Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Dascola

Galeria Gustava Beckera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, napiszę krótko, jak dla mnie - to składak. Pozdrawiam

 

PS. Jeszcze mam stare okulary i mam problem z odczytaniem numeru na podkładzie tarczy, ale nie jest to chyba nr. 4691. Ale na wieszaku jakieś 69 prawdopodobnie jest wybite.

 

Moze...

 

Dwu-cyfrowe numery, takie same, byly bite na wiszaku i jego polce np na Germanii, ja mam 97 oraz 91 w GB; 79 - o ile dobrze widze ze zdjecia.

Numer na tarczy moze sie roznic, bo ktos pomylil w fabryce - o ile jest blisko mumeru mechanizmu....

 

Podtrzymuje dyskusje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pooglądałem zdjęcia w pełnej rozdzielczości. Na odwrociu tarczy nie ma raczej numeru, wygląda to jak 4 zera.

post-6402-0-37178400-1326141757_thumb.jpg

Na wieszaku, z odłamana połówką elementu do mocowania sprężynki (chyba że to jakiś patent Beckera :)) też nie ma raczej cyfr - wygląda to jak "niedolewki" w mosiądzu lub ślad po śrubokręcie.

 

post-6402-0-23546000-1326142390_thumb.jpg

 

Z cech konstrukcji Beckera mamy jedną śrubę mocującą sanki i jedna nakrętkę do regulacji wychwytu. Niezbyt to wiele. Nie pasują: relatywnie "długoramienna" kotwica (tak wygląda na zdjęciach), słupki zakute od strony tylnej płyty, osobliwy sekundnik (te "osiemdziesiątki" ostatnio, prawem serii - pojawiają się). Sama tarcza wygląda na "porcelankę".


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pooglądałem zdjęcia w pełnej rozdzielczości. Na odwrociu tarczy nie ma raczej numeru, wygląda to jak 4 zera.

post-6402-0-37178400-1326141757_thumb.jpg

Na wieszaku, z odłamana połówką elementu do mocowania sprężynki (chyba że to jakiś patent Beckera :)) też nie ma raczej cyfr - wygląda to jak "niedolewki" w mosiądzu lub ślad po śrubokręcie.

 

post-6402-0-23546000-1326142390_thumb.jpg

 

Z cech konstrukcji Beckera mamy jedną śrubę mocującą sanki i jedna nakrętkę do regulacji wychwytu. Niezbyt to wiele. Nie pasują: relatywnie "długoramienna" kotwica (tak wygląda na zdjęciach), słupki zakute od strony tylnej płyty, osobliwy sekundnik (te "osiemdziesiątki" ostatnio, prawem serii - pojawiają się). Sama tarcza wygląda na "porcelankę".

 

W mailu sprzedajacy pisal cos o czesci odlamanej - ja zrozumialem ze chodzi o wahadlo, a moze mialo byc do mocowania sprezyny wahadla?

 

Sa roznice, ale sa i podobienstwa; sposob mocowania do skrzyni, wyciecie poki na mechanizm, nawet sam wieszak, mimo tych szpicow jest podobny ( inna technika wykonania?).

Miedzy 4 xxx a 4x xxx ( ktore znamy) jest jednak roznica 10 lat, a co za tym idzie zmiana konstrukcji.

 

 

Poczekajmy na Beckero-fila >> WueM-a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca, który w ostatnim czasie sprzedał 4 pary trampek, łyżwy, futrzaną czapkę, 5 zestawów monet z olimpiady w Moskwie i złotą dwudziestofrankówkę nie budzi mojego zaufania zupełnie. Ponadto zniszczył bezpowrotnie cenny zegar, wszystko jedno becker czy nie becker.

