Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
shreq

Taki mechanizm.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Dotarł do mnie, kilka dni temu, zegar który kupiłem na aukcji. Głównym powodem kupna był mechanizm tego zegara, który ma grzebieniowy system bicia, osadzony na tylnej płycie, co dla mnie jest rzadkością. Do tego bicie kwadransów i godzin na jednym bębnie, przy czym kwadranse biją w jeden gąg.


 


Tak wyglądał na zdjęciach aukcji, przyznacie że interesująco.


 


post-50898-0-64629400-1550912842_thumb.jpg


 


spodziewałem się mechanizmu szkoły wiedeńskiej, lub innego spotykanego w zegarach biedermeier. Zobaczyłem jednak to -


 


post-50898-0-61586100-1550913653_thumb.jpg


 


i to.


 


post-50898-0-09683100-1550913615_thumb.jpg


 


Zastanawia mnie dla czego tak pracochłonne i skomplikowane w produkcji i naprawie bicie, zastosowane do mechanizmu popularnego z zębnikami latarkowymi i wychwytem szwardzwaldzkim .


 


Może ktoś już spotkał taki mechanizm, ma wiedzę na temat jego pochodzenia, będę wdzięczny za każdą sugestię.


 


 


 


 


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szwajcarzy robili takie kombinacje...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w jakiej skrzyni jest ten werk? Rzeczywiście Sumiswald nasuwa się gwoli tylnej płyty. Ale latarkowych zębników chyba w nich nie widziałem.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w jakiej skrzyni jest ten werk? Rzeczywiście Sumiswald nasuwa się gwoli tylnej płyty. Ale latarkowych zębników chyba w nich nie widziałem.

post-50898-0-99804100-1550929376_thumb.jpg

 

post-50898-0-77691900-1550929417_thumb.jpg

 

Ani ramka, ani obudowa nie wskazywały na to, że mieszka tam taki mechanizm. Podkład tarczy raczej nie przerabiany, w mechanizmie nie widać śladów innych słupków . W obudowie tylko otwory po czterech śrubkach z podkładu. W samej obudowie wszystkie wycięcia pod osprzęt mechanizmu jednakowo pokryte patyną, i pasujące do mechanizmu.

 Myślę że mechanizm był w tej obudowie od początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia jest w stylu wiedeńskim. Może i ta Szwajcaria jednak...

post-6402-0-87907900-1550931168_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze , ale latarkowe zębniki zaczęto stosować w zegarach domowych dość późno...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem że zdjęcie obudowy trochę odwróci uwagę od mechanizmu. Robi wrażenie, ale nie jest tak stara jak ta ze zdjęcia kolegi Taranta. Daleko jej do lat 15tych 19w. w latach 50tych pojawiało się wiele przedmiotów w stylach takich na jakie było zapotrzebowanie. Wystarczy pomyśleć o naszej 19w Łodzi, która w krótkim czasie potrzebowała mebli takich jakie mają ludzie zamożni. Ten zegar właśnie taki jest, ale mechanizm w nim nie pasuje mi do żadnej historii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz "naśladowcę mistrzów wiedeńskich nieznanej proweniencji"...takie opisy lubię...

Albo "monogramista CHGW"... te są najlepsze... :P, bo ktoś, coś wyrył na obudowie...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze , ale latarkowe zębniki zaczęto stosować w zegarach domowych dość późno...

 

No właśnie, ale kiedy? W zegarach wieżowych chyba już w 18 wieku. A w domowych? W angielskich ksiązkach piszą o nich od poczatku 19 wieku, z podkreśleniem że głównie w wieżowych, francuskich. Ale nie że wyłącznie.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zębniki latarkowe to wiek X...  :rolleyes: w zegarach wieżowych

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna lektura...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna lektura...

Mnie zaciekawił opis awarii zegara w 1976 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledzy za pochylenie się nad tematem. Mechanizm naprawię i odstawię na półkę z innymi dziwolągami. Kiedyś na pewno znajdę skrzynię w której nie będzie budził takich kontrowersji. Obecnie jego tarcza nie nadaje się do tej obudowy, a znalezienie takiej z odpowiednim, asymetrycznym rozstawem otworów, potrwa lata.

 Do skrzyni trafi wiedeński, kwadransowy mechanizm.

