Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Navy

Nowy Użytkownik
 • Content Count

  46
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

41 Początkujący

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Górny Śląsk
 • Hobby
  Muzyka & audio, samochody, zegarki.

Recent Profile Visitors

113 profile views
 1. Znalazłem fajne kompendium wiedzy o ALS. Może się przydać. https://langepedia.com/
 2. Moim zdaniem mikroiwertery są do rozważenia przy bardzo małej instalacji (np. 3 kWp) lub w sytuacji gdy regularnie występuję zacienienie. Korzyści są duże (niezależna praca, możliwość rozbudowy, małe napięcia AC na wyjściu, sterowanie itp.) ale ryzyko awarii jest chyba większe niż w przypadku standardowego falownika. Dla mnie warunkiem niezbędnym byłby łatwy dostęp do nich w razie awarii no i realna dostępność serwisu. U siebie, ze względu na dość "trudny" dach, zdecydowałem się na normalny inwerter.
 3. Mnie ta kwota nie dziwi. Odwiert około 30m (porządnie zrobiony, stalowa rura), prace ziemne, podłączenie do instalacji w domu, pompa + oprzyrządowanie + sterowanie, prace porządkowe. I już jest 50% ceny Submarinera 🙂
 4. Navy

  Teorie spiskowe

  @zadra Singapur to rzeczywiście klimat równikowy, nie mający odpowiednika w EU. Ale szerokość geograficzna Seulu jest zbliżona do np. Madrytu czy Bostonu. Rozpiętość geograficzna Japonii powoduje, że są tam właściwie 3 strefy klimatyczne. Oczywiście wpływ Pacyfiku jest inny, niż wpływ Atlantyku ale to ciągle klimat oceaniczny (sorry za wymądrzanie się, gdy jeszcze pracowałem na morzu, to meteo było mi dość potrzebne). Wolałbym się mylić, ale wygląda to tak, jakby pandemia była "produktem" którego "sprzedaż" wielu stronom się opłaca (media, politycy, Big Pharma, giełdy).
 5. Navy

  Teorie spiskowe

  Nie wiem. Myślę nad tym od dawna ale żadne racjonalne wytłumaczenie mi nie przychodzi do głowy. W Azji nie negują pandemii ale dane pokazują, że radzą sobie z nią lepiej. W Singapurze czy Japonii opieka zdrowotna jest na wyższym poziomie niż w PL ale czy jest lepsza niż np. w DE, FR, SUI czy w krajach skandynawskich? No to skąd te różnice? Jednym (niestety spiskowym) wytłumaczeniem, które przychodzi mi do głowy jest chęć kupienia głosów w przyszłych wyborach za pieniądze bezmyślnie drukowane przez polityków: "Zobaczcie, jacy jesteśmy świetni - w czasie bezprecedensowego kryzysu my ratujemy gospodarkę, miejsca pracy. Gdyby nie my, to nic by nie było" i tak dalej. "Przy okazji" można załatwić parę innych interesów. Aby jednak dało się to uzasadnić i kontynuować, potrzebne jest medialne "napompowanie" tematu pandemii. W kreowaniu pieniądza Japończycy są niechlubnymi pionierami (robili to regularnie i od wielu, wielu lat, na "przemysłową" skalę). Teraz jednak zrobili to chyba wszyscy, choć w różnej skali i formie. Dług osiągnął (lub za chwilę osiągnie) poziom niemożliwy do spłacenia a wówczas wyjścia są co najmniej trzy: wojna, Wielki Reset lub hiperinflacja. Każde z nich oznacza koniec świata, jaki znamy.
 6. Navy

  Teorie spiskowe

  Tak, mentalność jest zupełnie inna a ta "inność" ma bardzo szerokie podłoże. Ja te dane widzę tak: najbardziej cywilizowane i najlepiej rozwinięte kraje Azji podaję (prawdziwe, jak sądzę) informacje które ZNACZNIE różnią się od analogicznych informacji pochodzących z wiodących krajów Zachodu. Czy to na pewno tylko efekt różnic kulturowych, dyscypliny, mentalności i innych takich? Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych (dlatego lubię ten watek 🙂) ale dane z Azji są znacząco różne od "naszych".
 7. Navy

  Teorie spiskowe

  Dane z Chin raczej nie mogą być traktowane jako wiarygodne. Ale dane z innych krajów Azji są do siebie zbliżone i mocno różnią się od statystyk EU/US: - Japonia: ludność ok. 127,4 mln, ilość zachorowań ok. 423 000, ilość zgonów 7 438 - Korea Południowa: ludność ok. 51,5 mln, ilość zachorowań ok. 87 000, ilość zgonów 1 557 - Singapur: ludność ludność ok. 4,5 mln, ilość zachorowań ok. 60 000, ilość zgonów 6 (!!!) W te dane jestem skłonny uwierzyć, nie sprawdzałem jednak ilości przeprowadzonych testów. Sadząc jednak po poziomie opieki zdrowotnej (którą miałem okazję sprawdzić na swoim własnym przykładzie w jednym z tych krajów) testy były na skalę masową.
 8. Alkohol szkodzi, podobno. W czasie weekendu będę gruntownie badał ten nurtujący problem.
 9. Jedząc pączka spalimy 30 kcal. Jeden pączek ma 300 kcal. Aby spalić pączka, musimy zjeść ich 10.
 10. A siłownie nadal zamknięte...
 11. Przed chwilą skończyłem oglądać, po raz kolejny, film The Brave One ("Odważna") z Jodie Foster. Reżyserem jest Neil Jordan ale chyba nawet sam Clint Eastwood mógłby się pod takim filmem podpisać. Jodie Foster w świetnej formie i w swoim stylu. Moim zdaniem warto obejrzeć.
 12. Tematy związane z medycyną są zawsze na czasie
 13. Navy

  Teorie spiskowe

  Poniżej jest link do artykuły nt. tego jak Korea Południowa radzi sobie z COVID. Długi tekst, ale warto rzucić okiem. Niektóre stosowane tam rozwiązania nadal można po prostu skopiować. Nie da rady, niestety, skopiować zdyscyplinowania społecznego. Moim zdaniem to jest główny czynnik, dzięki któremu Azja wyjdzie z pandemii wzmocniona i uzyska niekwestionowaną dominację w świecie. https://www.bloomberg.com/features/2020-south-korea-covid-strategy/
 14. Pasuje też do wątku "teorie spiskowe":
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.