Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
dziadek

Roczniak Gustav Becker

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to typowe junghansowskie kodowanie....

 

Rzeczywiście temat datowania Beckerów po roku 1926 jest dosyć trudny. Poniżej przedstawiam werk kwadransowy (wprawdzie wykonany już poza zakresem dat 1926 - 1932), na którym jest typowo junghansowskie datowanie (34 11 - czyli listopad 1934 roku), ale i dodatkowo liczba 200 i żeby było ciekawiej wewnątrz skrzyni liczba 1159.

Post wprawdzie dotyczy roczniaków, ale przecież nie można pisać o ich numerowaniu w oderwaniu od pozostałej produkcji.

 

11d5889398cc9df9m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy takie oznaczenia stosowano na innych werkach produkowanych jeszcze w Świebodzicach (i czy je produkowano) - nie wiem. Temat jest w sporej mierze trudny dlatego, że większość zegarów GB z tego okresu - aż do końca istnienia marki - nie wzbudza (jeszcze ?) zbyt wielkich kolekcjonerskich emocji.

 

Mysle, ze mozna ta tabele zastosowac do innych wekow na ktorych jest numeracja GB-GJ po 1926

Moj okretowy Lioyd z katalogu GB model 464 o numerze 3499 byl oceniany na NAWCC jako 1931 r.

Dodawano tez, ze powstal w Swiebodzicach ( dlatego tak kiedys dopytywalem od rok zakonczenia produkcji w Freiburgu, co my wiemy na ten temat?...).

Numeracja typowo Junghansa jest inna, wszystkie werki tak numerowane a sygnowane GB powstaly juz w Szwaldzwaldzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W drugim tomie leksykonu (H S) ukaza sie informacje o produkcji Junghansa po przejeciu w 1926/1927 fabryk Beckera i wykorzystywaniu w daszym ciagu logo np.GB czy tez Willmann poparta zdjeciami typowych werkow Junghansa z ich logo.

W pewnych regionach Junghans nie byl zbyt popularny i wykorzystywal marki zamknietych lub przejetych przez siebie zakladow w celach podwyzszenia sprzedazy.

Mi osobiscie wydaje sie to logiczne.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam nadzieje ze mogę skorzystać z watku rozpoczętego przez Dziadka i poprosić o opinie o tym zegarze

-jest to Becker czy nie(plyta jak u Beckera ale nie ma logo tylko numer 777)

 

post-70514-0-98362600-1401055519_thumb.jpg

post-70514-0-53819100-1401055575_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest zegar Gustava Beckera, wyprodukowany w 1926r (wg.dat. J. Hubby) i na 99% mechanizm został zamontowany do tej obudowy w fabryce. W roczniakach wyprodukowanych po 1925r zdarza się dość często, że mechanizmy nie mają nabitej sygnatury. Ale za to jest namalowana sygnatura na tarczy. Gratuluję! Ładny zegar kupiłeś. 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam was serdecznie. Troszke nam sie namieszalo z tymi roczniakami. Nie wydaje mi sie abym musial zakladac kolejny temat" roczniak Gb czerralfa". Jesli temat glowny o roczniakach zostal wygaszony mam nadzieje ze moge pokazac wam moj kolejny zegar Gb w tym poscie napisanym przez "dziadka".

Po wielu perturbacjach dotarl do mnie jeden z moich ulubionych roczniakow. Czas nie obszedl sie z tym zegarem laskawie. Mysle ze uda mi sie odrestaurowac oraz odnowic ten ciekawy zegar.

 

post-38332-0-27063400-1401471511_thumb.jpg

post-38332-0-34035900-1401471535_thumb.jpg

post-38332-0-23214300-1401471557_thumb.jpg

post-38332-0-20965500-1401471581_thumb.jpg

Edytowane przez czerralf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym z bardziej ulubionych przeze mnie zegarow jest roczniak Gb skeleton w tej samej obudowie. Nie wiem jakie znaczenie ma numerowanie obudow w tych zegarach. Moj zegar jest wykonany z mahoniu(lub tak wyglada). Na spodzie skrzyni oraz dzwiczkach naniesiono nr 1. Chce zwrocic wasza uwage ze pierwotnym przeznaczeniem tej skrzyni byl roczniak skeleton Gb. Widac slady po wywierconych pierwotnie otworach, po czym stare otwory z zostaly ladnie zakolkowane.

