Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Naprawa chronometru

szukam łańcuszka fusee chain chronometr łańcuszek galla

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lamela

Lamela
  • Stowarzyszenie
  • 38 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 18:55

Witam,

Mam w naprawie piękny chronometr morski Glashutte, standardowy 56 godzinny. Wyraźnie ktoś w nim grzebał, gdyż kompletnie nie ma łańcuszka łączącego bęben wyrównawczy z bębnem napędowym. Czy ktoś wie, gdzie można takowy zdobyć ?

Wychwyt wygląda na nie uszkodzony, działa przy napędzie ręcznym.

Pozdrowienia,

JerzyDSC_1062.JPG

• 0

#2 kiniol

kiniol

wieżowy

• Użytkownik
  • 6398 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 19:16

Skąd jesteś? Czy masz też obudowę? Rozumiem, że jesteś zegarmistrzem...

Użytkownik kiniol edytował ten post 26 listopad 2015 - 19:19

• 0

#3 Lamela

Lamela
  • Stowarzyszenie
  • 38 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 20:00

Skąd jesteś? Czy masz też obudowę? Rozumiem, że jesteś zegarmistrzem...

Oczywiście, jest też obudowa (nie ma tylko skrzyni zewnętrznej, ale nie wiem, czy Glashutte ją miał). Zegarmistrzostwem zajmuję się amatorsko, ale już od blisko półwiecza (zaczynałem w wieku 15 lat - kumpel, który poszedł do Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Warszawie, mnie wkręcił). Później studiowałem na Mechanice Precyzyjnej PW, u prof. Trylińskiego i Mrugalskiego, tak więc trochę podkładu teoretycznego i praktycznego mam. Dość długo pracowałem w sejsmologii, kluczowe tam były sieci czasu, które na przełomie lat 70 i 80 bazowały na zegarach astronomicznych i chronometrach, zanim zostały wyparte przez kwarce i DCF. Trochę w tym musiałem grzebać, ot i tyle ... :)

• 0

#4 rink

rink
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 20:13

"ot i tyle...". Amator :) .
  • 0

#5 norbert żukowski

norbert żukowski
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 20:18

Witam Kolege bardzo prosze jezeli jest to mozliwe o zdjęcie żyra w którym jet obsadzony zegar, taka prywatna prośba 

Z dobrych wiadoimosci zapowiedział sie u Mnie kolega z działu precyzyjnego dawnej Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni , jakby to rzec machniom mamy zrobić.  

Zasoby dawnej pracowni na Morskiej robiące dla  Akademi Morskiej już są uszczuplone ale serwisowali oni zegary nawigacyjne spóldzielni Sopockiej jak i chronometry  się spytam 

W zeszłym Roku zrobiłem mały dil z forumowym Kolegą Komornikiem nie wiem czy jeszcze ma łancuszki . 

Pytanie czy jest to napewno Glashute czy Kirow  ?

Proszę o podanie na PW nr tel do Kolegi.

• 0

#6 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9806 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 20:28

Kirow był skopiowany z Glashutte, tak że niektóre części mogą pasować w razie czego.

• 0

#7 norbert żukowski

norbert żukowski
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 20:37

Głowny zaopatrzeniowiec zawigacyjnych 

http://www.ebay.pl/i...zsAAOSwgQ9V7VH~

kolega Komornik niestety nie ma łancuszków. 

Użytkownik norbert żukowski edytował ten post 26 listopad 2015 - 20:43

• 0

#8 Lamela

Lamela
  • Stowarzyszenie
  • 38 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 21:41

Głowny zaopatrzeniowiec zawigacyjnych 

http://www.ebay.pl/i...zsAAOSwgQ9V7VH~

kolega Komornik niestety nie ma łancuszków. 

Witam i dziękuję za odpowiedź.

Z linka dot. Kirowa (ale drogi ten łańcuszek ..) wynika, że ma on 810 mm. Z moich obliczeń to ok. 650 mm, ale pewnie może być więcej, gdyby w stanie w pełni naciągniętym jeden cały zwój pozostał na bębnie - muszę zobaczyć, jak to jest w Nardinie.

Oczywiście, jest to Glashutte - załączam zdjęcie, gdzie widać kardana oraz naklejkę producenta.

Nie opanowałem jeszcze forum na tyle, aby znaleźć sposób wejścia na PRV (proszę o radę), w razie czego proszę o kontakt na maila [email protected] , prześlę dane kontaktowe.

Pozdrowienia,

Jerzy

DSC_1074.JPG

• 0

#9 Master Yoda

Master Yoda
  • Zbanowany
  • 22469 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 21:58

Sam mialem Kirowa w skrzynce z Glashutte, pamietasz Krzysztof. ;)
  • 0

#10 kiniol

kiniol

wieżowy

• Użytkownik
  • 6398 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 22:26

GUB to powojenna inkarnacja Lange&Soehne, który został skopiowany i produkowany również przez zakłady Kirowa. Sprawdziłem w moich i łańcuszek przy pełnym naciągu pozostaje w 1/4 na bębnie. Występowały obudowy zewnętrzne w wyrobach "GUB" również.

Pamiętam Marek :P

Użytkownik kiniol edytował ten post 26 listopad 2015 - 22:29

• 0

#11 kiniol

kiniol

wieżowy

• Użytkownik
  • 6398 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 22:32

Witam Kolege bardzo prosze jezeli jest to mozliwe o zdjęcie żyra w którym jet obsadzony zegar, taka prywatna prośba 

Z dobrych wiadoimosci zapowiedział sie u Mnie kolega z działu precyzyjnego dawnej Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni , jakby to rzec machniom mamy zrobić.  