 

W moim przekonaniu dwie rzeczy są prawie pewne:

1. skrzynia z wieszakiem stanowią całość z epoki

2. mechanizm z tarczą i wsuwką pochodzą od innego zegara (nie sądzę aby to był Gustav Becker)

 

Tak na szybko:

Wsuwka tak rozpiera prowadnice, że nie dochodzi do końca i z tego powodu brakuje śruby blokującej. Jasne podkładki na śrubach mocujących mechanizm są założone tymczasowo (tylko do zdjęcia) aby śruby nie wypadły. Zegar nie mógłby chodzić gdyby coś takiego znajdowało się pomiędzy kołkami dystansowymi a półką. Ponadto półka tak się zaklinowała, że nie daje się ruszyć i dlatego mechanizm do zdjęć został wykręcony a nie wysunięty. Sądzę, że adaptacja mechanizmu do skrzyni jest dziełem amatora i ignoranta, nie sądzę aby był przy tym zegarmistrz. Przynajmniej tak to wygląda patrząc na kiepskie zdjęcia.

 

W kwestii samego mechanizmu:

Mimo że brakuje porównań do bardzo wczesnych beckerów, to trudno mi sobie wyobrazić przejście od tego mechanizmu do 10. czy 20-tysięcznych chodzików, bo nic tu się nie zgadza. Przełożenia kół, kotwica, kształt płyt, mostek kotwicy, brak regulacji odległości osi kół wychwytowego i pośredniego. Jedynie co pasuje, to nitowanie tylnej płyty do kołków (tak było u Beckera na początku) i kształt widełek nastawnych. Chyba za mało aby uznać, że to mógłby być Becker.

 

Teraz tarcza:

Napis Gustav Becker szwabachą! Dziwne, bo takiego kroju liter na wyrobach Beckera ja nie kojarzę. Do tego wskazówki z innej bajki, przesunięte otwory i ten sekundnik, gdy w zasadzie nie powinno go być.

 

W kwestii numerów na wieszaku i podkładzie tarczy, Myślę, że należy napisać do sprzedawcy aby je podał, skoro udziela wyjaśnień. Na tym etapie byłoby to bardzo cenne, wręcz rozstrzygające niektóre hipotezy. Tylko trzy identyczne numery na mechanizmie, wieszaku i podkładzie by mnie przekonały o oryginalności tego zegara

 

Załączam zdjęcie mechanizmu zegara (pierwszego z prawej z mojego postu wyżej) któremu do omawianego jest chyba bliżej niż werkom beckerowskim.

 

post-22303-0-94038000-1326156365_thumb.jpg

Edytowane przez WueM

Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z tym nitowaniem ? Nie mam zbyt wielu materiałów, ale takie rozwiązanie widziałem pośród wczesnych werków Beckera jak dotąd tylko w miniaturze chodziku 22XXX.

 

post-6402-0-24215300-1326222523_thumb.jpg

 

post-6402-0-35235000-1326222518_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z tym nitowaniem ? Nie mam zbyt wielu materiałów, ale takie rozwiązanie widziałem pośród wczesnych werków Beckera jak dotąd tylko w miniaturze chodziku 22XXX.

 

post-6402-0-24215300-1326222523_thumb.jpg

 

post-6402-0-35235000-1326222518_thumb.jpg

Jest więcej nitowanych tutaj 35235.

IMG_8175.JPG


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

Czy mozna zobaczyc kotwice wychwytu w twoim Wojtek 32 xxx i Adama 35 235?

Tarant - czy masz zdjecie kotwiecy z 22 xxx?

Wojtek - co to za zdjecie zalaczone w poscie 10.01 godz 02:13, z jakiego zegara pochodzi? Pogubilem sie?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zegar sprężynowy GB 81xxx. Mechanizm na chodzie, do wyczyszczenia.

 

Skrzynia do renowacji, była pokryta czarną politurą, po usunięciu której ukazał się /tak przypuszczam/

fornir palisander.Broda nie fornirowana a pokryta mazerunkiem.

