzynek ale do detali ...

Daje radę ... :rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no to kupiłeś pistolet do piaskowania, a nie aerograf, teraz jasne... Polecam jako ścierniwo puder szklany np. Remmersa. Taki używam w mojej mikropiaskarce.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu, nie mogę znaleźć , możesz jakoś przybliżyć , masz opakowanie , albo coś bliżej? Ten piasek korundowy, wprawdzie drobny , ale czasami się przytyka w zbiorniku , może puder będzie lepszy.

Gosia, nie podniecaj się to nie dla ciebie - to  tylko kosmetyk do  zabytków ... a ty się nie zaliczasz do tej kategorii ...  :D  ;)  ;)


No to się zgraliśmy  :D


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wygląda... :D

To są mikrokulki szklane, przyjaźniejsze dla powierzchni obrabianej niż korund.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje że to może być lepsze rozwiązanie ... poszukam.

Ja moc reguluję ciśnienie na wyjściu z kompresora/reduktora . Generalnie to to piaskarka dla modelarzy więc z zsłożenia delikatna . Trochę up...we to piaskowane bo pełno wszędzie tego pyłu, trzeba by mieć kabinę , ale robię to wewnątrz sztywnego worka plastikowego dużego , albo w kartonie większym , albo w lecie na zewnątrz. Generalnie polecam. Fajnie czyści ze rdzy drobne elementy, gwinty, nakrętki blaszki itp...


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry jest piasek kwarcowy który kupuję w Kopalni Piasku Szklarskiego Osiecznica w dowolnej granulacji ,od mączki no i cena jest za worki 25 kg coś koło 50zł a czyści doskonale ale również jest wszechobecny więc bez kabiny to problem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jako amator i miłośnik historii - jakiś czas temu wyrwalem smietnikowi taki oto zegar. Pytałem już tutaj o mechanizm H.A.U,z którym skrzynia jest zgodna. Zamieszczam foto kilku elementów z pytaniem. Czy te skrzynie były kryte politurą,czy woskiem? Moim skromnym zdaniem szkoda zrzucać powłokę do gołego forniru. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić. Przeczytałem cały wątek o renowacji. Teraz muszę pytac licząc,że mi pomożecie. Kolumny i zrobienie delikatnie odbiegają barwą od skrzyni,czego na zdjęciach nie widać. Jak darować plus minus ten zegar? Pozdrawiam.

2

3

4

5

6

7

7

post-108535-0-93656300-1550309467_thumb.jpg

post-108535-0-36886300-1550309539_thumb.jpg

post-108535-0-11615600-1550309606_thumb.jpg

post-108535-0-13903800-1550309702_thumb.jpg

post-108535-0-49288100-1550309754_thumb.jpg

post-108535-0-51943300-1550309838_thumb.jpg

post-108535-0-95253100-1550309958_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak poczytałeś , to już wiesz , że całkowite zrywanie do gołego , to dużo  pracy  i wpadki też się zdarzają .

Więc , Twoja decyzja , bo to Ty wiesz , co chciałbyś uzyskać i mieć :)

Moim skromnym zdaniem ...,  ktoś przeleciał drugim , ciemnym lakierem , ale nie wszystko .   Umyj to wszystko , byle nie pod prysznicem - wiadomo co woda robi - a wszystko się ukarze !!! 

Sadzę , że kolumny i inne elementy ozdobne , są we właściwym kolorze , a reszta powinna być jaśniejsza .

Same drzwiczki i deska korony , zostały niepotrzebnie przyciemnione ( widać , że niestarannie ). Brak dolnej listwy drzwiczek , a ta górna deseczka nad cyferblatem , jest byle jak naprawiana i to był chyba powód lakierowania .

Boki skrzyni tylko przetrzeć , Myślę , że wnętrze też .

Do zrobienia i naprawy , bądź odświeżenia , masz więc drzwiczki i koronę . Popatrz na zdjęcia podobnych w internecie .

Drzwiczki i korona , to lekka politura

Ps.  weź na szmatkę nieco spirytusu i na jakimś miejscu drzwiczek , lub korony spróbuj co wychodzi . byle nie na kolumnach !!!!

