Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
roberto266

Nasze Budziki

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Hecke napisał(-a):

Gratuluje takich egzemplarzy. U mnie wszystkie używane.

To jeszcze pozostaje ustalenie jak to wyglada w przypadku kareciaków. 

Noo, to trzeba by zacząć tu; 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że fabryka w latach 90 XIX wieku produkowała bardziej kareciaki gdyż wtedy był taki europejski trend. Budziki mod "Baby" / zdjecie wyzej/ lub dwudzwonkowy "Jocker" to już twór XX wieczny ....Mało tego nawet skłaniałbym się na okres po I wojnie światowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Dymar3 napisał(-a):

Myślę, że fabryka w latach 90 XIX wieku produkowała bardziej kareciaki gdyż wtedy był taki europejski trend. Budziki mod "Baby" / zdjecie wyzej/ lub dwudzwonkowy "Jocker" to już twór XX wieczny ....Mało tego nawet skłaniałbym się na okres po I wojnie światowej.

Ooo , właśnie .

Junghans.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popularne budziki są już w katalogu Jungansa w 1894 r. Pokazana przez PM122 reklama wskazuje na odbiorcę, robotników w fabrykach, urzędników. 

 

https://junghansarchiv.de/en/?id=1&tx_kesearch_pi1[sword]=&tx_kesearch_pi1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy budziki GF wyprodukowane do roku 1915, pod zaborem rosyjskim, miały opisy na deklu po polsku? Należałoby oczekiwać raczej napisów po rosyjsku (vide np tarcze zegarów Lejba Chmielewskiego z Łodzi).


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisany przeze mnie budzik z ok. 1908 r. był zapewne prezentem komunijnym dla dziewczynki, zamieszkałej w zaborze pruskim, okolice Grudziądza. Budzik z polskim napisami na tym terenie  posiadał akcent patriotyczny. Z tym budzikiem nie rozstawała się do końca życia. Zmarła w latach osiemdziesiątych. Dla przykładu, w zbliżonym okresie , (przełom XIX/XX w.) na chrzciny inna dziewczynka otrzymała ozdobny budzik Junghansa. Dotyczy to też wsi pod Grudziądzem.

Bardzo popularnym prezentem na chrzciny były zapewne " karciak"i z pozytywkami.

DSC06825 — kopia.JPG

DSC06827.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.10.2022 o 22:30, mkl1 napisał(-a):

Zakupiłem kolejnego oficerka ( nie wiem co jest w środku? , ale podobno balans się "kołysze" (Fotki z aukcji)

 

2.jpg

grgm3.jpg

drgm4.jpg

 

 

 

 Dotarł:)  i pytanie

"pokaż kotku co masz w środku"

IMG_2404.JPG

IMG_2406.JPG

IMG_2407.JPG

IMG_2410.JPG

IMG_2411.JPG

 

Teraz mycie  i poszukiwanie sprężyn na zamiane tych połamanych...

cdn.

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Anansi napisał(-a):

Mam pytanie. Czy budziki GF wyprodukowane do roku 1915, pod zaborem rosyjskim, miały opisy na deklu po polsku? Należałoby oczekiwać raczej napisów po rosyjsku (vide np tarcze zegarów Lejba Chmielewskiego z Łodzi).

Dobre pytanie i to też jedna z przesłanek, która budzi we mnie wątpliwość jeśli chodzi o XIX wieczne pochodzenie budzików G.F.

Oczywiście żaden z nas nie może mieć pewności, że ma na 100% rację. Ja też nie upieram się przy swoim. Są to jedynie obserwacje na podstawie moich zbiorów. 

 

Kolejnym przykładam, który też po części mnie przekonuje do moich racji są tzw zapiski zegarmistrzów na dekielkach lub mechanizmach budzików. Głównie wpisy dotyczą dat, czasem nazwisk.  W budzikach Japy Freres widnieją daty nawet 1902, 1910....w niektórych Junghansch podobnie. Natomiast posiadając kilkanaście budzików G.F [głównie reklamowe] to wczoraj przeglądając zbiór w G.F znalazłem najstarszą date 1927. Nie wiem cco miał w zwyczaju dany zegarmistrz i czy konkretny zapisek dotyczy sprzedaży czy może pierwszej naprawy nie mniej nawet w tych starszych z lodo na dole nie ma dat z XIX czy nawet początku XX w. Ten fakt oczywiście nie jest 100% wyznacznikiem mojego zdania w kwestii datowania G.F.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także Marku temat pozostaje otwarty może ktoś jeszcze ma inne wiadomości i zechce się z nami podzielić 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego samego zdania. Zweryfikuję datację moich GF wg obecnego Naszego stanu wiedzy, z wyjątkiem pamiątki rodzinnej z ok. 1908 r., pozostałe są z lat ok. 1920-1944 i to zasadniczo składaki, nie nadające sią do Naszej dyskusji.. Też mam do Kolegi pytanie, czy w Kolegi kolekcji front obudowy jest zawsze perforowany , czy są egzemplarze bez perforacji, jak np. Junghansach

Pozdrawiam. Marek

20211217_105402.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

 Dotarł:)  i pytanie

"pokaż kotku co masz w środku"

