Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Nightdream

Kraby z rodziny Kirowa

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli 17 kamyków.

Łukasz, powyżej moje pytaniem z 10 października, co do balansu w złotym Kirowskim - podpowiesz? Mam nadzieję, że wróciłeś już na stałe :)

Edytowane przez Remo74

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 17 kamyków.

Łukasz, powyżej moje pytaniem z 10 października, co do balansu w złotym Kirowskim - podpowiesz? Mam nadzieję, że wróciłeś już na stałe :)

Tak. Bardzo fajna ciekawostka i bardzo rzadka - Kris kiedyś pokazał chyba po raz pierwszy na forum i od tego czasu kompletne Klasy 1 widziałem tylko kilka razy.

 

Srebrnych kół balansowych nie spotyka się wiele - na pewno przypadają na sam początek produkcji mechanizmu 2408. To akurat łatwo sprawdzić, bo sygnatury na płytach i kołach były inaczej rozmieszczane, gdzie indziej znajduje się numeracja mechanizmu - a i tak nie ma obowiązku, że koło balansu powinno być szare - zdarzały się żółte. Dlatego powinieneś obejrzeć swój werk i porównać. Myślę, że złote koło będzie okej. 

 

Widziałem takie w złotym Kirowskim z czarną tarczą, krabach - albinosie i biało-czerwonym i Rodinie. 

Sorry za tą pauzę, niestety nie był to urlop wypoczynkowy. :)

post-97171-0-40558900-1575886961_thumb.jpg

post-97171-0-80484300-1575886993_thumb.jpg

post-97171-0-80088600-1575887047_thumb.jpg

Edytowane przez Krokodyl Tik-Tak

Link do mojej kolekcji: https://www.instagram.com/god.kirov/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Panie, rarytas nad rarytasy. Klasa 1 to wyjątkowy zegarek - ciekawy dekiel i jedyny Kirowskije z mechanizmem innym niż 2408.

Dzięki. Dokladnie 2409 z 17 kamniej na mostku.

Ale cudeńko. Gratuluję.

Dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po naprawdę wielu perypetiach w końcu dotarł do mnie werk, który wypatrzyłem i zamówiłem jeszcze w lipcu. PS. Dzięki Marek za pomoc i Twoją uczciwość.

 

Mechanizm Kirowski 2408  o bardzo niskim numerze nr 000898 pochodzący pierwotnie ze złotego kraba z czarną tarczą. Puncowanie i numeracja charakterystyczna dla bardzo wczesnego etapu produkcji. Numer 6 cyfrowy - później dodali 7 cyfrę, więc jestem niemal pewny że licznik się nie obrócił. Mechanizm startuje nieomal od samego patrzenia na niego :)

post-98945-0-21001500-1576532814_thumb.jpg

 

Napisy białą farbą zostały najprawdopodobniej zmyte, na 99% był tylko górny napis Kirowskie i sdiełano u dołu tarczy, bez sygnatury fabryki- ówczesny standard.

post-98945-0-60942100-1576532834_thumb.jpg

 

PS. Dzięki Marek C. za pomoc i Twoją uczciwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm Kirowski 2408  o bardzo niskim numerze nr 000898 pochodzący pierwotnie ze złotego kraba z czarną tarczą. Puncowanie i numeracja charakterystyczna dla bardzo wczesnego etapu produkcji. Numer 6 cyfrowy - później dodali 7 cyfrę, więc jestem niemal pewny że licznik się nie obrócił. Mechanizm startuje nieomal od samego patrzenia na niego :)

Łukasz, a masz dokładne informacje odnoście tego, w którym miesiącu fabryka Kirowa została przemianowana z "państwowej" na "moskiewską"? Bo do tego nie dotarłem, albo zapomniałem - a to w sumie byłaby fajna informacja a propos Kirowskich i Rodiny (o ile się orientuję, manual był wprowadzony jednocześnie z automatem w 1956) 


Link do mojej kolekcji: https://www.instagram.com/god.kirov/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, a masz dokładne informacje odnoście tego, w którym miesiącu fabryka Kirowa została przemianowana z "państwowej" na "moskiewską"? Bo do tego nie dotarłem, albo zapomniałem - a to w sumie byłaby fajna informacja a propos Kirowskich i Rodiny (o ile się orientuję, manual był wprowadzony jednocześnie z automatem w 1956) 

 

Nie znam konkretnego miesiąca, ale to był 1945 rok, gdy pojawiło się logo 1MCzZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, z tym, że był moment, w którym GC przestało być wykorzystywane. 

 

Chodzi Ci o oznaczenie na kole naciągu: GC1MCz to Государственный Cтандарт Первый Московский Часовой Завод - Państwowy Standard 1. Moskiewska Fabryka Zegarów?

 

Z tego co wiem funkcjonowało to w latach 55-57.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o oznaczenie na kole naciągu: GC1MCz to Государственный Cтандарт Первый Московский Часовой Завод - Państwowy Standard 1. Moskiewska Fabryka Zegarów?

 

Z tego co wiem funkcjonowało to w latach 55-57.

Tak, dokładnie! Dzięki Łukasz. Masz może w swoim niesamowitym archiwum jakieś screeny dokumentów, albo linki? Jak coś poszukam, tylko może zarchiwizowałeś. 

 

Panowie, mam dwa pytania o złocone koperty krab do mechanizmów z naciągiem manualnym:

- Czy spotkaliście się z innymi oznaczeniami niż "Au20" albo "Złoto 20m"? 

