Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
QuadrifoglioVerde

Pompy ciepła i rekuperacja. Opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Kominka nie chce bo to syf mimo wszystko ( nawet ten z zamkniętą komorą ) i każdy ze znajomych którzy go zbudowali odpalili go raz i to był pierwszy i ostatni raz. No i trzeba komin budować - koszty.

A co myślicie o polskich producentach pomp ?

WielkiKlocek - a jak wyglądają koszty wymiany glikolu ? Rozumiem, że trzeba wzywać serwis ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie samochód nie trzeba tego robić za często , sprawdzasz co kilka lat ale dopiero po 15 - 20 latach  to może być potrzeba jego wymiany. Glikol w pompie nie ma przegrzewów wiec nie traci swoich właściwości. Jaki jest koszt to nie wiem bo nie dotarłem jeszcze do tego etapu. Zalezy pewnie od ilości płynu ( ile odwiertów , jak głębokie). Ale powiem ci że od mojej pompy na mazowieckie jest dwóch fachowców autoryzowanych i mało sobie nie liczą za usługi. 

Dlaczego mówisz że kominek to syf ? Mam w domu , raz mi się zdarzyło palić non stop przez 3 dni jak nie było prądu i nadmiernego brudu nie zarejestrowałem. Z mojej psicy się sypie z kominka nie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Syf z kominka to trochę rozdmuchana historia. Ja w weekendy zimą pale dla „fajnego klimatu” i jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kominek otwarty i bardzo sobie chwalę...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry opał, sprawny komin i brak kłopotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki ma ktoś z Was własne lub znajomych doświadczenia z pompami ciepła i rekuperacją ?

Chodzi o parterowy dom 160m2 użytk. Dom bez kominowy, brak dostępu do gazu.

Pompa gruntowa pozioma ( bez odwiertów ) pod fundamentem domu.

Ma to wszystko sens ? Dom 20cm styro, okna 3 szybowe.

Czy może jednak zbiornik na gaz na ogrodzie i piec 2 funkcyjny.

Projektuję i wykonuję wentylację i klimatyzacje. Moje zdanie o pompach ciepła jest takie, że nie ma to najmniejszego sensu jakiej byś nie wybrał. Na studiach z ciekawości policzyłem po ilu latach będzie zwrot z inwestycji wyszło mi z tego co pamiętam dwadzieścia kilka, chyba żadna pompa tyle nie przeżyje, a jest jeden z droższych elementów instalacji... to było kilkanaście lat temu, może technologia się zmieniła, może urządzenia są tańsze... nie przekonuje mnie to i przestałem się tym interesować. Jeśli chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu i podgrzewaniu CWU to polecam solary lub fotowoltaikę, prostsze, tańsze, skuteczniejsze.

Natomiast jeśli chodzi o wentylację (rekuperacje jak to się od jakiegoś czasu mądrze określa, żeby chyba Inwestor nie wiedział o co chodzi) to jak najbardziej polecam. Masz w domu zawsze świeże powietrze, eliminujesz wkraplanie się wilgoci. Jest to instalacja dość droga ale można ją wykonać kilku etapowo bez znacznego obciążania portfela, jeśli Ty lub ktoś z domowników ma problemy z alergiami można zastosować odpowiednie filtry które zwiększą komfort życia. Uwierz mi, że każdy Inwestor zadaje sobie pytanie czy warto, każdy po tym jak to zrobi jest zadowolony ;) ostatnio Pani Inwestor też się nad tym zastanawiała po roku od inwestycji dzwoniłem do niej czy jest zadowolona z decyzji, odpowiedziała, że sąsiedzi którzy mają takie same domki (jakieś osiedle od dewelopera) jak do niej przychodzą pytają się jak ona to robi, że ma takie "fajne" powietrze i nie ma skroplin na oknach połaciowych... :) jeśli chcesz mogę przekazać Ci do tej Pani numer telefonu (już kiedyś rozmawiała z innym Inwestorem) to ją wypytasz. Zadzwoń do mnie jutro (tel. wysyłam na PW) odpowiem na wszystkie Twoje pytania odnośnie wentylacji (rekuperacji) to jest mój "konik" i moja pasja no i zawód więc wal jak w dym z przyjemnością Ci pomogę :P Polecam też pomyśleć o klimatyzacji w salonie bo ostatnio u nas jest dość ciepło ;)    

