Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
apodyktyczny

Chiński Tourbillon - czy warto?

Recommended Posts

Swojego czasu zobaczyłem news o najtańszym zegarku z komplikacją TOURBILLON o nazwie ERA - jakiś projekt kickstarterowy, za ok 1200usd

Tymczasem po zajrzeniu na AE, okazuje się, że chińczycy zrobili taki zegar i to całkiem ładny, za 450USD...

Postuje czysto dyskusyjne, może ktoś ma coś ciekawego do powiedzenia w temacie, a nie znalazłem żadnego wątku od dyskusji ogólnych.

Swoją drogą, ładne zegary, mimo, że dość duże. Szkoda, że tylko ręcznie nakręcane.

https://www.aliexpress.com/item/32949077950.html

HTB1xN3jXGL7gK0jSZFBq6xZZpXab.jpg

https://www.aliexpress.com/item/4000004999613.html

Hd9c4dc38b37f40018d64d68e9979ea660.jpg

Kiedyś chiński Tourbillon opisał @hiob na yt. Wówczas twierdził, że jest to niedokładny zegarek i pewnie miał rację. Tourbillon jako sam w sobie to ciekawa rzecz, ale czy warto z taką odchyłką? Nie spodziewam się, że to tylko kwestia regulacji, lecz nieprecyzyjnej konstrukcji. Krótko mówiąc - szału nie ma.

Codzienne nakręcanie zegarka jest częścią pewnego rytuału związanego z osobliwością zegarków mechanicznych, które nie służą tylko do wskazywania czasu.

Było już trochę dyskusji na temat tanich i droższysz tourbillonow.

Generalnie, trochę technicznie, w głębi wątku:

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/873-pi%C4%99kny-tourbillon/page-1

O tańszych, technice, krótko, zwieźle i na temat.

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/171652-stuhrling-tourbillon-opinie/?fromsearch=1

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/168757-era-prometheus-ciekawy-projekt/?fromsearch=1

Swojego czasu zobaczyłem news o najtańszym zegarku z komplikacją TOURBILLON

Moim zdaniem, ciekawostka techniczna bez większych perspektyw. :huh:

Podobnie jak ta, że uczeni radzieccy skonstruowali największy na świecie tranzystor i najszybszy zegarek :rolleyes:

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Gdzieś czytałem o minorvie za 1000$ i jak stwierdził testujący - to kawał gó..a ale dziala.

Coś mi się nie chce wierzyć że aż tak zmalały koszty wytworzenia takiego zegarka.

Chyba ze nazwali go tourbillon a w rzeczywistości kredy to carousell.

OMEGA SEAMASTER 300M

Wychwyt karuzelowy jest nie mniej skomplikowany. Z tego co dyskutowalismy na forum (linki powyżej) to Chińczycy mają i tourbillony i karuzele.

Jednak, moje zdanie jest takie:

Należy jednak pamiętać że nie każdy tourbillon to taka sama konstrukcja, takiej samej jakości. Podobnie chiński werk automatyczny można kupić za 10 dol, ale nie będzie to to samo co np. Omega 8900. Inne rozwiązania techniczne, materiały itd. Ale oba to "proste" mechanizmy automatyczne, tylko z datą.

Edited by StaryWilk

Ciekawi mnie tylko czy szacowny Hiob oddawał tamtego chińczyka do zegarmistrza i czy to poprawiło nieco wyniki.

To samo w kontekście akribosa, który był dokładniejszy w swojej niedokładności, tzn bez amplitudy takiej.

Te chińskie zegary po 500-600usd na tourbillonie seagulla chodzą? Czy w każdym z nich jest jakaś inna inhousowa konstrukcja:?

Jakiś czas temu pytałem wspomnianego Hioba jak sprawują się jego chinczyki. Stwierdził że leżą w szufladzie i nie są używane. Jednak chińczyk to tylko chińczyk, cieszy przez pierwsze 2 dni :-)

Ciekawi mnie tylko czy szacowny Hiob oddawał tamtego chińczyka do zegarmistrza i czy to poprawiło nieco wyniki.

(...)

Po co oddawać nowy zegarek do zegarmistrza? Widać fabryka wypuściła go z taką odchyłką i niewiele da się z tym zrobić. Sprawa leży w chińskiej konstrukcji, wykonaniu i montażu, a nie w regulatorze. Chińszczyzna już taka jest. To nie Swiss Made.

Cały czas nie wiadomo nic o jakości tych zegarków wszyscy dyskutują o zdjęciach i dywagują o teorii. Czy ktoś może już ściągnął z Chin coś takiego ?

Czy coś takiego to już tourbillion ? mechanizm Seagull ST8000 https://www.aliexpress.com/item/4000169385641.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4c7e2693BNJ1jT&algo_pvid=7688996a-137c-4039-b636-ddd3e98f7852&algo_expid=7688996a-137c-4039-b636-ddd3e98f7852-42&btsid=1c12f55e-6554-4b77-b1e2-fcde2b40afa4&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2,searchweb201603_55

Co znaczy dla ciebie "już tourbillon"?

Kilka osób na forum kupiło chińskie tourbillony, jakość raczej odpowiadajaca innym chińskim mechanizmom. Tourbillon oznacza konkretne rozwiązanie konstrukcyjne, ale nie gwarantuje, że każdy tourbillon jest zegarkiem wysokiej jakości...

Hiob nakręcił parę filmików:

Wrażenia innych forumowiczów też były opisywane tu na forum.

Ciężko powiedzieć, bo są i takie i takie chińskie. Obydwie te konstrukcje są podobnie skomplikowane, wymagające dużej precyzji, tolerancji w wykonaniu detali i montażu. Nie jest to z drugiej strony najbardziej skomplikowana i najtrudniejsza "komplikacja".

Możesz spróbować sam ocenić ma podstawie tego filmiku:

Tourbillon ma takie zadanie, żeby niwelować odchyłki pozycyjne poprzez ciagłe obracanie całego kompleksu wychwytu z balansem. Poprawia to dokładność chodu w pozycji pionowej (tzn przy noszeniu), ale jeśli (z powodu niedokładności montażu) dokładność ta jest ogólnie do niczego, to i poprawa będzie adekwatna do jakości :) niemniej gadżet fajny :)

Jakiś czas temu pytałem wspomnianego Hioba jak sprawują się jego chinczyki. Stwierdził że leżą w szufladzie i nie są używane. Jednak chińczyk to tylko chińczyk, cieszy przez pierwsze 2 dni :-)
A skąd! Moj Shanghai po 5 naprawach cieszy wciąż tak samo :D

BTW - czy zegarek z drugiego obrazka (1 post) ma dwa wskańniki 24h i dzień/noc??? Śmiesznie... 

Edited by pmwas

Miłego dnia!