Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Młot Thora

Chodzik

Rekomendowane odpowiedzi

A co wy na to Panowie

Witam serdecznie wszystkich miłośników starych zegarów a ja chyba też jestem jednym z nich .Jest to mój pierwszy wpis i chciałbym wszystkich serdecznie pozdrowić i uzyskać fachową opinię na temat zegara który niedawno nabyłem .Jest dla mnie wielką zagadką??????????????Tarcza bliżniaczo podobna do tarcz Beckerów z tą najstarszą sygnaturą. Zawieszka wahadła jest jak przy starych Beckerach. Sanki mocowane na jedną śrubę ,nie spotkałem się z takim mocowaniem, ciekawe są dwa mocowania w szufladzie, jedno to mocowanie do sanek a drugie to mocowanie linki do wagi, mianowicie jest tylko otwór gdzie zawiązuje sie ją na supeł, brak haczyka. Werk o nr.4225,brak innej sygnatury .Ciekawe jest też kształt płyt? Skrzynka nie nosi cech mocowania innego mechanizmu, sama skrzynia jest też piękna 100% orginał, bez dwu sterczyn na górze, których brakuje. Wiele cech skrzynki jest wręcz bardzo podobne do skrzyń Beckera. Wydaje mi się, że jest to nasz Swiebodzicki zegar tylko co to jest i kto to zrobił ????????????????????????????

post-35992-0-34364500-1298747595_thumb.jpg

Mod

Odciąłem posty od "Ulańskie fantazje". Proszę zakładać nowe tematy a nie doklejać się bez sensu w cudzych..

Edytowane przez tarant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam prawie identyczną skrzynię również z mechanizmem no name. Różnica polega na tym iż moją ktoś pomalował na zielono ale pod spodem jest również czarna politura.

Takie skrzynie były robione przez Beckera w latach 70 XIXwieku i to może być produkt z ich stolarni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy masz chodzika?,jeśli tak to czy ma taką budowę jak mój.Wydaje mi się,że to raczej są lata 60te. Masz wzór wskazówek? Może ktoś coś nam dorzuci coś od siebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś ostatnio za dużo pojawiło się tych skrzyń. Nie przesądzam, może wzór był naprawdę popularny.
Becker z zatoki 35235, opis niedokładny, chyba miniatura 16 cm...:
bb6bbec081965967.jpg
f3f1564ec15a9821.jpg

5c3e3b99e49179b9.jpg
f7670eb2c1846b86.jpg

Tutaj miniatura 16 cm z werkiem podobnym do Lenzkirchów, niedawno był na All:
39d69d3bbfa03f76.jpg

08296384aa26fa08gen.jpg

e68870322d939344.jpg

Tutaj zaś Endler:

134302982b42b9acgen.jpg

452648f6b4557084gen.jpg
ae4d3bd3d327cb67gen.jpg

A tu dla przypomnienie owe Beckery :

617c9dd98307cbf5gen.jpg

ed77be08dba8db24gen.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest to nasz Swiebodzicki zegar tylko co to jest i kto to zrobił?

 

Prawdopodobnie, ale w tym zegarze kiedyś wymieniono mechanizm. Świadczą o tym dwie rzeczy:

 

  1. Płyty mechanizmu były za szerokie i haczyły o sanki więc je spiłowano
  2. Okągła tarcza (ta z kołeczkami) miała większą średnicę niż opaska i została przycięta. Oryginalna powinna mieć wywinięty rant w który wkręcano śrubki mocujące opaskę.

Mogę spekulować, że z oryginalnego zegara zostały sanki z wsuwką, wahadło (jeśli ma cynkowy spód) z prętem (górne mocowanie wygląda na beckerowskie) oraz tarcza wraz z ramką. Środek tarczy jest już chyba z przekładki bo jego ramka ma inną patynę niż zewnętrzna opaska.

 

Co do otworu we wsuwce w którym umocowano na węzełek koniec linki to napewniej zaginął haczyk zakuwany w tym otworze.

 

Skrzynia wygląda na frejburską z lat 60-80 XIX w. więc najlepsze wskazówki to ?okularki?.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam prawie identyczną skrzynię również z mechanizmem no name. Różnica polega na tym iż moją ktoś pomalował na zielono ale pod spodem jest również czarna politura.

Takie skrzynie były robione przez Beckera w latach 70 XIXwieku i to może być produkt z ich stolarni.