Góra skrzyni- brak korony i sterczynek. Na górnej desce, co widać na zdjęciu, okrągłe odbicia od sterczynek,

co sugeruje, że były tam jakieś listwy. Drzwiczki wokół szyby mają skos pokryty fornirem.

 

Czy spotkaliście się z taką skrzynią?

 

Chciałbym odtworzyć górę zegara - jaka powinna być korona? jaki wzór sterczynek? czy były górne listwy?

czy ten fornir to palisander?

 

Bardzo proszę o opinię o tym zegarze.

 

Zegara jeszcze nie kupiłem, jestem w trakcie zastanawiania się nad decyzją kupna.

Sprzedający po wyczyszczeniu mechanizmu i renowacji skrzyni wycenia go na 1200zł.

Proszę o pomoc w podjęciu decyzji.

post-33254-0-57455700-1326488706_thumb.jpg

post-33254-0-14844600-1326488726_thumb.jpg

post-33254-0-04175300-1326543272_thumb.jpg

post-33254-0-39784600-1326488742_thumb.jpg

post-33254-0-42807400-1326488757_thumb.jpg

post-33254-0-56367900-1326488765_thumb.jpg

post-33254-0-15384300-1326488787_thumb.jpg

post-33254-0-35593900-1326489100_thumb.jpg

post-33254-0-04175300-1326543272_thumb.jpg

post-33254-0-49589800-1326543316_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem jeszcze wiszącego Beckera ze sprężynowym napędem o tak niskim numerze. Potarguj się i bierz...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia do renowacji, była pokryta czarną politurą, po usunięciu której ukazał się /tak przypuszczam/

fornir palisander.Broda nie fornirowana a pokryta mazerunkiem. [...]

Zegara jeszcze nie kupiłem, jestem w trakcie zastanawiania się nad decyzją kupna.

Sprzedający po wyczyszczeniu mechanizmu i renowacji skrzyni wycenia go na 1200zł.

Proszę o pomoc w podjęciu decyzji.

Powstrzymaj jak najszybciej proces niszczenia oryginalnej malatury skrzyni!

Tak stary zegar wcale pięknie nie wyglądał, mogł być tak ciemny, że prawie czarny.

 

Przyjrzałbym się dokładnie tylnej stronie wahadła. Gdyby element w kształcie litery T był mocowany suwliwie,

to w połączenie z wkrętem w środku soczewki mogłoby oznaczać jakąś formę kompensacji termicznej okresu drgań.

Może dałoby się odkręcić tylną ściankę i zajrzeć do wnętrza soczewki.

 

Gdyby tak było, to nie targowałbym się, tylko wyrwał ten zegar z rąk „renowatora”


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na powstrzymanie /renowatora/ jest już za późno ;)

Po rozmowie stwierdził, że zegar pokryje politurą a na brodę przyklei fornir palisander.

 

Dziwię się w takim razie, dlaczego podjął decyzję o oczyszczeniu skrzyni do forniru.

Wykonał już bardzo dużo renowacji zegarów, mebli i wydaje się, że ma doświadczenie.

Dodatkowo stwierdził, że konsultował to z kolegami zajmującymi się to tematyką- nie

wiem czy też /renowatorami/.

 

Nie mogę obejrzeć wahadła.Zegar widziałem przez kilkanaście minut na giełdzie w Broniszach,

zrobiłem zdjęcia a odległość od miejsca zamieszkania sprzedającego jest bardzo, bardzo duża.

Przesyłam jeszcze jedno zdjęcie wahadła.

post-33254-0-84307300-1326565321_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

Czy mozna zobaczyc kotwice wychwytu w twoim Wojtek 32 xxx i Adama 35 235?

Tarant - czy masz zdjecie kotwiecy z 22 xxx?

Wojtek - co to za zdjecie zalaczone w poscie 10.01 godz 02:13, z jakiego zegara pochodzi? Pogubilem sie?;)

Dołączyłem do swojej galerii dodatkowe fotki z kotwicą - napisz co wywnioskowałeś.


