Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kchrapek

DYSKUSJE O WSZYSTKIM

Rekomendowane odpowiedzi

Brawo, brawo, mądry post

Dodam tylko, że Orlen sprzedaje tylko w Polsce pod swoją marką, w Czechach jest liderem jako "Benzina" a w Niemczech ma 6% rynku jako "Star". Umowa sponsorska upadła rok temu, teraz została na szybko odkurzona z powodu odnalezienia taśm z premierem. Orlen był "na musiku", stąd zapłaci nie 40 milionów, a 100 milionów za półtora roku (dwa sezony). Tylko za półtora roku nie marudźcie, że Polska zdobędzie 10 medali na Olimpiadzie w Tokio. Wiecie jaki program olimpijski można by było za te pieniądze zrobić? Już nie wspominam, że efekt marketingowy byłby lepszy.

 

Wracając do samego Orlenu to nie zgodzę się z Waszymi twierdzeniami. Przede wszystkim błędnie utożsamiacie zysk spółki z gotówką do jej dyspozycji. Wynik finansowy Orlenu liczy się według zasady EBITDA LIFO, czyli EBITDA (zysk bez uwzględnienia wartości amortyzacji, czyli degradacji majątku, który trzeba będzie odtworzyć) skorygowana o wartość zapasów. Ponieważ od trzech lat wartość ropy rośnie, rośnie też wartość zapasów (kontrakty zawiera się na kilka miesięcy naprzód, czyli kupiony kilka miesięcy temu surowiec, który obecnie jest w przerobie jest wart więcej niż kilka miesięcy temu). To podwyższa wynik spółki. To samo z inwestycjami. Korzystamy z przeszłych inwestycji, jednocześnie Orlen obciął program inwestycyjny, po trzech kwartałach zrealizował 2,9 mld zł wobec planowanego na ten rok 4,8 mld zł. W księgach spółki zaksięgowane jest ponadto jakieś 5 miliardów złotych wartości marki "Orlen", co jest bzdurą, bo równie dobrze mógłby to być CPN. Wspomnę tylko, że całość aktywów Orlenu to 35 miliardów, czyli wartości niematerialne i prawne stanowią 1/7 aktywów spółki (masakrycznie dużo, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że mamy do czynienia z rafinerią). Ponadto zadłużenie grupy to obecnie 10 miliardów złotych, a uchwała ostatniego walnego pozwoliła na zwiększenie kwoty emisji obligacji do 4 miliardów złotych. Reasumując w momencie kiedy wzrost cen ropy zahamuje, czyli trzeba będzie korygować wartość zapasów w dół, sprzedaż detaliczna siądzie, a stopy procentowe wzrosną, zamiast solidnego zysku pojawi się strata. Jednocześnie przypominam, że budżet jeść woła i spółka zobowiązała się, ze rokrocznie wypłacać będzie około 1,5 miliarda dywidendy dla akcjonariuszy. Co więcej, Orlen będzie musiał wyskoczyć z kasy na przejęcie Lotosu, co również obciąży jego wyniki i zmusi do zwiększenia zadłużenia.

Orlen jest właśnie zarządzany bez perspektywy nadejścia kolejnego kryzysu, na zasadzie, że "przecież jest kasa". W okresie ostatnich 12 miesięcy w górę poszły notowania wszystkich światowych spółek rafineryjnych (sprawdziłem Royal Dutch Shell, BP, Total, Chevron, BHP Billiton). Od kilku do kilkunastu procent, wszystkie powyższe spółki wypłaciły dywidendę. Orlen jest 12 procent pod kreską.

Dodam od siebie, że w Czechach Orlen na stacjach benzynowych spotkacie jako markę "Verva" Jako "Verva", Orlen jest tytularnym sponsorem ekstraligowego klubu hokejowego "Verva Litvínov", co pewnie też jakieś euro kosztuje

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze trochę ekonomii

Akcje Orlenu wzrosły wczoraj o 2,15%

Czyli o jakieś 967 mln zł

Roman ale to już zupełnie nie ma nic do rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłożenie 100mln w ratach podniosło wartość firmy o prawie miliard już drugiego dnia - nie ma to znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłożenie 100mln w ratach podniosło wartość firmy o prawie miliard już drugiego dnia - nie ma to znaczenia.

