Skocz do zawarto艣ci
Szukaj w
  • Wi臋cej opcji...
Znajd藕 wyniki, kt贸re zawieraj膮...
Szukaj wynik贸w w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuj臋 馃槉

Rekomendowane odpowiedzi

Jednym s艂owem, albo robi si臋 to profesjonalnie maj膮c odpowiednie do tego narz臋dzia i do艣wiadczenie, albo robi si臋 to nieprofesjonalnie - jak kto "umi" i przy amatorskim podej艣ciu wszystkie "ch艂yty" dozwolone.

W takim razie opisana przeze mnie naprawa jest dopuszczalna i skuteczna - zegar uratowany, dzia艂a i pracuje punktualnie..

Czuj臋 si臋 lepiej po przeczytaniu jak si臋 to robi profesjonalnie i jak膮 maszyneri臋 trzeba posiada膰, 偶eby profesjonalizm zachowa膰.

Dzi臋kuj臋 馃憤

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

30 minut temu, zadra napisa艂(-a):

Jednym s艂owem, albo robi si臋 to profesjonalnie....... albo robi si臋 to nieprofesjonalnie - ............ wszystkie "ch艂yty" dozwolone.

W takim razie opisana przeze mnie naprawa jest dopuszczalna i skuteczna - zegar uratowany, dzia艂a i pracuje punktualnie..

Drogi Kolego ka偶da droga prowadz膮ca do celu jest dobra - skoro cel zosta艂 osi膮gni臋ty -聽 a Ty jeste艣 zadowolony :)

Ale skoro zada艂e艣 wcze艣niej pytanie

16 godzin temu, zadra napisa艂(-a):

.....Przybli偶ycie temat robienia i mocowania w臋偶yde艂?

To stara艂em si臋 na nie kompleksowo i w miar臋 posiadanej wiedzy odpowiedzie膰.

Uwierz mi napisanie tego kr贸tkiego tutoriala / odpowiedzi - wymaga troch臋 wysi艂ku.

Trzeba wsta膰 wyj膮膰 narz臋dzia / zrobi膰 zdj臋cia / poszuka膰 zdj臋膰 na dyskach /

odpowiednio zredagowa膰 opis (偶eby dla wszystkich by艂 czytelny) / troch臋 pomy艣le膰.

Wymaga to troch臋 czasu i zaanga偶owania, nie jest to tylko pisanie co wiem a czego nie

wiem ;)聽. Nie jest to te偶 robienie tylko zdj臋膰 podczas naprawy. Jest to odpowied藕

na zadany temat na kt贸ry nie masz gotowej ju偶 przygotowanej odpowiedzi.

Powiem otwarcie patrz膮c w jakim kierunku rozwija si臋 to forum

mam coraz mniej ch臋ci w nim si臋 udzielania.

Mi艂ego popo艂udnai

Roman

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
13 minut temu, Kieszonkowe napisa艂(-a):

Wymaga to troch臋 czasu i zaanga偶owania, nie jest to tylko pisanie co wiem a czego nie

wiem ;)聽. Nie jest to te偶 robienie tylko zdj臋膰 podczas naprawy. Jest to odpowied藕

na zadany temat na kt贸ry nie masz gotowej ju偶 przygotowanej odpowiedzi.

Powiem otwarcie patrz膮c w jakim kierunku rozwija si臋 to forum

mam coraz mniej ch臋ci w nim si臋 udzielania.

Mi艂ego popo艂udnai

Roman

Nie jest tak 藕le :)

Ka偶dy nowy kolega , nabywa wiedzy !聽聽 Pocz膮tki ka偶dego , bywaj膮 r贸偶ne i cz臋sto ,,niekoszerne " .

Ale , tak s膮dz臋 , 偶e niejeden zadaje pytania - jak to powinno by膰 ? , czy te偶 - jak i czym to zrobi膰聽 ? "聽 , to wszystko po to , by robi膰 lepiej i by by艂o fachowo .

Pozdrawiam i dzi臋kuj臋 za nauk臋 i wiedz臋 !

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
10 minut temu, Kieszonkowe napisa艂(-a):

Drogi Kolego ka偶da droga prowadz膮ca do celu jest dobra - skoro cel zosta艂 osi膮gni臋ty -聽 a Ty jeste艣 zadowolony :)

Ale skoro zada艂e艣 wcze艣niej pytanie

To stara艂em si臋 na nie kompleksowo i w miar臋 posiadanej wiedzy odpowiedzie膰.

Uwierz mi napisanie tego kr贸tkiego tutoriala / odpowiedzi - wymaga troch臋 wysi艂ku.

Trzeba wsta膰 wyj膮膰 narz臋dzia / zrobi膰 zdj臋cia / poszuka膰 zdj臋膰 na dyskach /

odpowiednio zredagowa膰 opis (偶eby dla wszystkich by艂 czytelny) / troch臋 pomy艣le膰.

Wymaga to troch臋 czasu i zaanga偶owania, nie jest to tylko pisanie co wiem a czego nie

wiem ;)聽. Nie jest to te偶 robienie tylko zdj臋膰 podczas naprawy. Jest to odpowied藕

na zadany temat na kt贸ry nie masz gotowej ju偶 przygotowanej odpowiedzi.

Powiem otwarcie patrz膮c w jakim kierunku rozwija si臋 to forum

mam coraz mniej ch臋ci w nim si臋 udzielania.

