Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

Łał. Poluję na taką Drużbę już dość długi czas, ale jak na razie bezskutecznie. Gratuluję pięknego nabytku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze raz do budzików SLAVA GLOBUS, zauważyłem że ciekawostką jest to, że w trakcie pierwszych lat produkcji tego modelu ewoluował proces wytwarzania aluminiowych tylnych pokryw ( chodzi o ten element ozdobny z mapą CCCP ). W  modelu z 2-62 pokrywa ta klasycznie ma na swoim skraju wykonane dwa  wcięcia, które mają za zadanie, współpracując z kołkami zainstalowanymi w obudowie budzika, zakleszczyć  pokrywę z obudową. Ta pokrywa nie ma żadnych innych elementów wystających. To prawdopodobnie w procesie produkcji stanowiło problem dla osób tłoczących ten element, gdy przyszło im wyjąć wytłoczoną pokrywę z formy. Pewnie dlatego później, ale na pewno już w budzikach 4-64,1-65 i 2-65  wytłoczka  ma na wewnętrznej stromie ścianki dwa podfrezowane nacięcia wykonane w osi prostopadłej do wcięć na krawędzi pokrywy. Podfrezowanie miało prawdopodobnie za zadanie ułatwienie wyjęcie wytłoczki z formy. W roku 66 a może nawet jeszcze w 65  nie ma  podfrezowań a pojawiły się przelotowe oczka wykonane zaraz obok wcięć służących do zakleszczania pokrywy z obudową.Ten system był stosowany pewnie aż do zakończenia produkcji tego modelu. Jestem przekonany, że powyższe okoliczności mogą poprawić możliwość  datowania produkcji pokryw ozdobnych a współpraca na forum pozwoli uściślić kiedy były wprowadzane zmiany. Mam więc prośbę do forumowiczów o informacje z obserwacji we własnych budzikach.

post-42128-0-13509900-1525896489_thumb.jpg

post-42128-0-32592200-1525896542_thumb.jpg

post-42128-0-95364100-1525896579_thumb.jpg

post-42128-0-11662900-1525896643_thumb.jpg

post-42128-0-04569300-1525896670_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kolejna Drużba, tym razem słonik w prawo.

post-57210-0-36108800-1527364802_thumb.jpg

post-57210-0-43224700-1527364820_thumb.jpg

post-57210-0-63088500-1527364861_thumb.jpg

post-57210-0-09588900-1527364885_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poluję na te najstarsze, ale to wcale nie łatwa sprawa. Im późniejsze tym ich mniej, ale to prawidłowość.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki stary  budzik MOSKWA ( duża) 4-55. Mocno styrany. Jego stan może wskazywać  na to, że jakiś przodownik  w Workucie zabierał go do do pracy kopalni albo że był użytkowany w jakichś innych ekstremalnych warunkach. Wewnętrznie sprawny. Ktoś wymienił  na nieoryginalny wyłącznik budzenia ale nie będę zakładał oryginalnego i nie będę odnawiał  tego budzika z "szacunku" dla jego domniemanej historii.

post-42128-0-34937000-1527570471_thumb.jpg

post-42128-0-78683100-1527570480_thumb.jpg

post-42128-0-05271800-1527570489_thumb.jpg

post-42128-0-52287600-1527570508_thumb.jpg

post-42128-0-70381800-1527570519_thumb.jpg

post-42128-0-04690300-1527570529_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Rafał75

Jesteś pewien że to jest budzik "Moskwa", a nie 2 Czasowyj Zawod w Maskwie? Nie znam się na budzikach dla tego pytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien że to jest budzik "Moskwa", a nie 2 Czasowyj Zawod w Maskwie? Nie znam się na budzikach dla tego pytam.

