Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kiniol

Zegary z monarchii austro-węgierskiej

Rekomendowane odpowiedzi

A werk z "osprzętem" jest stary ?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A werk z "osprzętem" jest stary ?

 

….jak najbardziej, wszystkie mechanizmy od tego gościa są stare, to dłuższy temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o takich zegarach, czy ujmą jest, mieć taki egzemplarz, czy egzemplarze w swoich zbiorach wiedząc, że to kopia?

 

Nie jest ujma miec cos tak pieknego, w tak perfekcyjnym wykonaniu!

Jesli bym mial odpowiedni/wyjatkowy mechanizm to na pewno zamowilbym taka skrzynie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

….udało mi się przypadkiem znaleźć zdjęcia.

 

 

post-23969-0-85543800-1360706404_thumb.jpg

post-23969-0-96542100-1360706411_thumb.jpg

post-23969-0-07494700-1360706421_thumb.jpg

 

Wygląda dobrze.

Trochę się napracowałeś z tym zegarem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wygląda dobrze.

Trochę się napracowałeś z tym zegarem.

 

 

Z tym może nie tyle, co z innym wiedeńczykiem, wstawiłem zdjęcie parę postów wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o takich zegarach, czy ujmą jest, mieć taki egzemplarz, czy egzemplarze w swoich zbiorach wiedząc, że to kopia? Ja osobiście jestem pozytywnego zdania, wiszą sobie na oddzielnej ścianie, pokazując je, mówię, to są kopie (praktycznie nie osiągalne), dodam, że zrobione na podstawie oryginałów no i też mają swoją wartość.

 

Jakiś czas temu biłem się bardzo z myślami, czy nie kupić tego mechanizmu.

 

post-35992-0-75780800-1360782824_thumb.jpg

 

Odpuściłem sobie. Chodziło o skrzynie, patrząc teraz , Twoja skrzynia pasowałaby do niego jak ulał.

To byłby piękny zestaw z taką skrzynią.

Dorobienie skrzyni do mechanizmu, starą techniką i jeszcze ze starego drewna nie jest w moim przekonaniu złe.

Co robić z takimi mechanizmami?

Jednak orginał, to orginał.

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokażę jeszcze dwie kopie, nie, dlatego żeby przekonać do tych zegarów a dlatego, że coś trzeba robić z tymi pięknymi mechanizmami. Na oryginalne skrzynie, tej wielkości raczej się nie doczekają. Gotyk ma ponad 2 m, naciąg miesięczny, drugi 1, 50 m, też miesiąc.

 

 

post-23969-0-30123500-1361919244_thumb.jpg

post-23969-0-81087600-1361919251.jpg

post-23969-0-44305000-1361919259.jpg

post-23969-0-14341200-1361919267.jpg

post-23969-0-29998900-1361919277_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym mechanizmem chcę nawiązać do poprzednich postów. Czeka na skrzynię już parę lat u mnie. Okres druga ćwiartka XIX wieku. Mało prawdopodobne żebym trafił 170 letnią skrzynię a jak trafię to zegar i tak będzie po przeszczepach. I to są właśnie uroki kolekcjonerstwa.

 

 

post-23969-0-67545400-1361919441_thumb.jpg

post-23969-0-66308300-1361919444.jpg

post-23969-0-26529600-1361919450_thumb.jpg

post-23969-0-81442900-1361919454_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie kusiło Cię oprawić go we współczesnej skrzyni ? Szlachetne drewno, prosta konstrukcja, dużo szkła. Żadna kopia.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie kusiło Cię oprawić go we współczesnej skrzyni ? Szlachetne drewno, prosta konstrukcja, dużo szkła. Żadna kopia.

 

Tak, myślałem o tym, ale jeszcze czekam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może nie robić przeszczepu ani nowej formy konstrukcji, a wybrać / znaleźć sobie odpowiedni komplet mebli z tamtego okresu i zrobić do niego odpowiednią skrzynkę.

Najlepiej z materiałów również z tamtego okresu... to nie jest aż tak trudne ;)


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze go kupiles juz w wersji do powieszenia na sciane - ktos go barbarzynsko przystosowal do wiszenia na scianie.

Ja podaje 3 - opcje:

- zakryc mechanizm z kozdej ze stron ramkami mosieznymi z fazowanym szklem.

Oprzec konstrucje na dolnej polce lub tych bolcach aby dodatkowo nie ingerowac w mechanizm.

Bedzie wygladal jak teraz tylko zabespieczysz przed brudzeniem.

 

93043000.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może nie robić przeszczepu ani nowej formy konstrukcji, a wybrać / znaleźć sobie odpowiedni komplet mebli z tamtego okresu i zrobić do niego odpowiednią skrzynkę.

Najlepiej z materiałów również z tamtego okresu... to nie jest aż tak trudne ;)

 

Ale "to już było". Lub raczej - zdarza się często. A widziałeś kiedyś stary mechanizm w nowoczesnej, dobrej klasy skrzyni ? Ja nie.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze go kupiles juz w wersji do powieszenia na sciane - ktos go barbarzynsko przystosowal do wiszenia na scianie.

