Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
paul221

Forumowicze zbierają grzyby

Rekomendowane odpowiedzi

W lesie sucho. Gdzieniegdzie tylko jakiś starszy jegomość pod listkiem się chowa. 

IMG_20200919_145705.jpg

Chyba że lubicie opieńki... 

IMG_20200919_180828.jpg

Edytowane przez Piotoman
Literówka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20200919_150941.jpg

20200914_120411.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Piotoman napisał:

Chyba że lubicie opieki... 

 

Fajne zdjęcie tych opieńków Ci wyszło:-)

Godzinę temu, seb71 napisał:

 

 

I to również super. Tylko pewnie musiałeś poleżeć trochę w ściółce😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie było tak źle :)

 

 

20200918_161831.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo sucho, ale grzyby są :) trzeba tylko wiedzieć jakie zbierać ;)

IMG_20200910_183715019.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas w miarę mokro. W związku z tym dziś 2 kosze z zawartością prawdziwków, poćców, kurek, podgrzybków, opieniek, rydzy, brzeziniaczków i sitaczków. Wszystko w 2 osoby w 2,5 godziny. Jutro powtórka z rozrywki


Prawda. Ludzie ją cenią, łakną jej, są nawet gotowi oddać za nią własne życie. Pod warunkiem, że nie dotyczy ich samych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałam sprawdzić czym są poćce. U nas takich nie uraczysz... Przynajmniej nigdy nie trafiłam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pociec inaczej gniewosz ( w zależności od regionu jeszcze inaczej) lub nazwa właściwa borowik ceglastopory. Najczęściej lubią buki ale i w lasach świerkowych można je znaleźć. Są 2 szkoły co do tych grzybów, jedni uważają, że są nie jadalne drudzy że bardzo smaczne i jadalne. Charakterystyczne jest to, że zaraz po przecięciu robią się w miejscu przecięcia granatowe. Reszta info jak zwykle w necie.


Prawda. Ludzie ją cenią, łakną jej, są nawet gotowi oddać za nią własne życie. Pod warunkiem, że nie dotyczy ich samych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceglastopory wygląda jak szatański - oba maja nogę czerwoną ale szatański ma kapelusz biały,szary za to ceglastopory ma łeb brązowy wyglądający jak skóra na zamszowym brązowym bucie

Mam niedaleko domu bukowy las i zawsze ich tam pełno - są bardzo dobre tylko twarde wystarczy je trochę dłużej gotować - jeszcze nigdy nie znalazłem go robaczywego

 

Ceglastopore  

 

Edytowane przez Paweł Bury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opieńka podobno też nigdy nie jest robaczywa. Wczoraj wywaliliśmy 3 robaczywe poćce o różnej średnicy kapelusza. Kiedyś odwiedzając Pieskową Skałę zapuściliśmy się do lasu przy zamku. Natrafiliśmy tam na opieńkowe El Dorado. Rosły po prostu wszędzie. Tylko, że połowa jak nie więcej z nich była właśnie robaczywa. Pierwszy raz widziałem wtedy robaczywe opieńki. Tak, że już w żadne opowieści tego typu nie wierzę. 

Swoją drogą ciekawe czy muchomory są robaczywe? hmmmm


Prawda. Ludzie ją cenią, łakną jej, są nawet gotowi oddać za nią własne życie. Pod warunkiem, że nie dotyczy ich samych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko napisałem że mi się nigdy nie trafił robaczywy ceglasty. 

A opieńki bardzo rzadko ale trafiają się robaczywe - zresztą opienka musi być 3 krotnie zagotowana za każdym razem w nowej wodzie i za każdym razem wypłukana bo można się lekko podtruć jej wydzielinami - po trzech przegotowaniach jad znika. 

 

Dobrych zbiorów wszystkim!! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma pewnie  X-rays w oczach i robaczywe eliminuje w przedbiegach 😌 

Czy marynowania opieniek ta procedura też dotyczy? Nóżki opieniek natomiast suszymy a potem mielimy na taki grubszy proszek coś jak piasek. Jako przyprawa do potraw nadaje się idealnie. Żadnych sensacji po spożyciu w jednym i drugim przypadku nie stwierdzono. 

OK,  zaraz ruszamy w las.


Prawda. Ludzie ją cenią, łakną jej, są nawet gotowi oddać za nią własne życie. Pod warunkiem, że nie dotyczy ich samych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak marynowane też gotujemy 15-20 minut płuczemy i kolejny raz gotujemy ale w solonej wodzie itd.... 

Ale jak kto lubi i jaki ma przepis po przodkach. 

Nóżek akurat ja nie zbieram tylko same łebki 

Z nóżkami dla siebie biorę ale tylko te malutkie do jajka

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też wysyp opieńki, zbierać ich nie lubię, to żadna frajda, ale bardziej szlachetnych grzybów coraz mniej, bo sucho się zrobiło, więc jak się nie ma co się lubi...

