Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Cat

Jak zostać zegarmistrzem ?

Rekomendowane odpowiedzi

Podoba mi się ta próba kwasem. Przypomina laboratorium z metaloznawstwa. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warstwa pasywacyjna - strzelam :)

Choć w życiu nie widziałem żelaza i pewnie nigdy nie zobaczę

Ale pytanie ciekawe


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm myslalem ze te proby mozna nazwac zewnetrznymi  - w ksiazce jest to nazwane jako proste metody warsztatowe ;-)  to ja juz od siebie dodam ze zelazo ma najlepsze wlasciwosci magnetyczne, i jeszcze metale posiadaja zdolnosc wytwarzania dzwieku przy uderzeniu wiec moze to o dzwiek chodzi ?

 

kurde jak w szkole :-)  jak napisales?bo ja tak i tak..ale chyba zle bedzie... eee  moze przynajmniej pol punkta dostane :-)  

Edytowane przez Frytejro

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie Nr.3 - poprawna odpowiedź to:

 

"Żelazo posiada barwę czarno-szarą, stal zaś błękitnawą, ostre brzegi, złom drobnoziarnisty i można ją hartować.

Strukturę płaszczyzny złomu można wyrażnie uwidocznić przez napiłowanie takowej i pokrycie jej rozcieńczonym kwasem solnym lub siarczanem, kropla kwasu azotowego pozostawia na opiłowanej płaszczyźnie żelaznej biało-szarą, na płaszczyźnie stalowej zaś brunatno-czarną plamę.

Różny stopień zabarwienia metalów powoduje różna zawartość węgla w nich."

 

4 - "Jakie właściwości stali są dla zegarmistrzostwa szczególnie ważne?".


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odp. Twardość, sprężystośc, zdolnośc do hartowania i odpuszczania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 - "Jakie właściwości stali są dla zegarmistrzostwa szczególnie ważne?".

 

Podobają mi się te pytania :)

Jako żywo przypominają mi Katechizm, albo pytania "wojskowe", czy też modne ostatnio maturalne z "trafianiem w klucz".

Na tak postawione pytanie odpowiedzią może być przynajmniej broszurka ;)

 

Ale bardzo fajnie, że te pytania przytaczasz - to przecież też część historii zegarmistrzostwa


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość henio.w

Podobają mi się te pytania :)

Jako żywo przypominają mi Katechizm, albo pytania "wojskowe", czy też modne ostatnio maturalne z "trafianiem w klucz".

Na tak postawione pytanie odpowiedzią może być przynajmniej broszurka ;)

 

Ale bardzo fajnie, że te pytania przytaczasz - to przecież też część historii zegarmistrzostwa

 

 

To prawda,  klucz - to właśnie kwintesencja całości. Nie wiedziałem, że to tak stary wynalazek!

Znakiem tego jedynie słuszne odpowiedzi zawiera nie przynajmniej, ale tylko broszurka :).

 

P.S. Przypomniała mi się lekcja geografii z podstawówki, kiedy Pani nie była za bardzo zadowolona z mojej - chociaż poprawnej wypowiedzi.

A co jest napisane od piątej linijki od dołu? ... Oj, nie uczyłeś się z książki...

Edytowane przez henio.w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie Nr. 4 - poprawna odpowiedź to:

 

''Elastyczność i możliwość hartowania.''

 

5 - "Dla których części jest elastyczność konieczna?"

 

6 - "Jakim sposobem hartuje się stal?"


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odp. nr 5. Elastyczność jest konieczna dla sprężyn, mostka remontuaru.

 

 

odp nr 6. Stal hartuje się nagrzewając ją do temperatury przemiany fazowej, a następnie szybko chłodząc w wodzie.

 

Odpowiedzi do pytań są z cyklu "co autor miał na myśli?"  :)

Po pierwszych poprawnych odpowiedziach już wiadomo mniej więcej o jaki typ odpowiedzi mu chodzi. Odpowiedzi mają być krótkie i zwięzłe. Mają zawierać samą esencję ujętą jak najprościej (bez wymądrzania się :P ). Nie wiem czy  udało mi się nie wymądrzać... Wiedza w nich zawarta ma być użyteczna praktycznie i zrozumiała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie Nr. 5 - poprawna odpowiedź to:

 

"Dla sprężyn pociągowych, zatrzaskowych, kopertowych i włosów."

 

Pytanie Nr. 6 - poprawna odpowiedź to:

 

"Rozgrzewa się ją do czerwoności i ostudza w wodzie lub oliwie."
 

7 - "Jak osiągamy potrzebną twardość stali?"

 

8 -  "W jakiej kolejności następuje zabarwienie napuszczania i do czego służy stal zahartowana na błękitno?"

 

PS.

Jak do tej pory, to największe szanse na zegarmistrza ma Kol. Arek!!

Reszta Kol. jak nie zacznie się uczyć, to będzie myć podłogi u zegarmistrza dożywotnie. :) 

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość henio.w

"Cудьба человека", jak pisał klasyk. To znaczy taki widać mój los.

