Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki, dlatego właśnie martwi mnie ta moja rakieta. Wszystko ładnie spasowane włos prosty muszę ją dłużej poobserwować. A propo słavy jak się uśmiałem jak zobaczyłem tą 'nóżkę' kopiącą w koło kalendarza bezcenne kto by to wymyślił z większą finezją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko do forumowych znawców kwarców (i nie tylko) :P - Pacjent to Elektronika, ładny czysty wyświetlacz, ale nie wyświetla wszystkiego. To wina ekraniku czy płytki z elektroniką? Jest jakaś szansa żeby działało to jak trzeba (podmiana płytki?)?
3KI1u26.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej wina braku kontaktu wyświetlacza z płytką. Nie wiem jak w elektronikach, ale zapewno jak we wszystkich elektronicznych, kontakt był przez gumki przewodzące. Rozbierz, przemyj gumki spirytusem, przemyj miejsca kontaktu gumek z płytką i złóż.

 

Wysłane z mojego LIVE2 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez werther

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak złożysz i okaże się, że pomogło to pochwal się koniecznie. Mam podobny problem ;)


Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Bluesky
Z Rakietą masz nieco trudniejszy przypadek. Nasmarowałeś sprężynę naciągową?
Zluzuj naciąg i wymontuj balans oraz wychwyt. Następnie pokręć koronką ustawioną w tryb nakręcania i sprawdź czy przekładnia chodu działa bez oporów. Jeżeli tak to zamontuj pozostałe elementy i sprawdź czy brak dokładności się powtarza?
Sprawdź poprawność ustawinie przesuwką, w której jest zamocowany klocek włosa, neutrum. To znaczy, że przesuwka powinna być tak ustawiona by na w pełni zluzowanym naciągu po zakołysaniu mechanizmem i poczekaniu aż balans przestanie oscylować widelec wychwytu będzie się zwykle zatrzymywał w środkowym położeniu między kołkami ograniczającymi?
Najbardziej prawdopodobne podejrzenie pada na to, że utopiłeś łożyska. Rakieta powinna poprawnie pracować nawet na sucho. Dlatego jak poprzednie sposoby nie poprawią stanu będziesz musiał umyć mechanizm jeszcze raz w benzynie ale bez mostka naciągu oraz bębna bo to nie ma sensu i złożyć go jeszcze raz na sucho i sprawdzić odchyłki.
mhu
Gumki przewodzące trzeba przemyć izopropylem i szklaną krawędź wyświetlacza gdzie są napylone styki. Jak się rozpśdzisz to od razu zrób to także ze stykami na płytce.
Ogólnie gumki powinieneś wymienić ale dla zachowania autentyczności uzyj alkoholu. Oczywiście może być to etylowy 98%. To przecież zegarek radziecki :D .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki za porady, jak tylko przemyję dam znać o powodzeniu/niepowodzeniu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla uściślenia czopy w balansie z układem przeciwwstrząsowym są cieńsze. Czopy w osi koła wychwytowego z łożyskiem posiadającym kamień nakrywkowy krótsze. Jak będziesz miał rozebrany mechanizm z mostkiem gdzie na łożysku osi koła wychwytowego jest kamień nakrywkowy obejrzyj jak wygląda kształt dolnego kamienia łożyska od spodniej strony i czym się różni od kamienia łożyska bez kamienia nakrywkowego.

 

 

Teoretyzując, jesli bym zrobił przeszczep wychwytu, mostku oraz balansu do 16 k to by ruszyło? czy dziurki w kamieniach są takie same zarowno w 16 k i 17 k???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Nie teoretyzuj tylko zrób.
Napisałem to co napisałem by uczulić na bezmyślne przekładanie, które kończy się zwykle wadliwym działaniem mechanizmów o ile nie uszkodzeniem przełożonych, niewłaściwych części.
Występują dwa typy płyt głównych różniących się łożyskiem osi blansu czyli stałe i przeciwwstrząsowe. To oznacza, że do przeciwwstrząsowego możesz założyć jedynie półmostek balansu przeciwwstrząsowy a do stałego stały. kotwice i półmostek z łożyskiem wychwytu jest takie samo w obu. Potem masz różnicę w mostku przekładni chodu. Znowu jeżeli jest nakrywka na łożysku koła wychwytowego to i oś koła wychwytowego musi być do pary. Reszta przekładni jest taka sama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie teoretyzuj tylko zrób.

