Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Dascola

Galeria Gustava Beckera

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie bardzo ładny zegar. Ma rzadko spotykany system bicia.

Nie bardzo wierzę tylko w to, że drzwi są wykonane z jednego klocka i nie mają żadnej wklejki. 

Obejrzyj je bardzo dokładnie. 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, dziadek napisał:

Ogólnie bardzo ładny zegar. Ma rzadko spotykany system bicia.

Nie bardzo wierzę tylko w to, że drzwi są wykonane z jednego klocka i nie mają żadnej wklejki. 

Obejrzyj je bardzo dokładnie. 

Pewnie jakoweś są . Dokładne oglądanie jeszcze przede mną .... ale wszystko , tak misternie wykonane , że nic nie dostrzegłem . Może później dojrzę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Wagro56 napisał:

Zegar jest piękny. Tak sobie myślę, że jeżeli GB wbudowywał mechanizmy do rzeźbionych skrzyń, to może i ta moja korona też jest częścią oryginalnie złożonej całości, a nie - jak sugerowali koledzy z Forum i pewien snycerz z Wrocławia - pochodzi z jakiegoś mebla i została wtórnie dołożona do skrzyni.

Pozdrawiam. Waldek

DSC04221.JPG

Korona w Twoim zegarze jest jak mówi młodzież, "za***ista". :)

Zegarów z taką koronką praktycznie w obecnych czasach już się  nie kupi. To niezwykła rzadkość. :)

Szkoda tylko że jest w innym kolorze. Kup lakier nitro w sprayu i pryśnij ją na czaro, to zrobisz z niej najprawdziwszy oryginał. :wacko::D

 

PS. Przepraszam, ale patrząc na ten zegar chyba sam nie wierzysz w to że ta korona jest oryginalna i do niego przynależna. :)

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Wagro56 napisał:

pochodzi z jakiegoś mebla i została wtórnie dołożona do skrzyni

Czy jak oglądasz swój zegar to nie masz czasem wrażenia , że styl korony nie pasuje do reszty???

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z wszystkimi powyższymi wypowiedziami kolegów. Tak sobie tylko luźno pomyślałem oglądając piękny rzeźbiony zegar myśliwski.

Korona jest w trakcie odnawiania. Sama jej góra jest barbarzyńsko przycięta. Pan snycerz z Wrocławia zaproponował uzupełnienie ubytków.

Będzie też pokryta politurą.

Dziękuję za uwagi i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto we Wrocławiu zajmuje się takimi rzeczami?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu do myśliwskiego .

Drzwi od tyłu , oraz sama skrzynka . No i pytanie .... chyba wskazówki są nie te , z uwagi na rok 1881. ?

ps.

    jest mały brak w ozdobach . Z przodu widać róg z paskiem na torbie , która zasłania strzelbę ( tak myślę ) Widać , idącą w górę , kanciatą lufę , ale brak paska . Dostrzegłem , ten brak paska , dopiero po zdjęciu drzwi i patrząc od tyłu. 

IMG_7534-crop (Copy).JPG

IMG_7541 (Copy).JPG

IMG_7537 (Copy).JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę zabawy codziennie i powoli zbliżam się do końca pracy nad tym zegarem ...  na chwilę zaświeciło popołudniowe słońce i zegar nabrał kolorów. ;)

Ps. nawet udało się znaleźć miejsce do powieszenia 😉

IMG_6473.jpg

 

 

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i trafił na docelowe miejsce obok zegara (Fortuna lub Borussia... myślę ) w b. podobnej skrzyni stylistycznie. 

IMG_6504.jpg

IMG_6505.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie,.... to musimy ustalić, czy Fortuna, czy Borussia :)

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej ilości zegarów taki wąski krąg możliwości jest wystarczającym sukcesem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji zapytam ,jak są wykonane te zdobienia metalowe,trawienie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są inkrustacje ... robi się to tak, że fornir i blachę (tu z cynkal) zamyka się razem między dwoma płycinami po czym wycina się wzór przez całość, zgodnie z naniesionym rysunkiem na płycinę,  piłką włosową. Tak się to robiło. Oczywiście pewnie powstały metody ułatwiające wykonanie , ale inkrustacje w XIX wieku tak wykonywano. Zapewne wykonywano to dla większej ilości warstw w przypadku produkcji np skrzyń zegarowych ...