Tylko boję się, czy sprostam pytaniu na zdobycie ścierki? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odp. 7.  Hmmmm… Stal i inne metale można utwardzać przez zgniot na zimno. Ewentualnie można odpuszczać stal do odpowiedniej temperatury, co ją zmiękczy i zmieni jej właściwości mechaniczne.

Kolejność barw nalotowych: żółta, brunatna, fioletowa, niebieska. To są podstawowe barwy bez np. jasno żółtej. Szczegółowa tablicahttp://zegarkiclub.pl/forum/topic/88305-tajemnice-zawodowe/page-4?do=findComment&comment=971006

 

odp. 8. Stal hartowana na błękitno jest stalą niskoodpuszczoną. Dzięki temu staje się bardziej miękka, bardziej sprężysta i mniej krucha. Stal hartowana na błękitno jest stosowana na części wymagające pewnej sprężystości śrubki, czopy i zabarwienia(?).

 

ps. Cięzko mi jest mysleć, bo złapałem katar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam problem z netem w grecji :-) 

 

7 hartowanie

8  temperatura-kolor

180-225 jasnozolta
230 slomkowa
240 zolta
255 braz
265 brazowo purpurowy
275 purpurowy
285 fiolet
295 blekit
310 jasno niebieski

Blekit sluzy do produkcji : sprezynki zebniki walki wrzecionowe i naciagowe, osie i trzonki narzedzi
 


  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Witam

 

odpowiedź na pytanie nr 7 - Przez napuszczanie które przeprowadza się na rozgrzanej blaszce posypanej opiłkami mosiężnymi lub piaskiem.

 

odpowiedź na pytanie nr 8 - Jasno - żółte, brunatne, czerwone, fioletowe, ciemno - błękitne, szare, stal zahartowana na błękitno służy

 

do wyrobu sprężyn, zębników , śrub.

 

Pozdrawiam


markopolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odp. 7.  Hmmmm… Stal i inne metale można utwardzać przez zgniot na zimno.

Utwardzanie przez zgniot nie ma żadnego zastosowania do większości stali i w zasadzie tylko stal austenityczną można efektywnie tak utwardzić, czyli tylko niewielki procent wszystkich rodzajów stali.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Utwardzanie przez zgniot nie ma żadnego zastosowania do większości stali i w zasadzie tylko stal austenityczną można efektywnie tak utwardzić, czyli tylko niewielki procent wszystkich rodzajów stali.

Przez zgniot na zimno są gwoździe utwardzane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez zgniot na zimno są gwoździe utwardzane :)

To te miękkie, :) bo specjalne gwoździe twarde są hartowane.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

odpowiedź na pytanie nr 7 - Przez napuszczanie które przeprowadza się na rozgrzanej blaszce posypanej opiłkami mosiężnymi lub piaskiem.

 

odpowiedź na pytanie nr 8 - Jasno - żółte, brunatne, czerwone, fioletowe, ciemno - błękitne, szare, stal zahartowana na błękitno służy

 

do wyrobu sprężyn, zębników , śrub.

 

Pozdrawiam

 

 

Ciekawa odpowiedź tylko co to jest napuszczanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa odpowiedź tylko co to jest napuszczanie?

Dawna nazwa odpuszczania. Odpowiedz ze starej broszury... ;)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak ze twardość uzyskujemy hartowaniem a odpuszczaniem usuwamy naprężenia powstałe przy hartowaniu, zmniejszamy tym sposobem twardość ale poprawiamy udarnosc? Co zatem idzie wg wikipedi i poradnika zegarmistrza to hartowanie służy do utwardzania?


  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twardość użytkową uzyskujemy przy pomocy pełnego cyklu obróbki termicznej, czyli przez wygrzewanie, hartowanie i odpuszczanie, a odpuszczanie w zasadzie ma decydujący na nią wpływ. Twardość uzyskana przy pomocy samego hartowania jest bardzo wysoka, ale przydatna tylko w wyjątkowych sytuacjach, z powodu tego, że stal w tym stanie jest zbyt krucha.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Markopolo, bardzo proszę nie ściągaj!!! :(

Idea poszukiwania poprawnej odpowiedzi jest znacznie lepsza, ponieważ poszerza i pogłębia wiedzę. :)

 

 

Pytanie Nr.7 - poprawna odpowiedź to:

 

"Przez napuszczanie, które przeprowadzamy na rozgrzanej blaszce posypanej opiłkami mosiężnymi lub piaskiem."

 

Pytanie Nr.8 - Poprawna odpowiedż to:

 

"Jasno-żółte, ciemno-żółte, brunatne, czerwone, fioletowe, ciemno-błękitne, blado-błękitne, szare. Stal zahartowana na błękitno służy do wyrobu sprężyn, zębników, śrub."

 

  9 - "Jak można zastąpić hartowanie stali na błękitno w oliwie?"

 

10 - "Jak należy szlifować i polerować stal?"

 

 

PS.

Poprawne odpowiedzi napiszę dopiero w poniedziałek wieczorem, ponieważ jadę na spotkanie do Wlenia.

Arek, do Wlenia masz bardzo blisko.

Zapraszamy!!.  


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, baza w Brunowie.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zaproszenie, ale niestety jestem mocno przeziębiony.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.