Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
John Time

DELBANA - oryginalna czy nie - zapytania wszelkie

Rekomendowane odpowiedzi

Malowanka jak nic (choć nie jestem specem )ale w napisie waterprotected ,   rpr się zwężają  P jest najmniejsze.
A co sądzicie o tej na aukcji     czy to prawda :huh: .

DELBANA NOWA NIEUZYWANA LATA 50-TE NOS
 

Mi tam coś nie pasuje .

post-48480-0-17094100-1386690292_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziś w moje ręce trafiła Delbana, prosiłbym o radę czy jest ona oryginalna i w jakim jest stanie ogólnym zdrowia. 

 

14048320288362291015.jpg

44911273938770158140.jpg

11249970605374929216.jpg31542414474547572716.jpg13238577613536896255.jpg40390726998802226408.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić, a zdjęcia bardzo często przekłamują. Ale spróbujmy.

Koperta - po renowacji, była chromowana jakiś czas temu, mało profesjonalnie, bo prócz utraconych ostrych krawędzi co jest powszechnym zjawiskiem przy renowacji tego typu kopert, to mamy ślady "ziarnistych wgłębień" . po zdjęciu chemicznym poprzedniej warstwy chromu nie uzupełniono ubytków, tylko nałożono nowa warstwę i przy polerowaniu pozostają wgłębienia niedopolerowane, które widać pod pewnym kątem padania światła.

Koronka nieoryginalna, powinien być grzybek.

Dekielek - ok;

wskazówki - sekundowa jest w porządku, natomiast godzinowa i minutowa jak dla mnie od innego zegarka ( ja takich w Delbanach nie widziałem, ale nie wszystko w życiu widziałem);

Najwięcej kłopotu sprawia tarcza, zresztą jak zwykle. Choć patrząc na zmyte indeksy minutowe i pozostałości (ślady po substancji świecącej) tarcza robi wrażenie mocno umytej choć oryginalnej to mimo wszystko nie pasują mi dolne napisy, jakieś takie nierówne ( ale może to być efekt fotografii) jakby namalowane ponownie na zmytej tarczy;

Reasumując tarcza wygląda mi na oryginalną, ale solidnie wyszorowaną, co do napisów to pomogło by zdjęcie bez szkiełka i prostopadle z góry.

Pozostaje mechanizm - Felsa 465N jeden z najczęściej spotykanych mechanizmów w Delbanach z tamtego okresu, ale uważany też przez wielu jako jeden z lepszych. Co do zdrowia mechanizmu, to tylko Bóg raczy wiedzieć w jakim jest stanie i zegarmistrz do którego oddasz zegarek do przeglądu, a to z pewnością mu się przyda jeśli masz zamiar go nosić.

Tak jak pisałem na wstępie, mogę się w swojej ocenie mylić, tak, że zaczekaj na opinie bardziej doświadczonych kolegów, niemniej jednak gratuluję zakupu i cieszę się, że kolejna Delbana została uratowana od zapomnienia i znalazła swojego Pana :)

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kolegą Zasadas, wskazówki minutowa i godzinowa od innego( i jeszcze wygięcie za długiej godzinowej aby nie wadziła o szkiełko :angry: ) , napisy też naniesiono po umyciu tarczy ( rzuca się w oczy inny krój czcionki A , G ) a poza tym napisy jakieś takie rozbiegane. Mimo tego Delbanka z fajną tarczą ( jakiej nie mam w kolekcji). Lecz ja nie jestem aż takim znawcą tematu a piszę co widzę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za obszerny opis. Dołączam zdjęcie tarczy bez szkiełka. Tarcza posiada delikatny gilosz, czy to może mieć wpływ na nierówność dolnych napisów?

 

82135596385335104606.jpg10152762537257205280.jpg88731003856797042605.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie koledzy mają rację. Była "szorowana" i dolne napisy nakładane na nowo aczkolwiek bardzo nieudolnie. Mimo wszystko znalazła się chyba w dobrych rękach i proponował bym jedynie poszukać wskazówek a na te napisy nie zwracać większej uwagi.


