Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

OmegaDeVille

Imponujący poziom wypowiedzi na forum

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy,

Czy nie drażni Was, kiedy użytkownicy, często nowi, rezygnują ze stosowania interpunkcji, albo ograniczają ją do minimum? Albo, gdy bojkotują temat dużych liter po kropce, nie wspominając już o przypadkach całkowitego zaniechania zasad ortografii?

Dla mnie jest to po prostu rażące! Taki tekst jest nieprzejrzysty, nieczytelny, na dodatek (w moim mniemaniu) oznacza brak szacunku dla odbiorcy/odbiorców.

W związku z powyższym, pragnę wystąpić z inicjatywą stworzenia swego rodzaju grupy moderatorów, odpowiedzialnej za przestrzeganie zasad poprawnej polszczyzny na forum.

Co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazdy pisze jak umie. To, co pisze i jak, swiadczy tylko o nim. Natomiast, skad masz pewnosc, ze taka osoba ma swiadomosc, ze robi bledy? Moim zdaniem, ludzie robia to nieswiadomie.

 

Poza tym, co ma poziom wypowiedzi, do bledow ortograficznych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z powyższym, pragnę wystąpić z inicjatywą stworzenia swego rodzaju grupy moderatorów, odpowiedzialnej za przestrzeganie zasad poprawnej polszczyzny na forum.

Chciałbym to zobaczyć ;) Może Ty się zgłosisz?

Poza tym kilka osób kiedyś próbowało poprawiać forumowiczów popełniających błędy, niestety spotkali się z murem odpowiedzi w stylu: "to nie forum ortograficzne".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może powołamy przy okazji grupę moderatorów, która zamieniała by wszystkie posty na formę 13-zgłoskową? :lol:

A tak na poważnie - to forum o zegarkach i na tym się skupmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, to forum zegarkowe - nie polonistyczne. Jednak jak wszędzie, obowiązuje pewna etykieta. Dzięki niej, posty (powinny) stawać się czytelne, przejrzyste i zgodne z obowiązującymi normami językowymi.

Nie proszę, aby bawić się tutaj w Homera, ale żeby ograniczyć się chociaż do minimum poprawności językowej.

@Dtox

Jeżeli ludzie robią to nieświadomie (w co nie wierzę), oznacza to całkowite zacofanie i żenujące luki w edukacji! Jakim cudem młody, wykształcony człowiek ma nie umieć posługiwać się ojczystym językiem?

@Gniewko

Owszem, skupmy się na zegarkach. Jednak, według mnie, korzystanie z forum powinno być przyjemne. A ja, monentami odczuwam swego rodzaju deja vu - czuję się, niczym w latach 50, na lekcjach języka Polskiego, analizując wiersz i zadając sobie słynne pytanie "co poeta miał na myśli???". :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem z pokolenia Atari i Amigi. Nie stosuje polskich liter, bo tak sie nauczylem. Netykieta dopuszcza takie pisanie. Co do bykow, to sam czasami jakiegos zrobie i zapewniam Cie, ze o tym nie wiem. To znaczy, ze jestem zacofany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czasami pisze sie z telefonu i takie ' wygibasy' sie zdarzaja . nie uwazam tego za brak szacunku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pisanie z telefonu akurat nie znajduje wytlumaczenia. Wystarczy przeczytac, co sie wlasnie napisalo, zanim kliknie sie "wyslij"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może netykieta dopuszcza, jednak w dalszym ciągu jest to niepoprawność językowa. W dzisiejszej dobie można zaobserwować, ciągle rosnącą, bylejakość. Muszę przyznać, że martwi mnie to.

Pawle,

Ja także często piszę z telefonu i zdarzają mi się pomyłki, które staram się poprawić.

Myślę tutaj o chronicznyn nie przestrzeganiu jakichkolwiek zasad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gwoli " języka Polskiego"  ?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnimi czasy cały czas pisze z telefonu. I niestety cześć wyrazów telefon przekręca - próbuje je ręcznie poprawiać. Ale niestety cześć zostaje niepoprawionych zauważam je wówczas kiedy już dodam odpowiedź. Ale powiem tak ostatnio siedzę i czytam na forum jak i czytam ogłoszenia samochodów na Allegro. I porównując poziom ortografiii na forum i przy ogłoszeniach droższych samochodów na Allegro - uważam, że poziom pisowni i wypowiedzi na forum jest Ok. Oczywiscie zdążają się wyjątki - takie jak Tusk które robią wszystko perfekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samo można napisać o osobach korzystających z komputerów i mam na myśli klawiatury z polskimi znakami. Osobiście mnie to nie razi, nie każdy musi być mistrzem słowa pisanego a język polski jest trochę "czasochłonny" dla korzystających z klawiatur. Moderator jest niepotrzebny, wystarczy nie odpowiadać na posty, które nas rażą i tyle. Ja w ramach swojej działalności zastrzegłem sobie prawo do nieudzielania odpowiedzi osobom łamiącym Ustawę o języku polskim i nieużywającym form grzecznościowych i mam spokój. Zawsze zostaje telefon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanowanych Forumowiczów,

