Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Yodek

Porady potrzebuję :-)

Recommended Posts

Posted (edited)
Godzinę temu, zadra napisał(-a):

Tak jak pisałeś. 

Zastosowałem się do Waszych podpowiedzi,  po wczorajszej popołudniówce przesiedziałem do 2:30 w nocy przy Hallerze i....

jak na razie 11h działa - wskazówki przesuwa,  wahadłem kręci...

Na razie nie ruszam, zobaczę czy mu się nie pogorszy ale temat jeszcze do dopracowania- kręci słabe 180kilka stopni. 

No i OK .

Zaznaczę , że nie jestem w tym dobry , więc na moje uwagi proszę brać poprawkę . 

Jak idzie , to dobrze !  Teraz tylko obserwuj ...... napewno sam wyłapiesz , co i jak . 

Obrót 180 , to trochę mało , ale jeśli kotwica pracuje prawidłowo ( wszystkie te fazy cyklu są zachowane ) to OK .... dobrze by było , gdyby kręcił 280 .  Myślę , że widelec o 1mm wyżej .

Praca kotwicy ... na tym bym się skupił . I jeśli pracuje dobrze , to dalej myślę o widełkach.

Zrób filmik z pracą kotwicy .

Edited by PM1122

Posted (edited)
Godzinę temu, zadra napisał(-a):

jak na razie 11h działa - wskazówki przesuwa,  wahadłem kręci...

Na razie nie ruszam, zobaczę czy mu się nie pogorszy ale temat jeszcze do dopracowania- kręci słabe 180kilka stopni. 

Obserwuj dalej..

Ja z jednym Herr nie moge dojśc do ładu..

kręci max 200 stopni, co 2 3 tygodnie sie zatrzymuje :) Niee wiem dlaczego???

olałem dziada i będzie czekał....

Juz go czysciłem ponownie i tak sobie chodzi, jak chce.

Drugi  to "Schatz"- kręci 35 stopni i chodzi 11 miesięcy (od nakrecenia do nakręcenia)

Edited by mkl1

Pozdrawiam Mirek

26 minut temu, PM1122 napisał(-a):

Zrób filmik z pracą kotwicy

Ani myślę 😝

na razie jeszcze dużo do poprawy, łącznie z kotwicą..

Na widełkach nie jest za duży luz? 🤔

2 godziny temu, Yodek napisał(-a):

Na widełkach nie jest za duży luz? 🤔

Nie wiem.

był większy, trochę zmniejszyłem ale jaki powinien być? Myślę, że trochę " na oko" jak większość .. metodą doświadczalną  😋

Kiedyś mi mówili "na kartkę papieru"  z obu stron widełek...

Pozdrawiam Mirek

6 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

Kiedyś mi mówili "na kartkę papieru"  z obu stron widełek...

No to taki właśnie (już) jest :)

Podbiję temat, bo widzę, że brak postów po moim poprzednim wpisie ...

Pewnie czekacie na dobre wieści dotyczące mojego roczniaka.. :) dlatego nikt nic nie napisał...

Jest i dobrze i źle jednocześnie.

Szybkie skasowanie luzów wzdłużnych osi kotwicy paskiem spożywczej folii aluminiowej (sik 🙄)  sprawił, że zegar od 24maja chodzi do dziś - to dobre wieści.

Złe wieści - co jakiś bliżej nieokreślony czas zęby wychwytu podbijają palety i wskazówka przelatuje o 5....15....25minut - różnie. Częściej gdy wskazówka minutowa idzie w dół po indeksie "12" ale również były przypadki, gdy przeskakuje idąc w górę od indeksu "6".

Poświęciłem trochę czasu na obserwację i gapiłem się bezpośrednio w trybiki (zajoba można dostać) i wyselekcjonowałem kilka zębów (2, może 3) przy których zaczyna się dziać to "złe"..

Na razie jeszcze nie rozkręcam płyt, ale zamierzam wyjąć koło wychwytowe, bo mam wrażenie, że albo te kilka zębów może mieć mniejszą wysokość, albo jest jakiś problem z ich profilem na czołowej krawędzi.

