Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
pmwas

Amerykańskie zegarki kieszonkowe

Rekomendowane odpowiedzi

Elgin - pytanie ,czy zegarek wart jest tego żeby zainwestować w naprawę osi balansowej ?Dziękuję.attachicon.gifDSC_0045.JPG

 

Podaj więcej szczegółów a może znajdę oryginalną oś.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nr seryjny- 6469891

Jest to zegarek: Rok produkcji: 1895.

OF (open face),

16 S(size),

Model 9,

Lever set, 

Grade 162,

17 jewels (kamieni - chyba),

Oś balansowa jedna z 5 wykonań według oznaczeń fabrycznych nr 861-C

Potrzebuję średnicę czopa, lub jak go brak to średnica otworu kamienia łożyskowego. Średnice są w zakresie od 0,10 do 0,12 mm. Ale mam tylko 0,12 i 0,10 mm.

Gorzej jest z nową sprężyną napędową, która zawsze jest potrzebna przy starych zegarkach. Stare kieszonkowce potrzebują mocy Gdybym miał średnicę wewnętrzną bębna oraz wewnętrzna wysokość bębna i grubość dekla, to mogę coś dobrać. Oczywiście potrzebny jest typ zaczepu.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to zegarek: Rok produkcji: 1895.

OF (open face),

16 S(size),

Model 9,

Lever set, 

Grade 162,

17 jewels (kamieni - chyba),

Oś balansowa jedna z 5 wykonań według oznaczeń fabrycznych nr 861-C

Potrzebuję średnicę czopa, lub jak go brak to średnica otworu kamienia łożyskowego. Średnice są w zakresie od 0,10 do 0,12 mm. Ale mam tylko 0,12 i 0,10 mm.

Gorzej jest z nową sprężyną napędową, która zawsze jest potrzebna przy starych zegarkach. Stare kieszonkowce potrzebują mocy Gdybym miał średnicę wewnętrzną bębna oraz wewnętrzna wysokość bębna i grubość dekla, to mogę coś dobrać. Oczywiście potrzebny jest typ zaczepu.

Pozdrawiam

Z uwagi na to że zegarek chodzi w pozycji deklem do góry ,to myślę że sprężyna jest ok,gorzej z rozmiarem czopa ,chyba poleży dłużej w szufladzie. Pozdrawiam - i dziękuję za zainteresowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na to że zegarek chodzi w pozycji deklem do góry ,to myślę że sprężyna jest ok,gorzej z rozmiarem czopa ,chyba poleży dłużej w szufladzie. Pozdrawiam - i dziękuję za zainteresowanie.

Co za problem? Należy odkręcić mostek balansu, poluzować wkręt mocujący klocek sprężyny włosowej a balans sam wypadnie. Czop można zmierzyć mikrometrem ale delikatnie żeby nie spłaszczyć czopa. Faktycznie. Jeśli masz problem z wyjęciem balansu to nie dasz rady wymienić osi. Gdy będziesz miał wyczyszczony zegarek i sprawdzone łożyska to mogę zrobić ci ten balans.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co za problem? Należy odkręcić mostek balansu, poluzować wkręt mocujący klocek sprężyny włosowej a balans sam wypadnie. Czop można zmierzyć mikrometrem ale delikatnie żeby nie spłaszczyć czopa. Faktycznie. Jeśli masz problem z wyjęciem balansu to nie dasz rady wymienić osi. Gdy będziesz miał wyczyszczony zegarek i sprawdzone łożyska to mogę zrobić ci ten balans.

No, przy okazji uszkadzając włos chwycony w przesuwkę... ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, przy okazji uszkadzając włos chwycony w przesuwkę... ;)

 

Przesuwka jest otwarta a stalowy włos wystarczająco mocny. Zresztą, po poluzowaniu wkrętu można delikatnie wypchnąć klocek to i włos wysunie się z przesuwki.

Troche odwagi!!! kiedyś trzeba zacząć. Spróbuj na innym zegarku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być z zamkiem i wtedy włos zostanie pogięty przy próbie otwarcia zamka i uwolnienia włosa. Ktoś kto tego nie robił może ów włos uszkodzić ... 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stare zegarki nie miały żadnego zamka. Zamek to wynalazek kilkadziesiąt lat późniejszy. Oczywiście najpierw trzeba wyjąć mechanizm z koperty. Wtedy nawet z lupą za 10 zł zobaczysz, że nie ma tam żadnego zamka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, no to jest problem... Na szybko wyjąłem balans z mojego Patka, bo łatwo go wydatować, ten akurat jest z 1885 roku, więc raczej stary i zamek jest jak w mordę...

