Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Matt2405

Klub Miłośników Zegarków Audemars Piguet

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym w tym miejscu opisać od czego cena zegarka zależy  I co tę cenę kształtuje .

Na pierwszym miejscu należy podkreślić ,że marka jest to jeden z podstawowych elementów. Stara prawda głosi ,że kupujący kierują się emocjami , a przecież nic tak nie rozpala emocji jak znana marka. Dlatego też za stalowy czasomierz znamienitej manufaktury trzeba niejednokrotnie zapłacić kilka czy kilkanaście razy więcej niż np. za zloty , ale firmy bedącej na samym dole piramidy prestiżu.

 

 

Warto wspomnieć o niespotykanym fenomenie Roleksa, który pomimo ,że wcale nie jest na pierwszych miejscach rankingu , niewątpliwie jest najbardziej rozpoznawalną marką zegarkową pod każdą szerokością geograficzną , co zapewne jest wynikiem świetnej mieszanki marketingu oraz  niewiarygodnej precyzji wykonania mechanizmów i kopert.

 

Drugą cechą wpływajacą na cenę jest stopień komplikacji mechanizmu oraz funkcje dodatkowe jakie posiada zegarek. Jednymi z najbardziej skomplikowanych i najdroższych są tourbillon oraz repetycja minutowa. . 

 

Komplikacji jest bardzo wiele – począwszy od daty , stopera ( zwanego fachowo chronografem ) , rocznego czy wiecznego kalendarza , ekwacji ( różnicy czasu słonecznego i rzeczywistego )  , budzika , rezerwy naciągu , drugiej strefy czasowej czy wschodów i zachodów słońca.

 Niedawne osiągnięcia takich firm jak Tag Heuer czy Montblanc pokazują ,że możliwe jest skonstruowanie zegarków mechanicznych , zdolnych do mierzenia czasu z dokładnością 1/1000 czy 1/2000 sekundy!

 

 

Ostatnią rzeczą o jakiej warto wspomnieć , są materiały użyte do wykonania i ewentualnego ozdobienia zegarka . Przekrój jest olbrzymi , koperty wykonuje się ze wszystkiego co możliwe do obróbki od stali poprzez wszystkie rodzaje złota ( żółte, różowe , białe) do platyny . Ale nie tylko , producenci używają ceramiki, najróżniejszych metali ( tantalu, magnezu)  , meteorytów ( np. tarcza Rolex Daytona ) , fragmentów wraku Titanica czy pyłu księżycowego  ( Romain Jerome) a nawet drewna !  Istnieje reguła ,że model w złocie jest z reguły około dwa razy droższy od modelu w stali , chociaż sama cena kruszcu tego nie uzasadnia. Oczywiście model w platynie jest jeszcze droższy , do tego dochodzą kamienie szlachetne ( najpopularniejsze są ostatnio diamenty ) co podnosi cenę na przykładzie Hublot od około 8000 euro za model w stali do ponad 80 000 euro za ten sam , ale w złocie i ozdobiony kamieniami szlachetnymi. Warto wspomnieć o paskach , które są najczęściej ze skóry krokodyla , ale używa się również strusia , słonia, płaszczki , węży czy żab egzotycznych . Czasem za równowartość paska , można kupić bardzo przyzwoity zegarka mechanicznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Komplikacji jest bardzo wiele – począwszy od daty , stopera ( zwanego fachowo chronografem )

Skoro ma być fachowo... Chronograf nie jest komplikacją. Czasem w celu uproszczenia opisu, stosuje się tego typu sformułowania, ale jest to błędne. Chronograf to potoczne określenie zegarka wyposażonego w komplikację stopera. Stopery mogą również występować jako autonomiczne urządzenia. Są one czasomierzami ponieważ służą do mierzenia odstępów czasu. Są uruchamiane na czas wykonania pomiaru. I tu dochodzimy do kolejnego faktu, który warto wyraźnie zaznaczyć, iż zegarek to nie czasomierz. Dlaczego? Ponieważ zegarek mierzy i wskazuje czas w sposób ciągły. Biorąc to pod uwagę, zegarek jest więc zaprzeczeniem czasomierza.

