Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Ulan

Podziwiajmy zegary Lenzkirch

Rekomendowane odpowiedzi

Wspaniała robota!  

Te elementy przyklejałeś na styk, czy dałeś jakieś dodatkowe mocowanie? Jakiego drewna użyłeś? Przy wklejaniu zostawiłeś odrobinkę miejsca na fornir? Troszkę szczegółów poproszę  :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie duży element,  a powierzchnia styku to 13x150 mm więc spora. Nie było potrzeby wzmacniać więc wklejenie na dopasowanie . Wycięcie zrobione piłką  makity na bardzo wolnym skoku, ostry brzeszczot więc wyszło ładne.  Doszlifowanie zrobiłem pilnikiem taśmowym, a same wklejane stawki doszlifowane na szlifierce taśmowej co pozwoliło na prawie idealne dopasowanie powierzchni i kątów wklejeń. Od strony frontowej pozostawiłem 0,8-0,7 mm na wklejenie forniru. Po wklejeniu forniru z orzecha włoskiego zrobiłem delikatne szlifowanie i polerowanie papierem 1000 oraz wełną stalową 000. Całość przetarta i odtłuszczona spirytusem. Bejce zastosowałem terpentynowe - podkład z dębu średniego z odrobiną czereśni kładzione małym tamponem bawełnianym, a dopasowanie do słoi pędzelkiem bejca dąb rustykalny z orzechem. Całość przodu drzwi przetarta po 3h lekko wilgotnym tamponem z jasnym dębem. Ocieplenie koloru poprawi politura rubin.

I cała filozofia.  :ph34r: 

Leszekk  :rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo  :D. Nie dosyć, że piękna robota, to i fajna instrukcja dla mniej wprawnych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się bardziej podoba ten dom z bali. Bywałem w Twoich okolicach często ale nigdy na niego nie trafiłem, a z zewnątrz jest na pewno charakterystyczny  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest widoczny z żadnej drogi ... trzeba przed nim stanąć żeby zobaczyć ... Schowany w zieleni ...

Dla pocieszenia miniaturka  :rolleyes:

post-92919-0-03174400-1500152852_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet dzisiaj mógł bym się wprowadzić :)


jak już będę bogaty to sobie taki postawię :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I cała filozofia :ph34r:

 

Przesadna skromność - dla mnie naprawdę filozofia! :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest widoczny z żadnej drogi ... trzeba przed nim stanąć żeby zobaczyć ... Schowany w zieleni ...

Dla pocieszenia miniaturka  :rolleyes:

Bardzo fajny dom,pan jest wykonawca tego domu? Ja mieszkam w kraju Horna Orava byl to kraj domu drewianych ("drevenica "po jezyku slowackim).Moji przodkowie tež mieszkali w takych budynkach.Na zdjienci jest Muzeum oravskej dediny Zuberec Brestova.

post-88777-0-77856900-1500198881_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie jestem wykonawcą, budowali go górale z Istebnej, Mszenie (wypełnienie przestrzeni pomiędzy belkami - uszczelnienie) robili górale z Czarnego Dunajca. Projekt współczesny. Ja wykańczałem stan surowy zamknięty. Metoda budowy XIX-XX wiek, drewno świerk -bale 35-45 cm grubości.  Stolarka współczesna drewniana. Cały dom osiadł 28cm w ciągu 4 lat. Strop/sufit  parteru obniżył się o 18cm. 

Mieszka się dobrze. 

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie.

 

Potrzebuję pomocy w dobraniu korony do mojego Lenzkirch'a

 

post-24001-0-29652900-1500227639_thumb.jpg 

 

Tarcza 14 cm, wymiary skrzyni: wysokość 64 cm szerokość na gzymsie 23,5 cm 

 

post-24001-0-36563400-1500227678_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę należało pobawić się bejcami pomieszać, ponakładać tamponem, fakturę pędzelkiem i poczekać 24h na ustabilizowanie koloru. Ale już dziś widać że chyba tragicznie nie wyszło ;) . Jutro więc politura ...  :)

Leszekk :rolleyes:

 

Wcześnie wstałem i politura zaczęła się lać na drewno ... Poskładałem wszystko do kupy, skleiłem i skręciłem.