 

ps. Im dłużej oglądam ten mechanizm tym bardziej mi się podoba, jest naprawdę solidnie wykonany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie się podoba tak jak wygląda obecnie, ja bym nie zmieniał werku. :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledzy za pochylenie się nad tematem. Mechanizm naprawię i odstawię na półkę z innymi dziwolągami. Kiedyś na pewno znajdę skrzynię w której nie będzie budził takich kontrowersji. Obecnie jego tarcza nie nadaje się do tej obudowy, a znalezienie takiej z odpowiednim, asymetrycznym rozstawem otworów, potrwa lata.

 Do skrzyni trafi wiedeński, kwadransowy mechanizm.

 

ps. Im dłużej oglądam ten mechanizm tym bardziej mi się podoba, jest naprawdę solidnie wykonany.

Po co zmieniać mechanizm? Kundla chcesz zrobić?  Lepiej się sprzeda? Czy co? Bo nie rozumiem...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co zmieniać mechanizm? Kundla chcesz zrobić?  Lepiej się sprzeda? Czy co? Bo nie rozumiem...

 

Ale właśnie teraz wygląda jak kundel :) Tarcza jest nie do przyjęcia a z nią będzie leżał latami w kącie czekając na cud. Takich mechanizmów  nie było w tego typu obudowach, i sam o tym dobrze wiesz. Wspominając o sprzedaży, robisz mi kuksańca na którego nie zasłużyłem. Jeżeli czas pokarze że się myliłem, to nic nie stanie na przeszkodzie aby tą zamianę odwrócić.

 Na tą chwilę wszystko wskazuje na to, że ten mechanizm, tej obudowie po prostu się przydarzył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym mimo wszystko nieśmiało bronił całości tej konstrukcji. Niewiele wiemy o "prowincjonalnych" producentach zegarów z terenów Niemiec, CK czy Szwajcarii. Werk wygląda na stary, z pierwszej połowy XIX wieku. To, że czegoś takiego dotąd nie widzieliśmy, nie znaczy że nie mogło istnieć ;)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie teraz wygląda jak kundel :) Tarcza jest nie do przyjęcia a z nią będzie leżał latami w kącie czekając na cud. Takich mechanizmów  nie było w tego typu obudowach, i sam o tym dobrze wiesz. Wspominając o sprzedaży, robisz mi kuksańca na którego nie zasłużyłem. Jeżeli czas pokarze że się myliłem, to nic nie stanie na przeszkodzie aby tą zamianę odwrócić.

 Na tą chwilę wszystko wskazuje na to, że ten mechanizm, tej obudowie po prostu się przydarzył.

Czy mógłbyś pokazać tarczę tego zegara?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, jak to pięknie zostało ujęte przez kolegę Taranta... ja to jednak prostak jestem...

Pokaż nam może tę "nie do przyjęcia" tarczę...

Może tak... wczoraj do Rogalina wrócił zegar stojący w obudowie bogato intarsjowanej, prawdopodobnie wykonanej w kręgu Kolbuszowskim. Mechanizm ma londyński, wstawiony "na pałę", bo pasował... 

I co teraz? Mamy cenny zegar z jakimś werkiem "od czapy"... W Muzeum Narodowym w latach 70-tych XX wieku ze wszystkich zegarów podłogowych wyjęto mechanizmy i bez zaznaczenia z jakiej obudowy pochodzą, wrzucono do magazynu w Poznaniu. Teraz mamy sytuację, że w magazynie w Rogalinie stoi kilkanaście, bardzo cennych obudów, a werki są w szafach w Poznaniu, bez jakichkolwiek oznaczeń umożliwiających ich identyfikację...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Werk Johanna Leuenbergera.

post-6402-0-56627100-1551012172_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu właśnie zegar z werkiem dopasowanym, bo oryginalny się nie podobał...

Angielski populares w obudowie przypisywanej Kolbuszowej...

 

post-27317-0-15869200-1551012444_thumb.jpg

 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto tarcza.

post-50898-0-59624100-1551012151_thumb.jpg

 

Oczywiście jestem wstanie, wyobrazić sobie że taki zegar mógł powstać, ale łatwiej mi zrozumieć zegarmistrza który właśnie w ten sposób naprawił zegar- wymienił mechanizm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcza dorobiona, krój 4 jak z lat 20 - 30 XX w., ale ramka piękna, pasuje do skrzyni.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramka giloszowana jak najbardziej z epoki. W krawędzi osadzone było wypukłe szkło... Ja bym zrobił srebrzoną, grawerowaną tarczę pod wymiar.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.