- drugie - czy spotkaliście się z różnymi średnicami kopert krab (chodzi mi o średnice otworu na mechanizm i miejsca na szkło)? Mnie się coś nie zgadza. Chromowane kraby miały po dwa "rozmiary", zwykłe i te zębate.  

 

z góry dziękuję.

post-97171-0-03829600-1577654506_thumb.jpg

Edytowane przez Krokodyl Tik-Tak

Link do mojej kolekcji: https://www.instagram.com/god.kirov/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o różne średnice kopert typu zębate ale w chromie, to na pewno inne wymiary ma koperta od Kirova z białym ringiem. Próbowałem kiedyś przełożyć....ring jest większy, a tarcza centralna mniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o różne średnice kopert typu zębate ale w chromie, to na pewno inne wymiary ma koperta od Kirova z białym ringiem. Próbowałem kiedyś przełożyć....ring jest większy, a tarcza centralna mniejsza.

Dokładnie - w białych w zasadzie większość elementów różni się wymiarami. Chromowane koperty bez zębów też miały dwie średnice otworów na mechanizm i na szkło.

 

Z złoconymi nie jestem tego pewien, wydaje mi się, że też miałem sytuację w której pierścień dystansujący się niespodziewanie nie mieścił w kopercie. Stąd pytanie, to niby szczegół - jednak z wiadomych względów i powszechnej świadomości chciałbym to usystematyzować. 

Ps. podobnie jest z resztą z koronkami - co dotychczas przyznaję, kompletnie ignorowałem i przyznaję, że podmieniałem je nieraz bez świadomości.  

post-97171-0-84166800-1577716292_thumb.jpg

post-97171-0-64366600-1577716298_thumb.jpg


Link do mojej kolekcji: https://www.instagram.com/god.kirov/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to zielony w temacie, nie wiem jak tam z dodatkową "tulejką", ale ta jedna jest jakby szersza i taką akurat mam w Poljocie "juniorze".. Wydawała mi się właśnie inna niż w Czarnym Zębatym i Firance :) Jutro może jakieś foto podrzucę. Są również jakieś tam zamienniki prawda? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie! Dzięki Łukasz. Masz może w swoim niesamowitym archiwum jakieś screeny dokumentów, albo linki? Jak coś poszukam, tylko może zarchiwizowałeś. 

 

Panowie, mam dwa pytania o złocone koperty krab do mechanizmów z naciągiem manualnym:

- Czy spotkaliście się z innymi oznaczeniami niż "Au20" albo "Złoto 20m"? 

- drugie - czy spotkaliście się z różnymi średnicami kopert krab (chodzi mi o średnice otworu na mechanizm i miejsca na szkło)? Mnie się coś nie zgadza. Chromowane kraby miały po dwa "rozmiary", zwykłe i te zębate.  

 

z góry dziękuję.

 

Screenów dokumentów nie mam, ale spotkałem się z tym przy dwóch tematach: w opracowaniu o Moskwach i w temacie o puncach na werkach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to zielony w temacie, nie wiem jak tam z dodatkową "tulejką", ale ta jedna jest jakby szersza i taką akurat mam w Poljocie "juniorze".. Wydawała mi się właśnie inna niż w Czarnym Zębatym i Firance :) Jutro może jakieś foto podrzucę. Są również jakieś tam zamienniki prawda? 

Tak, małe tzw. młodzieżowe Kirowy miały koronkę bez kominka. Typ 1 i 2 różnią się delikatnie średnicą i kolorem chromowania.

 

Kupiłem kiedyś na allegro kilka koronek, które możliwe, że są produkcją rzemieślniczą - były albo bardzo cienko pokryte jakąś powłokę, pewnie poniklowane, albo barwione chemo-termicznie - przez co błyskawicznie oblazły i został mosiądz.

 

Screenów dokumentów nie mam, ale spotkałem się z tym przy dwóch tematach: w opracowaniu o Moskwach i w temacie o puncach na werkach. 

Dzięki Łukasz, sprawdzę to. 

 

Edytowane przez Krokodyl Tik-Tak

Link do mojej kolekcji: https://www.instagram.com/god.kirov/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz co do koronek masz rację, mam ze dwie takie, ni to chromowane, ni to złocone, tylko kształt trzymają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz co do koronek masz rację, mam ze dwie takie, ni to chromowane, ni to złocone, tylko kształt trzymają.

Nie wiem czy ktoś potrafi powiedzieć, co to były za koronki - może to oryginały, kto wie. Jak je kupiłem wyglądały świetnie.


Link do mojej kolekcji: https://www.instagram.com/god.kirov/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam to one mają jakieś 0,5mm wyższą tą część "walcową"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łooo Paanie!! Ale śliczne zegarki :o Cóż za stan zachowania.. taki magazyn z tymi zegarkami w latach 60 musiał robić robotę :D Piękne są, mam jednego Krabika w podobnym stanie, ale żeby takie mieć..  :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciągle jeszcze można znaleźć dobre stany - problem najważniejszy, aby nie były "sztukowane" ale oryginalne i oczywiście, aby cena była rozsądna.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne obie - trzy belki i czerwony. Ceny no cóż... Wczoraj widziałem mega rzadkiego Kirowskiego za 850 eurasów i serio warty diety opartej na jedzeniu bułek z chlebem.

Edytowane przez Krokodyl Tik-Tak

Link do mojej kolekcji: https://www.instagram.com/god.kirov/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.