 

Istnieje reguła ,że model w złocie jest z reguły około dwa razy droższy od modelu w stali , chociaż sama cena kruszcu tego nie uzasadnia.

Od tej reguły są jednak odstępstwa. Warto chociażby wspomnieć Calatravy Patka, których koperty wykonano w stali i były droższe od odpowiedników w złocie. Różnie bywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja :)

 

Chronograf to tez niewłaściwa nazwa, prawidłową jest chronostop lub chronoskop.

Szerokie opracowanie na temat tej komplikacja, historii powstania opisałem w tym artykule :

 

http://kmziz.pl/artykul/louis-moinet-i-nicolas-mathieu-rieussec

 

Dodatkowo nie zgadzam sie z Mariuszem, stoper to komplikacja.

Zreszta Mariusz w swoim poście sam ze soba sie nie zgadza bo to potwierdził. ;)

Skoro ma być fachowo... Chronograf nie jest komplikacją. Czasem w celu uproszczenia opisu, stosuje się tego typu sformułowania, ale jest to błędne. Chronograf to potoczne określenie zegarka wyposażonego w komplikację stopera.

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Marek,

cały mój post jest poprawny i nie jest w treści sprzeczny. Jestem tego pewien.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jestem innego zdania.

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja cale zycie bylem przekonany, ze chronogfaf (jak zwal tak gral ;) ) to kompikacja. Malo tego, ze zegarek ze stoperem jest bardziej skomplikowany niz z GMT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Jestem innego zdania.

 

No cóż, pozostań wobec tego przy swoim zdaniu. Ja mam większe zaufanie do wiedzy przekazanej przez Danielsa, Podwapińskiego, Bartnika, Mrugalskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

No cóż, pozostań wobec tego przy swoim zdaniu. Ja mam większe zaufanie do wiedzy przekazanej przez Danielsa, Podwapińskiego, Bartnika, Mrugalskiego.

Ojojoj :D   

 

Bartnik i Podwapiński zalicza zegarki z KOMPLIKACJĄ "chronografu" do tzw " zegarków specjalnych ( sekundomierze, czyli stopery i chronografy ).

 

Piszą też że ta komplikacja zegarka jest bardziej złożona od stopera, różni się tym od autonomicznego czasomierza ( to zaczerpnąłeś z prof Mrugalskiego ;) ), gdyż zatrzymanie wskazówki licznikowej chrono nie może odbywać się przez zatrzymanie balansu, lecz za pomocą specjalnego urządzenia niezależnego od mechanizmu chodu...

 

Nigdzie nie znalazłem kategorycznego stwierdzenia że chronograf w zegarku to nie komplikacja, jeśli TY znalazłeś, poproszę o cytaty z wymienionych przez Ciebie autorytetów.

 

Konkretnie;  "chronograf w zegarku to nie "komplikacja"     

 

Będę wdzięczny.                         

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Marek,

piszę teraz artykuł o Offshore i nie mam czasu na dłuższą dyskusję. Ale tak na szybko - pewne stwierdzenia są wystarczająco dookreślone, że nie trzeba pisać wprost, iż chronograf to nie komplikacja. Przynajmniej ja tak to rozumiem. Przepiszę z książki, żeby nie było żadnych niedomówień.

 

Bartnik: 

Zegarek ze stoperem to zegarek wyposażony w dodatkowe urządzenie do mierzenia krótkich odstępów czasu, ale działający w sposób ciągły i stale wskazujący aktualny czas. Ponieważ zegarki tego typu jakby "rejestrują" odmierzany czas, nazywa się je "chronografami". Nazwa ta utrzymuje się nadal.

 

Mrugalski (w rozdziale dotyczącym czasomierzy, przy okazji stoperów):

Do pomiaru odstępów czasu używa się także zegarków ze stoperem często potocznie nazywanych "chronografami". 

 

Podsumowując. Skoro zegarek ze stoperem jest chronografem, to funkcją (lub jak kto woli) komplikacją określającą chronograf jest stoper.