Po przyklejeniu forniru na element (np drzwiczki) wkleja się (uzupełnia puste miejsca) wyciętym metalem (blachą). Widać w powiększeniu różnicę. powstałą z grubości piłki włosowej. Praca b. precyzyjna i wymagająca (stąd ceny elementów inkrustowanych). Różnicę wielości - powstały rowek wypełnia nadmiar kleju kostnego służącego do wklejenia elementu metalowego. Stąd też dla zaintersowanych - naprawa jest dość prosta jeśli taki element się odklei - wystarczy gorące żelazko, lub w przypadku całkowitego wykruszenia , odrobina świeżego tego kleju na ciepło . Żelazko fajnie wprasowuje metal w powierzchnię. Na zdjęciach widać rowek spowodowany grubością piłki wypełniony klejem... 

IMG_6510.jpg

IMG_6513.jpg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, mechanik napisał:

Mieli ludzie cierpliwość😉

Ale za to jak to wyglądało.. nie jak teraz koloryzowany plastik :)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intarsja to technika drewno - w drewno. 

Inkrustacja to metal lub inny materiał umieszczany w drewnie. 

Kiedyś miałem kolegów ze szkoły, później wyuczonych stolarzy, dwóch braci - robili w intarsji przepiękne obrazy. Niekiedy zrobienie obrazu trwało do pół roku.  Do tak drobnych detali używali specjalnych nożyków. 

Kolega "mechanik" ma piękny blat stołu zrobiony w intarsji, który zawsze podziwiam, jak prezentuje swoje prace. 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez zrozumienia przeczytałem, chodzi o samo przygotowanie metalu.

Jak to się robi, nie wiem.

 

Edytowane przez Josza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wycina się to takim brzeszczotem (pozwala ciąć w dowolnym kierunku bez nawrotu) na  piłce ramowej  - blaszka ma 0,3 mm grubości , fornir 0,5-0,7 mm. Do wycinania fornir i blacha są złożone razem, tnie się przez dwie warstwy , dokładnie ten sam wzór.... 

IMG_6514.jpg

37 minut temu, JASI napisał:

Intarsja to technika drewno - w drewno. 

Inkrustacja to metal lub inny materiał umieszczany w drewnie. 

Kiedyś miałem kolegów ze szkoły, później wyuczonych stolarzy, dwóch braci - robili w intarsji przepiękne obrazy. Niekiedy zrobienie obrazu trwało do pół roku.  Do tak drobnych detali używali specjalnych nożyków. 

Kolega "mechanik" ma piękny blat stołu zrobiony w intarsji, który zawsze podziwiam, jak prezentuje swoje prace. 

Pozdrawiam Jacek 

Metoda wykonywania inkrustacji i intarsji wzorzystych, np kwiaty, jest podobna . Dotyczy to wykonywania elementów z liniami nieregularnymi (nie prostymi) .

Wzory typu kalejdoskop, wycina się i składa na podkładzie papierowym wklejając kawałek po kawałku , tnąc nożykami podobnymi do tych którymi tniemy tapety. 

 

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam też książkę , jest pomocna , choć nie pokazuje samej techniki wykonywania ... trzeba popróbować (np blacha mosiężna i fornir - łatwo dostępne)

Renowacja między innymi intarsji i inkrustacji  - taki krótki filmik ...😉

 

IMG_6515.jpg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, LESKOS napisał:

No i trafił na docelowe miejsce obok zegara (Fortuna lub Borussia... myślę ) w b. podobnej skrzyni stylistycznie. 

IMG_6504.jpg

IMG_6505.jpg



To koniecznie trzeba ustalić ... :)

To 45 3x6 ? Jeśli tak, to PraBorussia... Najpóźniejszy przypadek jaki mam odnotowany.

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka skrzynia... prawie na pewno GB. Myślicie że miał coś jeszcze u góry ? 

240_1828737015.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Beckerowska, ostatnio nawet oglądałem taką kompletną - znajdę podeślę ....

no jest ... 🙂

Nawet na naszym forum ...

w tym temacie ... 🙂

POST 405 kolegi Lusyka

 

 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.