Co teraz?

 

post-27317-0-27100800-1534711238_thumb.jpg

 

 

 

 

 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej! Ja troszkę odejdę od tematu zamka. Zacząłem rozglądać się za kieszonką na ślub - tak sobie wymarzyłem, a okazja temu sprzyja (wesele rustykalne, garnitur najpewniej piwny/brązowy - coś takiego). Już jakiś czas temu podpytywałem was o kilka rzeczy szukając zegarka z 2 połowy XIX wieku (historyk z pasji i zawodu), ale musiałem chwilowo zaprzestać. Teraz sprawa wróciła, bo trzeba na ślub rzeczy już zbierać :) Jako, że garnitur we wspomnianym kolorze to mniemam, że wchodzi w grę złocony zegarek? Rozglądałem się i było kilka fajnych, ale na zatoce kończyły się o 4 czasu polskiego i wczoraj mnie ktoś przelicytował w Elgin'ie z 1894 roku. Podobają mi się huntery - nie za duże rozmiarowo - tak maksimum 12s. Z jednej strony marzy mi się piękna kieszonka w świetnym stanie, ale na razie nie mam aż tak dużych pieniędzy (jesteśmy młodzi i są inne wydatki dlatego postawiłem sobie budżet około 100$ (wstępnie z opłatami, no chyba, że będzie super pozycja to wtedy dołożę bez problemu). Czy możecie mi coś polecić/podrzucić?

 

Szukałem Elgin, Waltham i Illinois, ale może nie dokładnie, albo nie znam się na tyle dobrze, żeby wyłapać jakąś okazję. Jeżeli założony budżet jest za mały to proszę powiedzcie ile musiałbym dołożyć.

 

Poniżej dodaje linki do aukcji, które aktualnie obserwuję:

 

1) https://www.ebay.com/itm/VINTAGE-ELGIN-POCKET-WATCH-WITH-HUNTERS-CASE/153137908899?hash=item23a7bb0ca3:g:v3YAAOSwn1FbLVfQ

 

Czy da się naprawić jakoś? Wygląda bardzo ładnie i w podobnym ktoś mnie przelicytował wczoraj.

 

2) https://www.ebay.com/itm/Antique-6-Size-New-York-Standard-Gold-Filled-Hunter-Case-Pocket-Watch/352431574461?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

 

3) https://www.ebay.com/itm/1894-Waltham-6-Size-11-Jewell-Gold-Filled-Hunter-Case-Pocket-Watch/153140372209?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

 

Dzięki serdeczne za pomoc!

Edytowane przez Vonziej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolegę po fachu należy wspierać ;)

 

Sprawa jest do załatwienia w tym budżecie, zwłaszcza, że 12s jest OK (mniejsza opcja jest tańsza).

 

Musi być savonette? tylko XIX wiek?

 

Mnie osobiście bliski sercu jest Hamilton - np. taki: 

https://www.ebay.com/itm/1926-Hamilton-912-Gold-Gilled-Pocket-Watch-17-Jewels-12-Size/153141803590?_trkparms=aid%3D444000%26algo%3DSOI.DEFAULT%26ao%3D1%26asc%3D51915%26meid%3D6eaac534c2174b7d8eea37aa64bfd540%26pid%3D100752%26rk%3D6%26rkt%3D6%26sd%3D352431574461%26itm%3D153141803590&_trksid=p2047675.c100752.m1982

 

Wg mnie warto poszukać modelu nie tylko ładnego zewnętrznie, ale też z mechanizmem co najmniej 17 jewels.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolegę po fachu należy wspierać ;)

 

Sprawa jest do załatwienia w tym budżecie, zwłaszcza, że 12s jest OK (mniejsza opcja jest tańsza).

 

Musi być savonette? tylko XIX wiek?

