Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Degustatorr Noir

Klub Miłośników Zegarków OMEGA

Rekomendowane odpowiedzi

Koniecznie.

Możesz pokazać wypowiedz innego zegarmistrza którego cytował kolega @nicon, oraz oczywiście moje wpisy.

P.S Dodatkowo włączony stoper w dużym stopniu obniża rezerwę chodu, w znanym mi egzemplarzu Omegi to około 20%.

Bardzo mnie zaciekawiła ta informacja o zmniejszeniu rezerwy chodu. Mógłbyś to uzasadnić, rozkminić, bo coś mi się tu nie zgadza, ale ponieważ nie jestem zegarmistrzem, a moja wiedza na temat rozkładu energii zgromadzonej i uwalnianej ze sprężyny jest znikoma, to byłbym wdzięczny. 

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla odmiany moja jest liryczna  :D  :P  B)

 

972_F386_D-5627-43_AE-8_C50-_AFD60_A099_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie zaciekawiła ta informacja o zmniejszeniu rezerwy chodu. Mógłbyś to uzasadnić, rozkminić, bo coś mi się tu nie zgadza, ale ponieważ nie jestem zegarmistrzem, a moja wiedza na temat rozkładu energii zgromadzonej i uwalnianej ze sprężyny jest znikoma, to byłbym wdzięczny.

 

Dołączam się do pytania Master

️+Seiko bez x = spełniony dwuzegarkowiec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie zaciekawiła ta informacja o zmniejszeniu rezerwy chodu. Mógłbyś to uzasadnić, rozkminić, bo coś mi się tu nie zgadza, ale ponieważ nie jestem zegarmistrzem, a moja wiedza na temat rozkładu energii zgromadzonej i uwalnianej ze sprężyny jest znikoma, to byłbym wdzięczny. 

Zegarek pracuje w trybie ciągłym, zintegrowany z resztą mechanizmu,  załączony stoper pochłania energię, wyłączony nie..

 

Bywają stopery odseparowane od mechanizmu, z własnym żródłem energii, przekładnią chodu, wychwytem oraz regulatorem.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek z włączonym chronografem zatrzyma się wcześniej ponieważ moduł chronografu stawia dodatkowy opór - sprężyna ma taką samą długość i taką samą zgromadzoną energię - chodząc z wyłączonym stoperem będzie miała mniejszy opór i przez co dłużej będzie oddawała zgromadzoną energię - z włączonym chrono opór zatrzyma ją wcześniej ale nie przez to że "rozwinie" się szybciej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest jasne, ale jeśli włączymy stoper w początkowym etapie uwalniania energii, a powiedzmy po 10-15 godzinach go wyłączymy to zegarek i tak zachowa pierwotna rezerwę chodu. Skrócenie rezerwy chodu wynika z wyższego poziomu zapotrzebowania na energię przy włączonym stoperze ze względu na wyższe opory wszystkich przekładni. Czyli jeśli dobrze pojmuję to jeśli nie używamy stopera w końcowym etapie uwalniania energii ze sprężyny to zegarek zachowa normalną rezerwę chodu? Dobrze to rozumiem ??? :blink:  ;)

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest jasne, ale jeśli włączymy stoper w początkowym etapie uwalniania energii, a powiedzmy po 10-15 godzinach go wyłączymy to zegarek i tak zachowa pierwotna rezerwę chodu. Skrócenie rezerwy chodu wynika z wyższego poziomu zapotrzebowania na energię przy włączonym stoperze ze względu na wyższe opory wszystkich przekładni. Czyli jeśli dobrze pojmuję to jeśli nie używamy stopera w końcowym etapie uwalniania energii ze sprężyny to zegarek zachowa normalną rezerwę chodu? Dobrze to rozumiem ???

Tak na chłopski rozum powinno być

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę cały czas o włączonym stoperze podczas całej rezerwy chodu, nie poszczególnych etapów....


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi oporami najlepiej to sprawdzić sobie zakładając na nadgarstek stojący zegarek automat z chronografem - nosić kilka minut aby tylko wystartował i wtedy włączyć chronograf - zegarek często zatrzyma się po przejściu pierwszej minuty bo wtedy następuje zaliczenie minuty, zwiększają się opory i zegarek staje ale nie przez to że sprężyna się rozwinęła tylko za mało energii zgromadziła - zatrzymanie stopera często rusza z powrotem zegarek - wszystko też zależy od sposobu zliczania minut czasem jest to płynnie a czasem nie zależy jaki zegarek jakie chrono itd... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na chłopski rozum powinno być

Moim nie.

Stoper to nie perpetum mobile, potrzebuje energii by moduł pracował


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę cały czas o włączonym stoperze podczas całej rezerwy chodu, nie poszczególnych etapów....

