Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Ulan

Podziwiajmy zegary Lenzkirch

Rekomendowane odpowiedzi

Palety są stalowe?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz, teraz mogę powiedzieć że producentem skrzyni na 100% nie jest Lenzkirch i nie jst to skrzynia katalogowa Lenzkircha, co nie oznacza, że zegar nie jest ładny. ;)  To skrzynia raczej typu wiedeńskiego i powiedziałbym "Alt Deutsch". Jeśli się mylę koledzy niezwłocznie mnie poprawią...  ;)

Przy okazji, zdejmowanie i zakładanie na ścianę zegara owszem wymaga wprawy i doświadczenia ale nie jest niczym strasznym dla zegara.

Ja za każdym razem jak kupuję coś , to pierwszą rzeczą przed czyszczeniem, renowacją skrzyni, lub nawet naprawą mechanizmu jest sporządzenie dokładnej dokumentacji zdjęciowej przed , w trakcie i po takiej czynności. Pozwala, w razie czego ocenić jakoś pracy, dokładnie dopytać w razie czego u kolegów, samemu poszukać informacji, ... a na końcu oczywiście pochwalić się.  :D

Pozdrawiam  :rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz, teraz mogę powiedzieć że producentem skrzyni na 100% nie jest Lenzkirch i nie jst to skrzynia katalogowa Lenzkircha, co nie oznacza, że zegar nie jest ładny. ;)  To skrzynia raczej typu wiedeńskiego i powiedziałbym "Alt Deutsch". Jeśli się mylę koledzy niezwłocznie mnie poprawią...  ;)

Przy okazji, zdejmowanie i zakładanie na ścianę zegara owszem wymaga wprawy i doświadczenia ale nie jest niczym strasznym dla zegara.

Ja za każdym razem jak kupuję coś , to pierwszą rzeczą przed czyszczeniem, renowacją skrzyni, lub nawet naprawą mechanizmu jest sporządzenie dokładnej dokumentacji zdjęciowej przed , w trakcie i po takiej czynności. Pozwala, w razie czego ocenić jakoś pracy, dokładnie dopytać w razie czego u kolegów, samemu poszukać informacji, ... a na końcu oczywiście pochwalić się.  :D

Pozdrawiam  :rolleyes:

..wprawa?mieszam trochę żyłkowcami i przeleciało przez ręce kilkanaście sztuk-każdy mechanizm rozbieram-zmieniam żyłki jak potrzeba,myje-smaruje-wieszam-ustawiam-itd.PS.Do każdego z nich posiadam dokumentację-taka zabawa.. :) ogólnie nie wale konia na super oryginalny zegar,musi mi się podobać i tyle-a ten szczególnie uwielbiłem i pozostawiłem w macierzy. :rolleyes:

Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie musisz się chwalić, że marszczysz freda... :)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że Lenz sprzedawał mechanizmy innym zegarmistrzom-posiadałem już takie zegary,ale bez sygnatur.

Czy ktoś posiadał również takowy?


Ale nie musisz się chwalić, że marszczysz freda... :)

hahaa ,dobre :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestawmy. Skrzynia Kolegi jaha wygląda na katalogową. Skrzynia Kolegi z Leszna z przodu jest jednak również bardzo podobna. Na jakiej podstawie wykluczasz jej "lenzkirchowatość"? Przez wieszak, brak tektury, konstrukcję drzwiczek z "ramką"?

 

post-6402-0-55636200-1520619864_thumb.jpgpost-6402-0-96210100-1520619872_thumb.jpgpost-6402-0-96050600-1520619884_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a poszukajmy w skrzyniach z późniejszych lat?,być może ktoś wymienił sam mechanizm na wczesny?a siedział 5 lat młodszy? hmmm kto to wie..

PS.nie posiadam katalogu lenza żeby to sprawdzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale stylistycznie ta skrzynia pasuje do początku lat 80, a nawet nieco wcześniejszych. Sugerują to moim zdaniem półkolumienki, zwłaszcza ich proste głowice. Obrazek z katalogu jest z 1891, wcześniejsza parka była z 1883.


Nadto tych katalogów z XIX wieku powszechnie dostępnych mamy bodajże 5, w tym najstarszym i cieniutkim nie ma żadnego linkowca.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale stylistycznie ta skrzynia pasuje do początku lat 80, a nawet nieco wcześniejszych. Sugerują to moim zdaniem półkolumienki, zwłaszcza ich proste głowice. Obrazek z katalogu jest z 1891, wcześniejsza parka była z 1883.

Nadto tych katalogów z XIX wieku powszechnie dostępnych mamy bodajże 5, w tym najstarszym i cieniutkim nie ma żadnego linkowca.

w takim razie,przyjmujemy to za oryginalny komplet,tylko czy to lenz..???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można się domyślać, ale...Poprosimy o zdjęcie mechanizmu - wystarczy odkręcić widoczne 2 śrubki żeby go wysunąć. Przy okazji zdjęcie wieszaka. Poza tym zdjęcie całej skrzyni :)

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/48800-identyfikacja-zegar%C3%B3w-jak-zada%C4%87-pytanie-aby-otrzyma%C4%87-odpowiedzi/

Dziękuję za zainteresowanie. Dobrze, w poniedziałek wykonam zdjęcia. A co to "wieszak"? Nie blondynka, ale... :-)

Palety są stalowe?