 

Mnie osobiście bliski sercu jest Hamilton - np. taki: 

https://www.ebay.com/itm/1926-Hamilton-912-Gold-Gilled-Pocket-Watch-17-Jewels-12-Size/153141803590?_trkparms=aid%3D444000%26algo%3DSOI.DEFAULT%26ao%3D1%26asc%3D51915%26meid%3D6eaac534c2174b7d8eea37aa64bfd540%26pid%3D100752%26rk%3D6%26rkt%3D6%26sd%3D352431574461%26itm%3D153141803590&_trksid=p2047675.c100752.m1982

 

Wg mnie warto poszukać modelu nie tylko ładnego zewnętrznie, ale też z mechanizmem co najmniej 17 jewels.

 

Nie musi być Savonette - preferowałbym, ale to nie sprawa kluczowa - najważniejsze to, że zależy mi na XIX wieku jednak...

Edytowane przez Vonziej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, no to jest problem... Na szybko wyjąłem balans z mojego Patka, bo łatwo go wydatować, ten akurat jest z 1885 roku, więc raczej stary i zamek jest jak w mordę...

Co teraz?

Zamek w zegarkach szwajcarskich pojawił się wcześniej niż w amerykańskich.

Tak szczerze mówiąc, to zastanawiam się, czy Amerykanie w ogóle kiedykolwiek zauważyli potrzebę zastosowania takiego rozwiązania, bo np. w tym oto Elginie...

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/148424-na-końcu-ery-kieszonek-elgin-543-u-s-a/

 

...zamka nie ma, pomimo młodego wieku.

 

Natomiast teraz przyszlo mi do główki, że zamek spotyka się w niektórych Walthamach z WCZESNEGO okresu produkcji, które miały włos pod kołem balansowym - to zamek miewały już około roku 1860.

 

EDIT

 

Korzystajac z okazji - nowy zakup - Waltham model 1883 na rynek brytyjski:

 

post-2232-0-24835700-1535185799_thumb.jpg

 

post-2232-0-96148700-1535185805_thumb.jpg

 

Ponieważ to prawie anglik - więcej opisałem tu (2-gi post):

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/158663-angielski-zegarek-kieszonkowy/?do=findComment&comment=2346034

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kołki na przesuwce zamiast zamka stosowane są często przy włosach breguetowskich, takie mam spostrzeżenie...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, bo trudno taki zamek zamknąć ;)

Natomiast w USA zamek po prostu stosowano rzadko. Ja naprawdę widziałem chyba tylko raz - w Walthamie model 1857 z włosem na dole. Głowy nie dam, ale chyba tylko w tym...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerywam ciszę - mam takiego Hampdena...

Niestety za wiele nie mogę o nim napisać :( .

3f735b8ecbe10eb5med.jpg

 

 

Trafiłem też na takiego Elgina - w bazie pwdb określono go jako railroada ...

 

2d5788d1f7f835efmed.jpg

 

Koperty nie mam, ale zastąpił mu ją IWC - zaskakująco dobrze pasuje :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istnieje seria mechanizmów IWC zwyczajowo nazywanych 'Elgin'.

Związki tej zwyczajowej nazwy z Elgin Nat'l Watch Co. sa nieznane i w zasadzie uważa się, ze ich nie ma, ale faktycznie mechanizmy te są konstrukcyjnie podobne do ówczesnych 16-tek z Elgin, więc kto wie, na czym wzorowali sie konstruktorzy :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pawle za ten wpis - mechanizm ten pasuje idealnie do koperty cal. 52 - może to przyczynek do odkrycia dowodu inspiracji w IWC, bo werk jest trochę starszy od koperty.

To Grade 4 z 1880 r. - ciekawe dlaczego uważany za railroada?

Edytowane przez Grigoris1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat miano "Elgin" mają wcześniejsze kalibry, ale moze rozmiar został...

Twój Elgin to RR grade, bo rok 1880 to jeszcze przed zaostrzeniem kryteriów. Illinois model 3 grade 106 tez był RR w tamtym czasie, a pozniej by się juz nie załapał.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile się nie mylę to IWC został założony przez Amerykanina. Tu można dopatrzyc się związku z Elgin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A owszem. Zresztą z początku mechanizmy sygnowano Internat'l Watch Co. New York, czyż nie :) ?


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym? Bardzo gruba. Nie wiem ile by to było w mikrometrach, ale koperty 25-letnie robiono z gruba warstwą złota po obu stronach mosiężnej blachy.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.