Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
cytochrom

Nasze nowe nabytki vintage

Rekomendowane odpowiedzi

Nowy nabytek  :D Longines Admiral HF 74' cal. 6952 17 Jewels ( 28800)

 

SAM_1492.JPG

SAM_1497.JPG

SAM_1506.JPG

SAM_1502.JPG


Only vintage ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Zegarki barbórkowe jubileuszowe to stara tradycja w polskim górnictwie,.Z okazji Barbórki wszyscy górnicy otrzymywali deputat -ćwiartkę wódki,pęto kiełbasy i dwie bułki,a jubilatów dodatkowo nagradzano medalami,nagrodami pieniężnymi i jubileuszowymi zegarkami ,,Zegarki barbórkowe byly oznaczone na cyferblacie godłem górniczym z liczba 25 i monogramem PW (Przemysł Wydobywczy) Wcześniej  były to zegarki kieszonkowe o wartości co najmniej 75% miesięcznego wynagrodzenia, najczęściej firm Doxa ,Cortebert,Silvana,czy Langendorf (Lanco),W latach 70 zastąpiono kieszonkowe zegarki zachodnie naręcznymi produkcji sowieckiej z pamiątkowym grawerunkiem na deklu, 

 

Dziękuję bardzo za informacje. Może coś więcej o tym moim "nieszczęsnym" Lanco - może przybliżony okres pochodzenia, typ mechanizmu? 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ludzie zwariowałem...kolejne UG ;)

 

LalUxKo.jpg

 

 

 

 

 

Gratuluje!

Ten Polerouter w zlocie kopie dupsko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pochwalę się moim nabytkiem. Kupiłem go specjalnie dla tego by mieć "szwajcara" w wersji bezkamieniowej. :)  Ciekawy byłem jak taki prosty zegarek poradzi sobie z dokładnością chodu i okazało się, że po wyczyszczeniu i nasmarowaniu śmiga od kilku dni dość dokładnie. 

Wartość zegarka znikoma, ale poznawczo bezcenny. :D wiekowo, strzelam w lata sześćdziesiąte. Może ktoś spotkał się z tak zacną marką  :P

post-57210-0-07947200-1411842797_thumb.jpg

post-57210-0-73777900-1411842798_thumb.jpg

post-57210-0-93638900-1411842802_thumb.jpg

post-57210-0-43212100-1411842863_thumb.jpg

post-57210-0-95798900-1411842864_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak się smaruje takiego bezkamieniowca? inaczej niż kamienie łożyskowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak się smaruje takiego bezkamieniowca? inaczej niż kamienie łożyskowe?

Towotem ;)

Edytowane przez Paweł Bury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... to tak, jak ja przed zakupem ;) , a posmarowałem takim samym "towotem" jak kamieniowce.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam! To chodzi na maśle i smalcu! :)

Domowym z cebulką i jabłuszkiem 

oczywista ze skwarkami! ;)

 

Ale sikor gigant!

Można sądzić,

iż kupowany razem z cegłą

wieczorem w zaułku

pod latarnią gazową. 

Edytowane przez lec

<p>Czasem lec-e w gruchy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BASIS - widziałem kilka różnych zegarków "tego" producenta i wszystkie miały te mechanizmy - co ciekawe zawsze są sprawne i jak nasmarowany to chodzą całkiem dokładnie - fajna koperta (uszka)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiś pomysł z jakich to "cacko" może być lat?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pieździesiomte jak nic Panocku

mi siem widzom!  :D

Choć po kroju tylnej czapki,

to i wczesne średniowiecze,

bo wizualnie kaniołkę

Kochanowskiego przypomina. :wacko:  :)

 

 

Gregory_70

 

Ten Twój Lońka ma niebieską tarczę?

Jeśli dobrze pogrzebiesz w "Longinesach",

to znajdziesz tam podobnego. :P  :D  

Edytowane przez lec

<p>Czasem lec-e w gruchy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za informacje. Może coś więcej o tym moim "nieszczęsnym" Lanco - może przybliżony okres pochodzenia, typ mechanizmu? 

Bez rozmiaru trudno określić typ mechanizmu ,,Na pewno jest to pochodna Langendorfa AM ,,jak ma srednice 41,5 mm to może być Langendorf 2-19,albo L1901,,Pod kołem balansu jest taka niewielka punca spróbuj to rozszyfrować,albo wklej lepsze zdjęcie tego fragmentu.Moim zdaniem zegarek pochodzi z lat 30-tych ubiegłego wieku,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osiemdziesiąt pare lat by było - ładny wiek i ładny zegarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Koledzy, jutro postaram się wkleić lepsze zdjęcia mechanizmu i doczytam co jest pod balansem.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pieździesiomte jak nic Panocku

mi siem widzom!  :D

Choć po kroju tylnej czapki,

to i wczesne średniowiecze,

bo wizualnie kaniołkę

Kochanowskiego przypomina. :wacko:  :)

 

 

Gregory_70

 

Ten Twój Lońka ma niebieską tarczę?

Jeśli dobrze pogrzebiesz w "Longinesach",

to znajdziesz tam podobnego. :P  :D

 

Przypomniałem sobie Leszku tego Twojego admirała z wątku, a szczególnie czerwony sekundnik.....