 

Czy możesz dodać zdięcia swojego zegara i mechanizmu,porównamy sobie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś ostatnio za dużo pojawiło się tych skrzyń. Nie przesądzam, może wzór był na prawdę popularny.

Becker z zatoki 35235, opis niedokładny, chyba miniatura 16 cm...:

 

 

Dziękuje bardzo za wystawienie mojego postu jako oddzielny temat i za pomoc o której nawet nie pomyślałem a otrzymałem, też myślę, ze bez sensu jest się do kogoś doklejać ale po wielu nieudanych próbach samodzielnego wystawienia postu i nie powiem ilu emailach z operatorem, które nic nie dały postanowiłem się dokleić. Dlatego jeszcze raz dziękuję za pomoc. Wracając do tematu z chodzikami Beckera stykałem się i posiadam jeden egzemplarz z połowy lat 70 XIX w ze starą sygnaturą. Tego Lenzkircha oglądałem na Allegro ale Lenzkich w tej skrzyni??? Chociaż czasami. Te skrzynie to chyba typowy wzór Beckeroski i Endler w połowie lat 60 gdy powstawał też zaczął je stosować. Bardzo fajne zdjęcia Endlera i Beckerów. Co myślisz o moim werku? Jego budowie(płytach) Ja nigdy jeszcze nie zetknołem się z Beckerami(chodzikami) poniżej 1865roku.Na Allegro jest jeden od dłuższego czasu z 1868 ale obudowa nie od niego ma ten sam wychwyt co mój. Coś tych podobieństw jest trochę, i tak to jest jak werk nie ma sygnatury. Jeszcze raz wielkie dzięki za zdjęcia i pomoc przy poście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie, ale w tym zegarze kiedyś wymieniono mechanizm. Świadczą o tym dwie rzeczy:

 

  1. Płyty mechanizmu były za szerokie i haczyły o sanki więc je spiłowano
  2. Okągła tarcza (ta z kołeczkami) miała większą średnicę niż opaska i została przycięta. Oryginalna powinna mieć wywinięty rant w który wkręcano śrubki mocujące opaskę.
 
 
 
Dlaczego myślisz, że kiedyś wymieniono mechanizm, bo płyty so innego kształtu na dole przecież tak mogło być ?(pomyślałeś o tym)Wydaje mi się ze to manufaktura tylko czyja Becker,Endler może ktoś inny .Widziałem tu gdzieś na forum sygnaturę Beckera z imieniem nazwiskiem i kotwicą a numer wskazywał ,że już dawno jej nie powinno być i co ty na to?
 
Co do podkładu tarczy moim zdaniem jest oryginalna bez przeróbek, podkład ręcznie docięty nie miał rantu, świadczą o tym ślady na powłoce podkładu które pozostawiły śruby mocujące opaskę a w miejscach śrub mocujących są ślady po zgrubieniach na powłoce podkładu , gdyby podkład tarczy był przycięty byłyby tylko bruzdy po śrubach . Pozostałyby ślady po przycięciu podkładu z rantu a powłoka podkładu na końcach jest bez zarzutu. Nie widzę śladów dwukrotnego malowania podkładu a jest trochę odprysków powłoki podkładu i byłoby widać.
 
Co do ramki tarczy widać inny odcień patyny na zdjęciach ale wynika z tego że opaska zewnętrzna była czyszczona a ramka nie tyko małymi kawałeczkami i te miejsca są w takim samym odcieniu patyny.
 
Każde zakucie zostawia ślad a u mnie jest tylko otwór na linkę i praktycznie bez luzu chyba ,że ktoś zapomniał dokończyć robotę
 
Myślałem o okularkach ale chyba zastosuję coś Ala Lenzkich ,jak na starych rycinach u mnie i Taranta, które są w poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tom - to nie jest wyrob GB ani Endlera, ale kazdy wierzy w co chce.

Tak jak koledzy pisali:

- nie ma sygnatur - wiemy ze GB sygnowal swoje wyroby

- plyty mechanizmu docieto pozniej, dopasowano do sanek

- srodek tarczy powinien byc mocowany na srubach, na pewno oczko otworu do nakrecania jest nie orginalne.

- wahadlo - wg mnie nie beckerowskie (najbardziej zblizone do beckerowskiego - to ...te endlerowskie ze zdjecia Taranta)

 

Pierwsza sygnature GB mozna spotkac rowniez na wyrobach powyzej 1xx xxx - nie mam zdjec, ale pamietam ze 150 xxx - na pewno.

