Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PM1122

Borussia? - Prośba o identyfikację zegara - mechanizm nieznakowany

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę systematyzowałem sobie wiedzę w w/w temacie. Taka tabelka dotycząca wskazówek mi wyszła jak poniżej. Te czerwone - pojawiają się potem przez całość numeracji tych 'niekwestionowanych' Borussii i Kappeli. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że to Borussia i Kappel kontynuowali wskazówki, które wymyślił ktoś inny. 

post-106495-0-24946700-1584227052_thumb.jpg

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę systematyzowałem sobie wiedzę w w/w temacie. Taka tabelka dotycząca wskazówek mi wyszła jak poniżej. Te czerwone - pojawiają się potem przez całość numeracji tych 'niekwestionowanych' Borussii i Kappeli. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że to Borussia i Kappel kontynuowali wskazówki, które wymyślił ktoś inny. 

A jakie ,, wskazówki,,  ... bo nie bardzo łapię , o które chodzi . Może zdjęcie jakieś :)

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, myślę że bardziej obrazowo będzie, jak pokażesz zdjęcia poszczególnych wskazówek.

 

Chyba nie wszystkie są w tym temacie.

Edytowane przez JASI

"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część się już pojawiła, ale może rzeczywiście trzeba usystematyzować i zobrazować... 

Wzór nr 1 ... te z żółtych numerów. 


Wzór nr 2

Te szare. Mam jeszcze zdjęcia tego wzoru z 2 lub 3 mechanizmów których nie ma w tabeli, ale nie jestem w stanie ich skojarzyć z konkretnymi numerami mechanizmów, więc to nie wiele daje. 
Bardzo podobne widziałem na 2 wiedeńczykach, ale tamte miały 'wypełnione' te małe kółeczka :)


Wzór nr 3 
Te czerwone... one potem lecą przez całość płyt z otworami, czyli Borussii sygnowanej...okres niesygnowany i potem sygnowanego Kapella ... 


No i wzór 4 ... ten niebieski ze sprężynowców. 
Tatyana wrzuciła tu sprężynową Borussię 30093, która ma dokładnie takie same wskazówki jak te:
To ostatnie zdjęcie jest z tej właśnie Borussii. Mam nadzieję, że to trochę przybliża moją 'wizję' pewnego dziedziczenia wskazówek w zegarach Borussii i Kappela. :)

 

post-106495-0-07977500-1582673097_thumb.jpg

post-106495-0-80190400-1582673267_thumb.jpg

post-106495-0-58423600-1582673413_thumb.jpg

post-106495-0-28375100-1582673530.jpg

post-106495-0-22580900-1582673567.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wskazówki to rzecz nader wymienna ;) Uważam, ze aby klasyfikować jakiegoś producenta na podstawie wskazówek, trzeba mieć w zbiorze co najmniej po kilka egzemplarzy z identycznymi.

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr...
Zgadzam się. Dlatego ta tabelka.
7047 nie pasuje mi tu szczególnie, ale nie naciągam faktów... obie wskazówki są inne, niż można byłoby się bezkrytycznie spodziewać. W całej tej numeracji jaką posiadam są 2 może 3 mechanizmy, które mają wskazówki 'nieidentyfikowalne'. Część 'numerków' mam niestety bez tarcz i wskazówek...  A reszta zawiera się w tych kolorach z tabelki.

Zamieściłem zestawienie, bo może ktoś uzupełni i jakieś nowe wnioski się nasuną. Nie okopuję się w swoich wnioskach... chociaż tak jak napisałem : trudno nie oprzeć się wrażeniu.... 

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta 2 szczególnie Wiedniem trąci a nie pruskim Śląskiem...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się... podobne widziałem właśnie na CK. Ale te akurat są na tych szarych. Gdyby te kolorki w tabeli były wymieszane - no to wtedy wniosek byłby prosty: z bałaganu nie można wyciągać wniosków :)  Ale są tak jak widać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta 2 szczególnie Wiedniem trąci a nie pruskim Śląskiem...

Faktycznie, zalatują Wiedniem, ale sprawdziłem w bazie Tatyany. Jest kilkanaście identycznych wskazówek do numeru ok. 30xxx.

 

Tu dla przypomnienia

https://cloud.mail.ru/public/Eh7Y/4YFF17zfK/

Pozdrawiam Jacek


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem tabelkę.... 

