Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PRGreg

RENOWACJA SKRZYŃ STARYCH ZEGARÓW

Rekomendowane odpowiedzi

Masz racje Nie topienie miałem na myśli oczywiście.Co napisze fachowiec to fachowiec.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie truję kołatki Xireinem. Wszystko tak jak mówicie. Na razie jestem bardzo zadowolony i jak wszystko co napisaliście się sprawdza. Będę pisał co i jak dalej. Dzięki wielkie :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien problem i potrzebuję rady kolegów działających bardziej profesjonalnie w dziedzinie renowacji (może kolega Kiniol??)

Otóż wziąłem się za odnowienie skrzyni Endlera, która była tak zmasakrowana że musiałem wymienić cały fornir na brodzie. I wszystko poszło Ok z wyjątkiem plamek które pojawiły się na fornirze po wyschnięciu kleju. Tu się przyznam iż fornir kleiłem metodą współczesną czyli klejem Patex do fornirów szybkoschnącym a nie klejem skórnym na mokro. Wiem że to niezgodne ze sztuką ale odnawiam zegar jako amator dla siebie a nie na rynek antyków poza tym brak mi umiejętności fornirowania na mokro - obawiam się skurczy przy schnięciu.

Tak czy inaczej plamki są małe około 1mm i wyglądają na przebarwienia tylko nie wiem jaka jest przyczyna i czy mogę je jakoś usunąć chemicznie. Mechanicznie odpada bo plamki są na całej grubości forniru. Trochę to wygląda tak jakby klej wyciągnął z drewna brody pigment który wsiąknął w fornir (inne wyjaśnienie nie przychodzi mi do głowy) . Chociaż kolor jest zbliżony do koloru sinicy drewna (ale skąd sinica na fornirze?) Nie wiem. Przymierzam się do politurowania i chciałbym coś z tym zrobić a na samą myśl o ponownym fornirowaniu brody ręce mi opadają. Z góry dzięki za radę. Poniżej zdjęcia:

 

af1bf6f8ed61dc06gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sklepach z artykułami do renowacji bądź marketach budowlanych, takich chociażby jak Castorama, kupisz środek do odbarwień w drewnie i do usuwania sinicy z drewna.

 

Stosowałem to i zdaje egzamin na sinice w drewnie (jak będziesz chciał poszukam nazwy).

 

Pod politurą to co teraz masz na brodzie tylko się uwydatni.

 

Klej sobie forniry na " perełkę" to nie będziesz miał takich problemów.

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klej sobie forniry na " perełkę" to nie będziesz miał takich problemów.

Również moim zdaniem jest to wina kleju, ktory przeniósł te przebarwienia z podłoża w miejscach gdzie fornir był niespójny.

Dawniej, do dużych przebarwień (wybielanie drewna) używałem gorącego roztworu kwasu szczawiowego w wodzie, na niewielkie punktowe przebarwienia skuteczna była też woda utleniona, ale tutaj wszystko to może być nieskuteczne, z powodu tego że klej mógł "umocnić" te przebarwienia.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję. Wypróbuję obie metody. A na marginesie w jaki sposob kleicie fornir perełką tzn przy płaskich powierzchniach sprawa jest prosta ale przy wklęsłych lub wypuklych jak broda już tak łatwo nie jest. Według literatury konserwatorskiej fornir powinno sie kleić mokry ale jeden z konserwatorów odradził mi tą metodę ze wzgledu na skurcz i późniejsze pękanie forniru na nieregularnych powierzchniech. Według jego rady ja najpierw moczę fornir i kładę go na fornirowanej powierzchni aby się odpowiednio odkształcił. Pozwalam mu spokojnie wyschnąć w rezultacie mam formatkę odształcona jak fornirowany element. Taka formatke kleję. Pytanie czy tak samo kleicie perałką czy na mokro? Jakies rady doświadczenia w tym zakresie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, PRGreg, moim zdaniem bardzo ładnie opisuje swoje doświadczenia w konserwacji i renowacji mebli i obudów zegarowych Pan Zbigniew Roman tu; http://zbr.info.pl/index.html Poczytaj sobie, jest tam również o fornirowaniu i różnych metodach i sposobach klejenia. Znajdziesz również wiele innych fachowych porad w kwestii renowacji starych mebli, a skrzynka zegara to też mebel. Pozdrawiam

