Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość bartek_b

CO TO ZA ZEGAREK? TU PYTAMY O SWOJE ZNALEZISKA

Rekomendowane odpowiedzi

kurde chciałbym mieć taka szafę ze złotym poljotem :P


Do zdobycia : Rakieta wieczny kalendarz i  Rakieta 24h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto moje ostatnie znaleziska. Szukałem wtyczki antenowej a natknąłem się na:

 

1. Wostok 17 kamieni. Zegarek chodzi po poruszaniu. Po jednym dniu widzę, że trzyma godzinę, tylko nie wiem jak zmienić w nim datę. Jak widać koperta w stanie bardzo dobrym, bez rysek. Jedynie pasek i szkiełko wymamagają wymiany. Bardzo słabo znam się na zegarkach i zastanawiam się co to za rocznik, czy był popularny i ma jakąś wartość. Myślałem o tym, żeby go odnowić i nosić np do garnituru :) (rzadko, ale czasem zdaża się :) ) Niestety nie potrafię go otworzyć i dostać się do mechanizmu.

 

dscn3532__629967.jpg

 

dscn3533__48903.jpg

 

dscn3535__78544.jpg

 

2. Drugi zegarek nie ma konronki ani nie działa. Nie mam pojęcia co to za marka i ile może mieć lat. Ktoś wie?

 

dscn3536__405900.jpg

 

 

dscn3537__645819.jpg

 

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez misiek89gdz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misek - w wostoku zmieniasz datę kręcąc wskazówkami do północy, potem do 20 i znów do północy i tak do skutku, one akurat nie mają żadnej opcji szybkiej zmiany daty (choć to że nie trzeba kręcić wskazówkami po 24h można i nazwać szybką zmianą - zobacz opisy nowych wostoków na allegro). A dekiel otworzysz odkręcając pierścień na spodzie zegarka najlepiej ostrożnie suwmiarką lub nożyczkami. Zegarek ogólnie z tych dość popularnych, choć nie jakiś szczególnie pospolity. Wartość wyrażoną w pieniądzach ma niewielką, ale wartość jako zegarek do noszenia ma nie gorszą niż nowy dużo droższy mechaniczny "szwajcar" z Time Trendu. W środku siedzi mechanizm 2414 bardzo trwały radziecki werk. Zegarek jest zapewne z lat 80-tych może 70-tych. Z tego co widać to odnowienie w twoim przypadku to polerka szkiełka za 10 zł i o ile chodzi punktualnie to tyle, a jak nie to przegląd/czyszczenie/oliwienie (do 50 zł) i będzie latał.

 

Ten drugi zegarek to późna pobieda z fabryki ZiM. W gruncie rzeczy to najniższa klasa radzieckich (tu już rosyjskich) zegarków choć w sumie też niezawodnie i dokładnie potrafią chodzić, a ich wady to: 1) dziadowska farba na tarczy która zejdzie od wody z mydłem, 2) cienki ultrapodatny na przetarcia chrom na kopercie, 3) brak systemu przeciwwstrząsowego - jak spadnie to raczej wymaga serwisu. Niektóre są ładnie więc można nosić, ta twoja ma średnio aktualną stylistykę, ale poza szkłem wygląda nieźle.

 

Daniel - faktycznie fajną masz szafę, ja tam widzę tylko, że to złoty poljot, nie "deluxe". Po wyglądzie tarczy widać, że na pewno to nie staruszek na 2409 (kirowie), a na 2609 ale który rodzaj z 2609 starszy czy nowszy to nie wiem. Musiałbyś pokazać mechanizm, choć pewnie koledzy na forum wiedzą co w nim siedzi i po wyglądzie tarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałbym zapytać o wartość poniższych zegarków.

 

Zarja 17 Rubis (sprawny)

dsc00422yu.jpg

 

 

 

Zarja 17 Jeweis (nie działa)

 

dsc00421hy.jpg

 

 

 

dsc00414av.jpg

 

 

Z góry dzięki za odpowiedź ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałbym zapytać o wartość poniższych zegarków.