dom jest świeży, nie wiem czy będzie robił rekuperację ale pompa to w sumie źródło ciepła jak każde inne. Wiadomo, jeśli chcesz je wykorzystać w 100% to wszystko powinno być uwzględnione już w momencie projektu domu

Pompa ciepła nie jest źródłem ciepła tylko instalacją dzięki której podgrzewasz czynnik od wyższej temperatury niż standardowo nie zależnie od typu pompy...

Edytowane przez Zolw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wszystkie pompy - ale mają możliwość schładzania domu więc osobny system klimatyzacji - chyba średni pomysł. 

co do silnika styrlinga - kiedyś widziałem projekt, w którym taki silnik byłby domową elektrownią. Wiadomo, że nie ma rozwiązań idealnych ale pytanie czy Twoje rozwiązanie ma sens w końcowym rozrachunku. Zimna strona musi mieć aż tak mocne chłodzenie? Czy to tylko kwestia ogólnej sprawności/wydajności?

klimatyzacja jest dużo skuteczniejsza od pompy i jest to najlepszy, najtańszy pomysł ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zolw mógłbyś doprecyzować o jakiej krotnosci wymian mowisz w odniesieniu do instalacji rekuperacji u tej zadowolonej Klientki? Jakie uklady kanałów dla rekuperacji polecasz - tradycyjny szeregowy uklad w oparciu o kanały spiro czy uklady rozdzielaczowe w oparciu o rury z tworzyw sztucznych? Ponadto czy wg Twojego doswiadczenia odzysk ciepla na wymienniku krzyżowym czy obrotowym w domku będzie lepszy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy pompach ciepła najlepiej wpierw zorientować się w kosztach serwisu oraz czasu reakcji na awarię. W zimie czekanie kilka dni na przyjazd serwisu to norma w niektórych firmach. W przypadku awarii elektroniki, wymieniane są całe podzespoły bo nikt nie bawi się w naprawianie. Podzespoły w dużej mierze są sprowadzane pod konkretną awarię. Części z Chin czy Korei potrafią razem z ocleniem iść do 4-5 tygodni bo mało która firma zamraża kasę w częściach zamiennych do wielu typów urządzeń. 

 

Kiedyś już pisałem że na tym zarabiają tylko i wyłącznie firmy i serwisy. Najlepiej zagłębić temat gruntowych wymienników ciepła, w zasadzie bezobsługowe i bez kosztowe w użytkowaniu. Najprościej pisząc zakopać rurę w glebie, czerpnia w zacienionym miejscu (np. pod drzewem) i wlot w domu. Przy wlocie rury w domu montujemy wentylator kanałowy i rozprowadzamy rury w domu. Przed wentylatorem wstępny filtr powietrza, wentylator i potem można włożyć nagrzewnicę kanałową, tak awaryjnie gdyby np piec się zepsuł to zawsze będzie cieplej.

 

W zimie powietrze do wentylacji będzie w gruncie wstępnie ogrzane więc niema strat na wentylacji a w lecie w gruncie powietrze się schłodzi o tyle że komfort będzie odczuwalny w domu, nikt się nie przeziębi, nie będzie zapalenia spojówek itp rzeczy które zdarzają się przy zwykłej klimatyzacji, gdzie ludzie zbyt dużo obniżają temperaturę względem tej na zewnątrz. 

Gruntowe wymienniki ciepła są najdroższe, to nie jest jedna rurka w ziemi tylko zespół rurek, nie robi się tego tak, że kopiesz sobie dołek i zagrzebujesz rurkę w ziemi :D roboty ziemne są drogie, pod połową działki masz rury, wymiennik (pompa ciepła) musi mieć odpowiednią powierzchnię.