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym nic nie robil, przeciez ma wygladac na stary!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary, ale nie jak stary francuski ser...pleśniowy.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż to! Na starym fornirze nie ma sinicy i takich przebarwień. Patyna pęknięcia, nierówności tak ale nie grzybek. Zadziałało. Kupiłem rozjaśniacz do drewna Starwax. Oczywiście od razu w półlitrowym baniaku bo mniejszych kruca bomba nie ma :P I efekt jest super. Swoją drogą zdrowo daje mi popalić ta skrzynia. To taka mała finansowa wpadka bo kupiłem go za 1,2tys chyba przez słabość do Endlera - niski numer 6x xxx dwuwagowy z sekundnikiem (przemilczę od kogo ale Tarant i Ulan się domyślą :D )

 

Do fornirowania miałem brodę, górę skrzyni (to taki klasyczny filipek z kółkiem na koronie) drzwiczki. To co jest ok to boczne ramki i listewki w drzwiczkach (chociaż z dziurami). Istny Armagedon! Dwa miesiące temu był ładny GB w kompletnej identycznej skrzyni za.......1,5tys. Jednakowoż co Endler to Endler.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze o rade jak naprawić drzwi do Gb oraz co zrobić z koroną Usunąc i dać nową okleinę Stara jest popękana i sa braki.Oraz jaka farba jest zastosowana na brzegu drzwi zaraz przy szybie ??.Dziekuje za pomoc

post-39091-0-73061900-1325871589_thumb.jpg

post-39091-0-39255600-1325871604_thumb.jpg

post-39091-0-49933200-1325871621_thumb.jpg

post-39091-0-30056900-1325871643_thumb.jpg

post-39091-0-26122000-1325871655_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do korony to nie usuwalbym starej okleiny tylko uzupelnil braki - tu trzeba sie przylozyc zeby nie bylo widac roznic.

Ta farba na brzegach to, wg mnie, orginalna politura.

To zniszczone miesce i zlamane; uratuje wyciecie miejscowe deski, naklejenie nowej, polozenie miejscowo forniru. Jesli cala dolna deska jest zjedzona wymien cala.

 

Ja pisze teoretycznie - bo nie robie osobiscie skrzyn.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za radę.Bedzie troszke zabawy z koroną no ale cóż.Co do tej deski to tylko górna jest nadjedzona i pęknięta.Zastanawiam sie czym odświeżyć lub zastąpić orginalną czarną politurę.Bo jest ona jeszcze w serodku skrzyni na jej śerodku dość duży prostokątny kawałek i jest troszke przyblakła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roberto - pokaz caly zegar, nawet na tym etapie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za radę.Bedzie troszke zabawy z koroną no ale cóż.Co do tej deski to tylko górna jest nadjedzona i pęknięta.Zastanawiam sie czym odświeżyć lub zastąpić orginalną czarną politurę.Bo jest ona jeszcze w serodku skrzyni na jej śerodku dość duży prostokątny kawałek i jest troszke przyblakła.

To nie jest czarna politura, a moim zdaniem czarna bejca pod politurę, chociaz na przekrojach w poprzek włókien drewna zwyczajna politura też przybiera barwę dużo ciemniejszą niż tana powierzchni forniru. A czarną bejcę (palisander) dostaniesz bez problemu.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje panie Piotrze za cenne wskazówki.A niedługo załącze zdjecia całego zegara.Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto zdjęcia całego zegara.Zegar jest w tej chwili rozegrany częściowo do czyszczenia.Nie mogę go pokazać w tej chwili bo jestem poza krajem i bedzie musiał poczekać z 3 miechy.Ale pokaże efekt końcowy no i bedede napewno jeszcze prosił o rade.Zegar kupiony na ALl u znanego pewnie ci Ulan sprzedawce.Szczerze powiem myslałem ze będzie w troszke lepszym stanie za tą kase :) Sanie i mechanizm maja zgodne numery.sam mechanizm w miarę czysty jedynie martwi mnie stan linek.A propo jak dobiera sie długośc linek do GB ?? bo mam jednego z sekundnikiem a tam sa do wymiany.

post-39091-0-68273500-1326026656_thumb.jpg

post-39091-0-34292800-1326026668_thumb.jpg

post-39091-0-84169100-1326026683_thumb.jpg

post-39091-0-11684200-1326026701_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he, znamy te słynne zdjęcia Pana Mariusza, na których prawie nic nie widać :). Za tyle poszedł, ile dałeś....zwykle w opisie jest podany stan.

Linki do "standardowego" zegara z wahadłem ~ 60 cm powinien z zapasem wystarczyć kawałek ok. 120 cm. Powinna być taka długa, żeby waga miała przy maksymalnym jej rozwinięciu jakiś centymetr do dna skrzyni.To już trzeba ustalić przy zawiązywaniu węzła na haczyku.

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki za wskazówki co do linek.A co do sprzedawcy no cóż każdy chce osiągnąć max cene :):D Kupiłem kilka sztuk u niego i narazie ten wymaga troszke pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Apeluję o pomoc do kolegów. Może ktoś w tym archiwum fotograficznego jest w pierwotnym projekcie. Niedawno nabyte, zostaną przywrócone. Liść na drzwiach już zrobione, nie wiem jak patrzeć w dół. W dolnej części obudowy nie jest częścią wystroju jest.Internet jest podobna, ale nie całkiem podobny do tego, chciałbym zobaczyć oryginał.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam.

Siergiej.

post-46635-0-84327200-1329240564_thumb.jpg

post-46635-0-82233200-1329240575_thumb.jpg

post-46635-0-85251500-1329240590_thumb.jpg


В часах интересно не время, которое они показывают, а времена, о которых они могут рассказать.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Być może moje pytanie było zbyt skomplikowane dla cenionych profesjonalistów. Postaram się zadać jedno pytanie na ten sam temat. Na szczycie korony znajduje się otwór do mocowania dodatkowego elementu. Może ktoś może powiedzieć powinna wyglądać tej pozycji.

Dzięki z góry.

Pozdrawiam.

Siergiej.

post-46635-0-52844300-1329578775_thumb.jpg


В часах интересно не время, которое они показывают, а времена, о которых они могут рассказать.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Sergiej!

Bardzo mi sie podoba ta skrzynia!

 

Popatrz tutaj, male zdjecia ale zawsze:

http://www.antiqueclockspriceguide.com/clockdetails.php?clockid=32095

 

 

Ja bym nic nie dawal albo np kisc winogron - troche nienaturalnie do gory na bok, lub lisc lekko na bok.

Cos podobnego bym powtorzyl na dole - lub moglby byc normalny lauferek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Być może moje pytanie było zbyt skomplikowane dla cenionych profesjonalistów. Postaram się zadać jedno pytanie na ten sam temat. Na szczycie korony znajduje się otwór do mocowania dodatkowego elementu. Może ktoś może powiedzieć powinna wyglądać tej pozycji.

Dzięki z góry.

Pozdrawiam.

Siergiej.

 

Może trzeci liść ? Tak jak tutaj:

http://www.snclocks.com/AntiqueandVintageClocks/Clock-Collection/VR-3-Serpentine-Daniel-Endler/18852070_JXX4H8#!i=1461049848&k=sQsB7t9


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Być może moje pytanie było zbyt skomplikowane dla cenionych profesjonalistów. Postaram się zadać jedno pytanie na ten sam temat. Na szczycie korony znajduje się otwór do mocowania dodatkowego elementu. Może ktoś może powiedzieć powinna wyglądać tej pozycji.

Dzięki z góry.

Pozdrawiam.

Siergiej.

 

Teraz już masz wzór korony i zakończenie brody. Będzie bardzo ładna skrzynia.

 

Może pokażesz mechanizm dla cenionych profesjonalistów?

 

Być może moja prośba nie jest zbyt skomplikowana.

 

Dziękuję z góry

 

Pozdrawiam

 

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.