Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

MasterFan

Dyskusja na temat NASZEGO Zegarka Klubowego...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

Temat ten ma na celu zdobycie jak największej liczby informacji apropos naszego przyszłego (ewentualnego) Zegarka Klubowego.

Bardzo proszę o poważne podejście do tematu, co bardzo ułatwi wstępne założenia tego, o co tak naprawdę Nam wszystkim chodzi.

Proszę o wpisywanie swoich wymagań, kryteriów jakie miałby spełniać nasz przyszły ZK.

Do wątku jest dołączona ankieta, która jak na razie będzie miała charakter informacyjny, co do tego, jaka mogłaby być ewentualna kwota ZK oraz pokaże ogólne zainteresowanie tematem.

 

Temat rozpoczął się tutaj: http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic.php?t=2759 , ale stwierdzono, że warto założyć specjalny wątek, mający na celu zdobycie jak najwięcej informacji na dany temat :)

 

 

Pozdrawiam

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwazam ze zegarek to fajny pomysl i chyba nie ma lepszego "gadzetu" dla naszego Klubu. Mysle ze najlepiej zrobic cos ekstremalnie prostego (wiadomo kazda komplikacja ma swoich zwolennikow jak i przeciwnikow), reczny naciag (jak klasyka to klasyka). Co do designu to zdaje sie na specjalistow, ale nie sadze ze jakies wielgasne loga czy krzykliwe kolory beda pasowac.

 

Oczywiscie jakies konkretne dzialania rozpoczynalbym dopiero po zebraniu pieniedzy (wiadomo jak to jest ze wstepnym zainteresowaniem;) )

 

EDIT Aby rozjasnic moj punkt widzenia dodam ze moze byc taki jak Nomos Orion (genialny!!)

orion_W_gb_1TSP.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym zegarkiem to świetny pomysł.

 

Ale to na pewno nie będzie proste:

- kto miałby je robić?

- cena byłaby równa kosztom produkcji czy ktoś robiłby na tym biznes?

- zegarek z jednej strony musi być tani, żeby kupiła go większa liczba Klubowiczów, ale z drugiej strony symbolem Klubu nie może być jakiś badziew.

- co do wyglądu: to co zaproponował Yargoth jest super- mała sekunda, prosty wygląd, ręczny naciąg- KLASYKA.

- żadnego logo na tarczy, a jedynie na deklu i koniecznie indywidualne numery! (zamawiam 007 :wink: )

- jakieś ograniczenia co do możliwościz zakupu- tylko dla Członków Klubu. Jakiś minimalny limit postów lub czasu od rejestracji- żeby nie było tak, że ktoś sie zarejestruje, kupi zegarek, a potem zniknie.

Poprzez swoją trudną dostępność będzie wyjątkowy.

 

Ja nie przeznaczę wiecej niż 500 zł- nawet to, dla wielu będzie za dużo- więc moje warunki chyba są nie do spełnienia. :)

 

p.s.

szklany dekiel też ekstra, ale wtedy byłoby ciężko znaleźć miejsce na logo :) ...i koniecznie numer (przy tych numerach będę się upierał).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wyglądu - zgadza się, już pisałem, powinien być prosty. Naciąg ręczny - bomba. Czy ręczne Unitasy w ETA są tansze niż automaty?

 

Co do szklanego dekla - taki byłby cool, ale jeżeli kupimy tani mechanizm, to będzie na tyle surowym że do szklanego dekla się nie nada.

 

Z drugiej jednak strony Ward oferuje łądny zegarek w przyzwoitej cenie na automatycznej Ecie 2824 (średni stopień obróbki) i jeszcze realizuje na tym zysk, więc może da się zrobic coś ładnego za PLN 500?

 

Marcin


Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chociaż na tarczy mógłby być jakiś dyskretny, malutki napis KMZiZ pod logiem producenta

... i Made in Poland w miejscu gdzie zwykle jest "swiss made". :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtańsze komercyjne zegarki na Ecie to 750-1000zł / w Polsce/. Myślę o Atlanticach i Doxach. Jest w nich ETA 2824 lub 2024. Z naszych wymagań to brakuje im małej sekundy, no i nie są nasze. Takie firmy mają z całą pewnością niższe jednostkowe koszty produkcji. Jednak w tej cenie jest zysk producenta, utrzymanie sztabu biurw, zysk importera, zysk sklepu i kto wie co jeszcze. Więc myślę, że utrzymanie ceny poniżej 1000 pln jest możliwe. Mechanimy trzeba by zamówić. Może niech każdy z nas pomyśli czy gdzieś w jego okolicy nie ma jakiejś firmy, która mogłaby zrobić koperty.

 

Fachowcy, pytanie do was:

Jaki park maszynowy jest niezbędny do wykonania kopert?

Może poszukać jakiegoś technikum, które by to wykonało. A może WIP warszawskiej Politechniki ma w tej swojej hali niezbędne maszyny.