Napisałem to co napisałem by uczulić na bezmyślne przekładanie, które kończy się zwykle wadliwym działaniem mechanizmów o ile nie uszkodzeniem przełożonych, niewłaściwych części.

Występują dwa typy płyt głównych różniących się łożyskiem osi blansu czyli stałe i przeciwwstrząsowe. To oznacza, że do przeciwwstrząsowego możesz założyć jedynie półmostek balansu przeciwwstrząsowy a do stałego stały. kotwice i półmostek z łożyskiem wychwytu jest takie samo w obu. Potem masz różnicę w mostku przekładni chodu. Znowu jeżeli jest nakrywka na łożysku koła wychwytowego to i oś koła wychwytowego musi być do pary. Reszta przekładni jest taka sama.

 

 

 

Oświadczam publicznie ,że jesli nad ranem będzie ok to stawiam piwo:)  dobre piwo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Oba mostki są w wersji z kamieniami nakrywkowymi łożyska koła wychwytu czyli można zamieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale patrząc na skos przylegający do mostka ze sprezyną to należy zmienić również mostek ze sprezyną .

 

wypassportowane z tapatalka

Edytowane przez Sebolski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba mostki są w wersji z kamieniami nakrywkowymi łożyska koła wychwytu czyli można zamieniać.

Chyba będzie dobrze. :) wtedy po godzinie chodu miał do 15 minut opóźnienia. Teraz trzyma czas. Zobaczymy po kolejnych 10 godzinach. Napisz mi na p.v numer konta to wywiąże się z oświadczenia:)

 

Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze

 

wypassportowane z tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Fazowania płyt mechanizmu nie mają wpływu na przekładalność i poprawność działania. To jedynie kwestia estetyki.

Jak już pisałem to nie jest kwestia jedynie wyglądu łożyska balansu stałego i przeciwwstrząsowego. Czopy osi są inne, także kształt dolnego kamienia. W mechanizmie ze stałym łożysiem dolny kamień jest osadzony na stałe a w przeciwwstrząsowym osadzony w stożkowej tulei solny kamień jest nakryty nakrywkowym a całość porusza się pod sprężynką dociskową. To zupełnie różne konstrukcyjnie elementy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fazowania płyt mechanizmu nie mają wpływu na przekładalność i poprawność działania. To jedynie kwestia estetyki.

 

Jak już pisałem to nie jest kwestia jedynie wyglądu łożyska balansu stałego i przeciwwstrząsowego. Czopy osi są inne, także kształt dolnego kamienia. W mechanizmie ze stałym łożysiem dolny kamień jest osadzony na stałe a w przeciwwstrząsowym osadzony w stożkowej tulei solny kamień jest nakryty nakrywkowym a całość porusza się pod sprężynką dociskową. To zupełnie różne konstrukcyjnie elementy.

 

 

Reasumując, ten z lewej jest do 17 k a z prawej do 16k? dobrze myślę???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

To wielce podchwytliwe pytanie. 17. kamień nie jest związany z płytą główną mechanizmu lecz z mostkiem przekładni chodu. Dolny czop i kamień łożyska w płycie głównej osi koła wychwytowego jest taki sam w mechanizmie z kamieniem nakrywkowym na górnym łożysku osi koła wychwytowego jak i w wersji 16. kamykowej bez kamienia nakrywkowego na nim. Jeżeli miałbyś ochotę to zrobiłbyś mechanizm 17 kamykowy bez układu przeciwwstrząsowego.
Powodem do zmartwienia są raczej mechanizmy o mniejszej liczbie kamyków jak 15 w mechanizmie z naciągiem manualnym i przeniesieniem napędu z przekładni chodu na wskazówki przez oś minutową i ciernie osadzony ćwiertnik. Powyżej tej wartości zwykle kolejne kamienie nie wnoszą już zbyt wiele do sprawności mechanizmu. No ale magia liczb działa. Dlatego mechanizm 17. kamieniowy jest lepszy od 16. kamieniowego nie mówiąc o 15. kamieniowym :) . Można spotkać mechanizmy gdzie 17. kamyk wpakowano niejako na siłę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wielce podchwytliwe pytanie. 17. kamień nie jest związany z płytą główną mechanizmu lecz z mostkiem przekładni chodu. Dolny czop i kamień łożyska w płycie głównej osi koła wychwytowego jest taki sam w mechanizmie z kamieniem nakrywkowym na górnym łożysku osi koła wychwytowego jak i w wersji 16. kamykowej bez kamienia nakrywkowego na nim. Jeżeli miałbyś ochotę to zrobiłbyś mechanizm 17 kamykowy bez układu przeciwwstrząsowego.