Jak w domowych warunkach poradzić sobie z pomiarem wysokości zębów? Wystarczy pomiar średnicy dwu przeciwstawnych zębów suwmiarką, czy jakoś inaczej?

Albo inaczej, czy przetoczenie wszystkich zębów o setkę czy dziesiątkę przyniesie doby efekt? Pewnie po takim toczeniu powinienem ustawić mimośród.

Posted (edited)
15 minut temu, zadra napisał(-a):

Wystarczy pomiar średnicy dwu przeciwstawnych zębów suwmiarką, czy jakoś inaczej?

Nie wystarczy...

Miałem podobnie... kolega @longcase1 zauważył, że nie zęby są do d@@@y, a .....skrzywiony czop..

Może u Ciebie podobnie??

Sprawdź np. na tokarce, lub wyważarce do kół zębatych..

Czop jest wyprostowany, a Herr po roku chodzenia i tak oszalał i raz chodzi, przez 2 miesiące , a potem ni...

idzie na złomowisko... trudno.

nie będę się nad nim rozczulał..

Edited by mkl1

Pozdrawiam Mirek

1 godzinę temu, mkl1 napisał(-a):

Sprawdź np. na tokarce, lub wyważarce do kół zębatych

ni mom...

spróbuję inaczej..

Witam. Jako, że temat jest poczytny chciałem zapytać czy ktoś się wybiera jutro do Bytomia na starocie? 

Ja bym chętnie, choćby pooglądać, ale niestety odległość 🤗

Nie wiem , czy jutro, czy w sobotę.. ale pewnie będę

Pozdrawiam Mirek

Posted (edited)
20 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

Nie wystarczy...

Sprawdź np. na tokarce, lub wyważarce do kół zębatych..

Przepraszam ale jak wygląda wyważarka do kół zębatych :D :D 

i w jakim celu się je wyważa ;) 

Pozdrawiam

Jacek

Edited by Regal

Przepraszam, z rozpędu napisałęm kółzębatych, a myślałem o ustrojstwie do sparwdzenia balansów..

Na tym ustrojstwie też można sprawdzić koła z osiami, a szczególnie zobaczyć jak tam z czopami..

image.png.d79f029365f48a110d392ae800b103f8.png

Pozdrawiam Mirek

Posted (edited)
23 godziny temu, zadra napisał(-a):

Podbiję temat, bo widzę, że brak postów po moim poprzednim wpisie ...

Pewnie czekacie na dobre wieści dotyczące mojego roczniaka.. :) dlatego nikt nic nie napisał...

Jest i dobrze i źle jednocześnie.

Szybkie skasowanie luzów wzdłużnych osi kotwicy paskiem spożywczej folii aluminiowej (sik 🙄)  sprawił, że zegar od 24maja chodzi do dziś - to dobre wieści.

Złe wieści - co jakiś bliżej nieokreślony czas zęby wychwytu podbijają palety i wskazówka przelatuje o 5....15....25minut - różnie. Częściej gdy wskazówka minutowa idzie w dół po indeksie "12" ale również były przypadki, gdy przeskakuje idąc w górę od indeksu "6".

Poświęciłem trochę czasu na obserwację i gapiłem się bezpośrednio w trybiki (zajoba można dostać) i wyselekcjonowałem kilka zębów (2, może 3) przy których zaczyna się dziać to "złe"..

Na razie jeszcze nie rozkręcam płyt, ale zamierzam wyjąć koło wychwytowe, bo mam wrażenie, że albo te kilka zębów może mieć mniejszą wysokość, albo jest jakiś problem z ich profilem na czołowej krawędzi.

Jak w domowych warunkach poradzić sobie z pomiarem wysokości zębów? Wystarczy pomiar średnicy dwu przeciwstawnych zębów suwmiarką, czy jakoś inaczej?

Albo inaczej, czy przetoczenie wszystkich zębów o setkę czy dziesiątkę przyniesie doby efekt? Pewnie po takim toczeniu powinienem ustawić mimośród.

