Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość bartek_b

CO TO ZA ZEGAREK? TU PYTAMY O SWOJE ZNALEZISKA

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie. Przepoleruj go i zostaw dla potomnych. Te grosze jakie dostaniesz za niego jako złom, przepadną szybciej niż się zorientujesz. Jeżeli każdy tak będzie robił, że będzie oddawał zegarki na odzysk - to za kilkanaście lat nie zostanie juz praktycznie nic. Pomyśl sobie, jak np. za 50 lat dostanie go Twoja wnuczka,a potem prawnuczka itd. Pamiątka rodzinna będzie krążyć. Każdy się będzie pytał o ten zegarek, który niesie ze sobą historię.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Mam pamiątkowy zegarek po dziadku, ale chyba jest to automat a nigdy nie miałem z takowym do czynienia. Stąd moje pytania zawarte w zdjęciu, najbardziej interesuje mnie możliwość nakręcania go :) Czyli jak, ile czasu nakręcać i czy na pewno się da :)

dscf0161aoj9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Spider.

 

mam taki sikor, to mogę ci co nieco wyjaśnić:

 

1.

a)Mała tarcza z lewej (niebieska wskazówka) - sekundnik, powinien cały czas śmigać

b)Mała tarcza z prawej (czerwona wskazówka) - tarcza stopera odmierzająca minuty - porusza się tylko wtedy, gdy uruchomisz stoper i odmierzysz przynajmniej 1 minutę.

c)Telemeter - hgw - nie mam pojęcia, niech ktoś się wypowie, chętnie się dowiem

 

2. Pokrętło służy do kręcenia bezelem, który w Twoim zegarku niestety nie występuje. Na pewno można go gdzieś dokupić. Popytaj, może ktoś ma. Tu wrzucam zdjęcie mojego egzemplarza z bezelem:

pol2.jpg

 

3. Ten przycisk startuje i zatrzymuje stoper (nie sekundnik). Duża czerwona wskazówka to wskazówka stopera odmierzająca sekundy.

4. To jest koronka - służy do zmiany godziny oraz nakręcania. Można nią zmienić również datę. Trzeba kręcić wskazówkami i tyle. Szybka zmiana daty - Jak dokręcisz do godziny 24 i zmieni się data na kolejną liczbę to wtedy cofasz wskazówki na godzinę 21 i znowu kręcisz na godzinę 24 i tak w kółko aż do uzyskania pożądanej daty :)

5. Ten przycisk to reset stopera. Działa tylko wtedy, gdy stoper jest zatrzymany. Powoduje powrót czerwonych wskazówek do takiego układu jak na powyższym zdjęciu.

 

Ten zegarek to nie automat, trzeba go nakręcać. Ja swój nakręcem aż poczuję opór. Rezerwa chodu to ze 2 dni. To świetny zegarek - dbaj o niego :)

Edytowane przez ridah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślicznie dziękuję, na pewno będę o niego dbał :)

O poprzedni, złotą Grovanę 1219 po 2 mężu babci też dbam, i to już 9 lat ;)

Odnośnie tego telemetru znalazłem takie coś:

 

Telemeter - pomiar odległości na podstawie różnicy prędkości światła i dźwięku.

Widzisz z daleka np wybuch i włączasz stoper, słyszysz huk wybuchu i wyłączasz stoper, wskazówka stopera (ta, którą uważasz za sekundową na osi głównej)pokazuje odległość w km na skali telemetre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam forumowiczów, ostatnio zakupiłem zegarek Rakieta 16 kamyków na tarczy a w środku był taki werk 17 kamyków- czy to składanka czy normalny sikor?

post-51294-0-74808300-1346076796_thumb.jpg

post-51294-0-89575400-1346076822_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Telemeter - pomiar odległości na podstawie różnicy prędkości światła i dźwięku.

Widzisz z daleka np wybuch i włączasz stoper, słyszysz huk wybuchu i wyłączasz stoper, wskazówka stopera (ta, którą uważasz za sekundową na osi głównej)pokazuje odległość w km na skali telemetre.

 

To ja też się czegoś fajnego dowiedziałem. Najwyraźniej 1 sek. = 3 km. Będę mierzył jak daleko walnął piorun :)

 

Karolus - jeśli się nie mylę, to mechanizm jest od radzieckiego zegarka Start z 56 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3s jeden kilometr ;)

Stoper nie wraca mi do idealnej pozycji, da się to jakoś skalibrować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3s jeden kilometr ;)

Stoper nie wraca mi do idealnej pozycji, da się to jakoś skalibrować?

 

Oczywiście 3 sek = 1 km :)

Na pewno da się skalibrować. Ale sam raczej tego nie zrobisz. Trzeba dać do zegarmistrza. Niestety ten mechanizm (3133) bywa dosyć drogi w naprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja też się czegoś fajnego dowiedziałem. Najwyraźniej 1 sek. = 3 km. Będę mierzył jak daleko walnął piorun :)

 

Karolus - jeśli się nie mylę, to mechanizm jest od radzieckiego zegarka Start z 56 roku.

