Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
roberto266

Nasze Budziki

Recommended Posts

Budzik szwajcarskiej firmy Swiza, zarejestrowanej w1935 r., za: Mikrolisk.

https://www.mikrolisk.de/show.php?site=280&letter=S&searchWhere=trademark&searchMode=exact&id=53

 

Identyfikacja dzięki katalogowi płyt do 1996 r.

 

https://www.dg-chrono.de/uhrenwissen/weckerwerksverzeichnis/

 

Budzik posiada złożoną obudowę. By wyjąć mechanizm trzeba odkręcić kominek blokady i śrubkę na dole nędzy nóżkami. Nóżki są przynitowane do obudowy. Następnie wypchnąć mechanizm od frontu.

 

Bardzo dziękuję jeszcze raz Koledze Heckie złomu po zegarmistrzu. Zawsze znajdą się ciekawostki nawet niekompletne, ale interesujące. Jest zabawa, chociażby w uruchomieniu samego mechanizmu, nawet bez kompletnej obudowy.

20240220_181923.jpg

20240220_181934.jpg

20240221_114146.jpg

20240221_114308.jpg

20240221_114609.jpg

20240221_115817.jpg

20240221_120045.jpg

Wecker67 — kopia.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taka ładna kosteczka Kienzle do mnie trafiła 6,5x6,5 cm ,z fikuśnymi wskazówkami ,solidna ,prosta puszka mosiężna niklowana z polerowanym obramowaniem szkła ,trudno określić lata produkcji ,Kienzle rzadko znakuje mechanizmy datą,lata 50?

IMG_20240222_194252.jpg

IMG_20240222_194223.jpg

IMG_20240222_194148.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam

Mam taki budzik z wychwytem kołkowym i pytanie jaka jest tolerancja dobowa chodu, budzik spóźnia się regulacja jest ustawiona na max+

Jakgo przyśpieszyć

PozdrawiamScreenshot_20230712_172935_Allegro.thumb.jpg.8d80d208508ccd18ce0f77eccad9a40e.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pierwsza rzecz to usunięcie oporów pracy, czystość mechanizmu i smarowanie ,dokładność w budzikach nie jest wymagana jakaś idealna ,bo przecież i tak nakręcasz go co dzień ,to minuta czy dwie nie robi..

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 minut temu, szczewa2 napisał(-a):

Jakgo przyśpieszyć

Rozebrać do najmniejszego elementu. Umyć, wyczyścic, złozyć, odpowiedni naoliwic, wyregulować....

To zajmuje jakieś max 3 godziny...( jeżeli nie ma uszkodzeń...)


Pozdrawiam Mirek

Share this post


Link to post
Share on other sites

DWitam

Mam taki budzik z wychwytem kołkowym i pytanie jaka jest tolerancja dobowa chodu, budzik spóźnia się regulacja jest ustawiona na max+

Jakgo przyśpieszyć

PozdrawiamDz

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, szczewa2 napisał(-a):

Witam

Mam taki budzik z wychwytem kołkowym i pytanie jaka jest tolerancja dobowa chodu, budzik spóźnia się regulacja jest ustawiona na max+

Jakgo przyśpieszyć

PozdrawiamScreenshot_20230712_172935_Allegro.thumb.jpg.8d80d208508ccd18ce0f77eccad9a40e.jpg

Gratuluję Gustava Beckera z podwójnym dzwonieniem. Jest trochę bardziej skomplikowany od zwykłego budzika z pojedynczym budzeniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za porady  budzik jest po przeglądzie spóźnia się ok 20m na dobę niewiem czy skrócenie włosu na balansie lub inną regulacja da radę go przyśpieszyć czy to wina balansu

Aktualne foto

Pozdrawiam

20240223_103716.thumb.jpg.de6b8eddc6308c2802f4145348f02ceb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
31 minut temu, szczewa2 napisał(-a):

DWitam

Mam taki budzik z wychwytem kołkowym i pytanie jaka jest tolerancja dobowa chodu, budzik spóźnia się regulacja jest ustawiona na max+

Jakgo przyśpieszyć

PozdrawiamDz

Odpowiedzi masz wyżej... :)

Mozna jeszcze przesunąć (obrócić) włos na osi balansu, by go "skrócic", ale jak nie wiesz jak to zrobic to lepiej nie dotykaj..

Taki sobie budzik z wychwytem kołkowym chodzi z dokładnością 2 min/dobę... ( taki stary junghans u mnie tak ma  :)

 

 o widzę, że ktoś juz cos "grzebał z włosem" image.png.fbadf39ea1cd8ede47c9f290ad083fe3.png

 

Edited by mkl1

Pozdrawiam Mirek

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, szczewa2 napisał(-a):

Dzięki tak myślałem zadzwonię do zegarmistrza co go robił

Pozdrawiam

I to najlepsze rozwiązanie ! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wyglądał jak budzik ,ale okazał się chodzikiem space age z lat 60 ,Schmid z funkcją niby wahadła działającego jak sekundnik 😄 po spa ,ładnie zachowana plastykowa osłona ,no będzie między budzikami space age się chował😀