 

Co do skrzyni - trudno okreslic ze zdjec czy jest orginalna.

Ja zawsze jestem ostrozny jesli nie widze rys, przetarc, wgniecen, ponad 100 letni zegar musi cos miec.

Tom daj kilka zblizen na skrzynie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tom - to nie jest wyrob GB ani Endlera, ale kazdy wierzy w co chce.

 

 

Witam wszystkich,dokładam zdjęcia skrzynki które chciałeś zobaczyć Ulan, ja nie widzę żadnych cech które mówiłyby, że przy skrzyni były przeróbki i kombinacje, a najwięcej mówią plecy i inne elementy skrzynki od tyłu zegara . Nie były nawet wyjmowane plecy bo widać by to było po gwoździach i po łączeniu boczków z plecami. A co do oczka w tarczy poszukam coś na ten temat. Fajnie, że się włączyłeś w dyskusje. Problem z tego typu zegarami jest taki bo mamy uboge materiały na ten temat z naszych Świebodzic z okresu poniżej 1870. GB robił jakiś czas zegary, (wiadomo wszyscy jeśli chcą mają tagele z numerami). Endler w połowie lat 60 uruchomił produkcję a inne małe manufaktury są mało znane i skąpo opisane. Myślę,że przeanalizujemy cały zegar po kawałku i to nam da jakąś odpowiedź.Dużo swiatła na sprawe rzuciłyby zdięcia PRGega jak by je dodał,ma coś podobnego tak pisał. Póki co zdjęcia skrzynki:

post-35992-0-00783600-1298834450_thumb.jpg

post-35992-0-43970000-1298834533_thumb.jpg

post-35992-0-96205600-1298834546_thumb.jpg

post-35992-0-77561600-1298834568_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia wyglada naprawde dobrze.

W sumie b. ladny zegar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia wyglada naprawde dobrze.

W sumie b. ladny zegar.

Witam wszystkich

Załoczam zdjęcia oczek zegarowych stosowanych w pierwszej połowie lat 70 XIX w i z połowy lat 60 XIX w.

-GB z pierwszej połowy lat 70 z sygnaturą(z mojej ściany) i pewnie o taki wzór oczka chodziło ci Ulan

-GB z połowy lat 60 XIX w. (wzkazówki nie od niego)

-zdjęcie mojej tarczy z oczkiem

i co ty na to Ulan????????????????

może jeszcze dziś opiszę i dam przykłady podkładów tarcz z połowy lat 70 i 60 XIX wieku aby rozwiać i ustalić autentyczność tarczypost-35992-0-18591400-1298917989_thumb.jpgpost-35992-0-94667100-1298918014_thumb.jpgpost-35992-0-04772800-1298918049_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bęben nie powinien być gładki (z tego okresu) ?


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

Co do oczka - moje zdanie jest na podstawie wygladu oczka od spodu tarczy - sposobu jego mocowania.

W starszych i w tych co znam z wlasnej praktyki - mocowanie to bylo na wsuwke a nie jak u Ciebie - zagniatanie na brzegach.

 

Tom - nie chce Ci nic udawadniac, po prostu dyskutujemy i wyrazam swoje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bęben nie powinien być gładki (z tego okresu) ?

 

 

Bardzo,bardzo trawne spostrzeżenie sam myślałem już o tym. Dodam jeszcze,że werk na grugych płytach,cienkie czopy ale werkiem chciałbym zająć się po omówieniu do końca tarczy,sanek,szuflady,wachadła.Sam werk który budzi tyle kontrowersji wedłóg mnie kryje tajemnice pochodzenia zegara i on jest kluczem. Werk rozbiorę ci na części pierwsze,ciekawy jest też bemben. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bęben nie powinien być gładki (z tego okresu) ?

Aaa z tymi gładkimi bębnami. Na tym zdjęciu chodzi głównie o wychwyt, albowiem jest wykonany przez samego konstruktora, ale w oddali widać też i bęben. Tak czy ineczej - 1710 - 1725 r.

7aff8d1f6b741e94gen.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

Co do oczka - moje zdanie jest na podstawie wygladu oczka od spodu tarczy - sposobu jego mocowania.

W starszych i w tych co znam z wlasnej praktyki - mocowanie to bylo na wsuwke a nie jak u Ciebie - zagniatanie na brzegach.

 

Tom - nie chce Ci nic udawadniac, po prostu dyskutujemy i wyrazam swoje zdanie.