 

Hah też mam takie Poljoty (aktualnie czekają na SPA), ale nie wiedziałem, co to telemeter, a jeszcze nie zdążyłem sprawdzić i też, kiedy przeczytałem post z definicją, od razu pomyślałem: "jak tylko zegarki trafią na rękę i będzie burza sprawdzę sprzęt na piorunach" :lol:


Omega Seamaster 300 M, Certina DS-1 Limited Edition, Atlantic Seahunter 7035, Casio G-Shock GW-9400-1ER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic, resetuje się ustawiając nie na godzinie 12, a na godzinie 1.

Przyzwyczaję się ;)

Dziękuję serdecznie za pomoc! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam forumowiczów, ostatnio zakupiłem zegarek Rakieta 16 kamyków na tarczy a w środku był taki werk 17 kamyków- czy to składanka czy normalny sikor?

Niestety to składak. Mechanizm jest nieco starszy niż zegarek i z innej fabryki, a do tego mechanizm też ma nieoryginalny i jeszcze nowszy mostek balansu. Mimo wszystko to fajny zegarek. Ma nakrywkę jak Start i incablock z czegoś innego, więc tak naprawdę to wychodzi, że ma aż 19 kamieni full tuningowa opcja z tamtych lat :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za objaśnienie - takim razie wychodzi że to mercedes w opakowaniu malucha :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

jestem nowy w temacie zegarków, praktycznie można powiedzieć, że zainteresowałem się nimi po wizycie na bazarku ;)

 

Moim pierwszym "łupem" padł taki oto zegareczek Pojlot z mechanizmem 2614.2h (o ile dobrze rozczytałem). Niestety nie posiadam w chwili obecnej aparatu, dlatego też pożyczyłem zdjęcia z internetu.

bgc981.jpg

bgc981c.jpg

 

Czy ktoś z forumowiczów jest w stanie określić z którego roku jest mniej więcej zegareczek i czy jest cokolwiek wart? Czy to zwykły masowy "bubel"?

 

Pozdrawiam,

Muzetas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

jestem nowy w temacie zegarków, praktycznie można powiedzieć, że zainteresowałem się nimi po wizycie na bazarku ;)

 

Moim pierwszym "łupem" padł taki oto zegareczek Pojlot z mechanizmem 2614.2h (o ile dobrze rozczytałem). Niestety nie posiadam w chwili obecnej aparatu, dlatego też pożyczyłem zdjęcia z internetu.

 

Czy ktoś z forumowiczów jest w stanie określić z którego roku jest mniej więcej zegareczek i czy jest cokolwiek wart? Czy to zwykły masowy "bubel"?

 

Pozdrawiam,

Muzetas

Zegarek jest zapewne z lat 80-tych, to tak jakby to rzec ostatnia generacja radzieckich zegarków. Ich typowa cecha to to, że są w porównaniu do starszych mechanizmów dość brzydkie. W przypadku twojego poljota brak ozdób nie przeszkadza mu być super wytrzymałym i porządnym mechanizmem. Jeśli idzie o trwałość to w jego epoce równie dobra była tylko Rakieta o takich samych oznaczeniach, natomiast Sława czy Pobieda/ZiM to przy nim lipa.

 

Zegarek jest jak najbardziej zwykły i masowy, jego wartość nie jest jakaś duża, a jak na solidność jego mechanizmu jest wręcz bardzo niska, co nie zmienia tego, że jeśli idzie o jakość to wcale nie odbiega ona od taniego (kilkakrotnie droższego od poljota) "szwajcara" z jego czasów. To bardzo porządny zegarek ale nie unikat, jest coś wart ale na pewno nie kokosy (nie wycenia się zegarków na forum, więc możesz zobaczyć ceny na allegro)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek jest zapewne z lat 80-tych, to tak jakby to rzec ostatnia generacja radzieckich zegarków. Ich typowa cecha to to, że są w porównaniu do starszych mechanizmów dość brzydkie. W przypadku twojego poljota brak ozdób nie przeszkadza mu być super wytrzymałym i porządnym mechanizmem. Jeśli idzie o trwałość to w jego epoce równie dobra była tylko Rakieta o takich samych oznaczeniach, natomiast Sława czy Pobieda/ZiM to przy nim lipa.

 

Zegarek jest jak najbardziej zwykły i masowy, jego wartość nie jest jakaś duża, a jak na solidność jego mechanizmu jest wręcz bardzo niska, co nie zmienia tego, że jeśli idzie o jakość to wcale nie odbiega ona od taniego (kilkakrotnie droższego od poljota) "szwajcara" z jego czasów. To bardzo porządny zegarek ale nie unikat, jest coś wart ale na pewno nie kokosy (nie wycenia się zegarków na forum, więc możesz zobaczyć ceny na allegro)

 

Dziękuję bardzo za odpowiedź ;)

W każdym razie jestem bardzo zadowolony ze swojego pierwszego zakupu ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam Poljota na tym samym werku tylko z inna tarczą. Na necie gdzieś pisało ze produkcja tego werku była w latach 1972-1976 ale mogę się mylić

post-51294-0-97930200-1346142608_thumb.jpg

Edytowane przez Karolus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam Poljota na tym samym werku tylko z inna tarczą. Na necie gdzieś pisało ze produkcja tego werku była w latach 1972-1976 ale mogę się mylić

