Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
mechanik

Polskie budziki

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 2.12.2022 o 23:51, tomaszwr napisał(-a):

Proszę,

dołóżcie coś, niezręczna cisza,

nic nie wnosi. Każdy z nas, ma coś ciekawego. Co polskie to polskie, kupujcie, przedstawiajcie, pokazujcie.

Proszę.

 

 

Takie moje skromne foto.

Każdy z Was ma swoje skarby, pokażcie proszę dla ogółu.

 

 

 

 

 

IMG_20221202_235623.jpg

IMG_20221202_235729.jpg

 

 

Gdzie nie spojrzysz, wszędzie POLTIK !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że wyczerpaliśmy pokaz wzornictwa i typów łódzkich budzików, zapewne cały przekrój produkcji. Dalej by to przypominało magazyn fabryczny z identycznymi budzikami. Komplet wzornictwa z lat 80 i początku XXI w. to utajniona produkcja pod szyldem Junghansa. W zasadzie prawda o tym wyszła ostatecznie na jaw na tym portalu. W czasie istnienia firmy była to tajemnica handlowa.

 

 

Teraz każdy może na tych zasadniczo 15 stronach szukać modeli, których nie ma w kolekcji. Może sobie założyć w swoim komputerze folder ze zdęciami z forum, z latami produkcji , np. Np. w Wordzie Tabela

Kolumna  1. Lp.

Kolumna  2. Zdjęcie frontowe z Internetu.

Kolumna  3. Zdjęcie frontowe egzemplarza własnego.

Kolumna  4. Rok produkcji

Kolumna 5. Uwagi, ( przykładowo kiedy zakup, od kogo)

Najpierw wykonać kolumny 1 i 2

U mnie katalog łódzkich budzików, wg lat, miesięcy liczy ok. 200 pozycji. Do tego dochodzi jeszcze kolorystyka, detale ( podstawa, wskazówki itd.). To, co pokazało Koleżeństwo  w Swoich zbiorach, to może być szacunkowo 150 -200 wzorów.

 

Mój ogólny katalog wszystkich budzików, z różnych krajów  ma takie rubryki:

III. Budziki

 

L.p

Typ, firma

Pochodzenie

Kiedy wyprodukowano

Uwagi

Katalog

1

2

3

4

5

6

 

 Pozdrawiam i w imieniu własnym dziękuję, że ten temat tak drobiazgowo się w tym wątku rozwinął. Poltik to nie był gigant światowy jak Junghans, który wypuścił tysiące modeli. 

Marek

Zdjęcie reprezentatywne moich łódzkich budzików z tego roku.

20220717_185833[1].jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To o ile dobrze policzyłem średnio wychodzi jeden budzik co trzy dni. 🙂

Gratuluję kolekcji. 

Materiału jest wystarczająco na stworzenie katalogu, opracowania o budzikach z łódzkiej fabryki. Praca rozpoczęta i mam nadzieję, że z początkiem przyszłego roku będę mógł pokazać pierwsze skromne efekty. Przy współpracy z Kolegami będzie natomiast możliwe stworzenie w miarę kompletnego opracowania, które pomoże kolekcjonerom zainteresowanym zbieraniem tych w przeszłości nielubianych porannych "przypominaczy" o obowiązku szkolnym, a dziś budzących uśmiech na myśl o minionych, szczęśliwych latach beztroski.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z polskimi budzikami u mnie było tak , że przez wiele lat kuzyn, mając swoje kontakty wykupywał je na wagę na złomowiskach, ratując od pieca. Zgromadziło się ich u niego dziesiątki sztuk. On ich nie naprawiał, ma wszechstronne zainteresowania kolekcjonerskie. Odkupiłem je od niego i zacząłem naprawiać, przy okazji dokumentując egzemplarze i tak narodził się mój osobisty katalog a komputer je szeregował wg dat.

wpisywałem nazwę folderu np. 1988.03. Gdy był następny z takiego roku i miesiąca a komputer informował, że taki folder istniej, czy go zamienić dodaje przecinek 1980.03., koledzy kolekcjonerzy tez o mnie pamiętają np. Witold 56, i tak powstał a ta kolekcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 25.11.2022 o 14:29, Christo napisał(-a):

Wybaczcie Koledzy że się wtrącę, ale do zdjęć katalogowych przydałby się namiot bezcieniowy.