 

Przepraszam, że tako ci chwila odpisuję na Wasze posty, ale dopiero teraz zacząłem czytać odpowiedzi... Gaz jest i będzie najtańszym paliwem ale Marcin pisze, że nie ma gazu na działce może mieć ewentualnie  butle... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszt zakupu przyzwoitego i wydajnego rekuperatora to ok. 6k. Drugie tyle kosztuje osprzęt wraz z montażem ( przewody wentylacyjne , złączki, anemostaty, czerpnia). Na dom 200m2 (wysokość pomieszczeń ok.2.9m) łączne wydatki zamkną się w kwocie 12k.


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zolw mógłbyś doprecyzować o jakiej krotnosci wymian mowisz w odniesieniu do instalacji rekuperacji u tej zadowolonej Klientki? Jakie uklady kanałów dla rekuperacji polecasz - tradycyjny szeregowy uklad w oparciu o kanały spiro czy uklady rozdzielaczowe w oparciu o rury z tworzyw sztucznych? Ponadto czy wg Twojego doswiadczenia odzysk ciepla na wymienniku krzyżowym czy obrotowym w domku będzie lepszy ?

Jakie rury SPIRO  !? to nie jest wentylacja biurowca tylko domku, zobacz jaką będziesz miał prędkość powietrza przy np. 50m3/h w rurzę fi 80mm... do wentylacji w domkach stosuje się rury z tworzyw okrągłe lub wypłaszczone... Krotności ?... ilość powietrza w zależności od pomieszczenia obliczasz. Jeśli chodzi o układ to oczywiście rozdzielacz ale na poziomie rekuperatora żebyś miał możliwość regulacji powietrza do każdego pomieszczenia osobno (nie będziesz tego robił ale warto mieć możliwość, wiem jest więcej rur ale one nie są drogie), jak zalejesz rozdzielacze betonem albo schowasz go w warstwie izolacji to z tym później nic nie zrobisz...  Jeśli chodzi o typ wymiennika to najczęściej stosowanym jest wymiennik krzyżowy przeciwprądowy nie spotkałem się w wentylacji domków z wymiennikiem obrotowym (są producenci którzy robią takie centralki ale zwróć uwagę na to, że są to producenci którzy robili najpierw centrale "duże" nie do domków) wymiennik obrotowy jest bardziej awaryjny gdyż się obraca ma osobny mechanizm... Jeśli chodzi o odzysk to można sobie włożyć między bajki to co piszą producenci to tak jak z emisją hałasu przez urządzenia.... bzdura...

Wiesz może zabrzmiało to dziwnie z tą zadowoloną Panią Inwestor ale ona strasznie się wahała czy robić tą wentylację, dlatego do niej zadzwoniłem żeby się dowiedzieć co myśli po ok. roku użytkowania tej instalacji. Ja zajmuję się przede wszystkim wentylacją dużych obiektów i przemysłu, wentylacja domków to była 7 lat temu dla mnie nowość i jak robiłem pierwszy taki projekt to musiałem się od nowa uczyć projektować takie obiekty. Teraz robię (jak mi czas pozwala) kilka takich domków w miesiącu.

Koszt zakupu przyzwoitego i wydajnego rekuperatora to ok. 6k. Drugie tyle kosztuje osprzęt wraz z montażem ( przewody wentylacyjne , złączki, anemostaty, czerpnia). Na dom 200m2 (wysokość pomieszczeń ok.2.9m) łączne wydatki zamkną się w kwocie 12k.

większość producentów kupuje wymienniki od firm zewnętrznych, trzeba patrzeć na gwarancję i serwis nic innego nie ma znaczenia

Edytowane przez Zolw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

większość producentów kupuje wymienniki od firm zewnętrznych, trzeba patrzeć na gwarancję i serwis nic innego nie ma znaczenia

 

Ja kupiłem wszystko przez fabrycznego serwisanta ( podobnie jak z kotłami gazowymi - oni mają rabaty sięgające 30%, których indywidualny klient raczej nie otrzyma). Dostałem jak pamiętam 3 letnią gwarancję i pierwszą regulację po miesięcznym użytkowaniu gratis.