 

Zarja 17 Rubis (sprawny)

 

Zarja 17 Jeweis (nie działa)

 

 

Z góry dzięki za odpowiedź ;)

 

w przybliżeniu wartość zerowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chciałbym zapytać o wartość poniższych zegarków.
Sprawdź regulamin , na tym forum nie dokonuje się wyceny zegarków .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo aby ktoś mi choć trochę powiedział o moim zegarku. czy jest to jakiś markowy zegarek czy radziecki wynalazek. jest on co kolwiek wart czy zupełnie nic. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi

 

2gwrpcl.jpg

6puqgo.jpg

2ptb62g.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

limitowana seria wiec coś jest wart


Do zdobycia : Rakieta wieczny kalendarz i  Rakieta 24h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry Wieczór.Założyłem juz temat w innnym dziale,ale jeszcze mi nikt nie odpowiedział z którego roku sa te zegarki i może jeszcze coś więcej.Może Panowie cos więcej powiedzą.Dziękuję.

Nie będe dublował tylko wklejam linka.

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/77152-dwa-poljot-y/

 

 

Pozdrawiam.

Nikt niestety Ci nie poda roku jak w Longines'ie, bo radzieckie zegarki produkowano w tak dużych ilościach, że po 999999 wychodził 000001 i tak w kółko, zresztą odpisałem Ci, że to zegarki raczej od lat 70-tych w wzwyż ,tzn mogą być 1970 a mogą 85, zresztą to żadna różnica, faktycznie jakością i wykończeniem różniły się te z lat 50-tych, 60 tych.

 

Tak patrzę na allegro i cienkie zegarki podobne do twoich zwykle mają 17 kamieniowy mechanizm w 2609 starszego rzadszego typu co by wskazywało na lata 70-te, a może i sam koniec 60 -tych. Ale jakoś w poljotach innych niż automaty i budziki i chrono się słabo orientuje. Zdjęcie mechanizmu by sporo pomogło, bo były 3 rodzaje 17 kamieniowych poljotów z czego pierwszy (24xx) odpada bo jest za stary, natomiast dwa rodzaje 2609 faktycznie produkowano w trochę innych ramach czasowych, zresztą ten drugi typ produkowany jest do dziś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo aby ktoś mi choć trochę powiedział o moim zegarku. czy jest to jakiś markowy zegarek czy radziecki wynalazek. jest on co kolwiek wart czy zupełnie nic. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi

 

Nie potrafię odczytać z tej tarczy za wiele, tzn co to jest, a sam zegarek wydaję mi się mieć strasznie mocno rosyjską/odpustową stylistykę...

 

...ale ma w środku bardzo porządny mechanizm 3133 Poljota, a to w sumie najwyższe loty jakie osiąga rosyjskie zegarmistrzostwo obecnie, więc zegarek ma jakąś tam całkiem niezłą wartość, z tym że nie wiem czy łatwo byłoby go sprzedać ze względu na stylistykę która mocna odbiega od najbardziej kultowego/pożądanego zegarka z tym werkiem czyli Strieły.

 

A wracając do początku twojego pytania to jego mechanizm to radziecki wynalazek i to bardzo porządny, stanowi on markę samą w sobie niezależnie od tego w jakiej kopercie i z jak markowym znaczkiem na tarczy jest sprzedawany, choć zdecydowanie najlepiej aby miał znaczek któregoś ze spadkobierców poljota z pod znaku firmy volmax, czyli Szumańskie, Strieła, Aviator lub Buran. Bo patrząc na twój egzemplarz ciężko ocenić skąd pochodzi i kto go zrobił (bo chyba nie z 1MFZ?), a "radzieckie zegarki" z tym werkiem składa się nawet w Niemczech...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt niestety Ci nie poda roku jak w Longines'ie, bo radzieckie zegarki produkowano w tak dużych ilościach, że po 999999 wychodził 000001 i tak w kółko, zresztą odpisałem Ci, że to zegarki raczej od lat 70-tych w wzwyż ,tzn mogą być 1970 a mogą 85, zresztą to żadna różnica, faktycznie jakością i wykończeniem różniły się te z lat 50-tych, 60 tych.

Dziękuję bardzo cenna informacja i że stara sie Pan mi pomóc.

