Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

WueM

Zagadki zegarowe i zegarkowe

Rekomendowane odpowiedzi

Janek, za mało dokładnie. W momencie który podałeś wskazówka godzinowa jest pierwsza, minutowa za nią a sekundnik na końcu. Zakładamy, że wskazówki poruszają się ze stałą prędkością (liniową lub kątową). Wynik można podać w postaci liczby wymiernej lub ułamka dziesiętnego.

 

Kol. erzlot, najwyższy czas zrobić to zadanie, bo rzeczywiście jest w zasięgu kiedyś szóstoklasisty, wczoraj gimnazjalisty (ruch po okręgu został obecnie usunięty z programu nauczania fizyki) a dzisiaj licealisty. Czy inżynier policzy? No nie wiem.

Pomyslalem  troche  na  piechote  i  wychodzi mi  ze  ponownie  ustawia  sie  w jednej linii dokladnie  o  24,00  czyli  po  12  godzinach.

Wskazowka  godzinowa  podczas jednej godziny robi  obrot (predkosc  katowa?) 30  stopni,minutowa w  tym czasie 3600 stopni  a  sekundowa  216000 stopni.

Tarcza zegara  ma  360 stopni.Godzinowa  z  minutowa  spotkaja sie  11  razy  rowno  w odstepach  12/11  (60 *12 /11  =720/11= 65,45455 )godziny  czyli  co 1h 5 m 27 s i 3/11  sekundy .

    Sekundowa  z  gdzinowa  spotyka  sie  co  60 sekund.

 

sekundowa  z  godzinowa  spotyka  sie  co  60  sekund czyli  od  startu jeszcze  11 *60 czyli 719 razy.

Minutowa  i  sekundowa  spotykaja  sie  w  ciagu  godziny  59  razy  czyli  co 60/59   minuty 

Wszystkie  te  punkty  spotkan  dwoch  wszkazowek  nie  sa  zbiezne  z trzecia wskazowka  .

 

Trzeba  by  tutaj  zastosowac  uklad  rownan  dla  ruchu  jednostajnego  i  pewnie  to  wyjdzie  ale  juz  dawno  nic  z  matmy  nie  liczylem.

Albo  znalezc  najblizsza  wspolny  wielokrotnosc  ? Tutaj  zapomnialem  tego slowa.

Wojtek  nie  mecz i  podaj  rozwiazanie .


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek coś łatwego:

Wszystkie wskazówki zegara z centralnym sekundnikiem pokrywają się punktualnie o godzinie dwunastej zero zero. Ile czasu upłynie do ponownego pokrycia się trzech wskazówek. Wynik podaj z dokładnością do 1 bródki (0,003 s).

Napewno za 24 godziny :D:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wziął ktos do ręki zegarek (albo pokręcił wskazówkami zegara z centralnym sekundnikiem) ?

Mi wychodzi za 66 minut i 6 sekund (1:06:06), albo mam zegarek do bani, albo xle widzę.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej mini kolekcji mam dwa ciekawe (moim zdaniem - niektórzy powiedzą nic ciekawego) zegary: wiszący Junghas i roczniak Kern.

Pytanie brzmi ile lat mają te zegary jeżeli:

 

Junghans ma dwa razy tyle lat, ile Kern miał wtedy, gdy Junghans miał tyle lat, ile Kern miał przed 15 - toma laty.  Gdy Kern będzie w wieku Junghansa to razem będą miały 150 lat. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co? Myslalem, ze jestem dobry z matematyki, a tu sie okazuje,ze jednak chyba NIE,no coz starosc nie radosc.

 

Moja odpowiedz:

Junghans ma 75 lat, a Kern 52,5 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl to jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 18 lat zegary będą miały w sumie 150 lat, teraz mają 66 i 48 lat.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WueM ma racje. Junghans ma 66 lat teraz, a Kern 48 lat teraz.

Zle odczytalem ostatnie zdanie. "Gdy Kern bedzie w wieku Junghansa to razem beda mialy 150 lat."

Wedlug mnie to zdanie powinno brzmiec - Gdy Kern bedzie ( w przyszlosci ) w wieku Junghansa TERAZ to razem WTEDY ( w przyszlosci ) beda mialy 150 lat bo ja odczytalem je tak - Gdy Kern bedzie ( w przyszlosci ) w wieku Junghansa TERAZ to razem TERAZ beda mialy 150 lat.

 

Pozdrawiam i dziekuje za zagadki ( jest okazja , aby cwiczyc umysl ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 18 lat zegary będą miały w sumie 150 lat, teraz mają 66 i 48 lat.