 

Nigdzie nie znalazłem kategorycznego stwierdzenia że chronograf w zegarku to nie komplikacja, jeśli TY znalazłeś, poproszę o cytaty z wymienionych przez Ciebie autorytetów.

 

Konkretnie;  "chronograf w zegarku to nie "komplikacja"     

 

Będę wdzięczny.

Logicznie i konkretnie. Skoro zegarek ze stoperem jest chronografem, to jak chronograf może występować w zegarku?

Edytowane przez McIntosh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, komplikacja-nie komplikacja, jakie to ma znaczenie? ;) Czy to nie semantyka? Jeśli nie komplikacja, to co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Koledzy, komplikacja-nie komplikacja, jakie to ma znaczenie? ;) Czy to nie semantyka? Jeśli nie komplikacja, to co?

 

Tak jak napisałem wyżej. Stoper to urządzenie autonomiczne lub komplikacja zegarka. Zegarek zawierający stoper jest chronografem. Uważam, że takie określenie jest prawidłowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i? Na kanwie konkretnych zegarków, konkretnej marki wyrastają szerokie dyskusje w każdym wątku praktycznie.

 

I bardzo dobrze.

Edytowane przez gustaw6666

Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wyżej. Stoper to urządzenie autonomiczne lub komplikacja zegarka. Zegarek zawierający stoper jest chronografem. Uważam, że takie określenie jest prawidłowe.

A ja w dalszym ciagu uwazam ze to komplikacja, nigdzie jednoznacznie nie jest określone ze nia nie jest, dodatkowo uwazam ze powołane autorytety używały nieprawidłowego nazewnictwa, nazywając chronoskop chronografem.

 

 

Tu pisałeś ze komplikacja nie jest....

Skoro ma być fachowo... Chronograf nie jest komplikacją..

To sie zdecyduj, bo juz mi sie myli ;)

 

Edit

Gdyby nie Twoje stwierdzenie powyzej, wcale bym " nie dotykał tematu".

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Człowiek ma szansę pooglądać piękne zegarki i douczyć się czegoś. Same plusy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

To sie zdecyduj, bo juz mi sie myli ;)

Marek,

moje posty są jednoznaczne. Komplikacją jest stoper jako funkcja zegarka. Zegarek zawierający stoper jest potocznie nazywany chronografem - jak twierdzą Bartnik i Mrugalski. Dlatego trudno stawiać chronograf w roli komplikacji. Można natomiast stosować to określenie jako synonim zegarka ze stoperem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i doszliśmy do ładu :)

Jest dokladnie jak ja pisalem.

 

Chronograf ( chronoscop) to urzadzenie autonomiczne ( jako czasomierz) natomiast w zegarku narecznym jest komplikacją.

 

Mariusz, gdybys pisał jednoznacznie, to jak powiedzialem powyzej, " nie dotykał bym tematu"

 

 

Dodatkowo proponuje raz jeszcze zapoznać sie z moim opracowaniem, celem uzywania prawidłowego nazewnictwa :

http://kmziz.pl/artykul/louis-moinet-i-nicolas-mathieu-rieussec

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ergo:

 

to jest autonomiczny chronoskop:

 

analogowy-stoper-3613996.jpg

 

a to zegarek z chronografem (komplikacją)?

 

 

220px-Gallet_multichron_astronomic_450x6

Edytowane przez worientom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten chronograf Galleta ładny dość .

Tyle funkcji , a tarcza bez zbędnych komplikacji ( tzn. prosta dość ) .

Edytowane przez LMed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Komplikacją " :)

 

dzięki, poprawiłem

 

Ten chronograf Galleta ładny dość .

Tyle funkcji , a tarcza bez zbędnych komplikacji ( tzn. prosta dość ) .

 

do tego ma fazy księżyca....

 

co do AP, to niestety, motyw "śrubki" jakoś do mnie nie przemawia.... Wolę jednak klasykę ;)

Edytowane przez worientom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

a to zegarek z chronografem (kompilacją)?

 

A to jest zegarek ze stoperem czyli chronograf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.