Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Enkil

Elektronika

Rekomendowane odpowiedzi

Enkil, dzięki za ten artykuł. Zawsze chciałem poczytać o radzieckich elektronikach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Uzupełniając, o Elektronika 7 http://www.leningrad.su/museum/show_calc.php?n=315 w wersji z wyświetlaczem złożonym z z niebiesko-zielonych punktów. Był on zrealizowany na ustawionych jedna obok drugiej lampach typu VFD w których znajdowało się zwykle około 7. kropek https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyświetlacz_fluorescencyjny i szerzej po angielsku w materiałach jednego z większych producentów: http://www.futaba.co.jp/en/display/vfd/ .

Lampy z punktowymi elementami świecącymi były o tyle ciekawie skonstruowane, że nie było w nich siatki sterującej a za sterowanie  odpowiadały wyprowadzenia anod-kropek. Parametry sterowania i zasilania lampami były dostosowane do technologii TTL i PMOS, której Rosjanie w tamtym czasie używali. Napięcie żarzenia lamp, wynosiło typowo 2.4V a do sterowania anodami było konieczne napięcie około 24V.

Oprócz wyświetlaczy punktowych Rosjanie produkowali też monolityczne wyświetlacze VFD złożone z połączonych w jednej płaskiej bańce czterech cyfr i kilku znaków specjalnych, najczęściej dwukropek, symbol dzwonka. Te lampy miały bardzo podobne parametry pracy czyli napięcie żarzenia i anodowe.  Wadą tego rozwiązania było na tyle duże zużycie energii, że występują praktycznie zawsze w wersji z zasilaczem sieciowym.

 

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.08.2021 o 21:02, Enkil napisał(-a):

 - “Elektronika”

„Instytut Badawczy Nr. 35 został powołany na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów ZSRR z dnia 4 czerwca 1953 r. nr 1402/563, zarządzeniem Ministra przemysłu Elektrycznego i Elektrotechnicznego z dn. 9 czerwca 1953 nr 60 jako pierwszy przemysłowy  "Научно-исследовательский институт  электронной промышленности” - instytut badawczy przemysłu elektronicznego w ZSRR do kompleksowego opracowania rozwiązań elektroniki półprzewodnikowej.

Bardzo ciekawe opracowanie. Z przyjemnością przeczytałem :)


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ciekawe jak zawsze opracowanie. Szkoda że mało kolegów je zbiera a temat jest ciekawy , ceny przystępne ,  ale trudny do opanowania ze względy na ilość  modeli , wzorów i jakości wykonania.  Dużo tych zegarków w epoce Montan i podobnych japońców , lądowała na smietniku , bo obciachem było nosić taki buksiak. Nawet koledzy z wschodnich forów piszą ż łatwiej je dostać na ebayu iż na rodzimych giełdach.

20210830_102354.jpg

20210830_101204.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Górne zdjęcie dolna pólka trzeci od lewej,taki kupiłem w 1980r za 1000zł to wtedy trochę było,miałem też nieco pózniej trzeci od prawej dalej był etap made in Hong-Kong via Węgry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i moja perełka - Elektronika 5-207. Ten dosyć rzadki egzemplarz znalazłem kiedyś za śmieszne 20zł. Zegarek potrzebował czyszczenia płyty, wymiany kwarcu i nowych gumek przewodzących pod ekran. Teraz zyskał nowe życie😇

20211101_124948.thumb.jpg.60548fcf0dd0673be3ebfe03cc676617.jpg20211101_125431.thumb.jpg.b5f9b949dd6f75edb520fd13ed36d333.jpg

Edytowane przez atsuand

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, atsuand napisał(-a):

Mam trochę tych zegarków :) Co prawda kolekcjonuję nie tylko Elektroniki, ale najbardziej mnie interesują zegarki elektroniczne, chociaż mam i kilka zegarków mechanicznych, kwarcowych. Większość kupowałem za grosze i naprawiałem, a po przeprowadzce do Polski (pochodzę z Ukrainy) zabrałem wszystko ze sobą i od czasu do czasu biorę któregoś z nich na spacer :)

 

P.S. Brakuję jeszcze modelu Elektronika 1, mam nadzieję, że kiedyś też kupię w dobrej cenie.