Teraz czekam na toczenia. Muszę zrobić jeszcze zamek do drzwiczek, dość nietypowy , ale mam pomysł. Nie mogę nigdzie trafić na taki. :huh:

Poniżej efekt dzisiejszej walki z szelakiem ...  ;)  

Pozdrawiam Leszekk  :rolleyes:

ps. z lampą i bez  :rolleyes:

post-92919-0-56349500-1500231152_thumb.jpg

post-92919-0-34139800-1500231166_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie.

 

Potrzebuję pomocy w dobraniu korony do mojego Lenzkirch'a

 

attachicon.gif1.jpg

 

Tarcza 14 cm, wymiary skrzyni: wysokość 64 cm szerokość na gzymsie 23,5 cm 

 

attachicon.gif3.jpg

 

Cześć !

Mechanizm Twojego zegara został wyprodukowany , o ile się nie mylę, w latach 1920-1921.

Nie dysponuje katalogiem z tego okresu więc trudno mi powiedzieć jak wyglądać mogła górka do skrzyni, zakładając że mechanizm i skrzynia jest kompletem . Czy możesz zrobić zdjęcie pleców zegara (od tyłu) ? Może ktoś dysponuje innymi katalogami , moje się kończą na 1903 roku...

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2Q to oznaczenie serii 2 qualitat (m. innymi gorzej wypolerowane płyty), którą zaczęto wypuszczać z osobną numeracją od roku 1883 (znamy chyba jeden wyjątek po postacią wcześniejszego zegara linkowego).


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2Q to oznaczenie serii 2 qualitat (m. innymi gorzej wypolerowane płyty), którą zaczęto wypuszczać z osobną numeracją od roku 1883 (znamy chyba jeden wyjątek po postacią wcześniejszego zegara linkowego).

 

No to się znowu czegoś dowiedziałem. Sądziłem że to okres lat dwudziestych XX wieku kiedy to Lenzkirch zaczął podupadać finansowo. Rozumiem zatem że tabela datowania wg książki G. Evertta (i gdzieś w sieci też) mocno nieaktualna ... Wiem, że na forum chyba była nowsza tabela, ale nie umiem znaleźć. Czy można liczyć na podesłanie lub link do miejsca gdzie się znajduje?

pozdrawiam   :rolleyes:

No to się znowu czegoś dowiedziałem. Sądziłem że to okres lat dwudziestych XX wieku kiedy to Lenzkirch zaczął podupadać finansowo. Rozumiem zatem że tabela datowania wg książki G. Evertta (i gdzieś w sieci też) mocno nieaktualna ... Wiem, że na forum chyba była nowsza tabela, ale nie umiem znaleźć. Czy można liczyć na podesłanie lub link do miejsca gdzie się znajduje?

pozdrawiam   :rolleyes:

 

nie wiem czy czasem nie chodzi o tabelę z tej strony :

http://lenzkirch-uhren.de

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na udostępnionym Ci folderze w dysku google jest podfolder artykuły. Znajduje się tam m. innymi bardzo interesujący artykuł Douglasa K. Stevensona "Springtime in Lenzkirch". Dla lenzkirchowca lektura obowiązkowa :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki !


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie, ale trochę się pogubiłem.

Mam rozumieć, że zegar wyprodukowano w latach 80-90 XIX w. i potrzebny jest katalog z tego okresu, czy to jednak lata 20 XX w.? 

 

 

Cześć !

Mechanizm Twojego zegara został wyprodukowany , o ile się nie mylę, w latach 1920-1921.

