Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Paweł Bury.

Porada w sprawie .....

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie 

Mam pytanie i szukam odpowiedzi a w sieci nie bardzo mogę odszukać 

 

Mam garaż 50m2 do którego od lat przylegały (były przyklejone) komórki gminne drewniane, w lipcu zostały rozebrane i został czysty plac 

Sąsiedzi rzucili się do gminy i wydzierżawili sobie placyki pod garaże metalowe.

Gmina nie wskazała konkretnego miejsca na naszym 1600 metrowym podwórku tylko dala zgodę na dzierżawę 15m2 

Trzech sąsiadów  chce wcisnąć się w miejsce tych starych wyburzonych komórek ale 3 razy po 3 metry szerokości ich garaży spowoduje że znów dokleją się do mojego garażu a ja chciałbym go ocieplić i zrobić elewację bo po oderwaniu tych komórek które wybudowano 40 lat temu ściana wygląda okropnie.

Dodam że na mój mam księgę wieczystą własny grunt pod garażem itd...

 

Pytanie...... czy ja mam prawo płacąc tylko za grunt pod garażem mieć jakieś ustawowo choćby 50cm wokoło? Czy sąsiad może np postawić sobie blaszaka 4cm od mojego - no przecież nie dotyka.

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Paweł Bury. napisał(-a):

Witajcie 

Mam pytanie i szukam odpowiedzi a w sieci nie bardzo mogę odszukać 

 

Mam garaż 50m2 do którego od lat przylegały (były przyklejone) komórki gminne drewniane, w lipcu zostały rozebrane i został czysty plac 

Sąsiedzi rzucili się do gminy i wydzierżawili sobie placyki pod garaże metalowe.

Gmina nie wskazała konkretnego miejsca na naszym 1600 metrowym podwórku tylko dala zgodę na dzierżawę 15m2 

Trzech sąsiadów  chce wcisnąć się w miejsce tych starych wyburzonych komórek ale 3 razy po 3 metry szerokości ich garaży spowoduje że znów dokleją się do mojego garażu a ja chciałbym go ocieplić i zrobić elewację bo po oderwaniu tych komórek które wybudowano 40 lat temu ściana wygląda okropnie.

Dodam że na mój mam księgę wieczystą własny grunt pod garażem itd...

 

Pytanie...... czy ja mam prawo płacąc tylko za grunt pod garażem mieć jakieś ustawowo choćby 50cm wokoło? Czy sąsiad może np postawić sobie blaszaka 4cm od mojego - no przecież nie dotyka.

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

 

Cześć Kolego,

Trudna sprawa. Poniżej moje, nie do końca przemyślane refleksje:

1. Sprawdź obszar zabudowy Twojego garażu, to jak wychodzi w rzeczywistości, czyli mierzysz swój garaż po obrysie zewnętrznym - jeżeli max to 50m2, to byłbym spokojny, w miarę, patrz pkt.2.

2. Ocieplenie, czyli rzeczywista grubość ścian budynku wchodzi (jest przeliczana) w obszar zabudowy, ma to wpływ na odległości od granic sąsiednich działek, radziłbym to przemyśleć i sprawdzić czy możesz sobie pozwolić na dodatkowe ocieplenie tej jednej ściany.

Może wypowie się ktoś bardzie obeznany z tematem i mnie skoryguje. Być może są różne rozwiązania Twojego problemu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi bardziej o to czy ktoś może przykleić się do mojego garażu?

Jeśli nie może się bezpośrednio stykać to ile minimum musi zachować.