 

To się zgadza, przy włączonym stoperze przez cały czas pracy zegarka, zegarek zatrzyma się wcześniej niż przy wyłączonym, ale to nie wynika z ilości zużytej energii, lecz z tego że poziom tej energii pozostałej w zwiniętej sprężynie będzie zbyt mały by pokonać sumę oporów zegarka i stopera. Fajnie to widać na wykresie rozkładu energii oddawanej ze sprężyny. Trzeba by było poprosić kogoś dobrze przygotowanego teoretycznie do tego tematu. Postaram się o takie materiały albo namówię kogoś.

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się zgadza, przy włączonym stoperze przez cały czas pracy zegarka, zegarek zatrzyma się wcześniej niż przy wyłączonym, ale to nie wynika z ilości zużytej energii, lecz z tego że poziom tej energii pozostałej w zwiniętej sprężynie będzie zbyt mały by pokonać sumę oporów zegarka i stopera. Fajnie to widać na wykresie rozkładu energii oddawanej ze sprężyny. Trzeba by było poprosić kogoś dobrze przygotowanego teoretycznie do tego tematu. Postaram się o takie materiały albo namówię kogoś.

Ooo ładnie ubrane w słowa - tak właśnie jest 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mamy jednak trochę odmienną interpretację tego zagadnienia , a ja nie upieram się że jedynie moja jest słuszna, postaram się jednak dotrzeć do źródeł prawdy poprzez naszych znajomych z Politechniki Warszawskiej.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się zgadza, przy włączonym stoperze przez cały czas pracy zegarka, zegarek zatrzyma się wcześniej niż przy wyłączonym, ale to nie wynika z ilości zużytej energii, lecz z tego że poziom tej energii pozostałej w zwiniętej sprężynie będzie zbyt mały by pokonać sumę oporów zegarka i stopera

Ooo ładnie ubrane w słowa - tak właśnie jest 

:lol:

A jak poziom pozostałej energii jest zbyt niski, to skąd jest niski? :D

Bo została zużyta ^_^ 

 

 

Czemu samochód nie jedzie?, nie z powodu że została zużyta benzyna, ale z powodu że bak jest pusty.... :P  


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się zgadza, przy włączonym stoperze przez cały czas pracy zegarka, zegarek zatrzyma się wcześniej niż przy wyłączonym, ale to nie wynika z ilości zużytej energii, lecz z tego że poziom tej energii pozostałej w zwiniętej sprężynie będzie zbyt mały by pokonać sumę oporów zegarka i stopera.

A czy niski poziom pozostałej energii nie będzie wynikał z jej zużycia przez stoper i zegarek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, nie do końca się z Tobą zgadzam, co wcale nie znaczy, że ja mam rację.

To nie jest tak, mówiąc po chłopsku, że po włączeniu stopera zegarek zużywa więcej energii ( a sprężyna się szybciej rozwija) tylko jest tak, że po włączeniu stopera wzrasta poziom energii potrzebnej do potrzymania ruchu regulatora, bo regulator jest ostatnim elementem pochłaniającym energie uwalnianą ze sprężyny.

Jeżeli po włączeniu stopera poziom minimalnej energii potrzebnej do pracy zegarka ze stoperem jest wyższy, to automatycznie wcześniej zostanie ten poziom osiągnięty, a co za tym idzie zegarek się wcześniej zatrzyma.

To jest moja chłopska interpretacja, zostawmy ten temat, tak jak pisałem dotrę do osób zajmujących się tym profesjonalnie i oni rozstrzygną i nam wszystko wyjaśnią. ok?

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprężyna nie rozwinie się szybciej z włączonym chronografem ponieważ jej rozwijanie reguluje balans z regulatorem po prostu w końcowej fazie oddawania energii zabraknie momentu i mówiąc po chłopsku braknie pary aby pchać to dalej - jeśli wtedy zatrzymamy chronograf resetując go to "reszta" mechanizmu po lekkim wzbudzeniu lub też nie dochodzi tą swoją założoną rezerwę chodu do końca bo spadną opory i pozostały moment da radę - mówię oczywiście o sprawnym nasmarowanym mechanizmie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie,
Jakaś poważna dyskusja!
- gratulacje, mało ich na naszym forum.
Wybaczcie, że krótko, ale późno strasznie jest.

Polecam dwie lektury, obiecuję napisać więcej (tylko trochę czasu mi dajcie :-))
- o oporach ruchu zegarka: http://zegarkiipasja.pl/artykul/95-izochronizm-impulsy-napedowe-uzupelnienie
- o energii kinetycznej w ruchu obrotowym: http://eszkola.pl/fizyka/energia-kinetyczna-ruchu-obrotowego-3698.html

Niestety muszę stwierdzić, że to pewne podstawy, które powinny być szeroko znane. 
Co więcej o izochronizmie sam pisałem, więc mam do Was żal, że mnie nie czytacie ;-(

pozdrawiam,
Władysław Meller 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie,

Jakaś poważna dyskusja!

- gratulacje, mało ich na naszym forum.