IMG_20240224_200628.jpg

IMG_20240224_200605.jpg

IMG_20240224_200546.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolejny mój Westclox 🙂model  Spur z 1-59r  z fabryki w Szkocji gdzie był produkowany do 60 r,czyli końcówka produkcji( w USA produkowany od 38r) w nietypowym zestawieniu czarnego tyłu i chromowanej ramki ,umyty mechanizm ,uzupełniona powłoka lakieru z powodu znacznej korozji puszki i jeszcze się zmieścił na półce 😀ale to już chyba ostatni przedstawiciel tego modelu.Lubię go bo to był pierwszy model Westcloxa jaki kupiłem i zrobiłem 😀

IMG_20240302_103747.jpg

IMG_20240302_103904.jpg

IMG_20240302_103807.jpg

IMG_20240302_103929.jpg

IMG_20240302_104155.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam

 

Zanabyłem takie cacuszko - niby zwykły kareciak, lecz nie mogę nigdzie namierzyć co to jest. Przeszklone drzwi czy "wiszący balans" jakoś nie napatoczyły mi się nigdy dotąd. Może ktoś wie co to takiego?

Joker / Marchand są mi znane. Wiem, że są zbliżone niemniej to co mam to nie jest Junghans. Nie ma żadnej sygnatury, zupełnie inna faktura pod cyferblatem i sam cyferblat o nietypowym wzorze. Do tego Tylne, przeszklone drzwi i inne wymiary elementów (Joker stoi obok wiec widać). Górne nakrętki na dzwonkach są bez otworów na uchwyt. Czy komuś przychodzi do głowy kto może być producentem, bądź co to za model?

 

Pozdrawiam

budzik 1.jpg

budzik 2.jpg

budzik 3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z obrysu największych płyt pasują takie. Większość to Junghansy, jeden nieznany i jeszcze Veglia. Link masz w pierwszym poście tego tematu.

 

Wecker10.jpg.fa18f0b115143bdcc114df0dbe8b2216.jpgWecker09.jpg.78425644b4247d5d52354a3f66c192b6.jpgWecker02.jpg.bd0dcb7ce44260a4a51f5d46cdf3a486.jpgWecker04.jpg.54b4d4f0ab5e760e417fad4bd9193e1a.jpg

Marchand faktycznie nie pasuje.

 


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedz. Widziałem ten wątek o budziku ale w moim jest odwrotnie zainstalowany mechanizm i rozstaw dzwonków jest inny niż rozstaw rączek (w płycie górnej są dodatkowe otwory).  Nakrętki na dzwonkach są bez otworów, co sugeruje, że uchwytu tam nie było. Do tego te tylne przeszklone drzwiczki, jakich szczerze mówiąc, nigdy nie widziałem we wszelakich wariacjach na temat Jokera

Share this post


Link to post
Share on other sites

A taki? Uhrenfabrik Villingen.

 

2068214961_UhrenfabrikVillingenKatalog1901044.thumb.jpg.1a870f87ae928d8ff212962a97c92fcd.jpg

Wzór tarczy i mechanizm nie są identyczne, ale mogły zmieniać się z czasem.

 

 

Uhrenfabrik Villingen Katalog 1901 018.jpg

Edited by Anansi

Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak. To mogą byc te okolice. Dziekuje bardzo, bo sam bym do tego za cholere nie dotarł. Musze poszukać gdzies współczesnych zdjęć, by spróbować dorobić górna poprzeczkę z uchwytem

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Anansi napisał(-a):

A taki? Uhrenfabrik Villingen.

 

2068214961_UhrenfabrikVillingenKatalog1901044.thumb.jpg.1a870f87ae928d8ff212962a97c92fcd.jpg

Wzór tarczy i mechanizm nie są identyczne, ale mogły zmieniać się z czasem.

 

 

Uhrenfabrik Villingen Katalog 1901 018.jpg

 

 Tak to będzie Villingen.  Nie często się je spotyka.  Gratulacje W moim zbiorku też jest jeden, spójrz na zdjęcia

1901.PNG

a.jpg

d.jpg

e.jpg

Edited by kasiaMF
brak tekstu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hey Kasia. Twój zegarek jest przepiękny. Bardzo ładny wzór cyferblatu. Niestety mój  jest w mocno sfatygowanym stanie. Rozważam, czy spróbować zrobić replikę według wzoru czy go zostawić. Po umyciu w Gronalu obudowa zdradziła dwa stare zapiski zegarmistrza na swojej tylnej stronie. Górny uchwyt już wczoraj poprzeliczałem z proporcji ze zdjęcia i spróbuje dotoczyć. Jest cacuszko 🙂

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najnowszy ,sobotni nabytek. Zaliczył dosłownie składnicę złomu. Z wyjątkiem sprężyn nie musiałem wymieniać żadnych części. Pewien etap naprawy zrobiony.

 

 

1..jpg

2..jpg

3..jpg

4..jpg

4a..jpg

5..jpg

6 a..jpg

6..jpg

7..jpg

8..jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za polubienia. Na jednym z portali aukcyjnych znalazłem taki egzemplarz. Te śruby służyły do przykręcenia bocznych ozdobnych listewek.

Wizualnie przypominały radziecką Slavę.

20201212_120707.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   1 member

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.