Baza Tatyany jest zdecydowanie obszerniejsza niż moje zasoby. Przybyło szarych. No i znalazł się w końcu ten mniej typowy, z nr 14242

 

post-106495-0-46731600-1582701691_thumb.jpg

post-106495-0-39870900-1584227101_thumb.jpg

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 2 zestawienia wg tych samych kryteriów co poprzednio.
W mojej opinii po tej numeracji (no name / mostkowcy) - pojawia się Borussia startująca od zera, a potem Kappel kontynujący numerację Borussii. Pod koniec Kappela, coś się zaczyna chyba dziać. Te ostatnie....  6xxxx  - mają inne wskazówki... w tych 2 przypadkach są one podobne do siebie, ale nie są to te same zestawy.
61264 wg mnie jest kombinowany, ma inny wieszak niż do tej pory się pojawiały.
63474 - jeszcze inny wieszak... gong jest z lewej strony. Być może to składaki (?).

Niemniej w 63474 i tym 63xxx zmienia się stopka wychwytu... w obu przypadkach jest taka sama, ale odmienna od dotychczasowych Kappela, czy Borussii. 

Tyle zestawienie. 

post-106495-0-39271100-1582709201.jpg

post-106495-0-21847600-1584227334_thumb.jpg

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że Kolega uwzględnił wszystkie mechanizmy z baz Tatyany.

Ciekawe zestawienie.

Pozdrawiam Jacek


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też byłem ciekaw co z tego wyjdzie...
Tatyanowe zbiory są najobszerniejsze. Wielki szacunek, że je pokatalogowała. 

Z mojej strony jeszcze jedno zestawienie i zawieszam temat do momentu kiedy 'coś nowego' się okaże, żeby zbędnie nie bić piany. 

Poniżej stopki wychwytów. 

1 Linia - 'mostkowce' - na początku mieli stopkę kanciatą(1,2), po 13284 nabiera kształt 'z łukami' (3)... i tak idzie do końca numeracji mostkowców. (na (2) to chyba Tatyana zaznaczyła kształt)
2 Linia - Borussia - przez całą produkcję jest tak samo (1,2)
3 Linia - Kappel - jest tak samo (1,2) aż do 58955 włącznie
4 Linia - Kappel - 6xxxx ... stopka zmienia się (1,2). 

To tylko stopka i to tylko łuki... nic szczególnego. Niemniej to mi się rzuciło w oczy. 
Można wysnuć wniosek, że te z 6xxxx to już jest być może czas VFU, czyli po 1899... i dlatego zmiany, zarówno na stopce wychwytu jak i na wskazówkach. 

post-106495-0-37084600-1582753294_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie krótkie info, żeby 'nie uciekło'...

 

Na forum rosyjskim Tatyana zamieściła 'nowy' mechanizm sprężynowej Borussii.

http://forum.watch.ru/showpost.php?p=5750869&postcount=10

Wskazówki są zgodne z 'niebieskimi' z tabelki. 

Witam!

 

Znalazłam kolejny mechanizm sprężynowy. Czy można go uznać za Borussia?

 

post-90701-0-70983300-1584270395.jpg post-90701-0-83746300-1584270408.jpg post-90701-0-56543200-1584270430.jpg

 

Pozdrawiam, 

Tatyana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łaaa.... fajny :) Ale całkiem inny niż pozostałe 3. System bicia na kole na plecach. Ale koło jest 4-ro ramienne. Poza mostkowcami - nie kojarzę, żeby ktoś takie koło stosował. 
Sama płyta, umiejscowienie kół i otwory technologiczne - takie jak w pozostałych 3. Numer chyba późniejszy niż 30093... nie widać dokładnie. Szkoda, że nie ma zdjęcia z pod tarczy. 

Wskazówki bardzo interesujące ... trochę concordiowe, ale to nie jest Concordia. Będę wiedział na jakie zwracać uwagę :) 

Ja myślę, że z dużym prawdopodobieństwem to twór Borussii... zdjęcia niestety trochę słabe i 100% nie ma, ale warunkowo wrzuciłbym ten mechanizm do pozostałych 3. Może coś się jeszcze podobnego pokaże. 


