Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

zer0

Hamilton Pan Europ - recenzja

Rekomendowane odpowiedzi

Hamilton Pan Europe Caliber H31

 

IMG_7488.jpg

 

Zegarek ten pojawił się u mnie dość niespodziewanie. Zacznę od tego, że kiedy zobaczyłem go po raz pierwszy na zdjęciach w internecie pomyślałem, że jest piękny i chętnie stałbym się jego posiadaczem. Dwu tarczowy chronograf, piękna kolorystyka, wygląd vintage z zacięciem - wszystko to idealnie trafiało w mój klimat. Później znalazłem sugerowaną cenę, do której doszedł fakt, że Hamilton nie ma polskiej dystrybucji. Realnie oceniając szansę stania się posiadaczem tego zegarka raczej chciałem zapomnieć, że go widziałem, bo nie dawał mi spokoju.

 

Na szczęście los płata figle, także w tę dobrą stronę :P Na żywo zobaczyłem go będąc na Krecie na wakacjach. Znacie pewnie te momenty, kiedy od niechcenia przechadzamy się uliczkami, na których nie spodziewamy się znaleźć niczego ciekawego, zwłaszcza przyjeżdżając do niezbyt urokliwego miasta, będącego kolejnym punktem na mapie do zaliczenia.

 

Bez zbędnego wdawania się w szczegóły: przechodząc jedną z uliczek Heraklionu zobaczyłem GO! Wśród innych ciekawych, acz droższych marek stał sobie dumnie na witrynie Pan Europ. Pierwsze wrażenie zrobił piorunujące. Szybko jednak ostudziłem swój zapał, pomyślałem trzeźwo o kasie i już zbierałem się, żeby iść dalej zgarniając żonę i córkę. Ale jakaś siła tajemna podpowiedziała mi, że przecież mogę wejść i przymierzyć. To nie kosztuje.

 

No i wszedłem...

 

Całkiem łada ciemnooka ekspedientka założyła go na moją drżącą rękę. Pierwsze wrażenie - więcej niż pozytywne. Zegarek świetnie leży na ręku. Fakt, że może nadgarstka nie mam najmniejszego, ale dopiero później uświadomiłem sobie, że przecież ma on 45 mm średnicy. Bardzo dobrze wykonany, świetny pasek, czytelna, dobrze rozplanowana tarcza, no i ten kolor... Mieniący się w słońcu niebieski, bardzo trudny do uchwycenia na zdjęciu. Po prostu piękny.

 

Po dłuższej chwili bicia się z myślami i uzyskiwania akceptacji żony, która była w pobliżu, zanabyłem numerek 138/1971. Na szczęście zbliżają się moje okrągłe urodziny, więc żona sprawę prezentu ma już załatwioną :)

 

A teraz do rzeczy:

 

1. Pudełko:

Zegarek sprzedawany jest w dwóch pudełkach: zewnętrze, z białego kartonu / sprasowanego papieru, wewnętrzne: solidne pudło, w imitacji skóry, wyłożone jasną tkaniną przypominającą welur. Całość robi bardzo dobre wrażenie, opakowanie wygląda na solidne. Ale odpuśćmy sobie pudła i zawieszki :) Przecież w środku czeka coś ciekawszego.

 

2. Zegarek

Stylistycznie zegarek nawiązuje do dawnych czasów i jest reedycją zegarka także noszącego nazwę Pan Europ, wypuszczonego przez Hamiltona w 1971 roku, bazującego na mechanizmie Cal. 11 (powstał w kooperacji firm Buren - Heuer - Breitling). W stosunku do oryginału wygląd zmienił się niewiele, koronka przerzucona została na prawą stronę, pomiędzy przyciski chronografu, co wymuszone zostało zastosowaniem innego niż w pierwowzorze mechanizmu.

 

Tak wyglądał pierwowzór:

2431710-10756997-thumbnail.jpg?__SQUARESPACE_CACHEVERSION=1297782999272

 

Zegarek moim zdaniem nawiązuje do charakteru sportów motorowych, co dodatkowo potęguje pasek z dziurkami.

 

IMG_7496.jpg

3. Mechanizm - w środku, wg danych producenta cyka kaliber H31. Automatyczny, mechaniczny chronograf 30-minutowy, do którego bazą jest werk Valjoux 7753. Wydłużono w nim rezerwę naciągu do 60 godzin. Mechanizm ma opcję szybkiej zmiany daty, której dokonuje się przez wciśnięcie przycisku schowanego w kopercie w okolicach godziny 10.

 

4. Koperta i przyległości

Koperta wykonana jest z satynowanej stali, gdzieniegdzie przepolerowanej na "wysoki połysk". Polerowane są też przyciski i koronka oraz brzegi bezela. Średnica zegarka to 45mm, natomiast optycznie wydaje mi się być zdecydowanie mniejszy.