Powodem do zmartwienia są raczej mechanizmy o mniejszej liczbie kamyków jak 15 w mechanizmie z naciągiem manualnym i przeniesieniem napędu z przekładni chodu na wskazówki przez oś minutową i ciernie osadzony ćwiertnik. Powyżej tej wartości zwykle kolejne kamienie nie wnoszą już zbyt wiele do sprawności mechanizmu. No ale magia liczb działa. Dlatego mechanizm 17. kamieniowy jest lepszy od 16. kamieniowego nie mówiąc o 15. kamieniowym :) . Można spotkać mechanizmy gdzie 17. kamyk wpakowano niejako na siłę.

Zaczynam się lekko gubic ale pewnie zaraz się odnajde. Z poprzednich wypowiedzi Twoich odnośnie gdzie ma być jaki dolny kamień poskladalem dla testów kolejnego kraba bo mam dużo części i teraz wiem dlaczego wcześniej mi się nie udało złożyć :)

 

Wersja 16 k czyli balans z kamieniem górnym bez sprężyny, dolny kamień dla balansu osadzony na stałe ze sprezyną oraz mostek zwykly.

 

85a7f39e811827f3369e54b1e27cb743.jpg

 

d093c9924db5cf22915df3fdab4530ac.jpg

 

wypassportowane z tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WWięc wersja 17 k zawiera oprócz incabloka w mostku, sprezyne w górnym kamieniu balansu, kamień nakrywkowy dolnego kamienia balansu oraz inny wychwyt to znaczy cieńsze czopy co wykluczają podmiane do wersji 16 k

 

09ada014ef4eadbe2450311284e878b2.jpg

 

wypassportowane z tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Już się zgubiłeś ;) . Mechanizm z układem przeciwwstrząsowym w obrębie balansu i kotwicy ma dokładnie tyle samo kamyków ile bez układu przeciwwstrząsowego czyli górne łożysko osi balansu w półmostku balansu 2szt. + 2szt. dolnego łożyska osi balansu w płycie głównej. Do tego w balansie jest jeszcze palec przerzutowy - kamyk 1szt. W kotwicy rubinowe palety 2szt. czyli razem 7 kamyków bez względu na wersję amortyzacji balansu. Różnica na tym etapie dotyczy nie sumarycznej liczby kamieni mechanizmu ale grubości czopów osi balansu, które w wersji przeciwwstrząsowej są cieńsze czyli otwory w łożyskach są także cieńsze i dlatego ie da się przełożyć balansu z mechanizmu bez układu przeciwwstrząsowego do posiadającego tą modyfikację.