W jakim okresie te lilijki na tarczy były modne ? Ktoś kojarzy ? 

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to są mostkowce? 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) 

Robocza nazwa... nic lepszego nie wpadło mi do głowy :)

To jest ta grupa mechanizmów, którą Tatyana nazwała Kappel 1. Mają takie mostkowe ograniczniki wahadła.
Podejrzewamy, że może to być 'mityczna' Fortuna Freiburg, albo inny producent działający najprawdopodobniej przed Borussią . 

post-106495-0-15949000-1584282592_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koła zapadowe systemu paryskiego, o którym piszesz, mają cztery ramiona we wszystkich zegarach z kręgu wzorów francuskich... nie widziałem trój i dwu-ramiennych.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee... nie wiem czy o tym samym piszemy ... chodzi o to koło na plecach. One są zazwyczaj 5cio ramienne (akurat Japę mam przed sobą i się też upewniłem).

post-106495-0-50549100-1584288675.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mogę, koronaświrus mnie chyba wali w dekiel... Przecież koła zapadowe mają pięć ramion... Dzisiaj kończyłem dwa francuzy, mam tego chyba z 10 sztuk i ... idę się położyć...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Już się wystraszyłem, że coś nieprecyzyjnie znów nazwałem :) 

Dzięki uprzejmości kolegi bajmar-a - jest do dyspozycji tabelka z porównaniem 3 grup mechanizmów: 

 

1. mostkowców / Fortuny (?) / nieznanego producenta

2. Borussii

3. Kappela. 

 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1aBdI4dtgBO3Js-yzdcMAAOLmr2bitVGEaIw-pQwtz8k/edit?usp=sharing

 

Zapraszam do zapoznania się i do skomentowania / wyciągnięcia własnych wniosków. (część materiałów w tej tabelce podlinkowałem więc łatwiej się będzie zorientować 'co z czego' wynika....)

Wcześniej porównywałem sobie wzory wskazówek ... i wyszło mi (dla wagowych), że wspomniani wcześniej producenci korzystali z 3 róznych wzorów, z czego pierwszy z nich ze wszystkich 3, a Borussia i Kappel - już tylko z ostatniego. Wyciągnąłem z tego wniosek, że skoro tak - to najprawdopodobniej skoro Kappel robił to aż do czasów VFU... a przejął działalność po Borussii, to pierwszy z wymienionych był najwcześniej. A jeśli tak było - to powinno to w jakiś sposób być widoczne też w innych elementach produkowanych zegarów. 

Tabelka pokazuje, że tak samo było w temacie stopek wychwytu. Ich kształt zmienił się u pierwszego producenta na wysokości 14xxx, a potem nowy kształt był powtarzany przez Borussię i Kappela, aż do czasów końca jego produkcji. Powyżej 60xxx u Kappela coś się zaczyna dziać i można zaryzykować że to już jest czas VFU. 

Te 2 cechy w jakiś sposób łączą produkcję 1, 2 i 3ciego wytwórcy. Ale elementy takie jak wieszak, czy okucie (hak) wahadła - są już całkiem inne. I można je czytelnie rozgraniczyć i przywiązać do odpowiedniego z nich... tak to przynajmniej wg mnie z tego zestawienia wynika.

Takie elementy jak kotwica - są już zupełnie odmienne. Palety kotwicy u Kappela i Borussi są po tej samej stronie (zawsze na plecach) i w zasadzie są takie same; na pewnym etapie dopiero u Kappela się to zmienia, natomiast u pierwszego producenta - są zawsze od czoła. To dość duża zmiana technologiczna....  

No i młotek ... u mostkowców w zasadzie zawsze trójkątny / Borussia i Kappel - okrągły. 

Dla mnie to zestawienie pokazuje, że to nie jest 'równoległa numeracja', tylko to są różni producenci ; ewentualne dziedziczenie cech następuje w kierunku:
mostkowce -> Borussia -> Kappell ... ale nie dostrzegam, żeby kiedykolwiek w innym kierunku...

 

To nadal poszlaki, ale jest ich wg mnie coraz więcej ... natomiast coraz mniej dostrzegam powodów, żeby 'mostkowców' nazywać Borussiami :) 
Naturalnie jak coś znajdę 'nowego' - to tabelkę będę uzupełniał. 