Być może tylko ja używam takiej nazwy z lenistwa i dla ułatwienia określenia takiego budzika. Niemniej jednak na tarczy jest napis CZS 2 Z-D MOSKWA co można by czytać "czas dwa zpauzad moskwa". Jak ktoś chce sobie łamać język to jego sprawa ale słowo MOSKWA jest najlepiej czytelne. Ten napis/znak  był prawdopodobnie uniwersalny  w pewnym okresie czasu, dla wielu a być może wszystkich budzików produkowanych w 2 Moskiewskiej Fabryce Zegarków . Stosowano go zanim powstały nazwy MIR, DRUŻBA, SLAVA itp. zazwyczaj z kodowym oznaczeniem modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mogło być, tym bardziej, że  55 r. to początkowy okres produkcji tych budzików i potrzeba nazwania poszczególnych modeli zapewne pojawiła sie później. Takie samo oznaczenie na tarczy było równiez na budzikach "Kwadratowych" i niektórych podróżnych. ( katalog z 1957 r. )


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Rafał75

Dzięki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na giełdzie kupiłem takiego NAIRI w wersji "Szachmatnyj lew" i to jeszcze z ormiańskim napisem na tarczy. Początkowo myślałem , że tarcza jest współczesna ale przy rozbiórce okazało się, że jest OK z malowanej na biało blachy z czarnym nadrukiem. Budzik w standardzie  GOST 3145-67, co sugeruje, że wyprodukowany w okresie od 67 - 75 roku.  Na mechanizmie nie ma zapisu dotyczącego daty produkcji. W trakcie zadziałania budzika włącza się pozytywka grając melodyjkę do czasu rozkręcenia sprężyny  lub wyłączenia przy użyciu języczna na tylnej ściance. Nie ma  dzwonienia dzwonka.

post-42128-0-99397500-1528019615_thumb.jpg

post-42128-0-86120200-1528019630_thumb.jpg

post-42128-0-24999200-1528019644_thumb.jpg

post-42128-0-83030200-1528019658_thumb.jpg

post-42128-0-62318700-1528019674_thumb.jpg

post-42128-0-19639400-1528019689_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny, ale przede wszystkim ciekawa sprawa pozytywki. Nie mam żadnego z pozytywką, choć od pewnego czasu poszukuję. Mam nadzieję że i mi się uda.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, spróbuję kupić, chyba, że chcesz sprzedać. ;)


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, spróbuję kupić, chyba, że chcesz sprzedać. ;)

Nie da rady :D. Jest u nas co najmniej 40 lat. :)

 

Ten z Allegro nie ma jednego pokrętła do nastawiania wskazówek.

Edytowane przez Arek_Win

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie problem, mam nadzieję że cena nie poszybuje zbyt wysoko.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej ofercie najlepszy jest zapis " Ceny na internecie sa od 347 do 170zł " . Pytanie tylko czy za tyle są sprzedawane, czy w tej cenie miesiącami leżą jako oferowane do sprzedaży ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już chyba nieaktualna. A wracając do tematu ceny, to nie jest ważne ile ktoś chce dostać za przedmiot, ważne ile ktoś chce dać. ;)


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej ofercie najlepszy jest zapis " Ceny na internecie sa od 347 do 170zł " . Pytanie tylko czy za tyle są sprzedawane, czy w tej cenie miesiącami leżą jako oferowane do sprzedaży ?

W cenie powyżej 40 zł budziki Mir i pochodne sprzedają sie tylko , gdy są w jakiś sposób unikatowe (lakier, stary model). Przez dłuższy czas obserwowałem to na Allegro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj oferta kwarcowej Sławy wyprodukowanej pod sam koniec istnienia państwa o nazwie ZSRR. W stanie NOS.

https://allegro.pl/nowy-zegarek-budzik-cjaba-ruski-radziecki-1988r-i7413343857.html

Ten papier ( paszport ) nie wygląda jak z roku 1988 ... Wygląda za to jakby go wydrukowano miesiąc temu.

Papier sprzed 30 lat nie byłby tak idealnie biały, ponadto jak na ZSRR ma zbyt dobrą gramaturę ( grubość ). A i sama czcionka, trochę by już zwietrzała !

Edytowane przez Христофор

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pal licho z papierem, podpuściliście mnie i ..... pokażę jak przyjdzie. :D


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten papier ( paszport ) nie wygląda jak z roku 1988 ... Wygląda za to jakby go wydrukowano miesiąc temu.

Papier sprzed 30 lat nie byłby tak idealnie biały, ponadto jak na ZSRR ma zbyt dobrą gramaturę ( grubość ). A i sama czcionka, trochę by już zwietrzała !

Mam kilka Sław, w oryginalnych opakowaniach i z paszportem (najstarszą z 1959 roku) i przy niektórych papier wygląda podobnie, więc nie widzę w tym przypadku nic podejrzanego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.