66 i 48 lat nie spełniają pierwszej części warunków zagadki (zadania). Zegary są trochę starsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

y=2((x-15)-(y-x))

y+(y-x)+x+(y-x)=150

 

x=60, y=70


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

70 i 60 dokładnie tyle lat mają zegary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten nowy? ;)  :P


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy ma w pojedynkę 150 !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

y=2((x-15)-(y-x))

y+(y-x)+x+(y-x)=150

 

x=60, y=70

takie proste - teraz :D.

Gratuluję. 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zegar linkowy z olbrzymim i bardzo urodziwym bloczkiem.

Bloczek jest wysoki i zajmuje sporo miejsca, które można inaczej wykorzystać.

Jeżeli usunę bloczek i koniec linki  przymocuję bezpośrednio do wagi to zaoszczędzę 4-5 cm - powiększy się długość (droga) opadu wagi, a więc wzrośnie rezerwa chodu.

Czy zegar będzie funkcjonował prawidłowo i czy rzeczywiście wzrośnie rezerwa chodu ?

post-57457-0-77196200-1421396152_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zegar linkowy z olbrzymim i bardzo urodziwym bloczkiem.

Bloczek jest wysoki i zajmuje sporo miejsca, które można inaczej wykorzystać.

Jeżeli usunę bloczek i koniec linki  przymocuję bezpośrednio do wagi to zaoszczędzę 4-5 cm - powiększy się długość (droga) opadu wagi, a więc wzrośnie rezerwa chodu.

Czy zegar będzie funkcjonował prawidłowo i czy rzeczywiście wzrośnie rezerwa chodu ?

To zagadka? P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zagadka zegarowa.

Czy można bezkarnie pozbyć się bloczka (w zegarze linkowym) ?

Czy dzięki temu zwiększy się rezerwa chodu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga do pytania. Jeden koniec linki jest w bębnie,a drugi pod mechanizmem. Zapewne o nie ten koniec Ci chodziło. Generalnie obciążnik ma pokonać wszelkie opory tarcia. Jego waga zależy od jakości wykonania mechanizmu i użytej przekładni chodu. Bloczek  oczywiście jest elementem do zmniejszenia tego tarcia i umożliwienia opadania po jak najmniejszym oporze. Z jednej strony zmniejsza tą drogę wymiar jego uchwytu, zarazem powiększa o kąt opasania. Czy ruszy zegar bez bloczka , ruszy i będzie miał dłuższą rezerwę chodu o różnicę długości uchwytu bloczka i jego promienia.P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniec linki jest bezpośrednio przymocowany do wagi. Linka jest nawinięta na bęben, a jej drugi koniec jest przymocowany do bębna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Zwiększy się 2x siła napędowa, zegar zacznie nieco spieszyć,

2. Zmniejszy się 2x długość robocza linki, rezerwa chodu zmaleje o połowę.

 

Kolejna zagadka:

Dwoma cięciami podzielić tarczę zegara na części tak, aby suma liczb na każdej była taka sama.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Zwiększy się 2x siła napędowa, zegar zacznie nieco spieszyć,

2. Zmniejszy się 2x długość robocza linki, rezerwa chodu zmaleje o połowę.

 

Kolejna zagadka:

Dwoma cięciami podzielić tarczę zegara na części tak, aby suma liczb na każdej była taka sama.

Nie wiem jak liczyć cięcia. Pierwsze między 9 i 10,a drugie między 3, a 4 i będzie po 39,a razem ma być 78, Właściwie to jedno cięcie po średnicy.P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno cięcie, czyli dwa pokrywające się, jest rozwiązaniem trywialnym. Ale ciepło, ciepło    :)


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa  ciecia  w  jednym  polu maja  byc 5,6,7,8  w  drugim  11  12  1  2  a  w  trzecim 9 10 3 4 ,nie  mam graficznego  obrazka  tarczy  ale tak  to  wychodzi  suma  oczuwioscie  w  kazdym polu  26

Dwa  ciecia  dziela  tarcze  na trzy  czesci  .

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy  5 cieciach  sumy  posrednie  zbiorow  to  13  wiec

12 z 1 

11 z 2 

10  z 3 

9 z 4 

8 z 5 

6 z 7.

Przy  tarczy  dziesietnej  z  dawnej  epoki francuskiej  nieraz  spotykanej  na kieszonkach suma posrednia  to  11  przy  calkowitej  55  podobny  podzial 4  ciecia 

10  z 1 

9  z  2 

8  z 3 

7 z 4 

6 z5


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno cięcie, czyli dwa pokrywające się, jest rozwiązaniem trywialnym. Ale ciepło, ciepło    :)

Nie bardzo rozumiem, jest rozwiązaniem na 6, :)P Poszedłbym ze skargą do Dyrektora szkoły. Nie jest w pytaniu zabronione pokrywanie się cięć i nie ma podane na ile części trzeba pokroić. :)P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.