No dobrze, a co to "palety"? Przepraszam, zupełny laik jestem i nie rozumiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tarczy zegara jest koło zwane wychwytowym. Nad tym kołem  jest tzw. kotwica. Elementy, którymi zahacza o koło wychwytowe to palety. Czy można prosić o zdjęcie  koła wychwytowego i kotwicy z paletami?

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie. Dobrze, w poniedziałek wykonam zdjęcia. A co to "wieszak"? Nie blondynka, ale... :-)

 

Wieszak to jest ten element, przykręcony do tylnej ścianki skrzyni, do którego przymocowany jest mechanizm (i zawieszone wahadło). Vide link, który zamieściłem.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tarczy zegara jest koło zwane wychwytowym. Nad tym kołem  jest tzw. kotwica. Elementy, którymi zahacza o koło wychwytowe to palety. Czy można prosić o zdjęcie  koła wychwytowego i kotwicy z paletami?

W poniedziałek wykonam zdjęcia i wyślę. Wydawały się z mosiądzu, ale nie znam się, mogę się mylić. Człowiek ciągle się uczy :-) Przepraszam, i z góry dziękuję za pomoc :-)

Pozdrawiam serdecznie.

Monika

Wieszak to jest ten element, przykręcony do tylnej ścianki skrzyni, do którego przymocowany jest mechanizm (i zawieszone wahadło). Vide link, który zamieściłem.

W poniedziałek wykonam jak najwięcej zdjęć, a wpierw pobawię się w rozbrajanie :-) oczywiście wg instrukcji. Dziękuję :-)

Pozdrawiam serdecznie.

Monika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestawmy. Skrzynia Kolegi jaha wygląda na katalogową. Skrzynia Kolegi z Leszna z przodu jest jednak również bardzo podobna. Na jakiej podstawie wykluczasz jej "lenzkirchowatość"? Przez wieszak, brak tektury, konstrukcję drzwiczek z "ramką"?

 

attachicon.gifFireShot Capture 024 - Katalogi zegarów – Dysk Google_ - https___drive.google.com_drive_u_0.jpgattachicon.gifpost-23456-0-43646500-1520611308.jpgattachicon.gifpost-103662-0-71824200-1520597792.jpg

Przede wszystkim wieszak. Lenzkirch był wyposażony w samodzielny przykręcany wieszak (nawet taka duża 311). Nie spotkałem też takiej brody u lenzkircha, w zegarze wagowym z tego okresu (typowa dla skrzyń z Dolnego Śląska - GB, HE ...). Nie spotkałem się z przypadkiem , aby stosowano ramki pod szyby w drzwiach. Lenzkirch nigdy nie stosował takich aplikacji (zdobień) nad kolumnami. Trochę się naszukałem i nachodziłem za lenzkirchami, kilkadziesiąt przeszło przez moje ręce, może to tylko moje odczucie, ale wydaje mi się , a w zasadzie mam przekonanie , że  tak jak pisałem, skrzynia nie powstała w zakładach lenzkircha. 

Ps przegrzebałem 8 katalogów i 2 książki ... i trochę stron z lenzem. Tylko się utwierdziłem w swoim przekonaniu.

Oczywiście głowy nie dam ale ze dwa palce tak ... ;)  :D

:rolleyes:

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój. Mam wrażenie, że głowy masz co najmniej dwie. Ale palce - to majątek :D


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Broda tak zupełnie się zgodzę. Jedynie ta góra ma coś z Lenza, miałem podobna górę ale w 1 milion...zdobienia nad kolumnami tez zgoda.

Tak delikatnie zapytam. LESKOS, ile zegarów przeszło przez Twoje ręce:) tak mniej więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim wieszak. Lenzkirch był wyposażony w samodzielny przykręcany wieszak (nawet taka duża 311). Nie spotkałem też takiej brody u lenzkircha, w zegarze wagowym z tego okresu (typowa dla skrzyń z Dolnego Śląska - GB, HE ...). Nie spotkałem się z przypadkiem , aby stosowano ramki pod szyby w drzwiach. Lenzkirch nigdy nie stosował takich aplikacji (zdobień) nad kolumnami. Trochę się naszukałem i nachodziłem za lenzkirchami, kilkadziesiąt przeszło przez moje ręce, może to tylko moje odczucie, ale wydaje mi się , a w zasadzie mam przekonanie , że  tak jak pisałem, skrzynia nie powstała w zakładach lenzkircha. 

Ps przegrzebałem 8 katalogów i 2 książki ... i trochę stron z lenzem. Tylko się utwierdziłem w swoim przekonaniu.