 

post-38332-0-51700600-1401471983_thumb.jpg

post-38332-0-52961300-1401472005_thumb.jpg

post-38332-0-86971500-1401472031_thumb.jpg

 

post-38332-0-84810700-1401472050_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jedynie na frontowych dzwiczkach widac pewny rodzaj zdobienia, czy w kazdym podobnym modelu tego roczniaka wystepowalo takie zdobienie?. Pozdrawiam R.

 

 

post-38332-0-12510200-1401472327_thumb.jpg

post-38332-0-58175200-1401472352_thumb.jpg

post-38332-0-91028000-1401472700.jpg

Edytowane przez czerralf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Extra, super. Czy to jest przesyłka z USA ? W moich planach na 2015 r. jest właśnie taki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dziekuje :) , nie z USA. Na Pw moge tobie napisac od kogo go kupilem- od handlarza.

Edytowane przez czerralf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak! No, gratulacje! Jeden z piekniejszych roczniakow GB! Nie jest tak zle - wszystkie szyby cale.

 

Pewnikiem dziadek cos napisze, bo juz go wzrokiem rozbiera na czesci :)

 

Ja zauwazylem ze sprezyna na zapadce od nakrecania jest nie oryginalna, a ze dluga to nowatorsko przykleszczona do sruba mocujaca plyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak dokladnie, sam ja dokrecilem- tymczasowo. Niestety nie mam orginalnej. Jest kilka drobiazgow co by trzeba zmienic lub naprawic. Dzieki Ulan :) .

Edytowane przez czerralf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że kołkowana skrzynka nie mogła wyjść z fabryki GB. Dodatkowo widać wyraźne przebarwienia na podstawie, Nie wiem dlaczego zamieniono mechanizm, szkieletora na inny, ale ten zegar został złożony z dwóch.  Jeśli chodzi o jasną żyłkę na przedniej stronie obudowy to standard.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Moze, ja tez tego nie wiem. Jednak przebarwienia sa wszedzie nie tylko na podstawie. Mam inny zegar z mahoniu i tam tez sa rozne przebarwienia. Jesli zmieniono mechanizm- to z pewnoscia dawno temu.(pewnie ze mech. skeletora by mi bardziej pasowal :) ). Delikatnie przetarlem w pewnym miejscu papierem sciernym obudowe, pod spodem pojawiaja sie podobne przebarwienia- ale skladaczek tez mi sie podoba.

Edytowane przez czerralf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No i mamy ciekawostkę.

Mam w swoim archiwum dokładnie  taki sam zegar i w takiej samej obudowie w której też są zaślepione cztery otwory po mechanizmie szkieletora.

Ciekawostką jest również i to, że obydwa zegary pochodzą od tego samego sprzedawcy.

 

Oto zdjęcie podstawy w tym drugim zegarze.

 

post-28411-0-82113800-1401486023_thumb.jpg 

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Moze nasz znajomy cos kombinowac?. Nie chce tam nikogo posadzac-w/g mnie takie przekladki nie mialy by sensu :huh:

Edytowane przez czerralf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No i mamy kolejny taki sam zegar w którym też widać zakołkowane otwory po mechanizmie szkieletora.

Zegar zaprezentowała Kol. Dascola w temacie o roczniakach w dniu 03.05.2014 post nr. 2016.

 

post-28411-0-60646000-1401486974_thumb.jpg

post-28411-0-05318200-1401487462_thumb.jpg

 

 

Ale mam i taki egzemplarz w archiwum który nie ma dodatkowych otworów po mechanizmie szkieletora.

 

post-28411-0-33890100-1401488205.jpg

 

 

 

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zegary sa poskladane z kilku, czy moga byc orginalne?. Pewnie jest wiecej takich? Przebarwienia wystepuja we wszystkich podobnych zegarach. W srodku sa bardziej czerwonawe, kolor nie jest rownomierny.( mam na mysli te mahoniowe).

Edytowane przez czerralf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jest jeszcze jedna ciekawostka, a mianowicie,  w tych trzech obudowach z dodatkowymi otworami w podstawie, przednie drzwiczki mają prawdopodobnie węższą ramkę na dole. Widać to na zdjęciach poniżej. 

 

Tu są dodatkowe otwory i ramka na dole jest wąska.

post-28411-0-76493200-1401489555.jpg

 

Natomiast tu nie ma dodatkowych otworów i ramka jest szeroka. 

post-28411-0-40528000-1401489586.jpg

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Baedzo ladny zegar,gratuluje-fajny klucz.

A to mój nowy nabytek-pewnie wszyscy już go widzieli :D

 

post-70514-0-40367000-1401489893_thumb.jpg

post-70514-0-66020900-1401489935_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.