Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kagiva

Dwa Gustav-y do renowacji.

Rekomendowane odpowiedzi

To już jest dorabianie i zmienianie starego zegara na uwspócześnionego. Taki ładny gadżet. Może się podobać, ale to już nie oryginał. 

Wiadomo, że czasem czegoś brakuje, bo zgubione, zniszczone, ale zawsze staramy się to odtworzyć zgodnie z oryginałem. 

PS. też widywałem takie bloczki i korbkę. Ładne, ale to już nie to. 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jedną rzecz.

Oś 1 jest połączona z kołem minutowym 2 tylko przez tarcie ? Nie mogę ruszyć wskazówką ani rozłączyć tego koła od osi.

O ile dobrze zrozumiałem kolejność przełożeń tzn:

Oś 1 przekazuje napęd na koło minutowe 2 (ciernie), natomiast z koła 2 poprzez przekładnię na koło godzinowe 3.

 

Nie chcę zniszczyć niczego a nie potrafię rozłączyć 2 od 1.

IMG_20211031_173425.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze widać? Tam jest lut?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lut jest między tulejką a kołem godzinowym.

To akurat nie przeszkadza. Ja nie potrafię ściągnąć koła minutowego.

Mechanizm jest już po czyszczeniu i wstępnej regulacji - chodzi.

Zdjęcie jest jeszcze z okresu przed czyszczeniem.

Ta tuleja jest do poprawy - koło zębate kręci się mimośrodowo.

IMG_20211031_173425.jpg

Edytowane przez kagiva

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze myślisz- przez tarcie. A potem przełożenie 1/12 na koło/tuleję godzinową. To tarcie musisz pokonać kręcąc wskazówką minutową.

Wskazówka godzinowa ślizga się przy przestawianiu bezpośrednio na tulejce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12:1 ale to szczegół.

Tylko prawdopodobnie coś się zapiekło i nie można tego koła minutowego zdjąć. Nie będzie  można ustawić zegara :(

Zegar leżał parę dobrych lat w piwnicy z tego co mi wiadomo. Zanim trafił w moje ręce.

Edytowane przez kagiva

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No , może pomoże ,  moczenie przez całą noc , w WD-40 .  Trzeba dać dużo czasu na penetrację .

 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już jakieś "cuda" w stylu WD-40, to lepszy Brunox do czyszczenia broni, bo... rozprawia się z tlenkami metali kolorowych.... i siarczanami... a i smaruje...

(acha lepiej penetruje, i jest............ niestety  droższy)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można delikatnie podgrzać ... mosiądz się rozszerzy bardziej i powinno puściś .

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat zapieczonego koła ogarnięty. Jak zwykle pomogła nafta, nic lepiej nie penetruje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kolejna rzecz do zrobienia:

Wskazówki jakie mam to jakiś niewypał minutowa jest krótsza od godzinowej.

Szukałem zdjęć podobnych do tych z ryciny ..... i nie znalazłem.

Gdyby ktoś miał coś podobnego to poproszę o zdjęcie najlepiej z góry by nie było perspektywy.

Wtedy łatwiej mi będzie je narysować do wycięcia.

 

I jeszcze parę pytań:

Z czego były robione wskazówki ?

Czy minutowa była wyważana ?

Jako blokad w kołkach dźwigni mechanizmu bicia mam druciki, czy oryginalnie były kołeczki stożkowe i podkładeczki pod nimi?

wskazówki.jpgpobrany plik (1).jpg4e3e5e4d4bb7b9aa28c8cc46d679.jpgpobrany plik.jpg

Edytowane przez kagiva

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kołeczkiem, o bardzo małym stożku. Nie wiem w jakim miejscu, bo zdjęcia nie dałeś, ale zwykle bez podkładki. Czasem są, albo się dodaje, jak luz wzdłużny jest zbyt duży. 

A wskazówki ? ... przecież pokazałeś dobre. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wskazówki, które posiadam wyglądają tak.

A te sztyfty i kołki do nich na drugim zdjęciu.

IMG_20211111_201332.jpg

IMG_20211111_201401.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, to masz minutową, ale została tylko jej przeciwwaga. Twój poprzedni post, to na pierwszym zdjęciu ze wskazówkami, jest taka, jaka powinna być..... szukaj na all...., czy innym. 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinową już rozrysowałem, za drugą zabiorę się jutro.

obraz_2021-11-11_232228.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko do tego będzie potrzebne dorobienie tulejek i w minutowej wypiłowanie kwadratu . oraz osadzenie jej na wskazówce tak , by z większą siłą dało się przekręcić kwadrat . Chodzi o to , by ustawić kwadrat tak , by bicie godzin było o pełnej godzinie . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak można i tak , ale 😉 to de facto właściwy punkt wyzwolenia bicia ustawiasz na przekładni wskazań, ustawiając właściwie położenie kołka na kole zmianowym  (ustawiasz to obracając kołem zmianowym po zdjęciu lub zluzowaniu półmostka).