Edytowane przez mario1971

To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zolw , my ciągle mówimy o "zwrocie" inwestycji ale ogrzewanie to zawsze koszt! tak jak wspomniał jeden z przedmówców o jakim zwrocie mówimy ? Instalacja i utrzymanie ogrzewania gazem z butli także nas będzie kosztować, owszem na początku znacznie mniej ale nie, że za darmo. Chciałbym ogrzewania jak najmniej wymagającego ode mnie obsługi. Być może właśnie komfort kosztuje te trochę więcej....i płacimy za większy komfort a nie liczymy tylko zwrot. Tak to sobie tłumaczę być może źle rozumuję ale ma to sens ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zolw , my ciągle mówimy o "zwrocie" inwestycji ale ogrzewanie to zawsze koszt! tak jak wspomniał jeden z przedmówców o jakim zwrocie mówimy ? Instalacja i utrzymanie ogrzewania gazem z butli także nas będzie kosztować, owszem na początku znacznie mniej ale nie, że za darmo. Chciałbym ogrzewania jak najmniej wymagającego ode mnie obsługi. Być może właśnie komfort kosztuje te trochę więcej....i płacimy za większy komfort a nie liczymy tylko zwrot. Tak to sobie tłumaczę być może źle rozumuję ale ma to sens ?

Oczywiście, że ogrzewanie to koszt, tylko jest różnica czy wydasz na instalację która dokładnie tak samo będzie grzała 20 tysięcy czy 100 tysięcy. Im prostsze rozwiązanie, a jeszcze przy okazji możliwie najtańsze tym lepiej. Do domku jednorodzinnego najlepszym, praktycznie bezobsługowym (przeglądy) źródłem ciepła jest kocioł gazowy tak było, jest i będzie i nie ma co kombinować z pompami ciepła jakie one by nie były. Jeśli nie masz gazu to w grę wchodzi butla, niestety wygląda to paskudnie na działce no ale cóż. Jeśli nie masz kominów wentylacja mechaniczna jest bezdyskusyjnie niezbędna. Nawet jakbyś miał kominy to polecałbym Ci wentylację mechaniczną... Dobrze mieć kontrolę nad mikroklimatem w swoim domu, przy wentylacji grawitacyjnej nie masz żadnej kontroli. Zaraz ktoś powie o nasadach kominowych z wentylatorami do wymuszania ciągu ale dzięki takim rozwiązaniom tylko wydajesz więcej na ogrzewanie bo w elegancki sposób wychładzasz sobie dom. Temat jest rozległy i każde rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Problem polega na tym, że na czas projektowania i budowy musisz zostać inżynierem bo każdy będzie polecał Ci inne rozwiązania i "super" technologie, które będą zachwalane przez "pisma branżowe" typu Murator :) ale budujesz zegarki to dom też wybudujesz :) Tak jak pisałem wcześniej jeśli będziesz potrzebował pomocy z zakresu wentylacji lub klimatyzacji odzywaj się śmiało :) aha i żeby nie było nie mam zamiaru nic nikomu sprzedawać, ani budować :P

 

 

Ja kupiłem wszystko przez fabrycznego serwisanta ( podobnie jak z kotłami gazowymi - oni mają rabaty sięgające 30%, których indywidualny klient raczej nie otrzyma). Dostałem jak pamiętam 3 letnią gwarancję i pierwszą regulację po miesięcznym użytkowaniu gratis.