<p>Czasem lec-e w gruchy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak się uda odnaleźć właściwe wskazówki to na pewno je zamontuje. Dzięki wielkie za pomoc :) pozdrawiam.

ps. może macie jakieś wskazówki odnośnie wskazówek ;) ponieważ w tym temacie jestem noga, a chciałbym doprowadzić ją do w miarę oryginalnego wyglądu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wskazówki najczęściej są kompletem do danego typu tarczy. Nie znam jakichś reguł doboru wskazówek do tarcz. Najczęściej bazuje się na dobrze zachowanych oryginalnych zegarkach, jako wzorcach dla danej kombinacji. Występowało kilka rodzajów wskazówek, które mogły być z tym modelem. Są dwie opcje. Jeśli ktoś z forumowiczy ma zegarek z podobną tarczą ( a tarcza w mojej ocenie jest rzadko spotykaną) i załączy foto tego zegarka to już będziesz wiedział jakich szukać, albo wybierz jeden z najczęściej stosowanych chociażby te z fotki powyżej i też będzie dobrze. Przy okazji koronka w oryginale była taka jak na zdjęciu powyżej.     


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Analiza przez Zasadasa, moim zdaniem, jak najwłaściwsza. Napisy i podziałka naniesione ponownie, ale zgadzam się z Lec'em, że chyba lepiej ich nie ruszać.

Tu zegarek o podobnej stylistyce - jeszcze przed spa, zatem proszę nie bulwersować się nieco ekstrawaganckim czarnym wypełnieniem, które podlegać będzie wymianie

 

post-53152-0-74080000-1388921136_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz mamy już kolejny element, bo bywają napisy Swiss i Swiss Made, nie byłem pewien jak powinno być na tego typu, ale po analizie tarczy JT widać, że na Twojej tarczy (@niekudłaty) ktoś dopisał tylko SWISS. No i masz odpowiedź co do wskazówek i koronki.  

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki panowie za pomoc, jak się znajdą podobne wskazówki to może zamontuje koronkę może też, tarczy ruszać nie będę. Dla mnie najważniejsze jest ze środek ma dobry.

Jeszcze raz dzięki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Johnie T

 

Zamieszczony przez Ciebie egzemplarz do porównania, miesza szyki co do oceny zegarka kolegi ( z nie wybujałym zarostem na głowie  :D ) a i chyba nam.  :(

Bowiem zwróćcie Panowie uwagę na dolny napis "antymagnetic"

który jak zauważycie jest jednakowy zarówno w materiale porównawczym jak i ocenianym!

Napis na początku jest wykonany jednolitą czcionką

która się zmienia od litery G na większą.

Czyżby to była ta sama szkoła "renowacji"?  :wacko:

Osobiście nie podejrzewam i skłaniam się do świadomego i celowego działania producenta tarczy. B)

 

To by było na tyle. :D

 

Pozdrawiam Panów Noworocznie

Edytowane przez lec

<p>Czasem lec-e w gruchy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawił mnie to co napisałeś dlatego pozwoliłem sobie wkleić oba zdjęcia w jednym poście, mam nadzieje, że się nie pogniewacie za samowolkę.

Próbuje porównać te dwa napisy i jakoś jestem za słaby :) w te klocki.

Ale

- długość poszczególnych napisów jest różna;

- "W" po lewej stronie w WATRPROOF jest jakieś takie niedorobione;

-  "A" w dolny rzędzie też trochę nie takie.

jednym słowem jak dla mnie to ogólnie napisy są bardzo czytelne, wyraziste i jak pisałem w pierwszym poście o tej Delbanie wygladają mi na domalowane wraz z podziałka na porządnie wyszorowanej tarczy.

Niestabilność liter po lewej stronie, i odmienny krój czcionek np. "W" oraz "swiss" jakby potwierdzał tą tezę.

Ale w Delbanach nic nie jest pewne i nie umniejsza to gratulacjom, jakie złożyłem koledze "niekudłatemu" :D wraz z życzeniami by dobrze się nosiła. 

  

post-57210-0-67395200-1388931734_thumb.jpg

post-57210-0-97048700-1388931746.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/58714-poka%C5%BCmy-swoje-delbany/page-44

 

Tutaj przedstawiam z podobnym środkiem tarczy Delbanę .

A co do czcionki to zwróćcie uwagę jak jest pisane G w ANTYMAGNETIC na tych trzech tarczach?

W swojej tylko czyściłem tarczę , wskazówek nie ruszałem ( co widać po wypełnieniu) a i koperta nosi ślady użytkowania .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Johnie T

 

Zamieszczony przez Ciebie egzemplarz do porównania, miesza szyki co do oceny zegarka kolegi ( z nie wybujałym zarostem na głowie  :D ) a i chyba nam.  :(

Bowiem zwróćcie Panowie uwagę na dolny napis "antymagnetic"

który jak zauważycie jest jednakowy zarówno w materiale porównawczym jak i ocenianym!

Napis na początku jest wykonany jednolitą czcionką

która się zmienia od litery G na większą.