Tak patrzę na allegro i cienkie zegarki podobne do twoich zwykle mają 17 kamieniowy mechanizm w 2609 starszego rzadszego typu co by wskazywało na lata 70-te, a może i sam koniec 60 -tych. Ale jakoś w poljotach innych niż automaty i budziki i chrono się słabo orientuje. Zdjęcie mechanizmu by sporo pomogło, bo były 3 rodzaje 17 kamieniowych poljotów z czego pierwszy (24xx) odpada bo jest za stary, natomiast dwa rodzaje 2609 faktycznie produkowano w trochę innych ramach czasowych, zresztą ten drugi typ produkowany jest do dziś.

Jutro zamieszczę zdjęcie,jeśli uda mi sie go otworzyć i może to coś pomoże.

Edytowane przez FisherKing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię odczytać z tej tarczy za wiele, tzn co to jest, a sam zegarek wydaję mi się mieć strasznie mocno rosyjską/odpustową stylistykę...

Racja...

 

...ale ma w środku bardzo porządny mechanizm 3133 Poljota, a to w sumie najwyższe loty jakie osiąga rosyjskie zegarmistrzostwo obecnie, więc zegarek ma jakąś tam całkiem niezłą wartość, z tym że nie wiem czy łatwo byłoby go sprzedać ze względu na stylistykę która mocna odbiega od najbardziej kultowego/pożądanego zegarka z tym werkiem czyli Strieły.

Nie,nie mam zamiaru go sprzedawać,po prostu interesuje mnie rok produkcji...(chodzi o ten z białą tarczą?)

 

A wracając do początku twojego pytania to jego mechanizm to radziecki wynalazek i to bardzo porządny, stanowi on markę samą w sobie niezależnie od tego w jakiej kopercie i z jak markowym znaczkiem na tarczy jest sprzedawany, choć zdecydowanie najlepiej aby miał znaczek któregoś ze spadkobierców poljota z pod znaku firmy volmax, czyli Szumańskie, Strieła, Aviator lub Buran. Bo patrząc na twój egzemplarz ciężko ocenić skąd pochodzi i kto go zrobił (bo chyba nie z 1MFZ?), a "radzieckie zegarki" z tym werkiem składa się nawet w Niemczech...

 

 

Dziękuję Panu za zainteresowanie i cennś pomoc.

 

P.S. Znalazłem linka na Allegro do takiego samego jak ja mam...do tego czarnego.jest otwarty.Obydwa zegarki maja również Au20 na kopercie.

 

http://allegro.pl/czarny-poljot-au20-i2443359937.html

 

Co Pan sądzi o tym mechaniźmie? 2609 tak jest wybite...Ciekawe co jest w białym?

Edytowane przez FisherKing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ten drugi zegarek jest tak samo cienki to też ma ten mechanizm bo ten drugi typ 2609 był trochę grubszy. Więc zegarki są z lat 70-tych, a może z samego końca 60-tych. Nie znam tego mechanizmu mam zbudowany na jego podstawie 30 kamieniowy automat i mechanizm jest całkiem dobry, nakręcany może być tylko jeszcze trwalszy. Produkowano je raczej w porównaniu z z jego następcą i poprzednikiem nie za długo, więc wiele ich nie ma. Na pewno to bardzo porządny mechanizm nie gorszy od innych poljotów, a poljot to w zasadzie najlepsza ruska marka, potem jest rakieta i wostok, a potem długo nic i wszystko inne...

 

AU 20 to grubość pozłoty w mikronach. 20 to w zasadzie najgrubsza możliwa u Rusków powłoka w epoce twoich zegarków, choć staruszki z lat 50-tych miały i po 25. Dla porównania np: Atlantici, Adriatici itp. miały zwykle tylko 10, a ruski z lat 90-tych miewały po 5, to bardzo porządna powłoka i dlatego jak przyszła do nas pierestrojka to przetapiano te koperty w kwasie aby odzyskać złoto, podobno ze 2g złota są na taką sporą kopertą AU20 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ten drugi zegarek jest tak samo cienki to też ma ten mechanizm bo ten drugi typ 2609 był trochę grubszy. Więc zegarki są z lat 70-tych, a może z samego końca 60-tych. Nie znam tego mechanizmu mam zbudowany na jego podstawie 30 kamieniowy automat i mechanizm jest całkiem dobry, nakręcany może być tylko jeszcze trwalszy. Produkowano je raczej w porównaniu z z jego następcą i poprzednikiem nie za długo, więc wiele ich nie ma. Na pewno to bardzo porządny mechanizm nie gorszy od innych poljotów, a poljot to w zasadzie najlepsza ruska marka, potem jest rakieta i wostok, a potem długo nic i wszystko inne...

