Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
cytochrom

Nasze nowe nabytki vintage

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Zakupiłem takie coś , pasówka, wielkości damki około 35mm mechanizm wygląda na bezkamieniowy, pokryty korozją. Tarcza w dotyku wydaje się emaliowana, plamy pokrywają ją ale nie wynikają w głąb, chyba była zalana czymś. Tylny dekiel na zawiasie (złamanym)

 

Czy ktoś może zidentyfikować ten nabytek?

post-68064-0-30574200-1411391916_thumb.jpg

post-68064-0-35483100-1411391945.jpg

post-68064-0-23400200-1411391978_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stan tragiczny jesli to nie PP, VC lub bardzo cenna pamiatka rodzinna to raczej nadaje sie tylko do kosza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stan tragiczny jesli to nie PP, VC lub bardzo cenna pamiatka rodzinna to raczej nadaje sie tylko do kosza...

Nie wiem co to PP,VC :)

Zakupiłem go za 10 zet. z myślą o wykorzystaniu koperty i ewentualnie tarczy do zbudowania tzw. kustoma i chciałem się upewnić czy nie jest to coś czego szkoda by było popsuć (o ile bardziej się da). ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz sprawdzić po numerze seryjnym?

Mimo szczerych chęci nie jestem w stanie znaleźć numeru seryjnego.


"Czas jest zbyt cenny żeby go odmierzać byle czym"

  Omega Speedmaster Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rekiniasty

Na deklu. Powinieneś mieć dwa numery. Jeden odnosi się do werku i koperty (np. 7005-8027, jak w moim dzisiejszym Seikaczu). Drugi numer, już bez myślnika, to numer seryjny. Pierwsza cyfra to numer roku w danej dekadzie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mój nowy nabytek - brytyjski zegarek kieszonkowy z czasów II wojny, Helvetia z mechanizmem 32A.

 

Kupiony jako niechodzący, obecnie jest już po naprawie, zegarmistrz mówił że amatorsko nie był grzebany, po prostu w którymś momencie (pewnie dawno temu) w wyniku braku konserwacji zwyczajnie stanął.

 

 

 

 

Czy:

 

- można w miarę dokładnie określić rok produkcji zegarka?

- co znacza litera P i liczby poniżej sygnatury GS/TP?

- jakie formacje w brytyjskiej armii nosiły tego typu kieszonki?

 

 

 

 

 

IMGP7774.jpg

 

IMGP7775.jpg

 

IMGP7778.jpg

 

IMGP7779.jpg

 

IMGP7780.jpg


 

Jeśli zaadoptujesz psa, to nie zmienisz tym świata, ale cały świat zmieni się dla tego psa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rekiniasty

Na deklu. Powinieneś mieć dwa numery. Jeden odnosi się do werku i koperty (np. 7005-8027, jak w moim dzisiejszym Seikaczu). Drugi numer, już bez myślnika, to numer seryjny. Pierwsza cyfra to numer roku w danej dekadzie... 

Aaaa dobra, mam, właśnie tam gdzie jest ten numer wybity są wżery na deklu i na pierwszy rzut oczętami nie widać, ale pod lupą odczytałem.

Na deklu jest rysunek foki i napis Sea Lion C22, werk to 6602-8030 a numer seryjny zaczyna się od 7601xxxx

 

Co ciekawe dziś pytałem w serwisie Seiko Time Trend czy mają szkiełko, Pan zapisał numer werku-koperty powiedział że zapyta w Seiko, po czym po paru godzinach zadzwonił i powiedział że odpisali mu z Seiko że "nie ma takiego zegarka" 6602-8030 !

No i teraz zagwozdka, skąd szkiełko znaleźć ?

 

Edyta:

znalazłem w necie jakie powinno być szkiełko, na zatoce mają ale może w kraju znajdę.

Edytowane przez Rekiniasty

"Czas jest zbyt cenny żeby go odmierzać byle czym"

  Omega Speedmaster Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GS/TP  oznacza General Services Trade Pattern.
Oznaczano tak zegarki dostarczane na potrzeby Armii Brytyjskiej i oznaczało to że zegarek
spełnia normy Ministerstwa Obrony (Wojny) i że został dostarczony na zamówienie armii.
Numer pod spodem to numer przydziałowy - zegarek najprawdopodobniej z drugiej wojny światowej lub niedługo po

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaa dobra, mam, właśnie tam gdzie jest ten numer wybity są wżery na deklu i na pierwszy rzut oczętami nie widać, ale pod lupą odczytałem.

Na deklu jest rysunek foki i napis Sea Lion C22, werk to 6602-8030 a numer seryjny zaczyna się od 7601xxxx

 

Co ciekawe dziś pytałem w serwisie Seiko Time Trend czy mają szkiełko, Pan zapisał numer werku-koperty powiedział że zapyta w Seiko, po czym po paru godzinach zadzwonił i powiedział że odpisali mu z Seiko że "nie ma takiego zegarka" 6602-8030 !

No i teraz zagwozdka, skąd szkiełko znaleźć ?

 

Edyta:

znalazłem w necie jakie powinno być szkiełko, na zatoce mają ale może w kraju znajdę.

co do datowania, to choćby to:

http://www.csce.uark.edu/~jgauch/photos/seiko/

uparcie wywala rok 1967.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie przypadkowo napotkałem w kartonie ze starymi "bateryjkami" takie oto LANCO. Znam markę i jej pozycję w przeszłości i obecne usytuowanie, ale ponieważ nigdy nie interesowałem się kieszonkami nie wiem nic o tym zegarku. Jeśli ktoś mógłby podpowiedzieć szacunkowy czas powstania, oraz typ mechanizmu byłbym zobowiązany.