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No sporo roboty przy tym zegarze, choć nie jest duży, 

Przede wszystkim musisz go umyć (benzyna lakowa , terpentyna) , masa brudu na nim, choć w sumie skrzynka  nie jest w stanie tragicznym. Trzeba coś zrobić z dziurkami po kołatku. (wydaje się nieczynnymi). Metod jest kilka, id zatykania zapałkami po kit , wosk i szpachle. masz drobne ubytki forniru , brakuje poprzecznej listwy pod kolumnami w koronie. proponowałbym uzupełnić . nie podobają mi się toczenia boczne w koronie,  wydaje mi się że są uzupełniane i niezbyt szczęśliwie. Różnice barw uzupełnił bym bejcą terpentynową ze starwaxa (trzeba dobrać barwę trochę eksperymentując i pamiętać że ostateczny kolor stabilizuje się po 24h)

No a potem jak już wszystko wyczyścisz do pożądanego przez ciebie stanu , z mechanizmem włącznie, to nawoskował bym na ciepło (wosk pszczeli w kawałku z podgrzewaniem delikatnie opalarką) i wypolerował. 

Kiedyś kupiłem taki zegar za grosze Badische Uhrenfabrik Furtwagen AG ... w jeszcze gorszym stanie . zrobiłem małą renowację , prazuje kilka lat . wisi spokojnie . Jakoś mam sentyment do niego- efekt na zdjęciu.

Ale pamiętaj, że jak mnie określił jeden z naszych kolegów - ja to tylko potrafię cytuję.... Rozkleić, rozerwać, podheblować, powiercić nowe kołk, skleić, zmyć, zeszlifować...

;)  :D 

post-92919-0-33874200-1550312757_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silver - po przeczytaniu całego wątku jesteś już solidnie w teorię uzbrojony, akurat tyle aby zaczynać. Nie masz wiele do stracenia, a taki egzemplarz jak Twój to akurat bardzo dobry materiał do zmierzenia się z renowacją. Moim zdaniem warto spróbować. Ja na podobnym "trupku" zaczęłam - chwalić się nie było czym oczywiście, ale zadziałała "magia" - zaraziłam się ;-) Mam ten zegar (nie chodzący bo zębatki zniszczone, ale jako przykład jak NIE NALEŻY robić renowacji, popełniłam chyba wszystkie możliwe błędy, ale wtedy jeszcze nie znałam forum i tego wątku. Ty - jestem tego pewna - takich błędów nie popełnisz :-)

Cokolwiek nie zdecydujesz będzie to nauką..

Do dzieła. Co zniszczone to usuń, co w dobrym stanie - zostaw. Trzymamy kciuki :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję:)) Generalnie mam pewne doświadczenie w konserwacji monet i innych artefaktów, znam określenie "cierpliwość i brak pośpiechu". Dlatego zmierzę się z każdą sugestią i wyciągnę wnioski,zanim zaatakuję pacjenta:) Mechanizm pewnie wymienię na "nowy",gdyż bez znajomości sztuki zegarmistrzowskiej nie skompletuje go. Jedno jest pewne. Będzie tykający wisiał w wyznaczonym już miejscu:) Może za rok,może za dwa;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIE WYMIENIAJ MECHANIZMU !!!!!!!!

Nie wiem skąd jesteś , ale każdy mechanizm da się naprawić i usprawnić, można znaleźć zegarmistrza który pomoże . Tu masz zapewne komplet. 

To, że tarcza i mechanizm jest osobno to nic nie znaczy ! 

SPOKOJNIE , to da się zrobić.


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leskos - pytałem w kilku miejscach. Tutaj również. Brakuje wychwytu,kotwicy itd. Pewnie osobno nie zakupię,chociaż w jego rozbieraniu i skladaniu nabyłem wprawy.

2

3

post-108535-0-28911700-1550315832_thumb.jpg

post-108535-0-98080700-1550315899_thumb.jpg

post-108535-0-62857400-1550315966_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.