 

AU 20 to grubość pozłoty w mikronach. 20 to w zasadzie najgrubsza możliwa u Rusków powłoka w epoce twoich zegarków, choć staruszki z lat 50-tych miały i po 25. Dla porównania np: Atlantici, Adriatici itp. miały zwykle tylko 10, a ruski z lat 90-tych miewały po 5, to bardzo porządna powłoka i dlatego jak przyszła do nas pierestrojka to przetapiano te koperty w kwasie aby odzyskać złoto, podobno ze 2g złota są na taką sporą kopertą AU20 ;)

 

Dziękuję Panu bardzo za cenne informacje i pomoc.

 

 

Pozdrawaim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panu bardzo za cenne informacje i pomoc.

 

 

Pozdrawaim.

 

edit.Otworzyłem tego białego Poljota.Prosze mi cos więcej o tym mechaniźmie powiedzieć?

 

Dziekuję.

 

P.S.Czy to też jest 2609?

post-51612-0-22307100-1343295162_thumb.jpg

Edytowane przez FisherKing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój zegarek to poljot z czasów trochę przed "deluksem", ale to jego bezpośredni poprzednik. W sumie to nawet mimo tego, że grubszy to lepszy bo mechanizm w środku (2409 którego zegarmistrzowie nazywają z sentymentem kirowem niezależnie od wersji) jest dużo bardziej solidny. Jeśli ten twój ma 16, a nie 17 kamieni to zapewne ma pojedynczy mechanizm przeciwwstrząsowy. Oryginalna wersja z kirowskiego nie miała go wcale. Jest to jeden z bardziej fajnych popularnych ruskich zegarków i jest biały co czyni go bardziej uniwersalnym od "deluksów" które zwykle były żółte, a złoto nie jest już na topie tak jak za Gierka. Inna ciekawa rzecz, że były identyczne "Polskie" Blonexy, które różniły się od twojego tarczą.

 

Dziekuje Ci za informacje. Zegarek dzis oddałem do zegarmistrza. Czyszczenie, smarowanie, cos wspomniał o przeglądzie mechanizmu nakręcania, plus wymiana szybki - wsio za 70zł.

Być moze gdzies byłoby taniej, ale to centrum Łodzi, a zegarmistrz 3 dekady praktyki.

 

Edytuje:

Odkopałem kolejny zegarek, znów Poliot, 17 kamieni.

Z czego wykonana jest koperta? Czy brązowy, skorzany pasek bedzie pasował?

post-51166-0-46258000-1343425753_thumb.jpg

jak zdjąć szkiełko? Kreci sie bardzo lekko, ale odejsc nie chce.

Edytowane przez Krzysiek127

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Grzebiąc u Babci w szafce znalazlem pare zegarkow.

 

- POLJOT DE LUXE AUTOMATIC 29 JEWELS SHOCKPROOF. (sprawny)

- WOSTOK 16 JEWELS (zepsuty)

- tego ostatniego nie jestem w stanie odczytać. (sprawny)

 

najbardziej interesuje mnie ten pierwszy, jeżeli jesteście w stanie powiedzieć mi coś o tych zegarkach to bardzo proszę, ciekawi mnie również ile są warte i ile kosztowałoby mnie przywrócenie do porządku POLJOTA ( wyczyszczenie, wypolerowanie ).

post-51757-0-97937600-1343599344_thumb.jpg

post-51757-0-45110400-1343599360_thumb.jpg

post-51757-0-75422600-1343599370_thumb.jpg

post-51757-0-57711500-1343599378_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Taki oto zegarek kieszonkowy znalazłem. Ktoś może mi powiedzieć co to za marka albo rok produkcji. Może jest coś wart?

post-51745-0-28162900-1343641883_thumb.jpg

post-51745-0-80246200-1343641889_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek 127 - brązowy pasek będzie jak ulał. Koperta jest mosiężna i złocona. Widzę, że brak sekundnika, a ostała się jego oś?