Nie ma czegoś takiego jak fabryczny serwisant, są wykonawcy którzy współpracują z producentami w zakresie montażu lub projektowania. Wykonawcy i projektanci mają dużo wyższe rabaty niż piszesz, nie zmienia to faktu, że i tak ładny rabat dostałeś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Żółw mam pytanie z czystej ciekawości poznawczej, bez żadnych osobistych podtekstów, w którym roku i gdzie konczyles studia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kończyłem Politechnikę Szczecińską (wtedy już Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny sic!) w 2011 roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Nie ma czegoś takiego jak fabryczny serwisant, są wykonawcy którzy współpracują z producentami w zakresie montażu lub projektowania. Wykonawcy i projektanci mają dużo wyższe rabaty niż piszesz, nie zmienia to faktu, że i tak ładny rabat dostałeś :)

Autoryzowany serwis fabryczny - wskazani przez producenta wykonawcy, którzy mają uprawnienia do montażu, przeglądów i ewentualnych napraw gwarancyjnych.


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję, ja w 1995 MEiL. I z tego co pamiętam, to już wtedy (czyli początek lat 90tych) instalacje PC, na podstawie wdrożeń skandynawskich i niemieckich, były traktowane jako rozwiązanie budynkowego źródła ogrzewania. Drogie w zakupie, ale tanie w eksploatacji. Przy aktualnych realiach ekonomiczno energetycznych i postępowi technicznemu koszt tego rozwiązania znacząco obniżył się. Co do wentylacji - mój dom budowałem w roku 2006, projekt robiłem wcześniej. Nie pamiętam dokładnie, ale miałem kilka wariantów od różnych pracowni, a co ciekawe to każdy z nich był z rekuperacją. Być może trafiłem na awangardowych projektantów, za co jestem bardzo wdzięczny tym, którzy mi ich polecali. Oczywiście, już jako użytkownik, podzielam Twoją opinię, że wentylacja mechaniczna to dobre rozwiązanie. Wtedy nie zdecydowałem się na pc, gdyż mam gaz miejski. Aktualnie, po kilkunastu latach pracy, myślę że niedługo będę rozważać modernizację kotłowni - PC plus fotowoltaika to rozwiązanie, które biorę pod uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli najważniejszy jest komfort i bezpieczeństwo (jestem przeciwnikiem gazu) to z całą pewnością polecam pompę ciepła (gruntową). Najszybszy zwrot z inwestycji będziesz miał jak założysz piec węglowy i to z tych najtańszych. Dom to nie interes który ma się zwrócić. Jak ktoś myśli w kategoriach " po ilu latach zwróci mi się pompa to raczej nie powinien jej zakładać. Tak polecana fotowoltanika tez ma okres zwrotu 15-20 lat..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielu fachowców jakich dopytywałem a przy okazji to raczej zaufani ludzie, wypowiadało się podobnie jak kolega Żółw. Gaz, klima. Najprościej, najtaniej w wykonaniu i rozsądnie w użytkowaniu. No i niemal bezobsługowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kotły gazowe też mają swoją trwałość i wymagają serwisowania. Serwisant który mi to robi jest bardzo zadowolony. Jak się rozgada to opowiada o nowych rozwiązaniach wiodących firm skutkujacych tym, że ma niezły zarobek już od 5-7 roku eksploatacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie jest wieczne. Regularne serwisowanie wydłuża żywot. Pisząc o bezobsługowości miałem na myśli to, że raz został porządnie ustawiony i wyregulowany następnie dobrałem harmonogram jego pracy pod preferencje mojej rodziny i od tamtej pory nie obchodzi mnie kompletnie nic. W domu, w sezonie grzewczym, każdego dnia w odpowiedniej porze jest taka temperatura jaką lubimy, Zawsze gorąca woda do dyspozycji. I o to chodzi :) A koszt relatywnie niewielki. Ze 4-5 lat temu przy bardzo bardzo mroźnym styczniu zapłaciłem najwyższy rachunek za ogrzewanie w życiu - 607 zł. Za ogrzanie 300m2 do 22-23 stopni C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Z tego bogactwa i dobrobytu to się ludziom w .......... przewraca.