Po pierwsze przez to, że lug-to-lug to 49mm, same uszy są krótkie (do mocowania paska wykorzystano zaokrąglone teleskopy, myślę, że także przez to, że pasek ocierałby o kopertę, poza tym daje to fajny efekt).

Dodatkowo optycznie zegarek zmniejszają bezel, wewnętrzny pierścień tachymetru i podziałka indeksowa (oba w kolorze białym).

Koperta w dość krótkich uszach ma 22mm.

 

Bezel o dziwo ma podziałkę znaną z diverów, kręci się w jedną stronę (w lewo), jest w kolorze tarczy i, o ile dobrze liczę, ma 120 klików. Chodzi ciasno i pewnie, żeby nie powiedzieć "ciężko". Bardzo ważną rzeczą jest to, że trójkącik na godz. 12 da się ustawić równiutko z indeksem godzinowym :)

 

Przyciski chronografu chodzą także dość ciasno, co moim zdaniem jest plusem. Działanie ich jest dość charakterystyczne dla mechanizmów Valjoux.

 

Koronka jest zakręcana, co pozwala kopercie osiągnąć wartość WR 100.

 

Dekiel mocowany jest na 4 śruby, na środku ma dużą datę 1971, nawiązującą do daty wydania pierwowzoru. To także ilość wypuszczonych egzemplarzy.

 

IMG_7497.jpg

 

Szkiełko - zastosowano szafirowe szkło, BEZ powłoki antyrefleksyjnej. I tu zaskoczenie. Zawsze uważałem, że powłoka AR to konieczność, osobiście podoba mi się lekko niebieska poświata, jaką daje. Natomiast przy Pan Europ bardzo się zdziwiłem dochodząc do wniosku, że AR jest w nim zupełnie niepotrzebny. I cieszę się, że go nie ma. O czym za chwilę.

 

5. Tarcza, indeksy i wskazówki - wspominałem już o niej wcześniej. Kolorem dominującym na niej jest niebieski, który pięknie się mieni. W zależności od oświetlenia można dostrzec od błękitu po ciemny granat wpadający prawie w czerń. To, że brakuje AR powoduje, że po pierwsze światło może bezkarnie grać na tarczy, a jest to naprawdę piękna gra. Starałem się pokazać na jednym ze zdjęć nadgarstkowych jak przy odpowiednim kącie padania światła ciekawe uwypuklają się tarczki chronografu i indeksy godzinowe (indeksy są nakładane)

 

IMG_6590.jpg

IMG_6589.jpg

 

Okienko daty znajduje się godz 6, tarcze chrono na 3 i 9 (lekko uniesione w stosunku do tarczy). Wskazówki chrono i sekundnik są czerwone, natomiast minutowa i godzinowa są niklowane i wypełnione lumą.

 

I ta luma właśnie to chyba największy problem tego zegarka - świeci krótko i słabo (max 2-3h) i to głównie wskazówki, indeksy godzinowe w praktyce nie świecą. Luma wymaga też naprawdę mocnego światła, żeby się aktywować.

 

6. Pasek - w komplecie znajduje się skórzany, ręcznie robiony pasek ze skóry, na zewnątrz brązowy, z białym przeszyciem, posiadający wzór aligatora, wewnątrz, ma kolor kremowy i wydaje się nie przyjmować zbyt łatwo wilgoci. Z każdej strony ma po 3 otwory, nadające mu "pazura". Jest też wybrzuszony wzdłuż, na długości ok 3,5cm licząc od teleskopów. W komplecie jest także świetna zapinka, zabezpieczona przed samoczynnym otwarciem dwoma przyciskami. Jest o tyle sprytna, że pasek chowa się "do środka". Nie ma więc możliwości zaczepienia nim o cokolwiek. Dodatkowo chroni skórę ręki przed kontaktem z metalem. Zapinka sygnowana jest logo "Hamilton".

 

IMG_7502.jpg

 

Dodam jeszcze, że pierwsze, co zrobiłem po powrocie do domu to zmiana paska na czarny (jakoś nigdy nie lubiłem brązowych). I tu kolejne zaskoczenie - nie do twarzy mu w czerniach. Moim zdaniem czarny pasek powoduje optyczne ciemnienie tarczy, natomiast brąz pięknie wyciąga niebieski kolor.

 

PODSUMOWANIE

Pan Europ, wydaje się być świetną propozycją. W cenie rzędy 5000zł dostajemy bardzo porządnie wykonany zegarek, z bardzo dobrym mechanizmie, w sumie z historią, w limitowanej edycji, z "vintage-sport-look", co moim zdaniem jest jego wielkim atutem.