Różnica między wersją 16 a 17 kamyków uwidacznia się w mostku przekładni chodu. +1 kamyk doliczany jest za kamień nakrywkowy łożyska osi koła wychwytowego. Tu kolejna uwaga, jak dokładnie się przyjrzysz dolnemu kamykowi łożyska to ma on inny kształt od dołu czyli strony, z której weń wchodzi czop osi koła wychwytowego. Dlatego czop może mieć inną długość jak ten dla wersji 16 kamykowej czyli bez kamyka nakrywkowego. Lecz... :) dolny czop osi koła wychwytowego, który wchodzi w otwór łożyska osadzonego w płycie głównej jest taki sam dla obu wersji.
Dlatego przeszczepiając mostek przekładni chodu powinno się wraz z nim przeszczepiać także koło wychwytowe jeżeli jest to wersja 17. kamykowa. Dlatego, że o ile w wersji 16. kamykowej tolerancja długości górnego czopa osi koła wychwytowego nie jest krytyczna o tyle w przypadku 17. kamykowej jest, gdyż od góry długość ogranicza kamień nakrywkowy.
To znowu nie oznacza, że zamiana wspomnianej osi między 16. a 17. kamykowcem nie jest możliwa. Jest ale trzeba sprawdzić czy po przełożeniu osi z 16. kamykowca do 17. kamykowca przekładnia chodu nie ma dodatkowych oporów spowodowanych dociskaniem zbyt długiego czopa kamykiem nakrywkowym?
Ten lekko długi opis ma na celu uczulić, że wszelkie przekładki mają sens ale tylko wtedy gdy wiemy gdzie po przełożeniu elementów może powstać problem powodujący niewyjaśnione wadliwe działanie mechanizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, iż z wielkim zainteresowaniem śledzę tą dyskusję i mogę uzupełnić o własne doświadczenie - 3-krotna naprawa " sprawnego werku" który z niewiadomych przyczyn stopował co kilka dni - koło wychwytu z werku 17j przełożone do werku 16j. Nie byłem świadom różnicy e czopach. Dzięki Ritter. Twoja wiedza wciąż mnie zadziwia.

Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już się zgubiłeś ;) . Mechanizm z układem przeciwwstrząsowym w obrębie balansu i kotwicy ma dokładnie tyle samo kamyków ile bez układu przeciwwstrząsowego czyli górne łożysko osi balansu w półmostku balansu 2szt. + 2szt. dolnego łożyska osi balansu w płycie głównej. Do tego w balansie jest jeszcze palec przerzutowy - kamyk 1szt. W kotwicy rubinowe palety 2szt. czyli razem 7 kamyków bez względu na wersję amortyzacji balansu. Różnica na tym etapie dotyczy nie sumarycznej liczby kamieni mechanizmu ale grubości czopów osi balansu, które w wersji przeciwwstrząsowej są cieńsze czyli otwory w łożyskach są także cieńsze i dlatego ie da się przełożyć balansu z mechanizmu bez układu przeciwwstrząsowego do posiadającego tą modyfikację.

 

Różnica między wersją 16 a 17 kamyków uwidacznia się w mostku przekładni chodu. +1 kamyk doliczany jest za kamień nakrywkowy łożyska osi koła wychwytowego. Tu kolejna uwaga, jak dokładnie się przyjrzysz dolnemu kamykowi łożyska to ma on inny kształt od dołu czyli strony, z której weń wchodzi czop osi koła wychwytowego. Dlatego czop może mieć inną długość jak ten dla wersji 16 kamykowej czyli bez kamyka nakrywkowego. Lecz... :) dolny czop osi koła wychwytowego, który wchodzi w otwór łożyska osadzonego w płycie głównej jest taki sam dla obu wersji.

Dlatego przeszczepiając mostek przekładni chodu powinno się wraz z nim przeszczepiać także koło wychwytowe jeżeli jest to wersja 17. kamykowa. Dlatego, że o ile w wersji 16. kamykowej tolerancja długości górnego czopa osi koła wychwytowego nie jest krytyczna o tyle w przypadku 17. kamykowej jest, gdyż od góry długość ogranicza kamień nakrywkowy.

To znowu nie oznacza, że zamiana wspomnianej osi między 16. a 17. kamykowcem nie jest możliwa. Jest ale trzeba sprawdzić czy po przełożeniu osi z 16. kamykowca do 17. kamykowca przekładnia chodu nie ma dodatkowych oporów spowodowanych dociskaniem zbyt długiego czopa kamykiem nakrywkowym?

Ten lekko długi opis ma na celu uczulić, że wszelkie przekładki mają sens ale tylko wtedy gdy wiemy gdzie po przełożeniu elementów może powstać problem powodujący niewyjaśnione wadliwe działanie mechanizmu.

 

 

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość arc76

Dzięki Ritter, świetnie się przydają Twoje uwagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Zaczynam wskrzeszanie zegareczka POLAN. Mam pewien problem, bo albo pierścień/dekiel jest nie od niego albo czegoś brakuje, bo nie można do końca skręcić. Ktoś pomoże?

post-66653-0-96799900-1455042765_thumb.jpg

post-66653-0-42503000-1455042766_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.