Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Recommended Posts

Witam :)

 

Piszę do Was, ponieważ mam nadzieję, że taka zaangażowana i zorganizowana grupa jak Wy, będzie w stanie mi pomóc w wybraniu kilku narzędzi do zegarmistrzostwa.
Czytałem przypięty temat. Polecono tam, by ludzie szukający dobrej jakości produktów, powinni składać całe zestawy z pojedynczo zbieranych "instrumentów".
Nie chciałbym, by nowo zakupione przedmioty uległy zniszczeniu po wyjęciu z pudełka lub, co gorsza uszkodziły piękne owoce ludzkiej pracowitości, pomysłowości i cierpliwości.
Z drugiej jednak strony, "świeżak" nie ma rozeznania w jakości produktów i jedynym wyznacznikiem, jakim mógłbym się kierować to wysokie ceny, co nie zawsze jest oznaką klasy towaru.

Chciałbym z moim sprzętem, być w stanie rozebrać i złożyć zegarek mechaniczny.

Tempus fugit, więc przechodząc do meritum... 
Wpierw trafiłem na sklep CONRAD. Od razu rzuciły mi się w oczy dwa zestawy narzędzi załączone w poniższym obrazku.

Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale po przyjrzeniu się opiniom dotyczącym Bruder Mannesmanna doszedłem do wniosku, że jest to produkt dość niskiej kategorii.

Nie wiem, jak sprawa się ma w przypadku Toolcrafta.
Jako drugą opcję, a właściwie trzecią (uwzględniając dwa powyższe rozwiązania) poskładałem własny zestaw (obrazek drugi - KRAINA-CZASU + otwieracz do kopert - CONRAD).

 

Doradźcie proszę, czy któryś któreś z wymienionych przeze mnie wyjść, jest sensowne. Zależałoby mi na niezbyt wysokiej cenie.
Sytuacja, w której każdy przedmiot musiałbym kupować w innym sklepie jest nieopłacalna, ze względu na koszty transportu.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie tematem.

Pozdrawiam

 

 

cw85jh6u2dnf.png

 

 

4ksff1oyx6jj.png

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te zestawy to chinszczyzna.

Kup komplet wkretakow AF lub Beco. W zestawach masz zazwyczaj komplet grotow na wymiane.

Patrz by byl 0.5mm ( najlepiej) bo inaczej sie nie dobierzesz do srubek trzymajacych tarcze. Nawet jezeli zegarmistrzostwo nie bedzie twoim powolaniem, wkretaki kiedys sie przydadza. Ponadto, groty wkretakow sie ostrzy, i gdy nie ma juz co ostrzyc, to wymieniasz na nowy.

Przemysl sobie swoj zestaw, wroc do tematu narzedzi, bo to co podajesz to troche za malo.

Wskazowki jak zdejmiesz? Nie rysujac tarczy oczywiscie. Potem trzeba je nalozyc.

 

Rozkrecic to nie problem. Zlozyc juz trudniej. A jak rozkrecisz, to wypada wyczyscic, zlozyc i nasmarowac. Inaczej robota na marne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam rozumieć, że w/w lupa, pinceta, wkrętak i groty (które mogę wymieniać we wkrętaku) są okej, tak? A Otwieracz do kopert Toolcraft?

edit

Znalazłem jeszcze jeden ciekawy sklep - tommo.pl. Zdaje się, ze mają szerszy asortyment. Jutro się temu przyjrzę, bo dziś już nie mam czasu. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamiast szukać "ciekawych" sklepów i zadawać pytania czy to się nada, co można ciągnąc w nieskończoność bez rezultatu, poczytaj lepiej to co już tu na forum o tym napisano.

Chociażby to: http://zegarkiclub.pl/forum/topic/48911-zakup-rozsadnych-narzedzii-zegarmistrzowskich/


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By Tuptak
   Po moim Teściu zegarmistrzu pozostało dużo ciekawych narzędzi i przyrządów. Czu ktoś może mi podpowiedzieć co to i co można z tym zrobić?  • By Tuptak
   Witam Szanownych Forumowiczów. Po moim Teściu, który był w latach 80 i 90 zegarmistrzem, a naprawiał zegary nie tylko naręczne ale i wiszące, została mi masa narzędzi, przyrządów różnego pochodzenia i zastosowania, o którym często nie mam pojęcia - co ciekawsze w załączniku. Czy ktoś na forum mógłby mi pomóc zidentyfikować i ewentualnie doradzić co z tym zrobić? Niestety zdolności dziedziczy się tylko po rodzicach :-(
    
   Tomasz
    
    

  • By cupik
   Witam wszystkich,
    
   Niestety mój Parnis Marina Miliatre GMT przestał chodzić. Żaden ze znanych mi zegarmistrzów nie może nawet do niego zajrzeć, bo nikt nie posiada odpowiedniego klucza. Jeden, powiedział mi, że to musi być klucz nasadowy, jakiś specjalny. 
    