Czyżby to była ta sama szkoła "renowacji"?  :wacko:

Osobiście nie podejrzewam i skłaniam się do świadomego i celowego działania producenta tarczy. B)

 

To by było na tyle. :D

 

Pozdrawiam Panów Noworocznie

 

 

Ha, ha ....  dobre. Niedawno, rozmawiając z Sneerem, przypomniano mi iż jestem "Niewiernym Tomaszem", które to miano sam sobie nadałem przy okazji innej dyskusji, ale rzecz tym razem była o tym, aby może dla odmiany, czasem spróbować udowodnić oryginalność miast ciągle w wątpliwość poddawać stany oryginalne.

 

Cóż, podejmuję rękawicę.

 

Podejmując decyzję o nabyciu używałem jedynie oczu jako narzędzi do oceny stanu. Co zaobserwowałem. Otóż tarcza była równomiernie i dość silnie zabrudzona co dawało podstawy sądzić, że od dawna nikt się zegarkiem nie interesował (czytać: renowator)  - tutaj prezentowałem ją po wstępnym oczyszczeniu pędzlem.

Ponadto zaobserwowałem drobne ubytki napisów, co również odbieram jako efekt upływającego czasu. Na "oko" nie zauważyłem również nierówności i śladów niepewnej ręki co często widać przy napisach poddanych renowacji.

Ale tyle widziałem na tzw. "oko" i choć sądzę, że jest to zauważalne już na zdjęciach prezentowanych wcześniej to poniżej zbliżenie do szczegółowszej analizy:

 

post-53152-0-80115700-1388934566_thumb.jpg

 

dla porównania poniżej wycinek z tarczy prezentowanej przez Niekudłatego:

 

post-53152-0-25377800-1388934935_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poniżej jeszcze napisy nałożone - ewidentnie widać, iż są różne (ciemniejsze z tarczy Niekudłatego a jaśniejsze z mojej)

 

post-53152-0-46728900-1388935080_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@John Time , fachowy wywód , i po problemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję jak zwykle wprawnego oka, wiedzy i umiejętności argumentacji. Co prawda  w pierwszym opisie tarczy @niekudłatego określiłem ją jako wyszorowana z domalowanymi napisami, ale opierałem to raczej na intuicyjnym "coś mi tu nie pasuje" niż dokładnej analizie nadruków. Ale sądzę że chyba nie istotnie , kto szybciej, kto lepiej, ważne, ze wspólnymi siłami zdobywamy kolejne doświadczenia, że  tak może być prowadzona renowacja. Może i taka częściowa renowacja  jest dobra, w sytuacji konieczności odtworzenia utraconej części napisów? Tak naprawdę to mi przynajmniej nie chodzi by komuś cokolwiek udowadniać, bardziej chcę sobie udowodnić, że coś tam wiem, a tu kicha :)

Do "zobaczenia" przy następnej Delbanie. ;)   


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To była jedynie odpowiedź, z przymrużeniem oka jedynie, na przypuszczenie Lec'a, że może i u mojej Delbany ktoś majstrował.

Zgadzam się, że w przypadku utraty napisów taka renowacja jest dopuszczalna, ale do momentu, i tu się raczej również zgodzimy, gdy z założenia ma wprowadzić w błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I mrówki się rozbiegły. :D

 

Jednak moje wyblakłe oczęta nie nadają się do takich wiwisekcji. :(

Sam kijaszek włożony w mrowisko zaowocował profi porównaniem przez Johna :D

co ma niebagatelne znaczenie w przyszłości. ;)

 

Co do Twej nie miałem wątpliwości a w drugiej ( dobra!) próbowałem jak zwykle namieszać i jak się okazało z dobrym skutkiem końcowym. :D

 

Szacun Jonhnie! :)

Edytowane przez lec

<p>Czasem lec-e w gruchy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadas - nie zgadzam się, nie kicha, Twoja analiza była, w mojej opinii, w oparciu o przedstawiony materiał, właściwa

 

Lec - i bardzo dobrze, że wciskasz te kijaszki, bo, przynajmniej mnie, nadal chce się pisać a nie tylko czytać i chłonąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no no no wielki szacunek dla Was! jestem pod ogromnym wrażeniem tego co zrobiliście :) myślałem ze temat zamknięty a tutaj dyskusja że ho ho! :) podziwiam za wiedzę i trzymajcie tak dalej. Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo każda z Delban,

wyzwala w nas siły nieczyste i wszelkie demony :angry:

co by dociec prawdy dziejowej, :wacko:

czy owa jest ze słusznego łoża ;)

i łapie się na spadek wraz z poprzedniczkami.  :D 


<p>Czasem lec-e w gruchy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę, że dobry humor Cie nie opuszcza :D


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.