 

Tutaj zdjęcie z katalogu z 1979 roku, jest zegarek dokładnie z taką samą tarczą jak Ty, więc wychodzi na to, że produkcja była pewnie jakoś w 2poł lat 70.

katalog.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to i tak niewiele zmienia w temacie czy to IIga połowa lat 70 czy i-sza połowa lat 80, zegarek to wół roboczy i "nastukany" w dużych ilościach,


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

jestem nowy zarówno na forum jak i w temacie radzieckiej myśli zegarmistrzowskiej. Tematem zainteresowałem się po znalezieniu w czeluściach szuflad dwóch zegarków Dziadka. Wostoka w fatalnym stanie i ZiM'a, który po krótkiej wizycie u zegarmistrza odżył. Wiem na pewno, że nie może pochodzić z późniejszego okresu niż 1977r. Ciekawi mnie co to dokładnie za czasomierz i liczę na pomoc forumowiczów.

 

8e912efce02a1e72m.jpg

 

af4068fda97ca2c9m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze ładny ten twój zim, chyba to najlepszy kolor do tej koperty, zegarmistrz powinien Ci jeszcze wypełnić białą farbą wskazówki dla pełnego efektu ;)

 

Nie wiem dokładnie kiedy rozpoczęto produkcję tych zimów ale to dość typowy zegarek zapewne z lat 80-tych, może końca 70-tych.

 

Zaczynając od słabych stron tego zegarka to należy wskazać, że to najniższa "klasa" radzieckich zegarków, nie mają incablocka (mechanizmu przeciwwstrząsowego balansu), chrom i farba na tarczy są (być może nie zawsze) słabszej jakości niż w zegarkach z innych fabryk.

 

Sam mechanizm to legendarny K26, produkowany najpierw w 1 moskiewskiej fabryce zegarków od końcówki lat 40-tych. Konstrukcja ma korzenie we francuskiej istniejącej do dziś (lub do niedawna jeszcze) firmie LIP i przewinęła się przenoszona po kolei po prawie każdej radzieckiej fabryce, tam gdzie budowano fabrykę zegarków przenoszono produkcję tego mechanizmu, a starsze zakłady przechodziły na nowe i lepsze mechanizmy. Tak więc ostatnim producentem tego mechanizmu (dokładnie Pobieda/ZiM 2602)

są właśnie Zakłady imienia Maselnikowa. Wersja robiona przez nich nie ma ani ozdób, ani incablocka jest totalnie goła, choć 30 lat wcześniej radzieccy mieli jego wersję z incablockiem (Majak, Kama), ze stop sekundą (sportiwny), z dodatkową nakrywkę (Start). Ten nie ma nic z tych "bajerów"...

 

Ale mimo pochodzenia z niższej półki to i tak odpowiednio traktowany jest bardzo niezawodnym zegarkiem. Porównując go np. do dwubębnowej Sławy z jego czasów to jest wręcz super bezawaryjnym zegarkiem. Gdyby nie ten brakujący incablock i możliwość ułamania osi przy uderzeniu mechanizm wcale nie byłby deklasowany przez nowocześniejsze i najlepsze wtedy Rakiety i Poljoty 26XX. Cieniutka warstwa chromu nie będzie Ci przeszkadzać dopóki nie będziesz z nim na ręce kopał dołów lub nosił w kieszeni kamieni, a farba z tarczy może i schodzi od wody ale dlatego jak go nie zmoczysz to będzie długo bezproblemowo żył, cieszył i chodził bardzo punktualnie ;)

Edytowane przez kwisatzhaderach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję po pierwsze w imieniu zima za docenienie, no i w swoim za tyle ciekawych informacji. Zegarmistrz niedługo zajmie się wypełnieniem wskazówek. Jeśli mogę jeszcze trochę pomęczyć to ciekawi mnie jakie jeszcze wersje kolorystyczne występowały w tej kopercie przy tym mechanizmie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie w ZiM stosowano w naręcznych zegarkach tylko ten mechanizm, choć na początku produkcji "archaiczne ZiMy" miały jeszcze ozdobne szlify. Kopert w epoce twojego było parę typów, w sumie wszystkie ładne, nietypowe i raczej bez odpowiedników u innych "ruskich" producentów. Najczęściej spotykana to chyba złocona koperta taka jak twoja wraz z białą tarcza. Często widzę identyczne jak twój okolicznościowe zielone z niedźwiedziem. Ogólnie kolorów tarczy przy tym samym wzorze w takiej białej kopercie jak twoja też było sporo. Zobacz na allegro jakie są, wpisz w wyszukiwarce grafiki Google "ZiM watch" i wszystkie najczęstsze wersje zobaczysz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuje. Poszukam. Forum jest prawdziwą skarbnicą wiedzy. Jutro wrzucę zdjęcia kieszonkowej Rakiety i (zależnie od poczty polskiej) jak dla mnie sporego (40mm) Wostoka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.