Kolega @Gio na pewno pomoże w tym zakresie - jest ekspertem fotografii...


Dzięki Kolego! Aktualnie słabo się udzielam na forum, bo jestem totalnie pochłonięty dużym osobistym projektem, ale chętnie doradzę. No i wrócę też w końcu z nowymi zdjęciami 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Hecke napisał(-a):

Taki owoc "przyjaźni" polsko-radzieckiej jest wystawiony na Allegro. Rusek z polską twarzą. 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/poltik-prl-budzik-stary

 

Teraz pytanie czy jest to fantazyjna twórczość czy fabryczny składak 🤔


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

😊

Dwa nieżywe.

Niebieski już zagadał. Drugi w gorszym stanie, do głębszej reanimacji ale nadzieja jest.

Zeskrobiemy pokłady rudej, wygładzimy, odtworzymy powłokę na puszkach, rozjaśnimy przebarwienia tarcz, mechanizmy do mycia, oliwienia, regulacji.

A potem będziemy paczać na B80

Zardzewiałek z metalową tarczą, niebieski z papierową 

😁

20221209_170326.thumb.jpg.7546243d4bc6bb8e39456b96070767af.jpg

 

20221209_165932.thumb.jpg.f580baa577f6235fe3e5076056ed9d32.jpg

 

 

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasz narodowy skarb ożył. Nareperowalam co trzeba, wykąpałam, wmasowalam oliwkę gdzie trzeba, puszkę oszlifowałam i mejkap wieczorowy nałożony.
B80 po zamknięciu w puszcze tyka całkiem przyjemnie jak na blaszaka.
😄✌️

 

20221220_201634.jpg

20221220_201523.jpg

20221211_152411.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.11.2022 o 23:39, tomaszwr napisał(-a):

Super, na pewno będzie świetnym budzikiem.

Osobiście, dla mnie, najlepszy jest szary, pierwszy od dołu. Obudowa pasuje do takiej serii. W takim kolorze i z taką tarczą, pierwszy raz widzę, świetny.

 

IMG_20220118_131857.jpg

IMG_20211015_121213.jpg

I u mnie pojawił się "pan samochodzik". 🙂 

IMG_7913.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.12.2022 o 12:03, Kacperek_77u napisał(-a):

Teraz pytanie czy jest to fantazyjna twórczość czy fabryczny składak 🤔

Teoretycznie Poltiki miały ten wymiar tarczy.. porównywalem Czajkę od Gosi( @Yodek) i  jej Mira.. tarcze maja bardzo zbliżoną średnicę..

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety, nie mam żadnego już z tych starych budzików, ale doskonale pamiętam jak moja babcia czy prababcia miały takie budziki. Teraz są produkowane, ale są tak kiepskiej jakości, że szkoda gadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie oto budziki udało się reanimować. Niestety jeden nie ma tylnej obudowy a w drugim na czas poszukiwania przednia część obudowy została pożyczona od Mira. Jeśli ktoś ma na stanie same obudowy to prośba o kontakt na priv. 

 

 

IMG_8028.jpeg

IMG_8029.jpeg

IMG_8030.jpeg

IMG_8031.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.01.2023 o 14:53, Hecke napisał(-a):

Takie oto budziki udało się reanimować. Niestety jeden nie ma tylnej obudowy a w drugim na czas poszukiwania przednia część obudowy została pożyczona od Mira. Jeśli ktoś ma na stanie same obudowy to prośba o kontakt na priv. 

 

 

IMG_8028.jpeg

IMG_8029.jpeg

IMG_8030.jpeg

IMG_8031.jpeg

 

Myślałam, że  mam ale jednak nie mam. Tylko obudowa bez tylnego dekla.