Mi艂ego popo艂udnai

Roman

Zazdroszcz臋 onarz臋dziowania, no i wiedzy oraz praktyki.聽

Dla mnie to by艂 pierwszy raz praktycznego zetkni臋cia z wymian膮 艂o偶yska, chcia艂em ogarn膮膰 temat zgodnie ze sztuk膮, ale w miar臋 ograniczaj膮c koszty.

Kupi膰 w臋偶yd艂a w internecie mo偶na, znalaz艂em po 35,00 za 10 szt. jednego rozmiaru, nie by艂o na sztuki. Gorzej z wykonaniem w艂a艣ciwego otworu w p艂ycie - nie znalaz艂em rozwiertak贸w o w艂a艣ciwym wymiarze. Poszed艂em zatem inn膮 drog膮, wierc臋 frezem na stole krzy偶owym otw贸r w nominale (pozwala to zast膮pi膰 to 艣liczne narz臋dzie do trasowania, kt贸re masz聽馃檪, pod dobr膮 lup膮 mo偶na dok艂adnie wycentrowa膰 trzpie艅 w starej osi, wymieni膰 na frez i wierci膰聽) i dotaczam 艂o偶ysko z wymiarem zewn臋trznym na plusie kilku setek. Nie ukrywam, dobry mikrometr by艂 w robocie i kilka sztuk spapra艂em, ale to tylko mosi膮dz i czas.

艢rednica wysz艂a na lekkie wt艂oczenie na nabijarce, dla bezpiecze艅stwa zaku艂em to jeszcze "na stokrotk臋" - chocia偶 nie wiem, czy potrzebnie.

Widzia艂em ofer臋 zw臋偶aczy u Pana z 艁odzi, ale to dosy膰 kosztowna inwestycja, sensowna chyba przy profesjonalnym (czytaj: cz臋stym) u偶yciu.

Ale dzi臋ki za wskaz贸wki, pomy艣l臋 o rozwiertakach, to du偶o upro艣ci.

Jerzy

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
2 minuty temu, PM1122 napisa艂(-a):

Nie jest tak 藕le :)

Ka偶dy nowy kolega , nabywa wiedzy !聽聽 Pocz膮tki ka偶dego , bywaj膮 r贸偶ne i cz臋sto ,,niekoszerne " .

Ale , tak s膮dz臋 , 偶e niejeden zadaje pytania - jak to powinno by膰 ? , czy te偶 - jak i czym to zrobi膰聽 ? "聽 , to wszystko po to , by robi膰 lepiej i by by艂o fachowo .

Nie wiem czy nie jest tak 藕le, czy wr臋cz przeciwnie jest tak 藕le ;)

S膮 osoby takie jak np. Tw贸rczyni tego tematu "Yodek" kt贸re zadaj膮 pytania w celu i z ch臋ci膮 nauki.

I wszyscy Koledzy przyznaj膮 偶e na przestrzeni kr贸tkiego odst臋pu czasu zrobi艂a wielkie post臋py.

Powiem wi臋cej co niekt贸rzy Koledzy wym膮drzaj膮cy si臋 w tym temacie mogli by si臋 od niej uczy膰.

I Koledzy kt贸rzy zadaj膮c pytanie nie oczekuj膮 na nie odpowiedzi, czasami wydaje mi si臋

偶e pytania s膮 zadawane tylko po to 偶eby nabi膰 sobie licznik post贸w i lajk贸w.

Ze swej strony dotychczas ch臋tnie dzieli艂em si臋 swoj膮 wiedz膮 i zbiorami, czasami z przymr贸偶eniem oka

patrz膮c jak potem moje rady czy uwagi przesy艂aj膮 dalej ju偶 jako w艂asne.

Pozdrawiam聽

Roman

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
5 godzin temu, Kieszonkowe napisa艂(-a):

Nie wiem czy nie jest tak 藕le, czy wr臋cz przeciwnie jest tak 藕le ;)

S膮 osoby takie jak np. Tw贸rczyni tego tematu "Yodek" kt贸re zadaj膮 pytania w celu i z ch臋ci膮 nauki.

I wszyscy Koledzy przyznaj膮 偶e na przestrzeni kr贸tkiego odst臋pu czasu zrobi艂a wielkie post臋py.

Powiem wi臋cej co niekt贸rzy Koledzy wym膮drzaj膮cy si臋 w tym temacie mogli by si臋 od niej uczy膰.

I Koledzy kt贸rzy zadaj膮c pytanie nie oczekuj膮 na nie odpowiedzi, czasami wydaje mi si臋

偶e pytania s膮 zadawane tylko po to 偶eby nabi膰 sobie licznik post贸w i lajk贸w.

Ze swej strony dotychczas ch臋tnie dzieli艂em si臋 swoj膮 wiedz膮 i zbiorami, czasami z przymr贸偶eniem oka

patrz膮c jak potem moje rady czy uwagi przesy艂aj膮 dalej ju偶 jako w艂asne.

Pozdrawiam聽

Roman

Drogi Kolego.聽

Jestem Ci wdzi臋czny tak jak i wielu tu na forum, 偶e szeroko dzielisz si臋 swoj膮 wiedz膮.聽

zadaj膮c pytanie nie spodziewa艂em si臋 tak dok艂adnej i szczeg贸艂owej odpowiedzi.