Przeskakiwanie kotwicy na kole zebatym w roczniakach to bardzo czesty objaw i nie musi swiadczyc o uszkodzeniu .

Zle ustawienie wysokosci widelca,zle ustawienie palet oraz zle ustawienie na mimosrodzie moga byc przyczyna .

Nie rozumiem tez o jakim luzie wzdluznum kotwicy piszesz,wszystkie moje zegary roczne maja luz na kotwicy-to znaczy mozna kotwica poruszyc do przodu i do tylu.

Oczywiscie dotyczy to zearow troche starszych od Twojego.Mam teraz 2 zeary Kaiser i tez mozna kotwica poruszyc w przod i tyl.Poruszyc osia z kotwica oczywiscie.

Czy u Ciebie ruchoma byla kotwica na osi????

Edited by old time

1 godzinę temu, old time napisał(-a):

Ciebie ruchoma byla kotwica na

Nie, oczywiście chodziło mi o ruch osi wraz z kotwicą. 

Po niewielkim zniwelowaniu luzu zegar przestał się zatrzymywać. 

Teraz pozostał problem związany z podbijaniem kotwicy. 

Widełki wielokrotnie przenosiłem bez większego rezultatu - większa wysokość wymaga większego skręcenia włosa, czyli również większego zakresu ruchu wahadła,  dodatkowo czas uniesienia kotwicy większy i siła wymagana do zmiany jej położenia mniejsza.

Im niżej tym wychylenie wahadła mniejsze, siła potrzebna większa a czas przeskoku krótszy.

Aktualne położenie wydaje mi się optymalne zważywszy,  że zaczął systematycznie pracować pomimo iż trochę "kulawo".

Spodziewam się, że albo któryś ząb minimalnie krótszy, albo (nie wiem jak to napisać..) krawędź zęba ślizga się po palecie zamiast czekać na impuls z widełki do jej uniesienia.

Oczywiście, tylko osoba która zjadła zęby na pracy z roczniakami może w szybki sposób znaleźć przyczynę, bo ja laik jestem i po swojemu - po omacku szukam i powoli przenoszę uwagę z jednego aspektu pracy na drugi.

Zanim wymontuję ośkę z wychwytem do dalszych badań to nagram filmik jak kotwica i widełki pracują.

Posted (edited)
10 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

Przepraszam, z rozpędu napisałęm kółzębatych, a myślałem o ustrojstwie do sparwdzenia balansów..

Na tym ustrojstwie też można sprawdzić koła z osiami, a szczególnie zobaczyć jak tam z czopami..

Witam. 

Mówiąc o "wyważaniu kół zębatych" rozumiem że miałeś na myśli te narzędzia

20210604_061926.thumb.jpg.86afc1638a45b4dcc923d029d83d7835.jpg

Fachowo nazywane wyważarkami balansu lub z niemiecka balas wagami jak 

sama nazwa wskazuje służą do wyważania/ważenia koła balansu w małych zegarkach

balansowych i tylko do tego. Nie da się na nich sprawdzić skrzywienia czopa a co dopiero

wyważyć koła zębate w większych mechanizmach zegarowych bo po pierwsze rozstaw

kłów do  wyważania jest za mały  a po drugie wznios tych kłów jest za niski i koło

oparło się by o podstawę (no chyba że były by to super mikro mechanizmy :) )

20210604_062610.thumb.jpg.f4feb72ab006b57113da17d98300cdef.jpg

A przede wszystkim kół zębatych w mechanizmach zegarowych się praktycznie

nie wyważa. Sprawdza się raczej ich centryczność czy ustawienie prostopadłe do osi.

Można to zrobić tak jak napisałeś w nakiełkach tokarki. Lub jeśli ktoś posiada

w odpowiednich bardzo prostych narzędziach do tego dedykowanych.

A nawet obracając kołem w panewkach płyty zegara.

Miłego końca tygodnia i początku weekendu

Roman

p.s. Mirku jak zapewne zauważyłeś staram się od dłuższego czasu nie komentować Twoich wypowiedzi.

Ale błagam staraj się nie wprowadzać dezinformacji.