Only vintage ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Greg, ale tam Ci zalega jeden w pudle i znowu wolne miejsce będzie  :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pochwalę się moim nabytkiem. Kupiłem go specjalnie dla tego by mieć "szwajcara" w wersji bezkamieniowej. :)  Ciekawy byłem jak taki prosty zegarek poradzi sobie z dokładnością chodu i okazało się, że po wyczyszczeniu i nasmarowaniu śmiga od kilku dni dość dokładnie. 

Wartość zegarka znikoma, ale poznawczo bezcenny. :D wiekowo, strzelam w lata sześćdziesiąte. Może ktoś spotkał się z tak zacną marką  :P

Mam cos podobnego kol.Zasadas. :)

post-40159-0-89768700-1411920867_thumb.jpg

post-40159-0-71975500-1411920884_thumb.jpg

post-40159-0-54276900-1411920899_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny patriotyk dołączył do kolekcji - jestem w niebiosach :lol:

Zdjęcie jeszcze na starociach zaraz po zakupie ;)

post-68206-0-21564100-1411921032_thumb.jpg

post-68206-0-63388800-1411921040_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać, że szczęście Cię nie opuszcza! :)

I podróżną kapliczkę masz pod ręką. :blink:

Nie każdy może na miejscu uczynku

uzyskać rozgrzeszenie.......... ;)

 Fajna sztuka,

tylko co jest w środku?

Też no name?  :wacko:


<p>Czasem lec-e w gruchy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizmy w tych akurat to cylinderki one jak wiadomo dokładnością nie grzeszą :rolleyes:

W czasie powstań zaborów rozbiorów bardzo popularna była biżuteria i przedmioty patriotyczne żałobne itp... za ich posiadanie czy rozpowszechnianie była kulka w łeb

Trochę histori z sieci

 

- Biżuteria patriotyczna (biżuteria emblematyczna, biżuteria żałobna) – biżuteria noszona w celu wyrażenia postawy obywatelskiej i uczuć narodowych m.in. wobec sytuacji zagrożenia ojczyzny (np. zabory) lub żałoby narodowej (np. upadek powstania styczniowego)

 

-

Największy rozwój biżuterii patriotycznej przypadł na okres tzw. rewolucji moralnej oraz żałoby narodowej przed powstaniem styczniowym. W latach 1861-1862 ukształtował się kanon symboliki patriotycznej, który przetrwał klęskę powstania, umocnił się przed i w czasie pierwszej wojny światowej i wszedł do symboliki Odrodzonej Polski w 1918 roku.

 
 

- W okresach dla Polski przełomowych chętnie manifestowano uczucia patriotyczne poprzez strój narodowy, pieśni, czy choćby odpowiednio przyozdobione przedmioty. Tych ostatnich była ogromna różnorodność - od kokard "narodowych" poprzez guziki, szarfy, tabakiery, szpile, po pierścienie, brosze i zegarki. Te właśnie drobne przedmioty dekorujące strój, wykonywane tylko czasem ze szlachetnych metali zyskały miano biżuterii patriotycznej. Przyjęło się uważać, że była ona zdobiona głównie motywami żałobnymi - kajdanami, wieńcami, koronami cierniowymi, a nawet trumnami. Jednakże tak działo się jedynie w okresie nasilenia represji - przed i po powstaniach, gdy następowały fale aresztowań i konfiskat. Na pamiątkę poległych, uwięzionych i emigrujących noszono żałobno-patriotyczne ozdoby i stroje. W czasie budzącej się nadziei sięgano po postacie bohaterów narodowych, czy motyw orła.
Pierwsze przedmioty, które można określić mianem biżuterii patriotycznej pochodzą z okresu Konfederacji Barskiej (1768-72). Później pojawiają się licznie w okresie Sejmu Wielkiego a zgłasza Powstania Kościuszkowskiego. W wieku XIX szczególny rozkwit tego typu ozdób nastąpił w szeroko pojętym okresie Powstania Styczniowego. Biżuteria patriotyczna chętnie była noszona w dwudziestym wieku, przed i podczas I. wojny światowej. W okresie dwudziestolecia międzywojennego stanowiła wyraz patriotycznej i "propaństwowej" postawy właściciela. W czasie II. wojny światowej za jej posiadanie groziły najcięższe represje ze strony okupantów. Spotkać ją można była pośród żołnierzy i uciekinierów na Bliskim Wschodzie i Wielkiej Brytanii. Również więzieni przez III Rzeszę i Związek Radziecki wykonywali przedmioty o tym charakterze. Ostatnia biżuteria patriotyczna pojawiła się w okresie odradzania się ducha narodowego w początkach lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku i wiąże się nierozerwalnie z epoką "Solidarności".


:)  :)  :)  Być może robienie tego zdjęcia na tle kufla nie było dobrym pomysłem

post-68206-0-01532400-1411923479_thumb.jpg

post-68206-0-93825100-1411923483_thumb.jpg

post-68206-0-89990500-1411923491_thumb.jpg

Edytowane przez Paweł Bury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.