 

 

Spotkałem się z takimi mocowaniami oczek w tarczach w drugiej połowie lat 60 XIX

Ulan w tym okresie można natknąć się na wiele .Jeśli cię uraziłem,przepraszam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ulan w tym okresie można natknąć się na wiele .Jeśli cię uraziłem,przepraszam

Spoko, nie ma czym - dobrze jest pogadac - do tego sluzy forum. Nic osobistego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

 

Zdjęcia podkładów tarcz stosowanych w pierwszej połowy lat 70 XIX i drugiej połowie lat 60 XIX wieku.Zdjęcia zamieszczam w celu rozwiania wątpliwości co do ręcznego docinania podkładów tarcz.

-GB z pierwszej połowy lat 70 XIX (wywinięnty podkład)

-GB z drugiej połowy lat 60 XIX (podkład docięt ręcznie)

-Moja tarcza z ręcznie dociętym podkładem.

 

Myślę,że trochę to zmieni nastawienie do ustalania ałtentyczości podkładów tarcz zegarowych i ferowania wyroków w tej sprawie

Myślę,że chyba na tym etapie oceny zegara nikt nie powinien miec zastrzeżeń co do skrzynki zegara i tarczy. Pozdrawiam.post-35992-0-46647000-1298935526_thumb.jpgpost-35992-0-10145800-1298935558_thumb.jpgpost-35992-0-55257800-1298935591_thumb.jpg

 

Witam oto fotka soczewki wahadła,mślę że samo wahadło nie budzi zastrzeń i sanki z płytą . .Postaram się postawić dziś pytania o werk, który budzi tyle emocji,a według mnie jest kluczem do tej zagadki.post-35992-0-34717200-1298982095_thumb.jpg

 

Nad mechanizmem chodzika myślałem długo,stanowi z tarczą jedność i jest to komplet. Sam mechanizm solidna konstrukcja, grube płyt i cienkie czopy. Wychwyt znowu podobny do GB,reszta prawie też. Wahadło można sobie dołożyc zawsze do kompletu (temat powrzechnie znany).Nigdy nie neguję na starcie rzeczy której nie znam i nie jestem pewien,staram się dociec prawdy chodzby bolało(nie jeden z nas się przejechał na zegarze) Cięte płyty mechanizmu do płyty sanek o niespotykanej konstrukcji w naszych Swiebodzicach nie wspomnę o sankach,to daje do myślenia ludziom którzy chcą zadawać pytania i szukać odpowiedzi.Sam werk,tarcza,wahadło odpowiada standardom drugiej połowy lat 60 XIX w. ze Swiebodzic. Myślę że sie z tym zgodzicie.Numer mechanizmu to 4525, kto wtedy mógł u nas wykonać mechanizm o tym numerze????????? Becker dał by go na rynek z sygnaturą ,Endler zaczyna produksce w połowie lat 60 inni nie dali by rady.Przepytałem swoich znajomych,zasięgnełem rady ludzi posiadających bardzo dużą wiedze tematu i na poctawie mojej obecnej wiedzy twierdze,że werk został wykonany w Swiebodzicach dla firmy produkującej zegary poza Niemcami. Co szanowne forum na to jestem bardzo ciekawy odpowiedzi i robi się ciekawy temat bardzo mało znany. Pozdrawiam

Edytowane przez Tom73

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powrzechnie produksce zasięgnełem poctawie

 

Co szanowne forum na to jestem bardzo ciekawy odpowiedzi


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sprawdzajcie, co i jak napisaliście.

Istnieje możliwość edycji już wysłanych postów. Każdy błąd ortograficzny i literówka są podkreślone czerwonym szlaczkiem.

To ułatwia innym zrozumienie treści i skupienie się na jej sednie.

 

 

A co do werków świebodzickich. A już zwłaszcza chodzików. Jakie to maja one cechy szczególne ?

- sposób mocowania werku

- kształt, grubość płyt

- kształt kotwicy, jej łożysk

- forma ogranicznika wychyłu

- tarcza, wskazówki (wyłączywszy kilka unikalnych wzorów Beckera i Willmanna)

Ja tam nie znajduję (prawie) żadnej reguły.

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzajcie, co i jak

 

 

odpowiedz nader lakoniczna bez zajęcia stanowiska w sprawie a co do pisowni piszę szybko i za bardzo się do tego nie przykładam ale to mi chyba wybaczycie.Przynajmniej Tarant się odezwał a reszta cisza jak po śmierci organisty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.