Dzisiejszy zbiór

20200920-122528.jpg

W wiaderku pod spodem jest trochę koźlarzy, maślaków i borowików, ale już w większości starsze okazy, które zbierałem w miejscach, gdzie nikt nie chodzi. Młode prawie już się nie pojawiają. Oby popadało jak najszybciej.

 

A jeszcze niecały tydzień temu było tak,

 

20200920-123147.jpg

Edytowane przez koorchuck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maritimeeng


Nie znam się na grzybach, więc nie zrywam. Ale ten był fotogeniczny i załapał się na fotkę.

Obok grzyba pełzło takie zwierzątko...

 

 

 

 

DE751CE2-8588-41AD-BDEC-2875448A0E35.jpeg

C1C94849-E766-424B-9577-DF8E6E04EE76.jpeg

0D4707C9-7101-4FD8-8750-AA16158B8004.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dajcie choć jedna fotkę tego poćca, bo za cholerę nie wiem, co to:) Chyba, że już zdążyliście wszystko zjeść...albo inne cuś...;)

Bo te regionalne nazwy grzybów...słyszę, że zbierają i smaczne bardzo (;)), ale co to np. za grzyb:

wołowy język, bagniuk, gołąbek, kołpak, siniak albo ( i to mnie kuźwa rozwala!!!): skreptucha???!!!

Acha -szmaciaka widziałem-wygląda jak makaron, ale jeść się nie zdecydowałem, mimo, że koledzy przyrządzili i jedli, chwalili i przeżyli;)!!!

Huby ponoć też są pysze, tylko trzeba wiedzieć, z której sieci ;)

Edytowane przez vpyr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, vpyr napisał:

Dajcie choć jedna fotkę tego poćca, bo za cholerę nie wiem, co to:) Chyba, że już zdążyliście wszystko zjeść...albo inne cuś...;)

Bo te regionalne nazwy grzybów...słyszę, że zbierają i smaczne bardzo (;)), ale co to np. za grzyb:

wołowy język, bagniuk, gołąbek, kołpak, siniak albo ( i to mnie kuźwa rozwala!!!): skreptucha???!!!

Acha -szmaciaka widziałem-wygląda jak makaron, ale jeść się nie zdecydowałem, mimo, że koledzy przyrządzili i jedli, chwalili i przeżyli;)!!!

Huby ponoć też są pysze, tylko trzeba wiedzieć, z której sieci ;)

Prosz...........

post-68206-0-09805900-1568047517.jpg

post-68206-0-12211300-1568047635.jpg

post-68206-0-29114100-1568047528.jpg

post-68206-0-31083300-1568047644.jpg

post-68206-0-35590200-1568047502.jpg

post-68206-0-53925100-1568047611.jpg

post-68206-0-67903800-1568047601.jpg

post-68206-0-85938700-1568047621.jpg

post-68206-0-94179300-1568047539.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paweł Bury......moja Żona mówi --- Powiedz Mu że już go nie lubię ;)

 

Ostatnio znalazła 4 sztuki u nas (woj. Lubuskie, gmina Sława), "całe życie" marzyła aby znaleźć i się udało :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, 7ara7ony napisał:

@Paweł Bury......moja Żona mówi --- Powiedz Mu że już go nie lubię ;)

 

Ostatnio znalazła 4 sztuki u nas (woj. Lubuskie, gmina Sława), "całe życie" marzyła aby znaleźć i się udało :).

:lol::lol::lol:

No u mnie koło domu jest taka górka Mrowiec i tam całe zbocze porośnięte jest bukami - zresztą to zbocze od drugiej strony też jest nimi porośnięte i chyba od nich miejscowość nazywa się Bukowiec.Jak jest wysyp to tych grzybów jest całkiem sporo - bywały lata że cały koszyk to same ceglaste 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te z czerwonym trzonem to co to? Widziałem je parę razy, zazwyczaj rosną w grupie po kilka sztuk ale nigdy ich nie brałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, darekmp3 napisał:

A te z czerwonym trzonem to co to? Widziałem je parę razy, zazwyczaj rosną w grupie po kilka sztuk ale nigdy ich nie brałem.

Chyba borowik ceglastopory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja dzisiaj znalazłem taki okaz a ponieważ nie znałem osobnika to skończyło się na pamiątkowej fotce.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Siedzuń_sosnowy

 


Prawda. Ludzie ją cenią, łakną jej, są nawet gotowi oddać za nią własne życie. Pod warunkiem, że nie dotyczy ich samych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotki ! U nas (Puszcza Białowieska) poćce to rzadkość, ale żona mówi, że się zdarzają! Będę miał na nie oko;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.