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z prawdziwa kompensacja termiczna na wahadle.

kgrhqzhoe4s4ln6bofso1ol.jpg

By Ulan65 at 2011-07-20

Wydaje mi się, że w tym wahadle nie ma kompensacji termicznej.

Centralny pręt mosiężny ma kontynuację w postaci dwóch prętów stalowych.

i wahadło ze wzrostem temperaturu zwiększa swą długość. Nic tu się nie kompensuje.

 

Zresztą przy tak krótkim ruszcie kompensacja nie spełniałaby swojej roli.

Większym problemem jest nierównomierność chodu wywołana różnym napięciem sprężyny.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączyłem do swojej galerii dodatkowe fotki z kotwicą - napisz co wywnioskowałeś.

 

Czesc,

Dopiero teraz obejrzalem. Cos mi ten mechanizm znajomo wygladal, nie moglem uchwycic proporcji i poprosilem o wychwyt.

Czy to jest miniatura na tarczy 13 cm?

Mam w podobnej skrzyni nr 79 724 --> 4-5 lat roznicy.

Na pierwszy rzut oka taki sam mech, rozni sie tylko tylna plyta mocowana na sruby.

 

 

Dziekuje za dodatkowe zdjecia w galerii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w tym wahadle nie ma kompensacji termicznej.

Centralny pręt mosiężny ma kontynuację w postaci dwóch prętów stalowych.

i wahadło ze wzrostem temperaturu zwiększa swą długość. Nic tu się nie kompensuje.

 

Zresztą przy tak krótkim ruszcie kompensacja nie spełniałaby swojej roli.

Większym problemem jest nierównomierność chodu wywołana różnym napięciem sprężyny.

 

 

Co do kompensacji wahadla - to pewnie masz racje, nie wiem czy napisalem to za opisem aukcji czy mialem zdjecie wahadla w calosci.

 

Co do drugiej czesci wypowiedzi, oczywiscie, ze krotki ruszt ma mniejsza kompensacje, ale jednak ma, jednak jest tam 20-30 cm dlugosci wahadla.

 

Sprzedający po wyczyszczeniu mechanizmu i renowacji skrzyni wycenia go na 1200zł.

 

Przepraszam ze nabijam posty - ale mam zaleglosci - a nie jestem mistrzem sklejania z kilku watkow :) *

 

 

 

A za ile wycenial w tym stanie?

 

Dla mnie lepiej jest robic samemu. Robic wolno i dokladnie oraz nie miec ograniczonego budzetu.

Ciekawy ksztalt skrzyni.

W sumie bardzo stara sprezyna...szkoda ze sie nie udalo!

 

* do usług

Edytowane przez tarant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ceny, to nie było rozmowy na ten temat przed renowacją.

 

Zegar chciałem zobaczyć, jaki jest jego stan przed rozpoczęciem prac, dlatego poprosiłem o spotkanie i zrobiłem zdjęcia.

Boję się kupować zegary w ciemno , bez oglądania,

już po renowacji.

Mam nadzieję, że efekt końcowy odrestaurowania zegara

będzie bardzo dobry :rolleyes:

 

Sam osobiście dwie skrzynie odnawiam już rok czasu

i nie mogę zakończyć prac.

Poza tym dorobienie góry zegara, politura - nie dałbym rady.

Edytowane przez canaletto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

Dopiero teraz obejrzalem. Cos mi ten mechanizm znajomo wygladal, nie moglem uchwycic proporcji i poprosilem o wychwyt.

Czy to jest miniatura na tarczy 13 cm?

Mam w podobnej skrzyni nr 79 724 --> 4-5 lat roznicy.

Na pierwszy rzut oka taki sam mech, rozni sie tylko tylna plyta mocowana na sruby.

 

 

Dziekuje za dodatkowe zdjecia w galerii.