IMG_2404.JPG

IMG_2406.JPG

IMG_2407.JPG

IMG_2410.JPG

IMG_2411.JPG

 

Teraz mycie  i poszukiwanie sprężyn na zamiane tych połamanych...

cdn.

sie rusza :)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Marek Szajerka napisał(-a):

Jestem tego samego zdania. Zweryfikuję datację moich GF wg obecnego Naszego stanu wiedzy, z wyjątkiem pamiątki rodzinnej z ok. 1908 r., pozostałe są z lat ok. 1920-1944 i to zasadniczo składaki, nie nadające sią do Naszej dyskusji.. Też mam do Kolegi pytanie, czy w Kolegi kolekcji front obudowy jest zawsze perforowany , czy są egzemplarze bez perforacji, jak np. Junghansach

Pozdrawiam. Marek

20211217_105402.jpg

W niektórych egzemplarzach są perforowane a w niektórych nie. Początkowo wydawało mi się że perforacja występuje w tych starszych z logiem G.F na dole. Ale mam 4 budziki G.F z pudełkami w stanie n.o.s  raczej pochodzące z końca lat 30 a niektóre z okresu po 39r i jedne mają a inne nie mają perforacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji tematu budzików G.F przedstawie mój zbiór  G.F ów pomijając te bez logo zegarmistrza i te w stanie n.o.s bo już je prezentowałem. Nie wszystkie jeszcze odświeżone. Dwudzwonkowe modele "Jocker" oraz jednodzwonkowe model "Baby" w tym jeden Baby w wersji "Radium" - wskazówki fosforyzujące. Mam nadzieje, że po zbliżeniu da się odczytać napisy na tarczy.

Przyznam szczerze, że "poloniki" G.F mimo swej prostoty i niezbyt ciekawej formy są moim konikiem i chętnie kupię lub wymienię na inne:-) 

20221104_164521.jpg

20221104_164538.jpg

20221104_164549.jpg

20221104_165801.jpg

Edytowane przez Dymar3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny zbiór. Gratulacje.


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne dwa G.F wcześniej gdzieś się zawieruszyły.

20221105_094606.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę, mógłby Kolega skopiować tę prezentację Swoich GF do podtematu Polskie Budziki razem z tym najstarszym w kolekcji. Jest to wspaniały materiał poglądowy. Po tych zdjęciach doszedłem do przekonania, że zapewne GF posiadał lunetki pod szkłem wyłącznie promieniste a nie gładkie.

Pozdrawiam i dziękuję. Marek

 

Jak mało wiadomo o tych budzikach, niech świadczy katalog Muzeum Warszawy:

 

https://kolekcje.muzeumwarszawy.pl/pl/obiekty/13219/

Z racji posiadanej wspaniałej kolekcji Kolega jest niewątpliwie ekspertem odnośnie tych budzików, jak nikt inny.

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dodam coś....

Teraz przywieziony z targu. Jeszcze brudny i zapaprany.

Kupiłem jako nie chodzący :) Po zapłaceniu, ku zdziwieniu sprzedawcy uruchomiłem go .... przy pomocy wykałaczki ( przerzuciłem kotwicę na właściwe położenie..

Trochę był zły sprzedwca, bo mógł sprzedać drożej :)

trochę fotek:

IMG_2422.thumb.JPG.677664baccc2ef980e634b82d5f4f03d.JPG

IMG_2416.JPG

IMG_2420.JPG

 

IMG_2419.JPG

IMG_2417.JPG

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, mkl1 napisał(-a):

 

 Po zapłaceniu, ku zdziwieniu sprzedawcy uruchomiłem go .... przy pomocy wykałaczki ( przerzuciłem kotwicę na właściwe położenie..

Trochę był zły sprzedwca, bo mógł sprzedać drożej :)

IMG_2422.thumb.JPG.677664baccc2ef980e634b82d5f4f03d.JPG

IMG_2416.JPG

IMG_2420.JPG

 

IMG_2419.JPG

IMG_2417.JPG

 

 

😂😂😂✌️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zara pójdzie na warsztat,,.. spieszy... :(

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, mkl1 napisał(-a):

Zara pójdzie na warsztat,,.. spieszy... :(

 

 

Eeetamtam... dla Ciebie pryszcz 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Marek Szajerka napisał(-a):

Mam prośbę, mógłby Kolega skopiować tę prezentację Swoich GF do podtematu Polskie Budziki razem z tym najstarszym w kolekcji. Jest to wspaniały materiał poglądowy. Po tych zdjęciach doszedłem do przekonania, że zapewne GF posiadał lunetki pod szkłem wyłącznie promieniste a nie gładkie.

Pozdrawiam i dziękuję. Marek

 

Jak mało wiadomo o tych budzikach, niech świadczy katalog Muzeum Warszawy:

 

https://kolekcje.muzeumwarszawy.pl/pl/obiekty/13219/

Z racji posiadanej wspaniałej kolekcji Kolega jest niewątpliwie ekspertem odnośnie tych budzików, jak nikt inny.

Zrobione 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.