Zasoby dawnej pracowni na Morskiej robiące dla  Akademi Morskiej już są uszczuplone ale serwisowali oni zegary nawigacyjne spóldzielni Sopockiej jak i chronometry  się spytam 

W zeszłym Roku zrobiłem mały dil z forumowym Kolegą Komornikiem nie wiem czy jeszcze ma łancuszki . 

Pytanie czy jest to napewno Glashute czy Kirow  ?

Proszę o podanie na PW nr tel do Kolegi.

Bardzo łatwo można odróżnić Kirowa od GUB'a na pierwszy rzut oka. GUB zdobiony jest w "w kratkę", Kirov ma "pasy genewskie".

• 0

#12 Lamela

Lamela
  • Stowarzyszenie
  • 38 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 22:36

Sam mialem Kirowa w skrzynce z Glashutte, pamietasz Krzysztof. ;)

Foto od stronyDSC_1071.JPG tarczy, zresztą na płycie głównej jest sygnatura GUB, tak więc nie jest to przekładka.

• 0

#13 kiniol

kiniol

wieżowy

• Użytkownik
  • 6398 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 22:40

Ale to widać, że wszystko jest OK :)

• 0

#14 Lamela

Lamela
  • Stowarzyszenie
  • 38 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 22:47

GUB to powojenna inkarnacja Lange&Soehne, który został skopiowany i produkowany również przez zakłady Kirowa. Sprawdziłem w moich i łańcuszek przy pełnym naciągu pozostaje w 1/4 na bębnie. Występowały obudowy zewnętrzne w wyrobach "GUB" również.

Pamiętam Marek :P

No to z tego wynika, że wyliczona długość 650 jest poprawna. Na wszelki wypadek zdemontuję bęben wyrównawczy i wymierzę empirycznie - chyba że znacie jakiś lepszy sposób. Trochę głupio by było kupić za długi, jeszcze gorzej za krótki.  B)

• 0

#15 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9806 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 22:58

A to łańcucha nie można skrócić?

• 0

#16 kiniol

kiniol

wieżowy

• Użytkownik
  • 6398 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 23:04

No to z tego wynika, że wyliczona długość 650 jest poprawna. Na wszelki wypadek zdemontuję bęben wyrównawczy i wymierzę empirycznie - chyba że znacie jakiś lepszy sposób. Trochę głupio by było kupić za długi, jeszcze gorzej za krótki.  B)

Zdemontuję jutro z Kirova i zmierzę, Nardin ma 650...

• 0

#17 Lamela

Lamela
  • Stowarzyszenie
  • 38 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 23:47

A to łańcucha nie można skrócić?

No można, ale lata temu trafiłem kiedyś dawcę, któremu właśnie strzelił łańcuch - chyba przy nakręcaniu, nie wiem. Trudno opisać zniszczenia, dobrze że ocalała sprężynka spustowa, która akurat była mi potrzebna. Wolę z tym nie eksperymentować....

• 0

#18 norbert żukowski

norbert żukowski
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 26 listopad 2015 - 23:57

Problem jest że nowe łancuchy mają swoją cenę o  ile oczywiscie  były prawidłowo przechowywane ,nie pamietam już ale cena po dogadaniu spadła do 150 us   , mam złe doswiadczenie z używkami nazbyt dużo było reklamacji niezadowolonych klientów resztą to dawne czasy.

Lancuch jak najbardziej pasuje z kirowa i oczywiscie zawsze mona przyciąć ale  zapas pozostawiony jest zawsze celem regeneracji zaczepu które szwankowały najczęsciej .

Nie jestem niestety wstanie pomóc kolekcjonerzy tego typu zegarów to chomiki i maja zapas częsci która mogła by obsłuzyc dawny stan floty PLO :)

Jednak jeżeli cudownym zbiegiem okolicznosci wejdę w posiadanie  gala będe o koledze pamietać.

Warto zasiegnąć też języka u Romka Kieszonki kupuje dużo na całym swiecie  jeżeli Kolega ma kontakty na Kole można popytać

• 0

#19 Lamela

Lamela
  • Stowarzyszenie
  • 38 postów

Napisano 29 listopad 2015 - 22:11

Zdemontuję jutro z Kirova i zmierzę, Nardin ma 650...

Udało się zmierzyć Kirowa ? , faktycznie, z obrazków wygląda na kopię GUBa / Lange, w przeciwieństwie do Nardina, który ma odwrotny układ bęben / ślimak. Ze swojej strony wypatroszyłem werk GUBa i zrobiłem eksperyment nawijając linkę na ślimak - przy pełnym naciągu do stycznej na bębnie wychodzi 640 mm. Zajrzałem do Nardina, tam na bębnie pozostaje ca 1/3 obwodu łańcucha, co by dawało ok. 44 mm. I wydaje się wszystko jasne, ale jest jedna zagwozdka - odległość od ostatniej nitki ślimaka do płyty to 16 mm, zaś od otworu na hak bębna do płyty 18 mm - co by sugerowało jeszcze jeden pełen zwój na bębnie, czyli ok. 130 mm więcej (czyli blisko 800 mm długości łańcuszka). Może te dywagacje są nieistotne i szukać czegoś pomiędzy 680 a 800 mm ?

• 0

#20 norbert żukowski

norbert żukowski
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 04 grudzień 2015 - 13:04

Po długich negocjacjach i powiekszonej wątrobie pojawiło się na stanie  do odstąpienia ;)

Taśma wyrównawcza szt 3 długosc 750 szerokość 0,75 ( zastępuje łancuch ) 

Kotwica do Gub szt 2 

P041215_12.57.jpg P041215_12.58.jpg

Użytkownik norbert żukowski edytował ten post 04 grudzień 2015 - 13:18

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: fusee chain, chronometr, łańcuszek galla

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych