Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Gość MichaelD

IMO: SK5v to raczej szybkotnąca stal jest.

Sam robisz czy komuś zlecasz zrobienie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
IMO: SK5v to raczej szybkotnąca stal jest.

Sam robisz czy komuś zlecasz zrobienie ?

 

SK5V to dosc dobra stal szybkotnaca, wlasnie dlatego kusi mnie do zastosowania w nozu. Normalnie dosc ciezko sie obrabia, ale nie w przypadku gdy ma sie dostep do maszyn CNC i frezy z powlekanych drobnioziarnistych weglikow.

 

Zrobienie zlecam, technologie wykonania opracowalem sam tak jak i programy na maszyne elektroerozyjna drutowa i frezarce CNC. Wstepnie bez niuansow:

 

1. Wyciecie z bloku materialu na drutowce zarysu ksztaltu.

2. Nadanie krawedzi tnacych na frezarce 5-osiowej CNC.

 

Robocizna zamknie sie w jakis 450 zl.


Seiko SNM011

...w codziennej pogoni za dokładnością, w powietrzu, na lądzie, po wodą.

 

PMy nie dochodza (czasem), kontakt via email.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tanto ... no nie przepadam. I nie chodzi tu o wygląd - chodzi o wygodę smarowania masłem ;)

 

Ale to oczywiście moje subiektywne zdanie. Sam pomysł zrobienia sobie noża chwali się (zdecydowanie) ... Mi również chodzi po głowie "nóż wszechczasów" ale narazie zostanie prawdopodobnie w sferze mżonek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość MichaelD

Ja bym zrobił taki nóż z N10 lub N11. Stal węglowa głęboko sie hartująca( ANSI 1095) lub z NC11LV ( stal narzędziowa, ANSI D2)

 

Nie wiem po co robić nozyk z SK5V ja nie wykorzystasz jego potencialu, nie mówiąc już o bardzo skomplikowanej obróbce termicznej, kruchości samej stali i problemach z ostrzeniem.

 

Jak dla mnie to idealny fixed to z full flat grind lub Sabre grind, kształt ostrza drop point, a długość głowni 5,5"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, właśnie problem ostrzenia noży z rożnych "superstali", ich "jednostronność" czyli wybitne "wyciągnięcie" jednych parametrów kosztem drugich ... sam nie wiem.

 

Moj ideal to ok 15 cm, full tang, droppoint, pełny płaski szlif, szerokie ostrze (4cm ?), grubość ostrza 4 mm, okładki drewno lub micata. Stal ... gdyby było ATS-34 byłoby fajnie ;-).

 

PS. wiem że to prawie RAT wychodzi ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noz zostal dzisiaj wyciety. Jutro szlifowanie plaszczyzn, po weekendzie majowym obrobka CNC, ostrzenie, hartowanie i ostateczne ostrzenie. Poniewaz znalazlem troche stali X45CrNiMo16 (NMV - stal narzedziowa do pracy na zimno) to ona stala sie materialem na ten niezwykly dla mnie "scyzoryk". Mysle, ze przy odrobinie szczescia uda sie wyciagnac 60 - 62 HRC bez zbytniego spadku udarnosci.


Seiko SNM011

...w codziennej pogoni za dokładnością, w powietrzu, na lądzie, po wodą.

 

PMy nie dochodza (czasem), kontakt via email.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, to fajnie ! Czekam na zdjęcia gotowego nożyka.

Ps. A co z pochwą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość MichaelD

NMV to O2 w ANSI

temp hartowania 780-800

temperatura odpuszczania: 200-280

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak moja mama będzie szła na grzyby z nożykiem, którego będzie zamierzała użyć do ucięcia podgrzybka, to popełni przestępstwo. Głupota bije z głów naszych prawodawców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli jak moja mama będzie szła na grzyby z nożykiem, którego będzie zamierzała użyć do ucięcia podgrzybka, to popełni przestępstwo. Głupota bije z głów naszych prawodawców.

 

Spokojnie, spokojnie była dluga dyskusja na forum nożowym. Nie powinno być problemu. Cały "bajer" to słowa "z zamiarem użycia" (cyt. z pamięci) nie powinno to zasadniczo zmienić "wygody noszenia" noża w Polsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak taki zapis będzie to ci zawsze wcisną zamiar użycia. No bo po jaką cholere niby nosisz??? Ale sie wk......... :evil:


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tak łatwo, nie tak łatwo !

 

Istnieje coś takiego jak "zasada domniemania niewinności" musieliby mi w jakiś sposób udowodnić, że chciałem tego noża użyć w "niecnym celu". Może gdyby złapali mnie w kominiarce z kosą w ręku, wielkim worem na pieniądze ...

 

To oczywiście karykaturalne przerysowanie ale tak mi się ta sprawa widzi. Może jakis prawnik z forum się wypowie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy to w Polsce działa? Zawsze to ty musisz udowadniac co i jak. Wejściowo jesteś bandyta. Idź sie np. w skarbówie zapytaj.

Jeszcze troche i dziewczyny zanim zostaną dopuszczone do matury będą musiały świadectwo cnoty od proboszcze przynieść :roll:


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, biurokracja ma swoje prawa :-( Tym bardziej, że urzędy(nicy) nie ponoszą odpowiedzialności za błędne decyzje ... a mają w rękach ogromną władzę. Z nożem jest inaczej to sąd a nie policjant może cię ukarać za "zamiar użycia".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość MichaelD

Ja sie pochwale z nowych nabytków: Wlasnie do mnie leci:

Benchmade 740 Dejavoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę szanownego kolegę o ... duże, wyraźne fotki "deżawi" bom ciekaw niezmiernie. Nożyk prezentuje się ciekawie ale niestety nie miałem okazji pomacać. Niechaj te obrazki będą namiastką ręcznego pomacania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deżawi jak deżawi, ale CzarnaWoda jest niesamowita :shock: Moc piekielna!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mrov@
Proszę szanownego kolegę o ... duże, wyraźne fotki "deżawi" bom ciekaw niezmiernie. Nożyk prezentuje się ciekawie ale niestety nie miałem okazji pomacać. Niechaj te obrazki będą namiastką ręcznego pomacania.

Ja równierz bardzo proszę o fotki- jeśli to mozliwe to bardzo bym prosił o Deajavoo w dłoni.

Strasznie się napalam na ten nóż tylko finanse mi się słabiej do tego pomysłu przypalają :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim doczekacie się fotek od kolegi Sebenzy :wink: to ja pokażę co niedawno kupiłem. Potrzebowałem najtańszego i dobrego (hehe mówią że to nie możliwe) noża "finki" na: wypady do lasu, do pokrojenia kiełbasy, wystrugania patyka, wypatroszenia ryby itp. Założeniem była dobra stal klingi i wyszło...

post-7746-0-55538800-1330658209.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ta frosta jest wyśmienita - używam identycznej od kilku lat - nie straszna jej woda i niezbyt miłe traktowanie, dobrze się ostrzy a i stępić niełatwo.

"Na miasto" kupiłem Timberline Vallotton - klasyczne ostrze, precyzyjne wykonanie, stal AUS8, teflonowe podkładki na osi głównej itp to wszystko za jedyne 30$

 

post-1249-0-35611000-1330658264.jpg


Gorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak ta frosta jest wyśmienita

Tak tylko dla porządku to jest "Frosts" ;) a wracając do tematu, nóż w relacji jakość/cena chyba nie ma konkurencji :wink: - w kwestii użytkowej oczywiście (nie mówię o urodzie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję się bez bicia spolszczyłem :lol: Frosts nie brzmi tak swojsko.

 

Co do urody - zasadniczo jest to dokładnie odwzorowany nóż pukko tylko że osadzony w plastik a nie drewno czy kość, ten wzór to taki klasyk że w zasadzie na wygląd nikt nie zwraca uwagi - nikt chyba sobie nie wyobraża "finki" inaczej. Ten noż to 200% funkcjonalności - zwróć uwagę że ostrze jest doprowadzone aż do samej rękojeści co jest charakterystyczne dla noży pukko.


Gorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mrov@

No właśnie te same zdjęcia widzialem :(

Podoba mi się!Oj podoba!

A tak z innej beczki co polecacie w temacie :wakacyjno-biwakowy folder, ok. 10 cm ostrza, wiadomo bez skomplikowanej budowy,jakiś cudów i.t.d.

Taki co by kija zastrugał grubszego,ziemniory obrał,przeciął jakąś linkę,masłam posmarował , puszkę otworzył i do róznego takiego katowania (drzewa nim rąbał nie będe - od tego mam siekierke :) )

I podstawowe kryterium - w miarę możliwości tani.

Myślałem o CRKT 21-04 :roll: chyba taki symbol bo mnie się te ich numerki mieszają).

Mam jakąś chińszczyznę ale mam dosć tego że jak zastrugam kilka patyków to nastęne miażdże nie strugam :D

Wiem że najlepszy byłoby stale ostrze ale jakoś wolę składane i miejsce w plecaku sie przydaje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.