technika panowie, technika ja swoje a tablet swoje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnimi czasy cały czas pisze z telefonu. I niestety cześć wyrazów telefon przekręca - próbuje je ręcznie poprawiać. Ale niestety cześć zostaje niepoprawionych zauważam je wówczas kiedy już dodam odpowiedź. Ale powiem tak ostatnio siedzę i czytam na forum jak i czytam ogłoszenia samochodów na Allegro. I porównując poziom ortografiii na forum i przy ogłoszeniach droższych samochodów na Allegro - uważam, że poziom pisowni i wypowiedzi na forum jest Ok. Oczywiscie zdążają się wyjątki - takie jak Tusk które robią wszystko perfekt.

 

To nieszczęsne poprawianie można wyłączyć. I nie będzie zdążania ;)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moderatorzy od ortografii? No nie wiem. Faktem jest, że pod tym względem poziom niektórych postów jest, delikatnie mówiąc, wzbudzający uśmiech politowania.

Ale z drugiej strony, odwołując się do postanowień Regulaminu, użytkownicy zobowiązani są "dbać o poprawność gramatyczną i ortograficzną własnych wypowiedzi". Raczej nikt nikogo nie będzie tu poprawiać. Czasu by zabrakło :lol:


Pozdrawiam, Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto zdać sobie sprawę, że dbanie o poprawność językową jest także pewną formą patriotyzmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im dłużej o tym myślę, tym bardziej mam wątpliwości czy moderatorzy od ortografii to najlepsze rozwiązanie. Uważam tak jednak nie dlatego, że to zbędna inicjatywa. Wprost przeciwnie, to doskonały pomysł.

 

Tak uważam jednak tylko przed spędzeniem na forum kilku chwil, oddając się lekturze, często bardzo ciekawych, dyskusji. Po kilkunastu minutach dochodzę do wniosku, że to po prostu niewykonalne. Poziom językowy jest tak daleki od obowiązujących zasad, że należałoby zatrudnić kilku specjalistów na cały etat... Ubolewam nad tym, ale to smutna prawda.

 

OmegaDeVille, jestem z Tobą. Inicjatywa szlachetna (choć już zbierasz za swoje, a będzie tego więcej). Miast jednak szukać radykalnych rozwiązań, dbajmy sami o poziom, nie unikajmy polskich znaków, trzymajmy się zasad ortografii, dbajmy o interpunkcję i od czasu do czasu korygujmy poważnie błądzących. Nawet pisząc z telefonu.

 

Pozdrawiam walczących w słusznej sprawie :-).

 

Sent from my HTC One dual sim using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obowiązek pisania bez błędów jest zawarty w regulaminie, więc moderatorzy chcąc nie chcąc są również "od ortografii", ale walka z wiatrakami niestety nie daje żadnej możliwości zwycięstwa, wiec rozsądnie jest raczej jej nie prowadzić. Dlatego ewidentnie przypadkowe błędy odpuszczamy, a zajmujemy się (ja się zajmuję) jedynie stwierdzonymi przypadkami udawania dysortografii, bo to modne.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość xylog

Niestety, mamy tu wielu przypadków "bo mi się nie chce".

Albo inne przypadki stosowania "netykiety"

Ciekawe, czy taki użytkownik forum, pisząc CV czy inną prośbę do pracodawcy stosuje te same zasady. A jeśli nie to dlaczego? Bardziej szanuje ludzi od których coś zależy niż nas, innych użytkowników forum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ODV

 

To chyba ja najwięcej sobie u Ciebie oraz innych nagrabiłem? :(

Szczególnie w stwierdzeniu "co autor miał lub ma na myśli". :lol:


<p>Czasem lec-e w gruchy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość xylog

Lechu, ale twoje wypowiedzi wszyscy traktujemy jak szarady.

A ile radochy, jeśli uda nam się je rozwiązać.

Niestety, moje IQ czasami nie daje rady.. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, mamy tu wielu przypadków "bo mi się nie chce".

Albo inne przypadki stosowania "netykiety"

Ciekawe, czy taki użytkownik forum, pisząc CV czy inną prośbę do pracodawcy stosuje te same zasady. A jeśli nie to dlaczego? Bardziej szanuje ludzi od których coś zależy niż nas, innych użytkowników forum?

Racja xylog. To po prostu nie jest w porządku wobec nas.

 

@Lec

Spokojnie, wybaczam Ci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.