Mia艂em zupe艂nie inne wyobra偶enie o tworzeniu w臋偶yd艂a- bardziej sk艂ania艂em si臋 ku wierze w to, 偶e jak wiele detali,聽 tak i w臋偶yd艂a wykonuje si臋 pod konkretn膮 potrzeb臋 dorabiaj膮c to co brakuje..

Jak widzisz,聽 poj臋cie mam s艂abe o sprawach nad kt贸rymi Ty nawet ju偶 nie musisz si臋 zastanawia膰 i dr膮偶y膰 a mo偶na mniema膰,聽偶e tematyk臋 zegarkow膮 masz opanowan膮..

Jaki fachowiec, takie pytania - tak mo偶na scharakteryzowa膰 m贸j poziom wiedzy, ale niespecjalnie si臋 tym zamierzam przejmowa膰,聽 bo spraw na g艂owie tych, kt贸rymi przejmowa膰 si臋 musz臋 mam wi臋cej ni偶 w艂os贸w na tej偶e..

Tw贸j w臋偶yd艂owy wyk艂ad r贸wnie偶 i ja przeczyta艂em (jak wiele innych bardzo profesjonalnych na tym forum) a wiedz臋 przyswoi艂em.聽

Wykorzystam z tego tyle ile b臋d臋 umia艂 - wi臋cej przecie偶 si臋 nie da..

Znam swoje ograniczenia i ich nie przeskocz臋.

Nie s膮 to nawet ograniczenia stricte finansowe (cho膰 takich narz臋dzi jak pokaza艂e艣 nawet nie zamierzam szuka膰 po internetach w celu zakupowym) lecz bardziej czasowe i lokalizacyjne.聽

M贸j "warsztat" zegarkowy m贸g艂bym spokojnie pomie艣ci膰 w kartonie

50cm X 50cm X 50cm i nie jestem w stanie zbyt mocno go rozbudowa膰, bo miejsca odpowiedniego nie posiadam.聽

Tak wi臋c moje wnioski s膮 takie a nie inne - nie mog臋 profesjonalnie podchodzi膰 do napraw zegarkowych,聽 bo po prostu "NIEDASI臉" tego zrobi膰 aktualnie.聽

Nie maj膮c nawet odpowiedniego biurka,聽 blatu z o艣wietleniem, nie my艣l臋 nawet o rozbudowanym zapleczu maszynowym.聽

My艣l臋, 偶e nie mam聽co si臋 艂udzi膰 - wykonanie i wstawienie w臋偶yd艂a "z r臋ki" przy pomocy wkr臋tarki akumulatorowej raczej si臋 nie uda...

Jest dok艂adnie jak napisa艂e艣聽 - py艂em jestem i brudem pod paznokciem ma艂ego palca lewej stopy kol聽 Yodek,聽 Leskos, pm1122, czy innych i l偶ej mi znaj膮c swoje miejsce w szeregu.聽

Nie obra偶臋 si臋, je艣li - gdy zbyt mocno wytkn臋 g艂ow臋 - Kto艣 mi w czerep przywali przywracaj膮c do w艂a艣ciwego mi stanu.聽

Kr贸tko tu jestem (na forum) a odwa偶y艂em聽si臋 kilka razy zajrze膰 do mechanizm贸w.

To w艂a艣nie zas艂uga wiedzy kt贸r膮 z forum przej膮艂em - dodam nik艂ej wiedzy a wystarczaj膮cej, 偶eby rozr贸偶ni膰 o艣 sekundnika od minutowej, wiedzie膰 gdzie szuka膰 " okienko daty" albo czym grozi szarpanie聽zegarka za w艂osy..

Domy艣lam si臋 r贸wnie偶, 偶e z ch臋ci膮 przyj膮艂by艣 moj膮 deklaracj臋, 偶e od dzi艣 po przeczytaniu "jak si臋 to robi" nigdy ju偶 nie wstawi臋 wk艂adki mosi臋偶nej w tak nieprofesjonalny spos贸b jak sam opisa艂em, a tylko w spos贸b opisany przez Ciebie lub cho膰 korzystaj膮c z zakupionych gdzie艣 wysy艂kowo w臋偶yde艂.

C贸偶.. obieca膰 nie obiecam, ale maj膮c wy偶sz膮 艣wiadomo艣膰 prawid艂owych poczyna艅 przy naprawach b臋d臋 m贸g艂 rozwa偶y膰 tak膮 ewentualno艣膰.聽

Forum zegarkowe jest chyba jednym z nielicznych, na kt贸rych zadaj膮c pytania cz艂owiek spodziewa si臋 odpowiedzi.聽

Mam nadziej臋, 偶e nie zmieni si臋 to zbyt szybko, pomimo i偶 nadal kierowany techniczn膮 wrodzon膮 ciekawo艣ci膮 b臋d臋 zmuszony zadawa膰 bardzo nieprofesjonalne pytania.

Jeszcze raz dzi臋kuj臋 za wyczerpuj膮ce odpowiedzi i chcia艂bym przeprosic za w艂asne nieudolno艣ci intelektualne,聽 braki techniczne i nieumiej臋tno艣膰 szybkiego uczenia.

Edytowane przez zadra

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
6 godzin temu, zadra napisa艂(-a):

Mia艂em zupe艂nie inne wyobra偶enie o tworzeniu w臋偶yd艂a- bardziej sk艂ania艂em si臋 ku wierze w to, 偶e jak wiele detali,聽 tak i w臋偶yd艂a wykonuje si臋 pod konkretn膮 potrzeb臋 dorabiaj膮c to co brakuje..