 

You, make my day.

Jak Tyś to przez granicę przewiózł? Nie mów, że zwyczajnie na nadgarstku... 

Tak serio? - Świetna kolekcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, drobnypijaczek napisał(-a):

You, make my day.

Jak Tyś to przez granicę przewiózł? Nie mów, że zwyczajnie na nadgarstku... 

Tak serio? - Świetna kolekcja.

Dziękuję :) Przewiozłem nie za jednym razem, no i nikt nie sprawdza dokładnie co ja tam mam, najważniejsze żeby nie była to kontrabanda papierosów lub wódki😁 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem chyba taki z kalkulatorem. Kupiłem go jako dzieciak w Czechosłowacji. Chyba w 1992 r. To możliwe? W każdym razie miał takie gumowe przyciski kalkulatora, które potem niestety się pourywały...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, cjareck napisał(-a):

Miałem chyba taki z kalkulatorem. Kupiłem go jako dzieciak w Czechosłowacji. Chyba w 1992 r. To możliwe? W każdym razie miał takie gumowe przyciski kalkulatora, które potem niestety się pourywały...

Tak, bardzo możliwe. Kupiłem taki pod koniec lad 90. Teraz w sprzedaży jest jeszcze podobny model Casio CA-53 w różnych kolorach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś pięknego, bardzo interesujący fragment wiedzy o zegarkach, zwłaszcza że rzecz działa się niedaleko od Polski i te zegarki u nas również się trafiały, po czym o nich zapomniano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.11.2021 o 13:06, atsuand napisał(-a):

No i moja perełka - Elektronika 5-207. Ten dosyć rzadki egzemplarz znalazłem kiedyś za śmieszne 20zł. Zegarek potrzebował czyszczenia płyty, wymiany kwarcu i nowych gumek przewodzących pod ekran. Teraz zyskał nowe życie😇

20211101_124948.thumb.jpg.60548fcf0dd0673be3ebfe03cc676617.jpg20211101_125431.thumb.jpg.b5f9b949dd6f75edb520fd13ed36d333.jpg

 

fajna sprawa.. i jako jedyna elektronika [chyba ] ma w uszach 20mm. super kolekcja ,tylko trzeba uważać z bateryjkami...nie ma nic gorszego jak wyładowana bateria.. po jakimś czasie zepsuje i wyświetlacz i układ elektroniczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i moja perełka - Elektronika 5-207. Ten dosyć rzadki egzemplarz znalazłem kiedyś za śmieszne 20zł. Zegarek potrzebował czyszczenia płyty, wymiany kwarcu i nowych gumek przewodzących pod ekran. Teraz zyskał nowe życie
20211101_124948.thumb.jpg.60548fcf0dd0673be3ebfe03cc676617.jpg20211101_125431.thumb.jpg.b5f9b949dd6f75edb520fd13ed36d333.jpg
Sorry za odkopanie starego tematu ale akurat taki okaz do mnie trafił, niestety wygląda na niesprawny a wizualnie jest w idealnym stanie.
Ma ktoś namiary na fachowca który może go przywrócić do życia?
jaką baterię do tego wsadzić - oryginalna radziecka ma oznaczenie SC 30 ale nie znajduję co jest zamiennikiem i jakie ma parametry elektryczne.
0dbd3379adf6b8f81b927ffed59db47f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Niektóre dane tego zegarka zaczerpnięte z Watchuseek.com :


- Stoper z rozdzielczością 1/10 sekundy.
- Odwrócony stoper (timer).
- Funkcja włączania/wyłączania wyświetlacza LCD.
- Podświetlenie(żarowe).
Bateria - 1 X AG10

Ps.

Właśnie funkcja włączania/wyłączania LCD może zmylić że zegarek jest uszkodzony a wystarczy włączyć LCD i zegarek działa. W tej chwili nie pamiętam jak się ją aktywuje ale chyba służy do tego przycisk "reżim". Mogę sprawdzić na swoim ale to dopiero w niedzielę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna, nie widziałem jeszcze takiej. Pasowałaby do "naręcznego" terminatora :P


Creeping like frost. As slow as grave moss. Like drowning in dry oceans of bone dust

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.