Ja na pewno jestem bardzo zadowolony i przekonany, że szybko nie znajdzie u mnie godnego sobie przeciwnika.


just can't get enough

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna recenzja bardzo fajnego zegarka, dziękuję. Mam tylko jeszcze pytanko - na innych forach się doczytałem, że przyciski chronografu są fatalnej jakości, i nie chodzi mi tutaj o to, że ciężko chodzą, tylko o to, że mają jakby luz, co powoduje, że lekko się ruszają na wszystkie strony. Jak to jest w Twoim egzemplarzu?

 

ps poproszę o więcej zdjęć tego zegarka, jeśli można.


"Nikt nie wymaga od Was samych zwycięstw. Czasem i przegrać przychodzi. Ale każdy ma prawo żądać od Was ambitnej i nieustającej walki. Nie dopuśćcie do tego, aby ludzie uznali Was za niegodnych podania ręki" - Henryk Reyman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zegarka oraz recenzji, których ostatnio coraz mniej na forum!


 

epos_logo.jpg.8c112fd1fff37da5649af0cec7869bc5.jpg  Jak go nie lubić!

.................................................................
"Mieć rację to niewiele, nawet stary zepsuty zegar dwa razy na dobę ma rację. - Jean Cocteau
.................................................................
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna recenzja bardzo fajnego zegarka, dziękuję. Mam tylko jeszcze pytanko - na innych forach się doczytałem, że przyciski chronografu są fatalnej jakości, i nie chodzi mi tutaj o to, że ciężko chodzą, tylko o to, że mają jakby luz, co powoduje, że lekko się ruszają na wszystkie strony. Jak to jest w Twoim egzemplarzu?

 

ps poproszę o więcej zdjęć tego zegarka, jeśli można.

zupełnie tego nie mam, przyciski chrono siedzą bardzo sztywno i ruszają się tylko w jednej płaszczyźnie, chyba mam farta :P

dziękuję za słowa uznania, będę dorzucał sukcesywnie kolejne foty.


just can't get enough

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba mam farta :)

 

Raczej inni niefarta :P

Jeszcze raz dzięki za Twoją prace, fajnie się czytało.


"Nikt nie wymaga od Was samych zwycięstw. Czasem i przegrać przychodzi. Ale każdy ma prawo żądać od Was ambitnej i nieustającej walki. Nie dopuśćcie do tego, aby ludzie uznali Was za niegodnych podania ręki" - Henryk Reyman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny jest, graty... I ta data na spodzie.. Ech...


SPINNERSTRAPy - szukaj na Instagranie lub FB po haśle "spinnerstraps"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do gratulacji :) .

Świetna recenzja oraz piękny zegarek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota I bardzo fajny zegarek


ROBERT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna recenzja, jestem przekonany, że będzie pomocna dla tych, którzy mają jakieś wątpliwości czy kupić ten model.

Jak dla mnie- bardzo ładny zegarek. Serdecznie gratuluję i dziękuję za recenzję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesujący "oldschoolowy" zegarek, winszuje serdecznie i niechaj się dobrze nosi ;)


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zegarka. Jeden z ładniejszych Hamiltonów. Niech się nosi.

 

PS. luma tak ma w Hamiltonach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję raz jeszcze, miło się to czyta, zwłaszcza, jeśli ktoś docenia wkład i zaangażowanie ;)


just can't get enough

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piękny piękny

Hamilton to jedna z moich ulubionych marek.

Kiedyś myślałem, że będe tylko miał Hamilotny ale tyle jest dobra na świecie. :P

mimo wszystko jest to firma warta swego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pan Europ jak dla mnie świetny,czytałem dużo negatywnych opinii na temat wykonania ale sam styl bardzo mi się podoba B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A daj linka do jakiejś. Z ciekawości poczytam, bo ja nie mogę przyczepić się do żadnej rzeczy.


just can't get enough

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię sobie przypomnieć gdzie to było,w każdym bądź razie chodziło tam o jakieś luzy przy przyciskach chronografu i chyba krzywe indeksy,czy to ze wskazówka nie trafiała dokładnie w godzinę 12????jak znajdę to dam linka..oczywiście w żaden sposób Cię nie atakuję,według mnie świetny zegar :)

ach przecież Carlito pisał o tym parę postów wyżej B) a reszty poszukam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ai ja tego nie odbieram jako atak, po prostu jestem ciekaw ;)


just can't get enough

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny jest, w ogóle Hamilton robi świetne zegarki imo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny chrono, bardzo mi się podoba. Ostatnio chciałem go kupić.........nie tak łatwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny zegarek ,najładniejsza wersja , czarny i silver wyglądają dużo gorzej.


Deus Dona Me Vi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.