Bardzo dobrze my艣la艂e艣! W latach 90tych w Krakowie, by艂y tylko dwa takie urz膮dzenia ( o tylu wiem ), a zak艂ad贸w zegarmistrzowskich kilkana艣cie, i ka偶dy z nich mo偶na by艂o nazwa膰 profesjonalnym.

Wczasach s艂usznie minionych, narz臋dziowo byli艣my daleko za reszt膮 艣wiata. Tylko zak艂ady kt贸re mia艂y wystarczaj膮co du偶o pracy, mog艂y sobie na takie cuda pozwoli膰. W takim np.聽 Miechowie, ta maszynka zwraca艂a by si臋 10 lat. A jednak napraw dokonywano, tyle 偶e o wiele wi臋kszym nak艂adem pracy, i ryzykiem pope艂nienia b艂臋du. Wiem, bo radz臋 sobie bez maszynki i wstawienie futr贸wki ( tak na w臋偶yd艂o m贸wi膮 w Krakowie) zajmuje mi 2h. Maj膮c odpowiednie narz臋dzie uwin膮 bym si臋 w p贸艂 godziny.

Ciesz臋 si臋 偶e kolega zadra napisa艂 tego posta. Czytam forum od lat, i nie wielu jest lub by艂o koleg贸w kt贸rzy tak kompleksowo, ch臋tnie i profesjonalnie wyja艣ni, wyt艂umaczy, a na dodatek zrobi prezentacj臋, czym i jak u偶ywa膰. M贸wi臋 o koledze Kieszonkowe, kt贸ry mi osobi艣cie nigdy pomocy nie odm贸wi艂. Zegarmistrzowie kt贸rzy to forum czytaj膮 ale czynnego udzia艂u w dyskusjach nie bior膮, tacy ch臋tni do dzielenia si臋 wiedz膮 ju偶 nie s膮. I nale偶y to uszanowa膰, bo Oni z tego 偶yj膮 i utrzymuj膮 swoje rodziny. Szkolenie konkurencji nie le偶y w ich interesie馃榿.

7 godzin temu, zadra napisa艂(-a):

M贸j "warsztat" zegarkowy m贸g艂bym spokojnie pomie艣ci膰 w kartonie

Tym bardziej jestem pe艂en podziwu!馃憤

Mi艂ego dnia!

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
7 godzin temu, zadra napisa艂(-a):

Jest dok艂adnie jak napisa艂e艣聽 - py艂em jestem i brudem pod paznokciem ma艂ego palca lewej stopy kol聽 Yodek

Zadra - zaraz zrobi臋 Ci zdalne "lanie" 馃お.

Nie jestem a偶 taka zdolna聽 w zakresie napraw jakby si臋 Tobie wydawa艂o. Troch臋 lepiej w renowacji ale to wszystko.

Mam ograniczenia - miejsca, warsztatu, intelektualne, a tak偶e zdrowotne, kt贸re stawiaj膮 mi bariery nie do pokonania 馃.

Kiedy艣 zw臋zi艂am rozdziawione 艂o偶ysko w p艂ycie budzika metoda chamsk膮 - czym艣 "nabijakopobnym". Uda艂o si臋 - budzik zacz膮艂 dzia艂a膰 ale wygl膮da to tragicznie...

Nie, nie b臋d臋 tak dzia艂a膰 dalej - mo偶e gdybym posiada艂a takie cuda do 艂o偶ysk jakie ma Kieszonkowe (nabijaki z pilotem 馃槉) to pr贸bowa艂bym si臋 w tym zakresie doskonali膰 鈽猴笍.

Je艣li budzik ma luz to trudno - zrobi臋 co mog臋 ale zostawiam z usterk膮, i tak b臋dzie sta艂 na p贸艂ce, nie chc臋 go prostacko kaleczy膰 ..

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
10 godzin temu, zadra napisa艂(-a):

Forum zegarkowe jest chyba jednym z nielicznych, na kt贸rych zadaj膮c pytania cz艂owiek spodziewa si臋 odpowiedzi.....Mam nadziej臋, 偶e nie zmieni si臋 to zbyt szybko, pomimo i偶 nadal kierowany techniczn膮 wrodzon膮 ciekawo艣ci膮 b臋d臋 zmuszony zadawa膰 bardzo nieprofesjonalne pytania.... Jeszcze raz dzi臋kuj臋 za wyczerpuj膮ce odpowiedzi i chcia艂bym przeprosic za w艂asne nieudolno艣ci intelektualne,聽 braki techniczne i nieumiej臋tno艣膰 szybkiego uczenia.