   Czy ktoś wie dokładnie co to ma być? Jakiś model, typ?
   Gdzie to dostać?
    
   Może ewentualne alternatywy, inne sposoby na odkręcenie tego zegarka?
    
    
   Może jest ktoś na forum kto serwisuje w/w zegarek, a usługa nie przekracza jego wartości?
    
   Pozdrawiam i liczę na pomoc.
    
    
  • By Ender
   Zapraszam do zapoznania się z opracowaniem zegarków Start, tym razem z Petrodworeckiej Fabrki Zegarów.
   [Tutaj link do wcześniejszego opracowania Startów z 2MFZ - http://zegarkiclub.pl/forum/topic/118899-start-2mfz/]
    
   Startów z Petrodworca było 6, ale na ich bazie powstały Rakiety, które były produkowane aż do połowy lat 70. Opracowanie jest na razie w pierwszej wersji, nie wykluczone, że w przyszłości będę nanosił jakieś zmiany, bo temat jest bardzo szeroki.
    
   Linki do pobrania:
    
   Start - Kompendium - Petrodworec Start - Infografika - Petrodworec  
   Uwaga - oznaczenia modeli, tj. Start 201ЧН itd. są moje. Te zegarki nie występują w żadnym katalogu, więc dla przejrzystości przyjąłem umowną numerację.

  • By Ender
   Poniżej przedstawiam opracowanie zegarków Start z 2MFZ. (Opracowanie Startów z Petrodworca będzie oddzielnie). Zachęcam do dyskusji, ponieważ sporo kwestii jest spornych.
    
   http://www.poezjaczasu.pl/start2mfz/
    
   Kompendium Start 2MFZ - http://www.poezjaczasu.pl/do-pobrania/start/Start-Kompendium.pdf
    
   1. Data produkcji. Znam tylko jeden werk z 3-56 (nie ma pewności, czy to oryginał), pozostałe najwcześniejsze są z 1-57. Przyjąłem, że produkcja rozpoczęła się w roku 1956 (na pewno nie wcześniej), ale nie jestem o tym przekonany do końca. Być może, mało prawdopodobne, pierwsze sztuki wyszły z fabryki dopiero na początku 1957.
   Jeszcze większe wątpliwości są z datą końca produkcji. Prawdopodobnie był to rok 1962, ale nie mam na jego potwierdzenie żadnych dokumentów, a zaprzestanie datowania werków już w 1959 nie ułatwia sprawy.
    
   2. Etymologia nazwy - swoją teorię przedstawiam we wstępie, ale to tylko przypuszczenia.
    
   3. Zmiany mechanizmu w czasie - do 1-59 sprawa jest w miarę prosta. Później, ze względu na brak daty, nie można datować precyzyjnie.
    
   http://www.poezjaczasu.pl/do-pobrania/start/start-2mfz-zmiany-w-czasie.png
    
   4. Wersja, którą nazwałem Foreign. Nie mam 100% pewności odnośnie oryginalności. Znam tylko jeden egzemplarz, aktualnie dostępny na ebay w cenie 248$. Link: http://www.ebay.com/itm/321695413904
    
   Wydaje mi się, że jest to oryginał, ze względu na... sekundnik. 2MFZ na pewno na początku lat 60. eksportowała zegarki Sława z takim samym sekundnikiem. Drugą cechą charakterystyczną dla Sław był napis z liczbą kamieni poprowadzony po półkolu na kołem sekudnowym - tak samo, jak mamy to w tym Starcie. Generalnie Sławy Foreign są piekielnie rzadkie, a tego Starta znam tylko jednego.
    
   5. Do kompendium nie wstawiłem zdjęć kopert i dekli, ponieważ wszystkie, które znalazłem są kiepskiej jakości. Jeśli ktoś ma łanie zachowaną kopertę i chciałby ją obfotografować, proszę o kontakt. Dołącze zdjęcia do opracowania.
   Potrzebne mi są następujące ujęcia:
   a) zdjęcie koperty od przodu
   b )zdjęcie koperty od tyłu z deklem
   c) zdjęcie koperty od tyłu bez dekla
   d) zdjęcie dekla od wewnętrznej strony
   (wszystkie zdjęcia mogą być oczywiście z tarczą i mechanizmem)
    
   Typy kopert były trzy: 1. duża, 36,2 mm, 2. aluminowa w rozmiarze 34 mm, 3. pozłacana w rozmiarze 34 mm (prawdopodobnie z kształu identyczna, jak aluminiowa), między
   uszkami koperty wytłoczony prostokąt z literami "Аи", ukazującymi na to, że koperta jest pozłacana (tutaj przydałoby się dodatkowo zdjęcie między uszami)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.