Nie dysponuje katalogiem z tego okresu więc trudno mi powiedzieć jak wyglądać mogła górka do skrzyni, zakładając że mechanizm i skrzynia jest kompletem . Czy możesz zrobić zdjęcie pleców zegara (od tyłu) ? Może ktoś dysponuje innymi katalogami , moje się kończą na 1903 roku...

:rolleyes:

Zegar na pewno nie jest "składakiem", sanie nigdy nie były odkręcane, śrubki czarne bez śladu rdzy. Ale w sumie i tak musiałem je odkręcić ponieważ zerwana była zawieszka od wahadła i najwygodniej było ją zdemontować po ich wykręceniu. Generalnie zegar jest w ładnym stanie skrzynia zdrowa, bez spękań, plecy nie wypaczone,na pewno politura wymaga odświeżenia. Mechanizm czysty bez śladów korozji nie nosi śladów napraw. Oczywiście na chodzie. Tył pleców czysty żadnych sygnatur, pieczęci czy opisów. Brak wychylnika i brak śladu by był kiedykolwiek montowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 1883 roku. Zobacz na wieszak, werk  - takich już nie robiono w latach 20 XX wieku. Skrzyń zresztą też. Nie znalazłem takie skrzyni w katalogu z lat 70 oraz z 1891 i 1893. Skrzynia zapewne tez była bardziej "budżetowa".


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością skrzynia skromna ale to właśnie w niej mnie urzekło brak przesady i taka "lekkość" trochę w typie wiedeńskim.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości jak jest zawieszana skrzynia ?


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorób mu koronę w stylu tych np:

post-6402-0-17340700-1500322956_thumb.jpgpost-6402-0-97440300-1500322941.jpg

To nie jest w końcu trwała ingerencja w skrzynie. Jeżeli znajdziesz kiedyś oryginał z wymianą nie będzie kłopotu.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześnie wstałem i politura zaczęła się lać na drewno ... Poskładałem wszystko do kupy, skleiłem i skręciłem.

Teraz czekam na toczenia. Muszę zrobić jeszcze zamek do drzwiczek, dość nietypowy , ale mam pomysł. Nie mogę nigdzie trafić na taki. :huh:

Poniżej efekt dzisiejszej walki z szelakiem ...  ;)  

Pozdrawiam Leszekk  :rolleyes:

ps. z lampą i bez  :rolleyes:

No nie daj Boże żebyś pomyślał że się czepiam,ale pewnie dlatego że wiem co było doklejane ,bo na zdjęciach po politurowaniu widzę wyraźną różnicę w elementach doklejonych a ramą?taki efekt zdjęcia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze będzie delikatna różnica. Trzeba by było fornir ze starego zegara przeszczepić żeby różnica była naprawdę mało lub całkowicie  nie widoczna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca efekt zdjęcia , raczej efekt światła. Politura też swoje zrobiła, tak jak uwydatnia słoje i fakturę tak uwydatniła element wklejany. Łączenie oczywiście jest widoczne. Pomimo doboru forniru, to jednak kierunek włókien był inny, co powoduje, że światło bądź uwypukla różnicę materiału bądź  niweluje w zależności od kąta patrzenia. Efekt ujawnił się po położeniu politury... Na drugim zdjęciu dokładnie widać ten efekt o którym piszę - przy zmianie kierunku światła. Na razie mi to nie przeszkadza bo drzwi pokryte są w sumie ośmioma kawałkami forniru + moje wklejenia. Jak się znudzi  to trzeba wymienić całość forniru ( tu trzeba profesjonalnej prasy w dobrym zakładzie stolarskim) powinno się udać wklejenie na dwa kawałki. Mimo wszystko wolałem zrobić wstawki niż zamówić nowe drzwi...

Pożyjemy zobaczymy ...  :rolleyes:

post-92919-0-37286200-1500324705_thumb.jpg

post-92919-0-90744200-1500363607_thumb.jpg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.