Witaj, my艣l臋 偶e dobrze jest jak cz艂owiek zadaje pytania oczekuje na nie odpowiedzi ;)聽gorzej natomiast jak za chwil臋 (albo od razu) ju偶 wie lepiej (i nie m贸wi臋 tu o Tobie). Wielu Kolegom ( i Kole偶ankom przepraszam powinno by膰 w odwrotnej kolejno艣ci) na tym forum wydaje mi si臋 偶e pomog艂em. Czy to t艂umacz膮c podstawowe poj臋cia zar贸wno na forum jak i w kontaktach osobistych, podsy艂aj膮c literatur臋, pomagaj膮c dzi臋ki moim kontaktom w zdobyciu narz臋dzi.聽

10 godzin temu, zadra napisa艂(-a):

......M贸j "warsztat" zegarkowy m贸g艂bym spokojnie pomie艣ci膰 w kartonie

50cm X 50cm X 50cm i nie jestem w stanie zbyt mocno go rozbudowa膰, bo miejsca odpowiedniego nie posiadam.聽

Zegarmistrzostwo jest takim zawodem / hobby 偶e 艂atwo jest si臋 pomie艣ci膰 w Twoim przys艂owiowym kartonie 50x50x50 (no mo偶e w moim przypadku w kilku kartonach ;) ) uwierz mi 偶e miar臋 profesjonalna tokarka zegarmistrzowska nie zajmuje nawet 1/3 takiego kartonu :D聽. Zreszt膮 jak spojrzysz na zak艂ady zegarmistrzowskie to cz臋sto s膮 one prowadzone w ma艂ych dziuplach po kilka kilkana艣cie metr贸w (do takich w艂a艣nie lubi臋 zagl膮da膰 - maj膮 sw贸j klimat).聽 I nie trzeba zbytnio wielkich powierzchni 偶eby bawi膰 si臋 w naprawianie zegar贸w. Wystarczy wynegocjowa膰 z rodzin膮 偶e pozwol膮 si臋 roz艂o偶y膰 z hobby na kilka godzin na stole w kuchni.

A co do nak艂ad贸w finansowych ka偶dy przeznacza na to tyle ile ma, ile chce lub ile mo偶e przeznaczy膰. Ja te偶 nie jestem 偶adnym tuzem finansowym (tym bardziej 偶e ju偶 na skromnej emeryturze) ale dziwi艂o mnie 偶e kiedy da艂em informacj臋 na forum 偶e jest do kupienia identyczna maszynka do wstawiania w臋偶yde艂 z kompletem ok 2000 - 3000 panewek za cen臋 ni偶sz膮 ni偶 koszt samych panewek to od wielu Koleg贸w (nawet profesjonalist贸w) us艂ysza艂em uwagi: 偶e po co co艣 takiego, 偶e jedn膮 nerk臋 maj膮 zdrow膮, 偶e mo偶na to kupi膰 taniej (za kilka cebulion贸w) wi臋c da艂em sobie spok贸j i aktualnie jak dostaj臋 informacj臋 od znajomych 偶e jest co艣 na zbyciu to puszczam to prywatnymi kana艂ami lub wyrzucam do kosza.

Mo偶e wczoraj mia艂em gorszy dzie艅 - bol膮cy z膮b, covid w rodzinie, w艂amanie w firmie i zareagowa艂em troch臋 emocjonalnie. Ale wydaje mi si臋 偶e napisa艂em 偶e skoro efekt zosta艂 osi膮gni臋ty i jeste艣 z niego zadowolony to tylko to si臋 liczy.聽 Do tego efektu mo偶na doj艣膰 wieloma drogami. Ja poda艂em tylko trzy a jest ich znacznie wi臋cej.

Mo偶na wykorzysta膰 np. takie r臋czne narz臋dzia , nie czekaj膮 one na p贸艂ce do zrobienia fotki,聽(uwierz mi nie mam gotowej biblioteki zdj臋膰 :)聽)聽聽te偶 musia艂em si臋gn膮膰 do kartonu - w moim przypadku jeszcze musia艂em poszuka膰 do jakiego :D聽- a nast臋pnie jeszcze pomy艣le膰 nad uj臋ciem 偶eby wszystko by艂o jasne i t艂umaczy艂o zasad臋 wykorzystania (przepraszam za 艣wiat艂o ale by艂a jeszcze poranna szar贸wka.

20210317_063423.thumb.jpg.fc9dea44ab1c3cd4e5765673e7eb4377.jpg聽 聽20210317_063636.thumb.jpg.e853aba127355ef1e741639f9829696e.jpg

To jest zestaw do r臋cznego nawiercania otwor贸w do panewek m贸g艂by by膰 jeszcze wzbogacony o prowadnic臋 pionow膮 - ale takiej nie mam :D聽 wi臋c nie poka偶臋.

Rozwi膮za艅 i narz臋dzi do panewkowania jest jeszcze wiele. Mo偶na tak jak sugerowali Koledzy zabi膰 otw贸r wyrobionego 艂o偶yska, rozklepa膰 a nast臋pnie nawierca膰 nowy otw贸r

Tylko w takim przypadku przyda艂 by si臋 cyrkiel do ustawiania zaz臋bie艅, rozwiertaki i polerowniki do otwor贸w, frezy do wykonania zag艂臋bie艅 smarowych (wszystko to gdzie艣

le偶y w moich kartonach :)聽). No i trzeba mie膰 podstawow膮 wiedz臋 z metalurgii bo mosi膮dz mosi膮dzowi nie r贸wny a na panewki powinien by膰 odpowiedni br膮z ( z takiego聽

s膮 wykonywane gotowe w臋偶yd艂a) bo dopiero taki zapewni odpowiedni po艣lizg i toczenie. Mia艂em w firmie maszyn臋 z 1904* roku (kt贸r膮 jak kupowa艂em to by艂a ju偶 3 x starsza ode mnie)

w kt贸rej wszystkie 艂o偶yska by艂y z br膮zu (oczywi艣cie z tego przedwojennego :)聽)聽i odpowiednie smarowanie zapewnia艂o jej bardzo precyzyjna prac臋.聽

Ale to ju偶 osobny temat ;)聽.