Ja powiedźmy że nie będę ocieplał ale chociaż tynk bym chciał poprawić i pomalować tylko nie teraz bo nie mam na to czasu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawel, tak najprościej jak się da,nie wchodząc w stan prawny garażu itd, to z tego co wiem, jeśli garaż (jego ściana) stoi w granicy działki to mogą. Jeśli jest inaczej to trzeba bardziej rozeznać sprawę, gdzie są granice działki czy garaż formalnie tam stoi ;) I w jakim charakterze (jako budowla, wiata) itd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że jest to możliwe, to nie budynek mieszkalny, gdzie muszą być zachowane odległości od obiektów na sąsiednich działkach, lub od granicy działki. Jeżeli ściana Twojego garażu jest "w granicy" z sąsiednią działką, można się do niej "przykleić" (lub jeżeli te 50m2 to metraż tylko pod Twoim garażem). Na tym moje kompetencje się kończą. Więcej się nie wypowiadam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Balansujący Na Osi napisał(-a):

Pawel, tak najprościej jak się da,nie wchodząc w stan prawny garażu itd, to z tego co wiem, jeśli garaż (jego ściana) stoi w granicy działki to mogą. Jeśli jest inaczej to trzeba bardziej rozeznać sprawę, gdzie są granice działki czy garaż formalnie tam stoi ;) I w jakim charakterze (jako budowla, wiata) itd. 

Podwórko ma 1600 m2 na nim rozzucone 3 garaże każdy w innym miejscu. Wszystkie wykupione lata temu i mają księgi wieczyste.

Wokoło nich jest te 1600m2 luźnego placu.

Te 1600 m2 to teren gminny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś wynika, że twój garaż i dwa pozostałe stoją tam jako garaże również w myśl litery prawa. Zgodnie z literą prawa mają więc również ściany, a z tego co piszesz macie wykupioną działkę pod garażem czyli można powiedzieć, że przynajmniej trzy z tych ścian stoją w granicy twojej waszej działki, tak więc "sasiad" bez twojej zgody może dostawić się do jednej z tych trzech ścian, tym bardziej, że blaszak to nie jest konstrukcja trwałe związana z gruntem. Zaznaczam że nie jestem prawnikiem i dzielę się jedynie swoją wiedzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działka. Gdzie jest granica działki? Bez tego nie ma o czym mówić. Czy garaż stoi w granicy czy masz jakiś zapas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, mandaryn44 napisał(-a):

Działka. Gdzie jest granica działki? Bez tego nie ma o czym mówić. Czy garaż stoi w granicy czy masz jakiś zapas.

Obawiam się, że tam w ogóle nie nastąpiło wytyczenie odrębnej działki. Tylko została założona księga na garaż plus udział w gruncie.

Tak czy inaczej zgadzam się z przedmówcami. Sąsiad może „dokleić” się bez zachowania żadnego odstępu. Gdyby doklejał się garażem murowanym, pewnie musiałby zastosować ścianę o określonej izolacji pożarowej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na lokal mieszkalny i garaż?

Albo lokal mieszkalny i miejsce postojowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Paweł Bury. napisał(-a):

Wszystkie wykupione lata temu i mają księgi wieczyste.

Co jest zapisane w KW?

Powinieneś mieć obmiar , a i mapkę na tej podstawie można uzyskać.. bo musiała być wykonana...

Rodzice tak mieli:

 pierw przy przekształceniu w "wieczyste użytkowanie", następnie pełny "obmiar z mapą" przy przekształceniu we własność..

Uwzględniono nawet przylegający do garażu ( na posesji własnościowej) murek od sąsiada... zalecili sąsiadowi odsunięcie tegoż murku o 30 cm :)  od granicy działki...( garażu...), ale na zasadzie współdzielenia porzedniego terenu doszliśmy do uzgodnień i zapisano to w KW


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak na szybko opinia z kancelarii Wojtczak (wygooglane) w temacie garaży samodzielnych (nie garaży wielostanowiskowych).

….” ustanowienie odrębnej własności i sprzedaż lokalu niemieszkalnego (garażu), wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej stanowiącej grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali”….


Ale poczekajmy na Pawła niech doprecyzuje.

co i tak raczej nie ma znaczenia w kwestii „doklejenia się do ściany”.

Edytowane przez Qdlaty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie może być księgi na garaż i na sam udział w działce. Nie szukajcie po jakichś forach, kancelariach w necie, bo szkoda czasu. Kolega najlepiej niech idzie do jakiegoś radcy prawnego i się dowie. Tutaj będzie tylko jak zawsze. Dzialka musi mieć jedną księgę wieczystą, inną rzeczą jest udział w nieruchomości wspólnej, udział w garażu wielostanowiskowym itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.