 

Piotrze - same fajne rzeczy znalazłeś. Przywrócenie Poljota do stanu użyteczności to tylko tyle co przegląd mechanizmu (od około 50 zł) + polerka szkiełka (10zł lub nowe ze 20zł) i jakiś pasek. Ja na twoim miejscu zająłbym się też Startem, bo to zegarek z lat 50-tych z bardzo fajnym solidnym mechanizmem, jest to zegarek z lat świetności ruskich zegarków.

Poljot de luxe automat to jeden z topowych i ulubionych zegarków dla początkujących kolekcjonerów. Poza tym to bardzo solidny automat. No i te zegarki są naprawdę w cenie. Choć mnie już teraz kręcą bardziej takie staruszki jak Start. Wostok też jest nie byle jaki bo dość stary.

 

Guardian - twój zegarek to Mołnia bardzo solidna ale i bardzo popularna radziecka kieszonka. Mechanizm takiej samej konstrukcji był w np. w starych Rolexach. Produkowano je od lat 50-tych (czy nawet końca 40-tych) po dziś dzień, gdybyś wkleił zdjęcie mechanizmu można by mniej więcej określić okres z jakiego pochodzi, a jak jest z tych starych to będzie miała wybity kwartał i rok produkcji na mechanizmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek 127 - brązowy pasek będzie jak ulał. Koperta jest mosiężna i złocona. Widzę, że brak sekundnika, a ostała się jego oś?

 

Nie, nie ma sladu ze sekundnik istniał, nawet mi nie przyszło do głowy ze seryjnie był.

A mechanizm? Przecietniak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie ma sladu ze sekundnik istniał, nawet mi nie przyszło do głowy ze seryjnie był.

A mechanizm? Przecietniak?

Sekundnik był na 100%, ale do tego zegarka koło z osią jest warte u zegarmistrza dosłownie kilka złotych. Mechanizm w sumie dość popularny, bo siedzi w nim 2614n poljota. Mechanizm robiony od lat 70-tych po czasy współczesne. Jest to jeden z najpopularniejszych mechanizmów z tamtych czasów, jeśli nie najbardziej popularny, ale i obok Rakiet o takim samym oznaczeniu jest to najtrwalszy i najlepszy wół roboczy z późnych rusków. Jak koperta jest ładna i te ryski to tylko szkiełko to warto go ocalić, szczególnie jak ma grubą pozłotę AU20 lub co najmniej z AU10. Koronka wygląda jakby ktoś ją oszlifował, ale to też jest do zdobycia, niedawno widziałem oryginalne złocone nówki na allegro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem od znajomego taki zegarek jak widać.

 

Pytanie :

 

1. Kto to wyprodukował (wiem że ZSRR ale jaka fabryka ? Poljota, Vostoka, Luch? )

 

2. rodzaj mechanizmu

 

3. wartość ( nie wiem czy opłaca się dawać do przeglądu i czyszczenia)

 

 

 

 

post-31886-0-57000900-1343729125_thumb.jpg

post-31886-0-89277100-1343729195_thumb.jpg


były: Zaria, Vostok, Poljot, Orion, Timex, Orient, Strela

będzie : Ulysse Nordin - jak dopisze totolotek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To eksportowa wersja Łucza na rynek zachodniej europy. Nazwę ma po wykupionej przez radzieckich firmie Cornavin Geneve. Mechanizm to łuczowa wersja poljota 2209 tego samego co w poljocie de luxe. To w sumie damka więc wartość jest śmiesznie mała bliska praktycznie zeru, chyba że masz jakąś kobietę której się podoba to wtedy warto go jej dać. Moja Pani ma już 15 zegarków, co jest dowodem na to, że niektórym kobietom taki łucz może podobać się bardziej niż Baby G :lol:

 

ps. jakbyś amatorki na niego nie miał chętnie odkupię ;)

Edytowane przez kwisatzhaderach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta mołnia jest z którego roku?

 

 

tez nowy nabytek, ładnie cyka, dobrze chodzi i podobno tarcza jest porcelanowa?

 

post-31886-0-47328500-1343732309_thumb.jpg

post-31886-0-69923200-1343732361_thumb.jpg


były: Zaria, Vostok, Poljot, Orion, Timex, Orient, Strela

będzie : Ulysse Nordin - jak dopisze totolotek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.