Mi艂ego poranka

Roman

p.s. I 偶eby by艂o jasne z wykszta艂cenia jestem architektem a informacje na tematy o聽kt贸rych si臋 wym膮drzam zdobywa艂em z ksi膮偶ek oraz od starych zegarmistrz贸w

(cz臋艣膰 z nich ju偶 nie 偶yje :(聽)聽kt贸rych wyja艣nie艅 mia艂em przyjemno艣膰 uwa偶nie s艂ucha膰. Takiego medium jak internet wtedy jeszcze nie by艂o ;)聽.

Edytowane przez Kieszonkowe
* poprawa liter贸wki :)

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
27 minut temu, Kieszonkowe napisa艂(-a):

Mia艂em w firmie maszyn臋 z 1094 roku (kt贸r膮 jak kupowa艂em to by艂a ju偶 3 x starsza ode mnie)

Romanie! To Ty a偶 tak stary jeste艣!馃榿馃ぃ

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
38 minut temu, Yodek napisa艂(-a):

Nie jestem a偶 taka zdolna聽 w zakresie napraw jakby si臋 Tobie wydawa艂o. Troch臋 lepiej w renowacji ale to wszystko......Mam ograniczenia - miejsca, warsztatu, intelektualne, a tak偶e zdrowotne, kt贸re stawiaj膮 mi bariery nie do pokonania 馃........Kiedy艣 zw臋zi艂am rozdziawione 艂o偶ysko w p艂ycie budzika metoda chamsk膮 - czym艣 "nabijakopobnym". Uda艂o si臋 - budzik zacz膮艂 dzia艂a膰 ale wygl膮da to tragicznie...

Nie, nie b臋d臋 tak dzia艂a膰 dalej - mo偶e gdybym posiada艂a takie cuda do 艂o偶ysk jakie ma Kieszonkowe (nabijaki z pilotem 馃槉) to pr贸bowa艂bym si臋 w tym zakresie doskonali膰 鈽猴笍.

Je艣li budzik ma luz to trudno - zrobi臋 co mog臋 ale zostawiam z usterk膮, i tak b臋dzie sta艂 na p贸艂ce, nie chc臋 go prostacko kaleczy膰 ..

"Yodku" uwierz mi (i nie jest to tylko moje zdanie ale te偶 innych Koleg贸w) na przestrzeni czasu zrobi艂a艣 kolosalne post臋py :)聽. Obserwuj膮c rozw贸j Twojego hobby jestem pe艂en podziwu 偶e w tak kr贸tkim czasie tak si臋 rozwin臋艂a艣.聽

Ale przede wszystkim zadaj膮c pytanie stara艂a艣 si臋 s艂ucha膰 odpowiedzi, podejmuj膮c zasadn膮 dyskusj臋 (no mo偶e czasami strzeli艂a艣 jakiego艣 focha :D聽). Natomiast s膮 Koledzy bo Kole偶anek ma艂o (i nie m贸wi臋 tu o Koledze "Zadra") kt贸rzy wydaje si臋 偶e pozjadali ju偶 wszystkie rozumy a naprawd臋 i sta偶em i wiedz膮 i umiej臋tno艣ciami nawet do pi臋t Ci nie dorastaj膮. Natomiast mniemanie o sobie maj膮 znacznie wi臋ksze.

Mi艂ego dnia聽

Roman

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
3 godziny temu, Kieszonkowe napisa艂(-a):

"Yodku" uwierz mi (i nie jest to tylko moje zdanie ale te偶 innych Koleg贸w) na przestrzeni czasu zrobi艂a艣 kolosalne post臋py :)聽. Obserwuj膮c rozw贸j Twojego hobby jestem pe艂en podziwu 偶e w tak kr贸tkim czasie tak si臋 rozwin臋艂a艣.聽

Ale przede wszystkim zadaj膮c pytanie stara艂a艣 si臋 s艂ucha膰 odpowiedzi, podejmuj膮c zasadn膮 dyskusj臋 (no mo偶e czasami strzeli艂a艣 jakiego艣 focha :D聽). Natomiast s膮 Koledzy bo Kole偶anek ma艂o (i nie m贸wi臋 tu o Koledze "Zadra") kt贸rzy wydaje si臋 偶e pozjadali ju偶 wszystkie rozumy a naprawd臋 i sta偶em i wiedz膮 i umiej臋tno艣ciami nawet do pi臋t Ci nie dorastaj膮. Natomiast mniemanie o sobie maj膮 znacznie wi臋ksze.

Mi艂ego dnia聽

Roman

Dzi臋kuj臋 za mi艂e s艂owa 鈽猴笍. Twoja opinia i zdanie s膮 cenne,聽 bardzo profesjonalne i wyczerpuj膮ce. Czasami to a偶 si臋 Ciebie troch臋 boj臋 bo jeste艣 bezkompromisowy i nie ma zmi艂uj - reprymenda idzie w pi臋ty, ale mo偶na by膰 pewnym, 偶e nie kierujesz si臋 ma艂ostkowo艣ci膮. Gdy zabierasz g艂os w sprawie moich wyczyn贸w to czuj臋 si臋 jak pensjonarka mimo, 偶e dawno wyros艂am z przymiot贸w pensjonarki 馃槃.