Do małego mam obudowę ale goła, rozbrojona ze wszystkiego. Nie ma szkiełka, nóżek, nic.

Nóżki to chyba takie plastikowe wałeczki tu były 🤔..

Sama tez poszukuję tylnego dekla do tych najstarszych z logiem PFZ lub ŁFZ, może gdzieś w oko wpadnie to proszę dać znać 😄.

Jak go złożę, to miałam dokładnie tą samą koncepcję tymczasową- folią zakleić tył żeby się nie kurzył 😆

 

20230129_113348.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Yodek napisał(-a):

 

Myślałam, że  mam ale jednak nie mam. Tylko obudowa bez tylnego dekla.

Do małego mam obudowę ale goła, rozbrojona ze wszystkiego. Nie ma szkiełka, nóżek, nic.

Nóżki to chyba takie plastikowe wałeczki tu były 🤔..

Sama tez poszukuję tylnego dekla do tych najstarszych z logiem PFZ lub ŁFZ, może gdzieś w oko wpadnie to proszę dać znać 😄.

Jak go złożę, to miałam dokładnie tą samą koncepcję tymczasową- folią zakleić tył żeby się nie kurzył 😆

 

20230129_113348.jpg

Dziękuję za poszukiwania. Oczywiście jak coś wpadnie w oko to dam znać. Pierwsza okazja w przyszłą niedzielę Świdnica. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I Poltik odzyskał oryginalne ubranie zdejmując radzieckie szaty. 

 

IMG_8121.jpeg

I dzięki Yodek dołączył do kolekcji taki oto kolorowy. Dziękuję

 

IMG_8117.jpeg

A dodatkowo przyleciała Czajka.

 

IMG_8118.jpeg

IMG_8120.jpeg

Edytowane przez Hecke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Hecke napisał(-a):

I Poltik odzyskał oryginalne ubranie zdejmując radzieckie szaty. 

 

 

I dzięki Yodek dołączył do kolekcji taki oto kolorowy. Dziękuję

 

 

IMG_8121.jpeg

 

A dodatkowo przyleciała Czajka.

 

 

 

IMG_8121.jpeg

IMG_8117.jpeg

 

 

Troszkę za dużo zdjęć się wkleiło 😉


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Kacperek_77u napisał(-a):

Troszkę za dużo zdjęć się wkleiło 😉

Niestety jakiś błąd przy zapisie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dobry początek dnia: "5, 10, 15". Tak mi się skojarzyło. 

 

IMG_8123.jpeg

Edytowane przez Hecke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja skromna kolekcja poltików 😁

@Hecke danke l!

20230204_150430.jpg

20230204_150500.jpg

20230204_150517.jpg

20230204_150523.jpg

20230204_150528.jpg

20230204_150602.jpg

20230204_150637.jpg

20230204_150643.jpg

20230204_150648.jpg

20230204_150714.jpg


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie miałem to przez lata, a jednego roku w sumie trzy kupiłem. 

 

IMG_8164.jpeg

IMG_8165.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Hecke napisał(-a):

Jak nie miałem to przez lata, a jednego roku w sumie trzy kupiłem. 

 

IMG_8164.jpeg

IMG_8165.jpeg

 

Też tak miałam. Długo- długo żadnego z tych najstarszych, a jak się pokazały to prawie w jednym momencie też trzy.

Poniżej ten trzeci, dwa juz pokazywałam.

Obecnie jeszcze w proszku.

Mechanizm juz przeserwisowałam, a obudowa schnie po malowaniu bo oryginalna powłoka byla bardzo brudna. Niestety brak tylej klapki, będzie na razie z gołym zadem czekał aż coś się trafi.

 

20230109_171105.jpg

20230109_171125.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poltik ukończony.

Dołącza do mojej małej kupki Polticzanej 😄

 

20230213_180529.jpg

20230213_181728.jpg

20230213_182150.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.