 

Właściwie to chyba będzie nie tyle produkcja, co jakby seria prototypowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- jak już pisałem w poprzednim wątku jestem przeciwny umieszczaniu logo klubu na tarczy. bardzo eleganckie wydaje mi się miejsce pomiędzy "uszami" lub na bocznej stronie koperty - na dziewiątej - naprzeciw koronki . na deklu miejsca jest również pod dostatkiem. ale to trochę pospolicie.

 

- kolejne numery obowiązkowo !!!

 

- co do designu - oczywiście klasycznie purystyczny :) 8)

 

- wydaje mi się że do zrealizowania byłoby kilka wariantów cenowych. design ten sam , a różnica w szczegółach - materiał tarczy , i stopień wykończenia mechanizmu, dekiel.

 

- wydaje mi się że przez (koordynowany) aktywny udział forumowiczów można koszty obiżyć.

(choć przewidując nakład nie większy niż 100 sztuk, 500 pln wydaje się mało realne.)

 

piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o wskazówki (nie ma ich fabrycznie przy werkach), półfabrykaty tarcz , koronki (mechanizmy mają je plastikowe) + ew. tubusy do ich zakręcania, wreszcie - szkła to są specialne katalogi. najczęściej jednak min. zamówienie w rozsądnej cenie to 100 szt. (szkieł to nie dotyczy)

 

- do wykonania koperty potrzebna jest dokładność poniżej 0,05mm

najlepsza jest metoda erozji iskrowej (chyba tak po polsku) ale wystarczą zwykłe tokarkii frezarki CNC

 

- czasem zastanawiam się czy nie taniej byłoby ze srebra - to wbrew pozorom bardzo tani materiał , a jego obróbka jest wiele tańsza i prostsza niż stali. milcząc już o efekcie niepowtarzalności. jedyny mankament to jego twardość (a właściwie miękkość). w przypadku srebra wykonawcę znaleźć łatwiej.

 

piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinowłem sobie czy koperty nie mozna wykonac przez wycięcie z grubej płyty flowjetem i poddanie potem skrawaniu. Tylko właśnie jak nadać kąt uszkom?

 

Pozwoliłem sobie wysłać zapytanie ofertowe odnośnie koperty do:

 

Centrum Kształcenia Praktycznego

 

53-611 Wrocław

ul. Strzegomska 49

tel. (071) 373-57-04,

fax. (071) 355-86-64

 

http://www.ckp.pl

 

 

@Piotrek, czy moze chodzi Ci o "elektrodrążenie"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukam kogoś znajomego w Centrum Badawczo Rozwojowym Obrabiarek. Może podaj Piotrek jakieś szczegóły o co mam pytać (zegarków to tam jescze nie robili), poza ceną oczywiście. Czy mogę im pokazać tem obrazek jako próbkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście.

 

a co do pytań , to też się nie znam, ale

z czego (jaka stal)

ile (min ilość sztuk)

co (czy np. wkety - te do dekla i dodatkowy osprzęt również wykonają)

z jaką dokładnością

jakie wykończenie powierzchni - nie sądzę aby plerowali

jakie rysunki potrzebują (program , itp.)

... no i za ile

 

piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wzornictwo, to zgadzam się że powinno być jak najprostsze :)

 

To czy zegarek powinien być markowany (czyt. znaczony) w jakiś sposób przez KMZZ jest dla mnie rzeczą poniekąd otwartą. Sama świadomość, że zegarek został wykonany specjalnie na potrzeby Klubu może być wystarczającym wyróżnikiem (choćby przez oryginalny projekt tarczy, koperty i wskazówek). Z drugiej strony, Jeśli już będzie markowany, to marka nie powinna być krzykliwa (moim zdaniem). Posiadanie takiego zegarka jest wyrazem przynależności do określonej "społeczności" a nie okazją do szpanowania (moje zdanie). Numer seryjny jak najbardziej wskazany :)

Następna sprawa, to problem dostępności.

LukasS[/color]]- jakieś ograniczenia co do możliwościz zakupu- tylko dla Członków Klubu. Jakiś minimalny limit postów lub czasu od rejestracji- żeby nie było tak, że ktoś sie zarejestruje, kupi zegarek, a potem zniknie.

Poprzez swoją trudną dostępność będzie wyjątkowy.

Jeśli zegarek Klubu miałby być w jakiś sposób reglamentowany (co nie znaczy, że to zły pomysł), to powstają kolejne problemy. Wydaje mi się, że trudne byłoby wytwarzanie zegarków sukcesywnie, w miarę nabywania "praw" kolejnych klubowiczów. Musiałoby się to odbywać etapami (kolejne serie) i ilość sztuk w serii musiałaby być mocno ograniczona. Chyba, że znajdzie sie wykonawca gotowy prowadzić produkcję jednostkową (automatyczne zwiększenie kosztów).

 

Myślę, że najważniejsze w tym momencie jest zorientowanie się kto wogóle, na jakich warunkach, w jaki sposób może i podejmie się wykonania części do naszego zegarka, lub gdzie można nabyć gotowe podzespoły.