PS. Focha zawsze b臋d臋 stroi膰 gdy kto艣 otwarcie dyskredytuje i rozgranicza zegaromaniak贸w na posiadaczy zegar贸w ciekawych albo nudnych.. I akurat tutaj nie id臋 na 偶adne kompromisy i nie dam si臋 zbi膰 z tropu pomimo k膮艣liwych nieco uwag聽 馃え馃.

Zauwa偶am, 偶e jestem z jednej strony tylko ja - i reszta 艣wiata.. Koledzy nie za koniecznie chc膮 lub potrafi膮 si臋 przekona膰 do mojego w tym zakresie zdania 馃

Edytowane przez Yodek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
6 minut temu, shreq napisa艂(-a):

Romanie! To Ty a偶 tak stary jeste艣!馃榿馃ぃ

No mo偶e troch臋 przesadzi艂em 2,7 x :). A starym si臋 jest na tyle na ile si臋 czuje ;)聽.

Dok艂adnie nie pami臋tam kiedy j膮 kupowa艂em ju偶 b臋d膮c na pierwszych studiach prowadzi艂em w艂asn膮 dzia艂alno艣膰

(dzisiaj by powiedziano 偶e w szarej strefie :D聽) Ale robi膮c drugi fakultet nie chc膮c siedzie膰 na garnuszku rodzic贸w

otworzyli艣my z 偶on膮 co艣 co si臋 nazywa艂o聽 wtedy zak艂adem rzemie艣lniczym. Maszyn wtedy nie by艂o dost臋pnych na

rynku wszystko si臋 zdobywa艂o jakimi艣 dziwnymi kana艂ami. T膮 konkretnie kupi艂em w Katowicach za po艣rednictwem

jakiej艣 dziwnej centrali zbytu Technozbyt. By艂a to maszyna wycofana ju偶 z produkcji a u nas pracowa艂a do momentu

kiedy zamykali艣my firm臋. I mam nadziej臋 偶e nadal gdzie艣 pracuje ko艂o Szczecina.聽

Wystarczy powiedzie膰 偶e mimo archaicznych rozwi膮za艅 czyli panewek z br膮zu i ca艂o艣ci z 偶eliwa (wa偶y艂a ponad 1,5 T)

uzyskiwa艂a dok艂adno艣膰 przy sztancowaniu i nacinaniu rz臋du 0,1 mm !!!.

Stare (nie tylko wino) te偶 mo偶e dy膰 dobre :D:D:D

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Ja to rozumiem, 艣mia艂em si臋 tylko z pomy艂ki w dacie馃榿. W tym roku pr臋dzej kupi艂 by艣 machin臋 obl臋偶nicz膮 馃ぃ

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
6 minut temu, shreq napisa艂(-a):

Ja to rozumiem, 艣mia艂em si臋 tylko z pomy艂ki w dacie馃榿. W tym roku pr臋dzej kupi艂 by艣 machin臋 obl臋偶nicz膮 馃ぃ

Mea culpa oczywi艣cie liter贸wka 1904 ju偶 poprawiam

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Takie zabawy w renowacj臋 pow艂oki starych wskaz贸wek ...聽;)

IMG_8467.jpg

IMG_8470.jpg


Czasem lepiej powiedzie膰 co艣, nie m贸wi膮c NIC!聽聽馃

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Tak troch臋 PS ...dodam tylko 偶e nie chodzi艂o o zrobienie idealnie l艣ni膮cej i wypolerowanej pow艂oki ... bo to nie przystoi starym 150 letnim wskaz贸wkom ... troch臋 zmarszczek powinno by膰.聽馃聽tak s膮dz臋 馃槈. A b艂臋kitne s膮 tylko w odpowiednim 艣wietle i pod odpowiednim k膮tem , kt贸ry trzeba do艣膰 d艂ugo ustawia膰聽:D

:rolleyes:

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzie膰 co艣, nie m贸wi膮c NIC!聽聽馃

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Tak, to lubi臋,. Ten kolor, wiadomo, 偶e jak si臋 patrzy, to nie zawsze wida膰. No i ma艂e skazy.聽

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Sorry, ale czy ja mam deja vu? Ju偶 odpowiedzia艂em na identyczne pytanie w innym temacie, czy mi si臋 wydaje?


Pozdrawiam

Piotr

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Bicie faktycznie co艣 kuleje.

W tle s艂ycha膰 chyba inny zegar聽 trudno si臋 po艂apa膰, kt贸re d藕wi臋ki sk膮d pochodz膮.

Samemu mo偶na regulowa膰 bicie ale trzeba du偶o cierpliwo艣ci - ja jej nie mam za bardzo w tego rodzaju regulacji - czasem trzeba z milion razy wyjmowa膰, dogina膰 - odgina膰, a nawet zdarzy艂o mi si臋 z艂ama膰 pr臋t m艂otka od kombinowania 馃お. Trzeba z wyczuciem...

Wahad艂o wyra藕nie rotuje (porusza si臋 w r贸偶nych p艂aszczyznach). Mo偶e za to by膰 odpowiedzialna spr臋偶ynka wahad艂a - np. pogi臋ta. Ale u mnie najcz臋艣ciej winowajc膮 by艂y te "pazurki" dr膮偶ka wahad艂a, kt贸re zachodz膮 na bolec spr臋偶ynki. Tutaj musi by膰 idealnie r贸wno i symetrycznie. Tzn. obydwa pazurki musz膮 by膰 jednakowo zagi臋te i by膰 oba na tej samej wysoko艣ci - idealnie. Je偶eli kt贸ry艣 pazurek jest bardziej rozwarty lub wystaje wy偶ej jak drugi - wahad艂o b臋dzie rotowa膰.聽

W samej szubieniczce nie mo偶e by膰 nadmiernego luzu ani zbyt ciasno.