Ja podaje 3 - opcje:

- zakryc mechanizm z kozdej ze stron ramkami mosieznymi z fazowanym szklem.

Oprzec konstrucje na dolnej polce lub tych bolcach aby dodatkowo nie ingerowac w mechanizm.

Bedzie wygladal jak teraz tylko zabespieczysz przed brudzeniem.

 

93043000.jpg

 

 

Ulan, przy mechanizmie nie było żadnych ingerencji. Przy tych mechanizmach z tego okresu takie rozwiązania były. Te bolce, o których piszesz w późniejszym okresie były nawet regulowane tak jak pionizery. Mostek kotwicy spełniał trzy funkcje, służył do wieszania mechanizmu, jako wieszak dla wahadła (tu akurat wahadło na nitce, prawidłowo dla tego okresu, ale to nie reguła) no i do montażu kotwicy. pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale "to już było". Lub raczej - zdarza się często. A widziałeś kiedyś stary mechanizm w nowoczesnej, dobrej klasy skrzyni ? Ja nie.

 

Ale "to już było" ;)

 

 

Albo inaczej - powstało wiele form skrzynek, ale czy powstała już ta najlepsza w danym stylu ?

 

 

A teraz trochę z ;) :

 

Wiesz, że jestem na etapie steampunk, ale się z tym nie wychylam by nie zostać ukamienowanym .

 

Cóż - przyjdzie mi chyba być jednym z pierwszych dbających nie tylko o formę ale i o treść w tym trendzie ;)

Zdaję sobie sprawę, że nie będę zrozumiany i narażony na szyderstwa, obelgi i nienawiść ( to wszystko oczywiście z powodu zazdrości ;) ) .

Ale "treść" w steampunk'u to wyzwanie dla prawdziwego mężczyzny :D ( bo póki co w 95% treść jest fikcją )

Edytowane przez Mariusz

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ulan. Elsner i Petrowitz przenieśli do wnętrza skrzyni "ludową" konstrukcję typu Brettluhr, modną na przełomie XVIII i XIX wieku. Jak również uparcie stosowali anachroniczny napęd liną bez końca Huygensa. I dlatego są wielcy ;)

 

Wiener-8Tage-Brettluhr.pdf

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ulan. Elsner i Petrowitz przenieśli do wnętrza skrzyni "ludową" konstrukcję typu Brettluhr, modną na przełomie XVIII i XIX wieku. Jak również uparcie stosowali anachroniczny napęd liną bez końca Huygensa. I dlatego są wielcy ;)

 

Wiener-8Tage-Brettluhr.pdf

 

A! Nie zauwazylem ze jest to naped bez konca,

Znam ta konstrukcje - nawet byly wystawiane jakies na allegro i ebayu.

Zmylil mnie ten wspolny mostek kotwicy i mocowania wahadla oraz sposob osadzenia pretow.

No tym bardziej dalbym te szklane ramki i zostawil wszystko na widoku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia zegara na pierwszy rzut oka nie wygląda na starą jak jest w rzeczywistości. Chociaż mazerunek może coś sugerować, ale jednak forma skrzyni wydaje się temu przeczyć. Dopiero jak mechanizm trzymam w ręku, nabieram szacunku do tego zegara. Poprzedni właściciel bez znajomości tematu, dorobił freiburgską brodę, no i trzeba będzie to zmienić.

 

 

post-23969-0-71595500-1362518550.jpg

post-23969-0-43018100-1362518568.jpg

post-23969-0-91572100-1362518579.jpg

post-23969-0-64880300-1362518589.jpg

post-23969-0-42921400-1362518599.jpg

post-23969-0-92641300-1362518617.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś tam na tej koronie jeszcze chyba było?

 

 

……brakuje listwy półokrągłej no i tu gdzie, ( nazwę to koło sterowe), brakuje drewnianego kółka.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

……brakuje listwy półokrągłej no i tu gdzie, ( nazwę to koło sterowe), brakuje drewnianego kółka.

 

To pikuś dla Ciebie.

Wahadło dużo daje temu zegarowi, patrząc na niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne te zegary.

Czy dało by radę z kierunku kolekcjonerskiego / stolarskiego zboczyć trochę w zegarmistrzowski i pooglądać mechanizmy ?


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne te zegary.

Czy dało by radę z kierunku kolekcjonerskiego / stolarskiego zboczyć trochę w zegarmistrzowski i pooglądać mechanizmy ?

 

....następnym razem się postaram :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wahadlo, szczegolnie regulacja - super.

To co jest oryginalne jest w dobrym stanie - wiec chyba bedziesz tylko odswiezal.

Tylko nowe elementy "dobarwic" do reszty.

Masz dar do wynajdowania charakternych zegarow!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się oprzeć wrażeniu że to podróba.....Może dlatego że z Węgier..... Popatrzcie na zębniki.....Dawno nie widziałem w mechaniźmie zębników........ Anglicy mówią na nie "lantern pinions" wyleciało mi z głowy jak się takie zębniki określa po polsku.

Tak to jest kruca bomba jak się czyta angielskie książki o zegarach.Terminologia mi sie miesza....sorry.

 

http://www.ebay.pl/itm/321080327208?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.