Tak tak to 13cm no i miniatura (jak w tytule albumu).


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boszsz...a ja zachodzę od kilku dni: w jakiej galerii ? Cofam się w temacie, szukam - a link miałem przed nosem....


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boszsz...a ja zachodzę od kilku dni: w jakiej galerii ? Cofam się w temacie, szukam - a link miałem przed nosem....

Młodzi na forum już tak mają :rolleyes::unsure:


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam osobiście dwie skrzynie odnawiam już rok czasu

i nie mogę zakończyć prac.

Poza tym dorobienie góry zegara, politura - nie dałbym rady.

 

Canaletto to podobnie jak ja. Mam np do zrobienia jedną skrzynię która wisi w moim domowym warsztaciku i czeka na swoją kolej już 1,5 roku. Średnio odnowienie jednej skrzyni zajmuje mi pół roku (z reguły majsterkuję wieczorami).

Jak dla mnie to wielka frajda i satysfakcja. Poszukaj zdolnego stolarza w okolicy i problem górek będziesz miał z głowy. Mnie się udało znaleźć nauczyciela !!! który popołudniami otwiera warsztacik i wykonuje dla profesjonalnych pracowni renowacyjnych elementy z drewna. Głównie rzeźbi (jest samoukiem) ale oczywiście dorobi wszystko co potrzeba. Mnie pozostaje nałożyć fornir i wykończyć.

A politura? Hmmm sam zacząłem najpierw nakładać ją pędzlem ale efekt był mierny zacząłem więc probować na listkach kupionego forniru i nakładać ją (jak sztuka nakazuje) tamponem.

Po jakimś czasie odważyłem się spróbować na jednej skrzyni i efekt był fantastyczny. Polecam spróbować. Warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar chciałem zobaczyć, jaki jest jego stan przed rozpoczęciem prac, dlatego poprosiłem o spotkanie i zrobiłem zdjęcia.

Boję się kupować zegary w ciemno , bez oglądania,

już po renowacji.

Mam nadzieję, że efekt końcowy odrestaurowania zegara

będzie bardzo dobry :rolleyes:

 

Czyzbys jednak kupil? I dobrze! Jak bedzie gotow to o zdjecia prosze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PRGreg, skrzynie wiszą na ścianie w tzw moim gabinecie i zacząłem traktować je jak obrazy.

Dlatego też, jak kupuję gotowy, to mam mniej obrazów a więcej zegarów :unsure:

Zazdroszczę Tobie umiejętności renowacji, ale zgodnie z propozycją spróbuję.

 

Ulan, można powiedzieć, że zegar kupiłem-dałem zaliczkę. Ma być gotowy na koniec lutego,

zdjęcia oczywiście będą.

 

Mam tylko kłopot, jak powinna wyglądać góra skrzyni :rolleyes: szukam podobnej, ale na razie nic.

 

Jak coś podobnego wpadnie Wam w oko, bardzo proszę o wiadomość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ma być gotowy na koniec lutego, zdjęcia oczywiście będą.

 

Mam tylko kłopot, jak powinna wyglądać góra skrzyni :) szukam podobnej, ale na razie nic.

 

Jak coś podobnego wpadnie Wam w oko, bardzo proszę o wiadomość.

 

 

To dobrze!

 

 

Wydaje mi sie ze na gorze, an bokach byly wystajace na zewnatrz kwadratowe pryzmy z czolem tak samo wybranym jak ten srodek co pozostal...

Popatrz na zdjecia Adama tej miniaturki o ktora pytalem, jest to inna skrzynia ale ma wlasnie takie wystajace elementy.

Na pewno bylo tam cos o ostrych ksztaltach i wystajace za obreb skrzyni do przodu i na bok...

Tylko co dalej...? Ja jaknie mam pomyslu to rysuje szkic w skali i kombinuje na papierze co lepiej wyglada....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.