Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuję 😊

Rekomendowane odpowiedzi

Zawleczkę zdjąć szczypcami - kombinerkami. Trzeba odpowiednio przyłożyć. Czyli, jedną szczękę położyć na zawleczce za ośką ( tak jakbyś chciał tylko ośkę złapać ) a drugą, równo oprzeć za te dwa rozwarte końce. Naciśnięcie spowoduje wypchanie zawlwczki..... Zrób zdjęcie, jak chcesz przyłożyć szczypce,to powiem czy dobrze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, cjareck napisał(-a):

Jednak nie jest cały. To pewnie przez to ścięło te zęby

Koło do "dentysty" inaczej nic z tego nie będzie... :(

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, PM1122 napisał(-a):

Zawleczkę zdjąć szczypcami - kombinerkami. Trzeba odpowiednio przyłożyć. Czyli, jedną szczękę położyć na zawleczce za ośką ( tak jakbyś chciał tylko ośkę złapać ) a drugą, równo oprzeć za te dwa rozwarte końce. Naciśnięcie spowoduje wypchanie zawlwczki..... Zrób zdjęcie, jak chcesz przyłożyć szczypce,to powiem czy dobrze 

Na razie pęseta, mam ich kilka. Szczypce małe chyba też.

20230711_084733.jpg

4 minuty temu, mkl1 napisał(-a):

Koło do "dentysty" inaczej nic z tego nie będzie... :(

 

A jak to zrobić? Lutować?

Podjąłbyś się naprawy tego zegara? Szkoda chyba go jeszcze bardziej demolować... Nie wiem tylko, czy w takich częściach da się to bezpiecznie wysłać. Dołączyłbym oczywiście dokumentację fotograficzną z procesu demontowania go.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, cjareck napisał(-a):

Na razie pęseta, mam ich kilka. Szczypce małe chyba też.

20230711_084733.jpg

Bardzo dobrze, ściśnij pewnie i wyskoczy, więcej pracy będzie przy ściąganiu osi głównej tej po środku bo na jej końcu jest tryb minutowy  a on jest wciśnięty mocno, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo, właśnie tak użyć szczypiec - ale z czuciem. Zawleczka może wyskoczyć, więc patrz gdzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, mkl1 napisał(-a):

Koło do "dentysty" inaczej nic z tego nie będzie... :(

 

Ma książkę to znajdzie jak wstawia się na jaskółczy ogon, wszyscy to przerabialiśmy, najprościej było by znaleźć dawcę albo mieć trupki i z trupka wyciąć ilość brakujących zębów z mięskiem i pasować no i zakuć lekko i cynką podlać i obrobić by nie było "naplute"

2 minuty temu, cjareck napisał(-a):

Udało się! Nawet nie odleciała.

Najgorsze żeby się nie zrazić!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja za daleko - Finlandia - ale inni mogą się zgodzić. Zęby trzeba odpowiednio dorobić i wpasować, że same, no prawie by trzymały.., lutowanie, to finish i wówczas są nie do ruszenia. 

Ewentualnie, ktoś same zęby wstawi, a Ty dalej resztę. 

Trzecie zdjęcie - ten dziwny element, to krzywka i jak nie ma potrzeby, to lepiej zostawić. Jak łożyska dobre, to całość da się oczyścić, a krzywka będzie dalej dobrze osadzona i nie pogięta. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa, najlepiej części zdemontowane dzielić na odpowiednie grupy i umieszczać w oddzielnych pojemnikach. Można także układać na styropianie i przytwierdzać je szpileczkami, by nie ,, latały ". Wiadomo wtedy, co i gdzie jest i do czego było, itd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym podzieleniem na grupy, to już zbyt późno. Mam nadzieję, że dokumentacja fotograficzna wystarczy. Styropian mam, wykorzystam. Do zdjęcia zostały te trzy koła, ale za to wezmę się chyba dopiero po obiedzie.

 

Tymczasem czym to czyścić? Benzyną ekstrakcyjną? acetonem? Wszystko jest wręcz zalane WD40, bo naprawdę nie chciało ruszyć. Te rzeczy mam, coś innego musiałbym kupić, ale to nie problem.

No i trzeba będzie kupić oliwę, pewnie przez Allegro, bo w żadnym stacjonarnym sklepie w Toruniu nie dostanę. Jaką polecacie? To trochę mocno naprzód, ale paczka będzie musiała dojść przecież.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, cjareck napisał(-a):

A jak to zrobić? Lutować?

To już na samym końcu... koledzy wcześniej już opisali , jak się to robi. Jak nie dasz rady to możesz podesłać..


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W książce, którą masz czyli "Technologia mechanizmów zegarowych. 2, Montaż, konserwacja i naprawa / Bernard St. Bartnik, Wawrzyniec Al. Podwapiński." na stonie 313 w rozdziale 19.7 jest o wstawianiu zębów do kół ... 😉 .