Twój blisko już dwuletni staż na forum ze średnio 5 wypowiedziami dziennie do czegoś zobowiązuje.

"i to by było na tyle" - mojego komentarza

Edited by Kieszonkowe

9 godzin temu, zadra napisał(-a):

Nie, oczywiście chodziło mi o ruch osi wraz z kotwicą. 

Po niewielkim zniwelowaniu luzu zegar przestał się zatrzymywać. 

Teraz pozostał problem związany z podbijaniem kotwicy. 

Widełki wielokrotnie przenosiłem bez większego rezultatu - większa wysokość wymaga większego skręcenia włosa, czyli również większego zakresu ruchu wahadła,  dodatkowo czas uniesienia kotwicy większy i siła wymagana do zmiany jej położenia mniejsza.

Im niżej tym wychylenie wahadła mniejsze, siła potrzebna większa a czas przeskoku krótszy.

Aktualne położenie wydaje mi się optymalne zważywszy,  że zaczął systematycznie pracować pomimo iż trochę "kulawo".

Spodziewam się, że albo któryś ząb minimalnie krótszy, albo (nie wiem jak to napisać..) krawędź zęba ślizga się po palecie zamiast czekać na impuls z widełki do jej uniesienia.

Oczywiście, tylko osoba która zjadła zęby na pracy z roczniakami może w szybki sposób znaleźć przyczynę, bo ja laik jestem i po swojemu - po omacku szukam i powoli przenoszę uwagę z jednego aspektu pracy na drugi.

Zanim wymontuję ośkę z wychwytem do dalszych badań to nagram filmik jak kotwica i widełki pracują.

No , zębów na roczniakach nie zjadłem i mam małe doświadczenie .....

.. ale proste pytanie - ile obecnie kręci wahadło ?

- bo jeśli dość mało , to chyba widełki tyć wyżej .

A po drugie , a może dodatkowo , czy jednocześnie , to trzeba jedną z palet wysunąć bardziej . Gdyż , jak wiemy ,  palety na nowo ustawiałeś i być może , za krótko masz wysunięte ( jedna paleta już schodzi z zęba , a druga ma małą szansę , by zatrzymać swój ząb. - stąd możliwość przeskakiwania kilku zębów ) 

Luz wzdłużny ośki wychwytu , ma małe znaczenie i nie szkodzi . Może jednak palety mają wyjechany rowek , lub coś z zębami , albo małym biciem ośki ( lekkie , niezauważalne wygięcie )

49 minut temu, PM1122 napisał(-a):

ile obecnie kręci wahadło

troszkę poniżej 300st

49 minut temu, PM1122 napisał(-a):

trzeba jedną z palet wysunąć bardziej

Ustawiałem "na minimalną wysokość" jak mi się udało.

Zaraz nagram i puszczę w sieć 😏

51 minut temu, PM1122 napisał(-a):

palety mają wyjechany rowek

nie mają

52 minuty temu, PM1122 napisał(-a):

coś z zębami , albo małym biciem ośki

to jest do sprawdzenia...

warunki pracy trudne - jak słychać w załączonych filmikach...

I zgadzam się, że do ponownego czyszczenia - jak już ujarzmię mechanizm i zacznie pracować prawidłowo to dostanie kolejną dawkę prania i suszenia.

Całkowity brak spoczynków.  Palety trzeba minimalnie wysunąć.  

Też myślałem o wysunieciu palet.

Widać że ledwo łapią ząb- szczególnie lewa. 

Jako amator czekałem aż bardziej kompetentne osoby zabiorą głos 😶

Dokładnie to co pisze Bartek ... zęby koła wychwytowego uderzają po kroku w środek płaszczyzny palety. To złe ustawienie. Droga przekazywania impulsu jest o połowę krótsza zatem i sam impuls też. Nie ma spoczynków ... palety za wysoko osadzone i o ile dobrze widzę nie równo ...

Zrzut ekranu 2021-06-4 o 12.10.30.jpg

Zrzut ekranu 2021-06-4 o 12.12.41.jpg

Zrzut ekranu 2021-06-4 o 12.12.07.jpg

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