Marek Szajerka 940 #5801 Posted February 18, 2024 Sporządzając sobie notkę, zaczerpnąłem informacji z Mikorolisk https://www.mikrolisk.de/show.php?site=280&suchwort=Japy&searchWhere=all 0 Share this post Link to post Share on other sites
Marek Szajerka 940 #5802 Posted February 21, 2024 Budzik szwajcarskiej firmy Swiza, zarejestrowanej w1935 r., za: Mikrolisk. https://www.mikrolisk.de/show.php?site=280&letter=S&searchWhere=trademark&searchMode=exact&id=53 Identyfikacja dzięki katalogowi płyt do 1996 r. https://www.dg-chrono.de/uhrenwissen/weckerwerksverzeichnis/ Budzik posiada złożoną obudowę. By wyjąć mechanizm trzeba odkręcić kominek blokady i śrubkę na dole nędzy nóżkami. Nóżki są przynitowane do obudowy. Następnie wypchnąć mechanizm od frontu. Bardzo dziękuję jeszcze raz Koledze Heckie złomu po zegarmistrzu. Zawsze znajdą się ciekawostki nawet niekompletne, ale interesujące. Jest zabawa, chociażby w uruchomieniu samego mechanizmu, nawet bez kompletnej obudowy. 3 Share this post Link to post Share on other sites
mechanik 993 #5803 Posted February 22, 2024 Taka ładna kosteczka Kienzle do mnie trafiła 6,5x6,5 cm ,z fikuśnymi wskazówkami ,solidna ,prosta puszka mosiężna niklowana z polerowanym obramowaniem szkła ,trudno określić lata produkcji ,Kienzle rzadko znakuje mechanizmy datą,lata 50? 4 Share this post Link to post Share on other sites
kasiaMF 234 #5804 Posted February 22, 2024 To prawda. Piękny. 0 Share this post Link to post Share on other sites
szczewa2 3 #5805 Posted February 22, 2024 Witam Mam taki budzik z wychwytem kołkowym i pytanie jaka jest tolerancja dobowa chodu, budzik spóźnia się regulacja jest ustawiona na max+ Jakgo przyśpieszyć Pozdrawiam 1 Share this post Link to post Share on other sites
mechanik 993 #5806 Posted February 22, 2024 Pierwsza rzecz to usunięcie oporów pracy, czystość mechanizmu i smarowanie ,dokładność w budzikach nie jest wymagana jakaś idealna ,bo przecież i tak nakręcasz go co dzień ,to minuta czy dwie nie robi.. 1 Share this post Link to post Share on other sites
mkl1 7220 #5807 Posted February 22, 2024 20 minut temu, szczewa2 napisał(-a): Jakgo przyśpieszyć Rozebrać do najmniejszego elementu. Umyć, wyczyścic, złozyć, odpowiedni naoliwic, wyregulować.... To zajmuje jakieś max 3 godziny...( jeżeli nie ma uszkodzeń...) 0 Pozdrawiam Mirek Share this post Link to post Share on other sites
szczewa2 3 #5808 Posted February 23, 2024 DWitam Mam taki budzik z wychwytem kołkowym i pytanie jaka jest tolerancja dobowa chodu, budzik spóźnia się regulacja jest ustawiona na max+ Jakgo przyśpieszyć PozdrawiamDz 0 Share this post Link to post Share on other sites
Marek Szajerka 940 #5809 Posted February 23, 2024 12 godzin temu, szczewa2 napisał(-a): Witam Mam taki budzik z wychwytem kołkowym i pytanie jaka jest tolerancja dobowa chodu, budzik spóźnia się regulacja jest ustawiona na max+ Jakgo przyśpieszyć Pozdrawiam Gratuluję Gustava Beckera z podwójnym dzwonieniem. Jest trochę bardziej skomplikowany od zwykłego budzika z pojedynczym budzeniem. 0 Share this post Link to post Share on other sites
szczewa2 3 #5810 Posted February 23, 2024 Dzięki za porady budzik jest po przeglądzie spóźnia się ok 20m na dobę niewiem czy skrócenie włosu na balansie lub inną regulacja da radę go przyśpieszyć czy to wina balansu Aktualne foto Pozdrawiam 0 Share this post Link to post Share on other sites
mkl1 7220 #5811 Posted February 23, 2024 (edited) 31 minut temu, szczewa2 napisał(-a): DWitam Mam taki budzik z wychwytem kołkowym i pytanie jaka jest tolerancja dobowa chodu, budzik spóźnia się regulacja jest ustawiona na max+ Jakgo przyśpieszyć PozdrawiamDz Odpowiedzi masz wyżej... Mozna jeszcze przesunąć (obrócić) włos na osi balansu, by go "skrócic", ale jak nie wiesz jak to zrobic to lepiej nie dotykaj.. Taki sobie budzik z wychwytem kołkowym chodzi z dokładnością 2 min/dobę... ( taki stary junghans u mnie tak ma o widzę, że ktoś juz cos "grzebał z włosem" Edited February 23, 2024 by mkl1 0 Pozdrawiam Mirek Share this post Link to post Share on other sites
szczewa2 3 #5812 Posted February 23, 2024 Dzięki tak myślałem zadzwonię do zegarmistrza co go robił Pozdrawiam 2 Share this post Link to post Share on other sites
PM1122 1815 #5813 Posted February 23, 2024 7 godzin temu, szczewa2 napisał(-a): Dzięki tak myślałem zadzwonię do zegarmistrza co go robił Pozdrawiam I to najlepsze rozwiązanie ! 1 Share this post Link to post Share on other sites