Wybaczcie, że krótko, ale późno strasznie jest.

 

Polecam dwie lektury, obiecuję napisać więcej (tylko trochę czasu mi dajcie :-))

- o oporach ruchu zegarka: http://zegarkiipasja.pl/artykul/95-izochronizm-impulsy-napedowe-uzupelnienie

- o energii kinetycznej w ruchu obrotowym: http://eszkola.pl/fizyka/energia-kinetyczna-ruchu-obrotowego-3698.html

 

Niestety muszę stwierdzić, że to pewne podstawy, które powinny być szeroko znane. 

Co więcej o izochronizmie sam pisałem, więc mam do Was żal, że mnie nie czytacie ;-(

 

pozdrawiam,

Władysław Meller 

Czytamy, co więcej , braliśmy udział w dyskusji :) (grudzień 2014)

Izochronizm.....nie istnieje, to tylko teoria.

 

 

"Charakterystyczną właściwością regulatora jest to, że mimo różnych wychyleń (amplitud) okres jego wahań jest stały.

Tę właściwość regulatora nazywa się izochronizmem. (Wyraz ten pochodzi z języka greckiego; isos = równy, chronos = czas).

Aby wahnięcia regulatora były izochroniczne, powinien on się wahać swobodnie, bez zewnętrznych wpływów. W praktyce jest to trudne do osiągnięcia, gdyż regulator musi otrzymywać impulsy, a przy tym wpływają na niego także mechaniczne niedokładności wykonania zegara.

Zakłócenia wahań regulatora zależą w dużym stopniu od konstrukcji współpracującego z nim wychwytu, a powstają głównie w chwili uwolnienia ze spoczynku zęba koła wychwytowego i następującego po nim impulsu.

Zakłócenia te są tym mniejsze, im większa jest energia kinetyczna regulatora. 

Dlatego uwolnienie i impuls powinny następować w chwili, gdy regulator znajduje się w pobliżu położenia równowagi stałej, wówczas bowiem ma on największą prędkość, a zatem i energię kinetyczną. 

Zakłócenia powtarzające się stale i niezmiennie za każdym wahnięciem regulatora nie wpływają ujemnie na izochronizm.

Główną przyczyną błędów izochronizmu tak wahadła, jak i balansu (chociaż z odmiennych powodów) są zmiany amplitudy wahnięć, wywoływane zmianami warunków, w jakich regulator pracuje (zmiany temperatury, ciśnienia, energii napędowej, itd.).

Wahadło o stosunkowo małym kącie wahania może wytwarzać dostatecznie dużą energię kinetyczną, gdy masa jego jest odpowiednio duża. 

Z balansem rzecz ma się nieco inaczej. Masa balansu, ze względu na zmniejszenie tarcia w łożyskach, które zależy od nacisku, musi być mała.

Dlatego też kąt wychylenia balansu powinien być duży, aby zapewnił mu prędkość zdolną wytworzyć dostateczną energię." 

Za Bartnikiem i Podwapińskim.

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie chcę ciągnąc tej dyskusji, bo po prostu jestem za cienki i cobym nie napisał będzie tylko gdybaniem, ale rozważaliśmy problem skrócenia rezerwy chodu w aspekcie pracy stopera przez pewien lub cały czas pracy zegarka napędzanego sprężyną. Dotarłem już do kilku osób, które w wolnej chwili nam to wyjaśnią. 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zle wyregulowany, śpieszący zegarek też będzie posiadał krótszą rezerwe chodu.

Izochronizm nie istnieje, to tylko teoria...
Najprostszym i najczęściej stosowanym, sposobem regulacji okresu balansu, jest zmiana długości roboczej sprężyny włosowej, poprzez specjalny sposób ograniczenia pracy, jej części końcowej zewnętrznego zwoju. Takiemu ograniczeniu służy przesuwka regulacyjna z dwoma kołkami które zamykają miedzy sobą sprężynę, a są osadzone w przesuwnym ramieniu......


Naprawdę nie chcę ciągnąc tej dyskusji, bo po prostu jestem za cienki i cobym nie napisał będzie tylko gdybaniem, ale rozważaliśmy problem skrócenia rezerwy chodu w aspekcie pracy stopera przez pewien lub cały czas pracy zegarka napędzanego sprężyną. Dotarłem już do kilku osób, które w wolnej chwili nam to wyjaśnią. 

Jak pisałem wcześniej, ok.

 

Natomiast podtrzymuję dalej co napisałem, dodatkowe obciążenie mechanizmu (włączony stoper) generuje wydatek energetyczny, skracając rezerwę chodu.

Bez względu na jak długi czas, i bez względu w jakim momencie.

To że mechanizm wlaściwy po wyczerpaniu energii i wyłączeniu stopera potrafi się pobudzić tylko to potwierdza, większe obciążenie.

Czas chodu będzie krótszy.


Dodatkowo, swoją teorię podpieram własnemu doświadczeniu w praktyce.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.