Oczywiście głowy nie dam ale ze dwa palce tak ... ;)  :D

:rolleyes:

co jest z tym wieszakiem nie tak,możesz mi pokazać prawidłowy? dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Co to może być. Nie zauważyłam sygnatur firmowych, tylko numer: 115269 wybity w dwóch miejscach. Zegar ścienny, gong spiralny, wahadło z porcelanką, porcelanowa tarcza, kluczyk w zestawie (nie wiem czy oryginalny). Rzecz sprawna, świeżo po przeglądzie, czyszczeniu. Skrzynka drewniana po renowacji. Cacko na chodzie, ale bez nazwy....dobrze by było wiedzieć jaka firma robiła takie wyszukane konstrukcje mechaniczne :-)

attachicon.gif1.JPG

attachicon.gif2.JPG

 

 

 

Ze zdjęć jakie  tu są rozpoznaję mechanizm lenzkircha z mechanizmem Brocota z okresu przed sygnowaniem, z montażem typu II mosiężnym. Wahadło też pasuje do kompletu, wczesny okres (poznać to po porcelance). Posiadam dwa podobne wahadła, w tym jedno skojarzone z mechanizmem  z numer 136XXX ( ale montaż pod mechanizm jest stalowy). Raz widziałem też taki mechanizm z Brocotem z paletami stalowymi w modelu 310. Ten model opisany jest też w książce Everetta. Myślę że obiecująco si zapowiada.

Więcej będzie wiadomo po następnej partii zdjęć...

Pozdrawiam  :rolleyes:

Edytowane przez tarant

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co jest z tym wieszakiem nie tak,możesz mi pokazać prawidłowy? dziękuję

pytam,ponieważ w innym moim lenzu,wieszaki były identyczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lenzkirch w zasadzie stosował tego typu zawieszenia jak na zdjęciu  u Piotra , oczywiście , wielkość i ilość śrub była adekwatna do wielkości zegara.

Nawet w miniaturach jak na tym ...


Broda tak zupełnie się zgodzę. Jedynie ta góra ma coś z Lenza, miałem podobna górę ale w 1 milion...zdobienia nad kolumnami tez zgoda.
Tak delikatnie zapytam. LESKOS, ile zegarów przeszło przez Twoje ręce:) tak mniej więcej.

To zależy - naprawiałem/prowadziłem renowację  swoich lenzów ponad 35 (wisi i chodzi) + parę znajomych. Trochę pomacałem ... i oddałem :huh:  ;)

A le myślę że koledzy ( są tu tacy ) naprawiali  i macali setki lenzów... :ph34r: 

:rolleyes:  

post-92919-0-10077200-1520628867_thumb.jpg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed wyjmowaniem , tego i owego , proszę poczytać ( co nieco ) , by nie narobić sobie problemu !

Lepiej wiedzieć , co i jak ;)

Cyferblat , jest lekko przekręcony . Wydaje mi się , że może być trochę luźny . Moja sugestia ... można spróbować i palcami go przekręcić do właściwej pozycji .   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo.

Uprzejmie dziękuję za okazaną już pomoc. Oto kolejne zdjęcia. Koło wychwytowe i kotwica z paletami wg mnie są z mosiądzu. Na mechanizmie, na trzech częściach/warstwach są numery, a właściwie ten sam numer 115269, więcej nie zauważyłam. Nalepka pozostała po zegarmistrzu, który dokonywał czyszczenia, jest na niej cena "zabiegu" i numer (?). Zegar tydzień temu został odebrany.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Monika :-)

post-103693-0-19733200-1520857141_thumb.jpgpost-103693-0-25889900-1520857152_thumb.jpgpost-103693-0-88131800-1520857155_thumb.jpgpost-103693-0-50288900-1520857159_thumb.jpgpost-103693-0-01375900-1520857162_thumb.jpgpost-103693-0-90776700-1520857167_thumb.jpgpost-103693-0-52772500-1520857180_thumb.jpgpost-103693-0-09107300-1520857188_thumb.jpgpost-103693-0-09107300-1520857188_thumb.jpgpost-103693-0-71922500-1520857193_thumb.jpgpost-103693-0-00602600-1520857199_thumb.jpgpost-103693-0-48468600-1520857204_thumb.jpg


Przed wyjmowaniem , tego i owego , proszę poczytać ( co nieco ) , by nie narobić sobie problemu !

Lepiej wiedzieć , co i jak ;)

Cyferblat , jest lekko przekręcony . Wydaje mi się , że może być trochę luźny . Moja sugestia ... można spróbować i palcami go przekręcić do właściwej pozycji .   

Przy "rozbrajaniu" :-) całości było jak podczas operacji na otwartym sercu. Dla mnie zbyt duży stres....Ja sobie nawet z konstrukcją młotka nie radzę :-).... a tu.... proszę. Dlatego nie będę ruszać tego cyferblatu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.