Lanko jest w stalowej kopercie, Tarcza ma pękniecie i ubytek uzupełniony mało profesjonalnie. Wskazówki, choć takie występowały w podobnych modelach to mam wrażenie jakby sekundnik nie był od kompletu. Najlepiej prezentuje się mechanizm. Ciekawym też jest motyw w górnej części tarczy. Przeglądając inne modele Lanco spotkałem wiele zegarków z tymi samymi tarczami, ale inne motywy (czyżby okolicznościowe? ) Może ktoś rozszyfruje ten znaczek z 25 w środku.

poniżej kilka zdjęć. 

post-57210-0-46882800-1411591199_thumb.jpg

post-57210-0-29249400-1411591201_thumb.jpg

post-57210-0-22427700-1411591203_thumb.jpg

post-57210-0-70864300-1411591204_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze kilka zapożyczonych z netu zdjęć z innymi motywami na tarczy.

post-57210-0-61089200-1411591450_thumb.jpg

post-57210-0-16238800-1411591456.jpg

post-57210-0-68993800-1411591464.jpg

post-57210-0-84807800-1411591470.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nic odkrywczego nie powiem, ale motyw na tarczy "25 PW" wygląda mi na motyw okolicznościowy, który należy czytać jako "25 lat Przemysłu Wydobywczego" ;)  Wychodziłoby na to, że jest to zegarek pamiątkowy wręczony w ramach nagrody  jakiemuś zasłużonemu sztygarowi za 25 lat  pracy w przemyśle wydobywczym. ;) 

Podobne zapisy wybijane były na deklach w całej masie ruskich zegarków nagrodowych dla górników ;)

Mogę być oczywiście w błędzie ale to wytłumaczenie wydaje mi się właściwe. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłoby logiczne, ale czy Lanco w tamtych czasach ( nie wiem właściwie o jakich czasach mówimy, strzelam na lata czterdzieste) produkowało zegarki okolicznościowe dla bloku wschodniego?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem, ale sam motyw na tarczy 25PW wskazywałby raczej lata powojenne :D  Kaliber pewnie by na tu wiele wyjaśnił ;) Myślę też, że nasi koledzy udzielą rzetelnych informacji w tym temacie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Angelo

Może nic odkrywczego nie powiem, ale motyw na tarczy "25 PW" wygląda mi na motyw okolicznościowy, który należy czytać jako "25 lat Przemysłu Wydobywczego" ;) Wychodziłoby na to, że jest to zegarek pamiątkowy wręczony w ramach nagrody jakiemuś zasłużonemu sztygarowi za 25 lat pracy w przemyśle wydobywczym. ;)

Podobne zapisy wybijane były na deklach w całej masie ruskich zegarków nagrodowych dla górników ;)

Mogę być oczywiście w błędzie ale to wytłumaczenie wydaje mi się właściwe. :D

Ten symbol raczej tyczy sie niemieckiego gornictwa... Chodz moge sie mylic...

Tam chyba trzeba szukac skrotu PW na tarczy

Moze Ten zegarek zostal wyemitowany na 25 lecie wybudowania jakiegos szybu lub cos takiego...

Duzo skrotow szybow jest w mapach kopalni... Zwalszcza niemieckich... Ale sie na tym nieznam i moge sie mylic

Edytowane przez Angelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten symbol raczej tyczy sie niemieckiego gornictwa... Chodz moge sie mylic...

Tam chyba trzeba szukac skrotu PW na tarczy

Moze Ten zegarek zostal wyemitowany na 25 lecie wybudowania jakiegos szybu lub cos takiego...

Duzo skrotow szybow jest w mapach kopalni... Zwalszcza niemieckich... Ale sie na tym nieznam i moge sie mylic

Ciekawe...heh

Edytowane przez lobuz1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę, że na deklach niektórych radzieckich zegarków również można znaleźć identyczny napis. Co wobec tego radzieckie zegarki miały wspólnego z niemieckim górnictwem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...też mam taki grawer na moim Poljot de luxe...karrramba :P

Edytowane przez lobuz1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Angelo

mozliwe... przeciez napisalem ze sie na gornictwie nie znam...

takie jakies skojarzenia poprostu...bledne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarki barbórkowe jubileuszowe to stara tradycja w polskim górnictwie,.Z okazji Barbórki wszyscy górnicy otrzymywali deputat -ćwiartkę wódki,pęto kiełbasy i dwie bułki,a jubilatów dodatkowo nagradzano medalami,nagrodami pieniężnymi i jubileuszowymi zegarkami ,,Zegarki barbórkowe byly oznaczone na cyferblacie godłem górniczym z liczba 25 i monogramem PW (Przemysł Wydobywczy) Wcześniej  były to zegarki kieszonkowe o wartości co najmniej 75% miesięcznego wynagrodzenia, najczęściej firm Doxa ,Cortebert,Silvana,czy Langendorf (Lanco),W latach 70 zastąpiono kieszonkowe zegarki zachodnie naręcznymi produkcji sowieckiej z pamiątkowym grawerunkiem na deklu, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.