Wszystko co trzeba to 3(trzy) razy przeczytać , pomyśleć , jeszcze raz przeczytać, doczytać o cięciu, piłowaniu i lutowaniu (str. 82, 91, 134), pomyśleć , zostawić książkę pod ręką i spokojnie ... zrobić 😉 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, chyba najbardziej do Gravera...szukam gościa, który okłada obudowy zegarów i inne malachitem...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, kiniol napisał(-a):

Mam pytanie, chyba najbardziej do Gravera...szukam gościa, który okłada obudowy zegarów i inne malachitem...

Cześć kiniol, zadzwonię zaraz do kolegi co odnawia między innymi zegary Boulea, on wstawia większe i mniejsze braki szylkretu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, graver napisał(-a):

Cześć kiniol, zadzwonię zaraz do kolegi co odnawia między innymi zegary Boulea, on wstawia większe i mniejsze braki szylkretu.

Dziękuję już działamy 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cjareck

właśnie doczytuję opuszczone posty i trafiłem na twoją dugenę. 

Przyznam, że zegarek dość klimatyczny i mam nadzieję, że sobie poradzisz bez protetyka dentystycznego z doprowadzeniem mechanizmu do sprawności.

Wspomnę tylko od siebie, że gdybyś miał zamiar "poprawić" też tarczę cyferblatu to nie używaj żadnych rozpuszczalników i alkoholi bo Ci popłynie białe wypełnienie..

 

do wglądu proponuję temat o renowacji tarcz zegarowych w "zrób to sam" - post #70 (tarcza prawie identyczna do angielskiej Bentim'y ) 

 

 

Screenshot_20230718-075119_Samsung Internet.jpg

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zadraMusiałem od niej zrobić chwilę przerwy, a potem że względów zdrowotnych nie miałem siły. Planuję wrócić do pracy nad nią dzisiaj. Pewnie pytań będzie trochę. Zwłaszcza, że nie wiem, jak zdjąć te ostatnie trzy koła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, cjareck napisał(-a):

nie wiem, jak zdjąć te ostatnie trzy koła

odpowiednio duży młotek załatwi sprawę.

.

.

.

.

na amen... 

 

żartowałem  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, cjareck napisał(-a):

@zadraMusiałem od niej zrobić chwilę przerwy, a potem że względów zdrowotnych nie miałem siły. Planuję wrócić do pracy nad nią dzisiaj. Pewnie pytań będzie trochę. Zwłaszcza, że nie wiem, jak zdjąć te ostatnie trzy koła

Pokażesz zdjęcie tych kół, to powiemy .

Czasem , szczególnie gdy narzędzi brak , lub są nieodpowiednie , to lepiej zaniechać zdejmowania na siłę .

Jeśli łożysko dobre i koła też , to da się wszystko doczyścić i uniknie się uszkodzenia mechanizmu .

Zegarmistrz , to raczej wszystko ma .

My , miłośnicy zegarów , noo , nie zawsze wszystko mamy . Początkujący , to zwykle wcale , lub niewiele odpowiednich narzędzi mają . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, PM1122 napisał(-a):

Pokażesz zdjęcie tych kół, to powiemy .

To te. Jeżeli trzeba jakieś inne fotki, chętnie zrobię.

20230718_145426.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No , można z przodu , od strony tego koła ze sprężynką , ale lekko z ukosa - będzie może lepiej do podejrzenia .

Ale , myślę , że kolega  zadra bardziej będzie pomocny , bo takiego ma i pewnie to rozbierał .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.07.2023 o 15:31, PM1122 napisał(-a):

kolega  zadra bardziej będzie pomocny , bo takiego ma i pewnie to rozbierał

niestety, mimo dobrych chęci nie pomogę. 

Mam Smits'a z innym mechanizmem, ale prawie identycznie wykonaną tarczą , dlatego odniosłem się tylko do tarczy..

Na moje niewprawne oko, powinien zejść mosiężny tryb zabity na stalową oś dużego koła,  ale nie mam pewności..

Czy na mniejszych osiach nie ma żadnych zabezpieczeń? 

próbowałbym w kierunkach zaznaczonych na zdjęciu

 

Screenshot_20230720-010318_Samsung Internet.jpg

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, zadra napisał(-a):

niestety, mimo dobrych chęci nie pomogę. 

Czy na mniejszych osiach nie ma żadnych zabezpieczeń?

Oś po prawej, którą sugerujesz do góry - to jedyna możliwość, bo jest na pewnym odcinku grubsza niż otwór i w dół nie da rady. Pozostaje tylko kwestia tego czegoś przyczepionego z drugiej strony.

Ze środkowej osi ten element mogę ściągnąć dopiero po zdjęciu elementu po lewej, który podpisałeś "se...er" (nie mogę odczytać). On porusza się na swojej osi, która na końcu jest rozpłaszczona. Trzeba byłoby zdjąć razem z tą osią. Może jest zapieczona po prostu?

Spróbuję dzisiaj z tym powalczyć, jak nie, to umyję tyle, ile dam radę bez rozbierania.

Mam do Ciebie też pytanie o renowację tarczy, ale to w odnośnym wątku zadam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.