Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kiniol

Zegary z monarchii austro-węgierskiej

Rekomendowane odpowiedzi

No jesteście nieocenieni. Brakuje mi doświadczenia i wiedzy bez dwóch zdań! Jakoś ta kompensacja do mnie nie przemawiała tzn połączenie drewna z metalem. Poza tym rozwiązanie wydało mi się nowe niepasujące do wieku i stylu skrzyni. Myliłem się. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem swoje plany co do tego zegara ( ciekawy jestem czy trafił do Polski) ale mi nie wyszło.

 

Zająłem zaszczytne drugie miejsce ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez go obserwowalem, odpuscilem bo kupilem cos innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś ta kompensacja do mnie nie przemawiała tzn połączenie drewna z metalem.

Połączenie drewna (zapewne jodłowego) z mosiądzem to bardzo dobra para materiałów na wahadło kompensacyjne. Drewno jodłowe ma współczynnik rozszerzalności termicznej 3,7x10-6 1/K a mosiądz 1,9x10-5 1/K. Oznacza to, że pręty mosiężne wydłużą się ok. 5 razy bardziej niż pręt drewniany przy takim samym przyroście temperatury. Wydłużenie prętów mosiężnych można wykorzystać aby przemieścić w górę (poprzez układ dźwigni) dodatkową masę umieszczoną wewnątrz soczewki. Jest taki patent: wahadło Ellicotta (http://zegarkiclub.p...__1#entry620850)

 

O tym, że omawiany zegar może mieć taką kompensację świadczyłoby zdjęcie, na którym widać odciśnięty ślad pierścienia umieszczonego wewnątrz soczewki. Przynajmniej tak mi się zdaje.

 

post-22303-0-48763600-1327611380_thumb.jpg

 

A przy okazji: dobrałem kotwicę do tego zegara - pasuje idealnie do zawieszenia :blink:

 

post-22303-0-40567400-1327610251_thumb.jpg


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat tego zegara jest temat założony na NAWCC przez jego nabywcę. Po czasie doszedł, że zegar jest składakiem. Zaiste, widać że tarcza (pomijając że dwudzielna) jest za duża w stosunku do wskazówek (lub raczej nowe wskazówki są za krótkie), napisy ponoć świeżutkie, werk wygląda jak wczesnego, niesygnowanego Lenzkircha, z regulowanymi paletami (które byłoby zaiste trudno zastosować Josefowi Johandel, aktywnemu do roku 1844). Skrzyni też się dostało. Tylko samo wahadło wygląda na przeszczep "z epoki", wieszak ponoć też przeróbka. Warto także zauważyć, że człowiek pisał iż to składak - podróbka z Polski, mimo że sprzedawca był z Węgier.

http://mb.nawcc.org/showthread.php?81496-Josef-Johandel-in-Wien


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie naruszam ACTA

 

post-22303-0-65070100-1327622222_thumb.jpg


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Popatrzcie na ten zegar: http://www.ebay.pl/itm/320838855577?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 Skrzynia jak na mój gust przypomina proste formy z lat 20-30 XXw. Zresztą ktos majstrował przy plecach bo widac doklejany fornir w górnej części. Moją uwagę przykuł mechanizm który o ile mnie oko nie myli posiada cechy

werków z połowy XiXw. (charakterystyczne mocowanie osi kotwicy wychwytu, widelec itp) tylko ta kotwica z regulowanymi paletami troche mi nie pasuje. Może po prostu to późniejszy mechanizm a może składak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Popatrzcie na ten zegar: http://www.ebay.pl/i...984.m1423.l2649 Skrzynia jak na mój gust przypomina proste formy z lat 20-30 XXw. Zresztą ktos majstrował przy plecach bo widac doklejany fornir w górnej części. Moją uwagę przykuł mechanizm który o ile mnie oko nie myli posiada cechy

werków z połowy XiXw. (charakterystyczne mocowanie osi kotwicy wychwytu, widelec itp) tylko ta kotwica z regulowanymi paletami troche mi nie pasuje. Może po prostu to późniejszy mechanizm a może składak.

 

Witam

 

mechanizm to (Gebrueder Jung).Ulan założyl temat-Z jakich lat moze pochodzic ten mechanizm? Gebr,Jung? Znalazles podobny, zamiesc zdjecie-,skrzynia według mnie od innego zegara.Plecy są raczej pokryte papierem,słyszałem że Lenzkirch tak robił.

 

EDIT

Zdjęcia zegara z linku PRGrega wylądowały tutaj

Edytowane przez tarant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ostatnio się zastanawiałem nad tarczami zegarów z okresu biedermeier z Wiednia.

 

Czy komuś z kolegów jest wiadoma jakaś konkretna data kiedy pojawiły się tarcze dzielone w tego typu zegarach.

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Układ " z zewnątrz porcelanka/wewnętrzny pierścień/mosiądz" - od końca XVIII wieku w stojących , wiszących takich jest całkiem sporo już z pierwszej ćwierci XIX wieku. Porcelanka/wewnętrzny pierścień/porcelanka gdzieś od 1840.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ostatnio się zastanawiałem nad tarczami zegarów z okresu biedermeier z Wiednia.