(sprężynowych zasobów niestety  jest chyba za mało żeby się do nich odnieść)
 

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Dziękuję koledze !

Wszystko jasne i klarowne . Widać , że coś się rysuje i tylko patrzeć, jak kiedyś wpadnie w ręce jakiś dowód :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota Kolego.

Jak PM napisał, coś się rysuje...

Tylko w tej układance brakuje jeszcze dużo elementów.

Mam nadzieję, że czas pokaże - prędzej czy później coś się trafi, jakiś ślad lub dokument...

Może jakiś materiał porównawczy.

Pozdrawiam Jacek


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem pewien interesujący materiał. Ale żeby jasne było co on wnosi - przypomnę co jest +/- ustalone. 

 

1878 - 1888
- działa firma Fortuna. W 1888 bankrutuje (powołując się na http://zegarkiclub.pl/forum/topic/183975-pro%C5%9Bba-o-identyfikacj%C4%99-zegara-mechanizm-nieznakowany/page-3?do=findComment&comment=2715892). Bankrutuje 'nieszczęśliwie' w połowie roku... a potem  dniu 1 października 1888 roku rusza Borussia  

 

1888 - 189?

- działa Borussia.

189? - 1899 

- działa Kappel. Data zakończenia produkcji przez Borussię a rozpoczęcia produkcji przez Kappela, nie ma tu kluczowego znaczenia. Wiadomo, że Kappel wszedł w skład VFU, a więc Borussia była wcześniej a Kappel później (numeracja mechanizmów i pojawiające się na nich sygnatury - potwierdzają to). 

 

Borussia 'nieszczęśliwie' rusza jeszcze w 1888 roku, a to powoduje, że - tak jak pisałem w: 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/159640-hamburger-handelsgesellschaft-deurer-kaufmann/page-2?do=findComment&comment=2715838

w oparciu o notkę odnalezioną przez JASI z: 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/159640-hamburger-handelsgesellschaft-deurer-kaufmann/page-2?do=findComment&comment=2715829

... która informowała, że Pozzi w 1888 był na Nowym Świecie 31...i tak się ogłaszał (już nie na 29). 

 

... nie do końca wiadomo, kiedy Pozzi się na 31 przeprowadził ... a to powoduje, że nie wiadomo czyj zegar sprzedał w tej skrzyni:
http://zegarkiclub.pl/forum/topic/159640-hamburger-handelsgesellschaft-deurer-kaufmann/page-2?do=findComment&comment=2669533

 

Jeśli byłaby to sprzedaż z 1888 - to na siłę można naciągnąć go zarówno na początek Borussii... jak i poprzedniego producenta. Data 1888 nie wiele wnosi.

Ale dotarłem do takiej notki jak poniżej. Rzecz w tym, że ona jest z 1886 r. 
https://polona.pl/item/kurjer-codzienny-r-22-nr-145-27-maja-1886,NDI0MjEwMDA/7/#info:metadata

No i teraz to co najważniejsze : skoro Pozzi był przed 27.05.1886 już na Nowym Świecie 31 to czyj zegar sprzedał przed tą datą z pieczątką wskazującą na Nowy Świat 29 ? 
To nie jest Borussia bo jeszcze jej nie było... powstała 2 lata później. 

Jak dla mnie - to ogłoszenie pozwala oderwać zegar z tej skrzyni od późniejszych mechanizmów tworzonych przez Borussię. Nie mam pojęcia, czy to jest Fortuna (tu odwołuję się do tego co Rafał Wietrzyński napisał), czy jakiś inny producent działający we Freiburgu. Ale Borussia wg mnie na 95% to nie jest. 

Można to jeszcze zakwestionować np. skrzynia jest wcześniejsza, a mechanizm późniejszy... bo ta skrzynia to jedyny argument który ten tok myślenia wspiera...
Albo Pozzi działał wtedy na 2 adresach ... to możliwe, ale wtedy musiałyby być gdzieś ogłoszenia wskazujące zarówno na 29 jak i 31 po dacie 1886. No i w notce z książki  o zegarmistrzach warszawskich byłoby chyba 'zakłady', a nie zakład. 
... albo jakiś inny argument, którego nie biorę pod uwagę. 


Ciekaw jestem opinii Kolegów / Koleżanek (?)

post-106495-0-44386200-1584487519.jpg

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.