Dobry duży trociniak z długą rurą postawić na środku największej izby i będzie ciepło i tanio i tylko raz na dobę ubijanie trocin, czyli prawie bezobsługowo. :D

Albo drewno i piec z kafli z szeroką lepką i w zimie człowiek nie zamarznie. A przy okazji chleba sobie będzie można napiec.  :)

Na Mazurach u leśników można kupić ładną grabinę po 150 zł za kubik.

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do butli gazowej to można ja zakopać w ziemi i nie jest widoczna.Obecnie wiele firm proponuje rozwiązania typu:płacisz za tyle ile zużyjesz gazu.

 

Od 12 lat siedze w hydraulice zarówno w sprzedaży jak i instalowaniu.

Uważam ze rozwiązanie typu kocioł gazowy nie ma w sobie równych.Do domu możesz zamontowac kocioł za 3 tysiące jak i za 12 tysięcy.Jede i drugi bedzie Ci pracowal.

 

Co do PC-duży wydatek ale oczywiście plusem jest to że są to urządzenia bezobsługowe.Jeśli ktos chce wykonać kosztorys instalacji i montażu PC prosze pisąc na priv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję, ja w 1995 MEiL. I z tego co pamiętam, to już wtedy (czyli początek lat 90tych) instalacje PC, na podstawie wdrożeń skandynawskich i niemieckich, były traktowane jako rozwiązanie budynkowego źródła ogrzewania. Drogie w zakupie, ale tanie w eksploatacji. Przy aktualnych realiach ekonomiczno energetycznych i postępowi technicznemu koszt tego rozwiązania znacząco obniżył się. Co do wentylacji - mój dom budowałem w roku 2006, projekt robiłem wcześniej. Nie pamiętam dokładnie, ale miałem kilka wariantów od różnych pracowni, a co ciekawe to każdy z nich był z rekuperacją. Być może trafiłem na awangardowych projektantów, za co jestem bardzo wdzięczny tym, którzy mi ich polecali. Oczywiście, już jako użytkownik, podzielam Twoją opinię, że wentylacja mechaniczna to dobre rozwiązanie. Wtedy nie zdecydowałem się na pc, gdyż mam gaz miejski. Aktualnie, po kilkunastu latach pracy, myślę że niedługo będę rozważać modernizację kotłowni - PC plus fotowoltaika to rozwiązanie, które biorę pod uwagę.

dzięki wymiennikowi (rekuperatorowi) Twoja nagrzewnica ma zapewne moc ok. 2kW (tak strzelam ale jest to zależne od strefy klimatycznej w jakiej mieszkasz). Jakby zaproponowali Ci (nawet w latach 90) wentylację bez wymiennika to strzelili by Ci w kolano :)

 

Tak jak pisałem, ilu fachowców, znawców, inwestorów tyle opinii. Ja do swojego domu wybrałbym kocioł gazowy, wentylację mechaniczną, klimatyzację do tego porządny zestaw filtrów do wody żebym mógł ją pić z kranu i nie kombinował bym z pompami ciepła i innymi wynalazkami. Każdy wydaje swoje pieniądze jak chce i nikt mu tego na szczęście nie może zabronić. Według mnie pompy ciepła nie są jakimś super energooszczędnym wynalazkiem i jakbym dysponował odpowiednim budżetem to wybrałbym zamiast pompy ciepła do powyższego kompletu fotowoltaikę oczywiście bez nadziei, że będę na niej zarabiał jak myślą niektórzy "fachowcy" :) To jest trochę jak z wyborem zegarka jeden lubi Roleksa inny Tudora a jeszcze inny Seiko i nikt nie przyzna się, że źle ulokował pieniądze :D Tylko zegarki wybiera się trochę bardziej świadomie i zawsze można je wymienić na inny, a instalację wymienić jest trochę ciężej ;)

Edytowane przez Zolw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.