mechanik 993 #5814 Posted February 25, 2024 Wyglądał jak budzik ,ale okazał się chodzikiem space age z lat 60 ,Schmid z funkcją niby wahadła działającego jak sekundnik 😄 po spa ,ładnie zachowana plastykowa osłona ,no będzie między budzikami space age się chował😀 VID_20240225_113837.mp4 2 Share this post Link to post Share on other sites
mkl1 7220 #5815 Posted February 25, 2024 Mam uboższą wersję 2 Pozdrawiam Mirek Share this post Link to post Share on other sites
mechanik 993 #5816 Posted March 2, 2024 Kolejny mój Westclox 🙂model Spur z 1-59r z fabryki w Szkocji gdzie był produkowany do 60 r,czyli końcówka produkcji( w USA produkowany od 38r) w nietypowym zestawieniu czarnego tyłu i chromowanej ramki ,umyty mechanizm ,uzupełniona powłoka lakieru z powodu znacznej korozji puszki i jeszcze się zmieścił na półce 😀ale to już chyba ostatni przedstawiciel tego modelu.Lubię go bo to był pierwszy model Westcloxa jaki kupiłem i zrobiłem 😀 5 Share this post Link to post Share on other sites
Acme 5 #5817 Posted March 7, 2024 Witam Zanabyłem takie cacuszko - niby zwykły kareciak, lecz nie mogę nigdzie namierzyć co to jest. Przeszklone drzwi czy "wiszący balans" jakoś nie napatoczyły mi się nigdy dotąd. Może ktoś wie co to takiego? Joker / Marchand są mi znane. Wiem, że są zbliżone niemniej to co mam to nie jest Junghans. Nie ma żadnej sygnatury, zupełnie inna faktura pod cyferblatem i sam cyferblat o nietypowym wzorze. Do tego Tylne, przeszklone drzwi i inne wymiary elementów (Joker stoi obok wiec widać). Górne nakrętki na dzwonkach są bez otworów na uchwyt. Czy komuś przychodzi do głowy kto może być producentem, bądź co to za model? Pozdrawiam 2 Share this post Link to post Share on other sites
Anansi 4113 #5818 Posted March 7, 2024 Z obrysu największych płyt pasują takie. Większość to Junghansy, jeden nieznany i jeszcze Veglia. Link masz w pierwszym poście tego tematu. Marchand faktycznie nie pasuje. 0 Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce Share this post Link to post Share on other sites
Acme 5 #5819 Posted March 7, 2024 Dzięki za odpowiedz. Widziałem ten wątek o budziku ale w moim jest odwrotnie zainstalowany mechanizm i rozstaw dzwonków jest inny niż rozstaw rączek (w płycie górnej są dodatkowe otwory). Nakrętki na dzwonkach są bez otworów, co sugeruje, że uchwytu tam nie było. Do tego te tylne przeszklone drzwiczki, jakich szczerze mówiąc, nigdy nie widziałem we wszelakich wariacjach na temat Jokera 0 Share this post Link to post Share on other sites
Anansi 4113 #5820 Posted March 7, 2024 (edited) A taki? Uhrenfabrik Villingen. Wzór tarczy i mechanizm nie są identyczne, ale mogły zmieniać się z czasem. Edited March 7, 2024 by Anansi 0 Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce Share this post Link to post Share on other sites
Acme 5 #5821 Posted March 7, 2024 Tak. To mogą byc te okolice. Dziekuje bardzo, bo sam bym do tego za cholere nie dotarł. Musze poszukać gdzies współczesnych zdjęć, by spróbować dorobić górna poprzeczkę z uchwytem 0 Share this post Link to post Share on other sites
kasiaMF 234 #5822 Posted March 8, 2024 (edited) 7 godzin temu, Anansi napisał(-a): A taki? Uhrenfabrik Villingen. Wzór tarczy i mechanizm nie są identyczne, ale mogły zmieniać się z czasem. Tak to będzie Villingen. Nie często się je spotyka. Gratulacje W moim zbiorku też jest jeden, spójrz na zdjęcia Edited March 8, 2024 by kasiaMF brak tekstu 4 Share this post Link to post Share on other sites
Acme 5 #5823 Posted March 8, 2024 Hey Kasia. Twój zegarek jest przepiękny. Bardzo ładny wzór cyferblatu. Niestety mój jest w mocno sfatygowanym stanie. Rozważam, czy spróbować zrobić replikę według wzoru czy go zostawić. Po umyciu w Gronalu obudowa zdradziła dwa stare zapiski zegarmistrza na swojej tylnej stronie. Górny uchwyt już wczoraj poprzeliczałem z proporcji ze zdjęcia i spróbuje dotoczyć. Jest cacuszko 🙂 0 Share this post Link to post Share on other sites
Marek Szajerka 940 #5824 Posted March 10, 2024 Najnowszy ,sobotni nabytek. Zaliczył dosłownie składnicę złomu. Z wyjątkiem sprężyn nie musiałem wymieniać żadnych części. Pewien etap naprawy zrobiony. 4 Share this post Link to post Share on other sites
Marek Szajerka 940 #5825 Posted March 10, 2024 Dziękuję za polubienia. Na jednym z portali aukcyjnych znalazłem taki egzemplarz. Te śruby służyły do przykręcenia bocznych ozdobnych listewek. Wizualnie przypominały radziecką Slavę. 2 Share this post Link to post Share on other sites