 

A co? Bedziesz mial cos do pokazania?.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co? Bedziesz mial cos do pokazania?.....

 

 

Oglądałem ostatnio zegar u swojego znajomego z dzieloną tarczą

 

Zobaczymy :)

 

Dziwi mnie , że jest metalowy prent wahadła a raczej powinien być drewniany.

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ostatnio się zastanawiałem nad tarczami zegarów z okresu biedermeier z Wiednia.

 

Czy komuś z kolegów jest wiadoma jakaś konkretna data kiedy pojawiły się tarcze dzielone w tego typu zegarach.

Konkretnej daty od kiedy w zegarach wiedeńskich pojawiły się dzielone tarcze nie znam, ale w pierwszej połowie XIX w. się zdarzają, a w drugiej to nawet często. Jako przykład dam ciekawy zegar z 1800 roku.

post-859-0-27212300-1343436449_thumb.jpg

 

Dziwi mnie , że jest metalowy prent wahadła a raczej powinien być drewniany.

Stalowe pręty wahadła są częste w zegarach wiedeńskich i jeżeli chodzi o oryginalność zegara to taki pręt świadczy na plus (ale pewności oczywiście nie daje).


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stalowe pręty wahadła są częste w zegarach wiedeńskich i jeżeli chodzi o oryginalność zegara to taki pręt świadczy na plus (ale pewności oczywiście nie daje).

 

Natomiast co do walorów kompensacji termicznej pojedynczy stalowy pręt świadczy na minus w porównaniu ze zwykłym, sosnowym... Pręty inwarowe czy wahadła rusztowe - kompensacyjne to już całkiem inna sprawa.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natomiast co do walorów kompensacji termicznej pojedynczy stalowy pręt świadczy na minus w porównaniu ze zwykłym, sosnowym... Pręty inwarowe czy wahadła rusztowe - kompensacyjne to już całkiem inna sprawa.

Co to był za stop to nie wiem (a może czyste żelazo), ale paskudnie korodował (rdzewiał), co najczęściej widać jest z tyłu pręta (a raczej listwy, bo są one wyprofilowane tak jak drewniane), który nie był tak wypolerowany jak przód. Czas wtedy biegł dużo wolniej niż teraz :) więc dokładność zegara do zwykłego użytku miała pewnie dużo mniejsze znaczenie, chociaż mam przykłady gdzie zastosowano wymyślna kompensacje temperaturową:

post-859-0-55630100-1343464412_thumb.jpg

post-859-0-12114300-1343464414_thumb.jpg


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wszystko wskazuje, że na zegar z dzieloną tarczą można się natknąc od początku XIX wieku i niekoniecznie pręt wahadła musi być drewniany (nie chodzi o te z kompensacją)

 

Dziękuję za pomoc.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazje się trafiają........Ładny egzemplarz na pierwszy rzut oka...Takie skrzynie bardzo mi sie podobają.

Ktoś ustrzelił fajny zegar!

 

http://www.ebay.pl/i...984.m1423.l2649

 

Trafil do Polski! Nie nie ja...ale wiem kto!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

….od ponad miesiąca nic się tu nie dzieje, pomyślałem, że wrzucę tu jeden ze swoich.

Meyer Wilhelm 1848-1880, stan zegara idealny, tylko do kosmetyki. Wahadło 80 cm, waga wahadła 600 g, waga 1800 g, naciąg miesięczny, koledzy, jakim przedziale czasowym byście go umieścili i do jakiego stylu można go zaliczyć?

 

 

post-23969-0-92279000-1358109510.jpg

post-23969-0-77522400-1358109515.jpg

post-23969-0-13399700-1358109523.jpg

post-23969-0-87389100-1358109530.jpg

post-23969-0-12042500-1358109535.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ok. 1870 roku. Mój Fraenkl jest podobny.

 

frankl3.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

Widzę, teraz jak powinna wyglądać wskazówka minutowa do okularków godzinowych.

Czy masz może zdjęcia kotwicy?

Mój ma identyczny mechanizm, ktoś musiał je produkować a poszczególne manufaktury montowały je w skrzynkach swojej produkcji.

Czy twoja skrzynia jest mazerowana czy też w okleinie?

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ok. 1870 roku. Mój Fraenkl jest podobny.

 

frankl3.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

Widzę, teraz jak powinna wyglądać wskazówka minutowa do okularków godzinowych.

Czy masz może zdjęcia kotwicy?

Mój ma identyczny mechanizm, ktoś musiał je produkować a poszczególne manufaktury montowały je w skrzynkach swojej produkcji.

Czy twoja skrzynia jest mazerowana czy też w okleinie?

 

 

…..przepraszam za spóźnienie, skrzynia w mazerunku, zdjęcia kotwicy.

 

post-23969-0-50740800-1358283014_thumb.jpg

post-23969-0-00176700-1358283019_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.