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wskazówki to nic.

Dziś się męczę z chodem tego werku.

Jak to ogarniacie ?

Ja się zabrałem tak:

1.Ustawiłem dźwignię która łączy się z wychwytem i wahadłem by bez niego wychwyt się poruszał.

2.Na mimośrodzie wychwytu ustawiłem największy wychył aby nie zatrzymywało koła wyhwytowego.

3.Pozostała regulacja na łączniku prawo-lewo tymi dwoma pokrętłami przy połączeniu z wahadłem.

 

Bez wychwytu koło wychwytowe obraca się przy obciążeniu ok150gr bez żadnych oporów.

W Baduf-ie nie miałem takich problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem punktu nr. 2 ..... tz. może się domyślam, ale może się mylę. 

Czy możesz zrobić zdjęcie tego mimośrodu od zewnątrz i od środka werku ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc , strzałka żółta - ten mimośród nie powinieneś kręcić , chyba że był źle ustawiony . Kotwica na kole wychwytowym musi być odpowiednio ustawiona . Głowę dam , że od wewnętrznej strony werku , jest zrobiony znacznik , który odbity jest jednocześnie i na werku i mimośrodzie . ( głęboka rysa po puknięciu wąskim przecinakiem , czy wkrętakiem ) . Otóż , te kreski powinny się pokrywać , lub niemal się łączyć , gdyż z czasem potrzebna jest mała korekta . W takim ustawieniu kotwica będzie prawidłowo pracować , mieć odpowiednie spoczynki , itd.  Jeśli źle pracuje , to mogą być , za mało , lub za dużo wysunięte palety kotwicy.

Czerwona strzałka - sprężyna nieodpowiednia ( za mocna ) Tu bywa zwykle cieniuśki drucik mosiężny , co prawie nie sprężynuje i moc ma prawie zerową. On właściwie , to tylko zapobiegał ewentualnemu przestawieniu się dźwigienki , przy przenoszeniu zegara.     Możesz ją zdemontować , gdyż pod własnym ciężarem , to wszystko działa prawidłowo i takiej pomocy nie wymaga . Bez tej sprężynki wszystko będzie działać !

Ps..... natomiast ta sprężynka , ( widzę po kształcie ) powinna być w innym miejscu - na dole werku . Może tam brakuje , ale tego nie wiem , bo pokazałeś tylko górny fragment przedniej płyty 

16367926000751001152356523182121.thumb.jpg.99f2b5096f56f17e54a0ea878cb9d186.jpg

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla ułatwienia pokażę w starszym Beckerze ten mosiężny drucik . Tu , akurat koniec tego drucika spadł z tej dźwigienki i jej nie przytrzymuje .... schował się pod długą dźwignią .

A w podobnym wiekowo , to jest faktycznie taka sprężynka , ale dłuższa i i ustawiona tak , że aby dotyka . Więc , Sorry , małe sprostowanie .

IMG_7683 (Copy)-crop.JPG

IMG_7170-crop.JPG

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprężynkę można dogiąć więc to zrobię.

Dorzucam parę zdjęć , z tyłu werku na mimośrodzie nie zauważyłem znaków.

Uruchomiłem werk i na razie chodzi,

Ten zabierak wahadła trochę mnie zastanawia dlaczego musiałem go tak daleko przestawić od osi - w centralnym położeniu zegar się zatrzymywał.

IMG_20211113_111141.jpg

IMG_20211113_111212.jpgIMG_20211113_111228.jpg

Edytowane przez kagiva

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze jest  :)

Tak bywa , że palec jest dość mocno przekręcony na jeden bok !   Ale przecież zakresu regulacji jeszcze nie brakuje .  Krótko mówiąc , kiedyś doszło do jakiegoś zbyt mocnego trącenia drążka i kotwica nieco się przestawiła , lub zegarmistrz stwierdził , iż palety są za mało wysunięte , lecz zamiast dwóch , to tylko jedną nieco wysunął . No i stąd taka praca drążka wahadła .  Nie jest źle i nie ma potrzeby korygowania ustawienia kotwicy , czy palet , bo masz jeszcze zapas regulacji na palcu.

Jeśli natomiast stwierdzisz , że wahadło ledwo, ledwo pracuje i uznasz , że nie jest to błąd ustawienia mimośrodu , a długości palet , to możesz tą drugą paletę nieco wysunąć . Efektem tego będzie , ponowne przekręcenie palca i całkiem możliwe , że wówczas będzie on na środku .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.