Przez szum w tle trudno oceni膰 czy wychwyt pracuje r贸wno 馃槉.

Kotwica powinna wydawa膰 r贸wnomierne d藕wi臋ki. Czasem przekrzywienie zegara w jedn膮 lub drug膮 stron臋 o p贸艂 centymetra powoduje zmiany w chodzie. Metod膮 pr贸b i b艂臋d贸w trzeba wyczu膰 moment w kt贸rym zegar wisi tak aby by艂o dobrze.

Najpierw trzeba wahad艂o zdyscyplinowa膰

Edytowane przez Yodek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Tak jak wy偶ej, kolega i kole偶anka powiedzieli. Ta zawieszka (spr臋偶ynka), mo偶e jest wygi臋ta... bo s艂abo rozpozna膰 to ze zdj臋膰. Lub, luzy nadmierne. Do tego, jak dr膮偶ek pasuje w widelcu? O ile dobrze widz臋, to widelec, nie jest r贸wny... prawa strona, wzgl臋dem lewej. Nie s膮 w tej samej p艂aszczy藕nie.聽

A bicie..... filmik nie pomaga, bo nie jest skompresowany, wi臋c ma za du偶o MB.... odtwarza si臋 urywkami. Nie opisa艂e艣, co z nim nie tak, wi臋c nie wiem. Do艣膰 mocno bije i je艣li o to chodzi, to trzeba lekko odgi膮膰 m艂oteczki. Najlepiej dwoma szczypcami, by lekko przegi膮膰, tak w po艂owie pr臋cika. W ten spos贸b nie ryzykujemy od艂amania przy o艣ce. M艂oteczek, przy uderzeniu, powinien lekko musn膮膰 strun臋 i pozosta膰 w kilkumilimetrowym odst臋pie po uderzeniu.聽

...... Og贸lnie, to du偶o patrze膰 i du偶o cierpliwo艣ci, by dostrzec te wszystkie drobiazgi i robi膰 ma艂e poprawki.聽

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

image.png.295b5e6cbc543e8b90b460d75fee9d1c.png

Jezeli tak te偶 jest zamocowane w skrzyni( bez zmiany po艂o偶enia spr臋zynki zawieszki to mo偶e byc przyczyna..


Pozdrawiam Mirek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
21 minut temu, mkl1 napisa艂(-a):

image.png.295b5e6cbc543e8b90b460d75fee9d1c.png

Jezeli tak te偶 jest zamocowane w skrzyni( bez zmiany po艂o偶enia spr臋zynki zawieszki to mo偶e byc przyczyna..

O w艂a艣nie!聽

Za du偶y luz, to 藕le! Ale jak tak ciasno, 偶e nie mo偶e samo si臋 nastawi膰, to jeszcze gorzej.聽

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Mam nieodparte wra偶enie, 偶e ten mechanizm by艂 ca艂y wsadzony do gronalu potem op艂ukany i by膰 mo偶e naoliwiony. Kolor element贸w mosi臋偶nych i stalowych, jest w艂a艣nie taki, je偶eli myjemy cz臋艣ci w brudnej myjce, albo bez wcze艣niejszego op艂ukania ze smar贸w w benzynie.

Kotwica matowa jak po trawieniu, palety pewnie te偶 nie wypolerowane, nie m贸wi膮c o czopach. Wszystkie elementy stalowe, nie oksydowane poszarza艂y i s膮 matowe. To efekt nieumiej臋tnego mycia i brak kontynuacji serwisu! Mycie to nie serwis ani naprawa.

Przepraszam, ale takie wra偶enie robi na mnie mechanizm ze zdj臋cia.

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Do艂膮cz do dyskusji

Mo偶esz doda膰 zawarto艣膰 ju偶 teraz a zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej. Je艣li posiadasz ju偶 konto, zaloguj si臋 aby doda膰 zawarto艣膰 za jego pomoc膮.
Uwaga: Tw贸j wpis zanim b臋dzie widoczny, b臋dzie wymaga艂 zatwierdzenia moderatora.

Go艣膰
Dodaj odpowied藕 do tematu...

×   Wklejono zawarto艣膰 z formatowaniem.   Usu艅 formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odno艣nik zosta艂 automatycznie osadzony.   Przywr贸膰 wy艣wietlanie jako odno艣nik

×   Przywr贸cono poprzedni膮 zawarto艣膰.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz bezpo艣rednio wklei膰 grafiki. Dodaj lub za艂膮cz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przegl膮daj膮cy   0 u偶ytkownik贸w

    Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w przegl膮daj膮cych t臋 stron臋.

  • Dodaj now膮 pozycj臋...

Powiadomienie o plikach cookie

Umie艣cili艣my na Twoim urz膮dzeniu pliki cookie, aby pom贸c Ci usprawni膰 przegl膮danie strony. Mo偶esz dostosowa膰 ustawienia plik贸w cookie, w przeciwnym wypadku zak艂adamy, 偶e wyra偶asz na to zgod臋.