Ale tym jak widzę zajmują się bardziej kompetentni ode mnie klubowicze. Jeśli bedziemy mieli choć ogólny obraz "możliwości produkcyjnych" to wtedy można się zajmować dalszymi kwestiami jak cena, wygląd, marki czy "dystrybucja".


Ja, niżej podpisany oświadczam, że będę zabierał głos na forum KMZiZ tylko w dyskusjach związanych z zegarmistrzostwem, lub dotyczących sposobu funkcjonowania tegoż forum.

13-08-2010

 

Mirek Kornaszewski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koperta może być również dwudzielna (tzn. luneta razem z częścią środkową + dekiel)

 

pomyślcie o tym srebrze

 

trochę materiałów

 

http://www.montresallison.com/

 

http://forums.timezone.com/index.php?t=tre...95126&rid=0

 

http://forums.timezone.com/index.php?t=tre...22310&rid=0

 

 

 

 

a tu koperty i inne części do kupienia

 

http://www.ofrei.com/page460.html

 

http://www.uhren-roemer.de/store/index.html

 

 

piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie srebrna koperta jest jak najbardziej ok... nadaje projektowi "smaczek".

Pytanie tylko do fachowców, czy taki materiał jast... jak by tu powiedzieć... odpowiedni (ze względów technicznych, praktycznych itd.)

 

"produkcja" kopert pokazana na TimeZone to dla mnie zupełny "CZAD" (naturalnie pozytywny)


Ja, niżej podpisany oświadczam, że będę zabierał głos na forum KMZiZ tylko w dyskusjach związanych z zegarmistrzostwem, lub dotyczących sposobu funkcjonowania tegoż forum.

13-08-2010

 

Mirek Kornaszewski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a może zacznijmy od tej strony: czy zegarek klubowy ma być czymś "gotowym"? (kupujemy "hurtowo" coś będącego w produkcji), czy jednak trzymamy się opcji, gdzie stworzenie zegarka od podstaw to nasze zadanie :?:

Może spróbujmy dyskutować w jakiś zaplanowany sposób, wtedy będzie łatwiej cokolwiek ustalić... to tylko moja propozycja- taka nieśmiała :oops:

 

 

Pozdrawiam

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że trzeba zacząc od sprawdzenia kosztów obydwu opcji. Wtedy będzie łatwiej rozmawiać, bo za masówkę z logo to nie dam grosza, za zegarek robiony dla nas od początku do końca przez jakiegoś wytwórcę to już zapłacę. A jeżeli tworzymy coś sami (no nie wszystko ale część) i mamy szanse na made in poland to oprócz pieniędzy jestem gotów poświęić czas i osobiste zaangażowanie.

 

EDIT Mogę wtedy te koperty sam polerować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytając o to, miałem na myśli całą "otoczkę" wokół tego, czyli Twoja odpowiedź Grześku, jest jak najbardziej na miejscu i o takie coś mi właśnie chodziło :)

 

 

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Corvus77

często spotyka się srebrne koperty wykonane do pasówek (nawet jeden nasz rodak się w nich wyspecializował i przez ebay je rozprowadza. głośno o nim na niemieckich forach. cena (no ale komercyjna ) ok 250 euro za szt. ) wiem (jako że mój drugi (trzeci) zawód to złotnik że realnie da się taniej)

też jestem zdania że srebro nadało by temu zegarkowi pewnej niepowtarzalności.

 

piotrek

 

P.S. ja również nie jestem zainteresowany zakupioną masówką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako złotnik powiedz: czy srebro musi się tak brzydko i szybko starzeć, czy tylko widziałem srebrne wyroby niskiej jakości. Czy nie jest też zbyt miękkie?

 

A co tam jeszcze się zapytam. Przez wiele lat robiono koperty z mosiądzu i potem je galwanizowano. Może tak łatwiej. Jeszcze całkiem niedawno widziałem Delbanę wykonaną w ten sposób w sklepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po obejrzeniu materiałów z TZ do których linki zamieścił Piotrek...

zapomniałem o stemplowanych deklach :oops: :oops: :oops:

Stworzenie zeegarka klubowego własnymi siłami jest rzeczą godną najwyższej pochwały.

Sprawa jest CHWALEBNA


Ja, niżej podpisany oświadczam, że będę zabierał głos na forum KMZiZ tylko w dyskusjach związanych z zegarmistrzostwem, lub dotyczących sposobu funkcjonowania tegoż forum.

13-08-2010

 

Mirek Kornaszewski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość yarhard

tak tak, ja chce, chce, robiony, nie kupiony, tak tak...

 

a calkiem powaznie swietny pomysl. mysle, ze za cos tak unikalnego jestem w stanie dac nawet wiecej niz 500 zl. ja mam tylko jedna uwage - musi miec klase (chociaz, o to akurat to moge byc spokojny :wink: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się pomysł ze srebrną kopertą. Jakoś lubię srebro.... Popieram również koncepcję umieszczenia oznaczeń z boku koperty - w okolicach 9. Design w stylu Nomosa lub Stowy mile widziany :lol:


Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No co Ty, design w stylu Michalopa

 

Grzesiek, na jedno wychodzi... :wink:


Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.