Myślisz że to dlatego że zasponsorowali Kubicę? :)  Nie sądzę. ;)  Dzisiaj w górę , jutro w dół jak to na giełdzie...

 

Edit.Wiecie na czym Orlen zapewne odrobi pieniądze dla Williamsa? Na sprzedaży tysięcy gadżetów z Kubicą,  które kupią za chwilę wszyscy przy odpowiedniej kampanii reklamowej.

Edytowane przez kchrapek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie wie, jaki to będzie miało efekt i nikt nie wie, czy przyniesie to zysk czy stratę. I to jest podstawowy problem, że przy spółce o przychodach na poziomie 100 mld zł rocznie 100 mln złotych to przychody z jednego piątkowego popołudnia. Rozliczenia międzyokresowe mają większe. To jest ta magia wielkich liczb, że duże kwoty możesz zamiatać pod dywan. W domowym budżecie nie wiesz, co się stało z tymi 100 złotych, które miałeś w kieszeni płaszcza, w Orlenie to 100 mln złotych. Tylko że jak przyjdzie kryzys, to przyjdzie odpływ i okaże się, kto pływał bez majtek.

Przypominam, że Orlen realizuje historycznie najwyższe wyniki w historii w trakcie najlepszej historycznie koniunktury plus efekt jednorazowy w postaci uszczelnienia bezakcyzowej sprzedaży paliw. Ja się boję o tak ważną dla gospodarki spółkę, która nagle zawiera umowę sponsorską na grube miliony, bo wyszła jakaś taśma z premierem.

I tu się kryje dyskonto, które ma niniejsza spółka (i generalnie wszystkie spółki giełdowe z udziałem Skarbu Państwa w Polsce). Ze strony stock analysis uzyskałem wskaźnik dla branży gaz&ropa cena/wartość księgowa na poziomie 1,84 (dla spółek na świecie).  Obecny wskaźnik dla Orlenu to 1,28. Oznacza to, że przy obecnej cenie rynkowej rynek wycenia Orlen z dyskontem 20 miliardów (tak 20 miliardów złotych) względem rynkowych odpowiedników (obecna wartość księgowa Orlenu to 35 miliardów, wartość rynkowa 44 miliardów, gdyby był wyceniany tak jak rynek średnio wycenia spółki naftowe na światowych giełdach, byłoby 64 milardy. Brakujące 20 to w dużej mierze czynnik dodatkowego ryzyka politycznego, itp itd).


Najlepszym paliwem jest makaron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, gdzie można kupić lupę z opaską na głowę tzn. z takim drucikiem trzymającym przy oku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie lubię jak się miesza politykę tam gdzie jest to wygodne ;)

Bez względu na preferencje polityczne.

Każdy kto słyszał nagranie i nie kieruje się linia polityczną słyszał prezesa banku który mówi o Kubicy "... na szczęście złamał rękę raz i drugi..."

Człowiek nie pojęcia jak poważny był wypadek Roberta a sama wypowiedź jest nietaktowne ale nie obraźliwa lub tp.

I nie bądźmy swietojebliwi bo każdy z nas na pewno nie raz wypowiadał się w gorszych słowach ( nie o Kubicy ale każdy pewnie kogoś sobie przypomni) w trakcie prywatnych rozmów.

 

Umowy sponsorskie w F1 negocjuje się miesiącami, więc nie bądźmy naiwni "kupujac" tekst że jeden pan w ramach przeprosin wyłożył 10mln € z kieszeni Orlenu.

I jak już piszemy o kwotach to za sezon 2019 Orlen w zamian za reklamę ma przelać 10 mln € a umowa nie jest podpisana na 2 lata tylko na 1+1 czyli istnieje możliwość przedłużenia umowy na kolejny rok o ile zostaną spełnione dodatkowe warunki ( tych oczywiscie nie znamy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A finał będzie taki że będziemy się przed każdym wyścigiem podniecać czy Kubica dojedzie na 3? 4? czy 5 miejscu?   Od końca... :D :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wygrywasz czy nie, Ja i tak kocham Cię, bo najlepszy w Polsce jest Robert Kubica tak jest!!!!

 

Edit.

Panowie bez spiny! Robert wrócił jeśli ktoś mu naprawdę kibicuje to należy się cieszyć.

Jeśli nie to trudno - należy się z tym pogodzić. :) Wszystkim się nie dogodzi.

Skoro go sponsorują to widocznie było im to na rękę i mają/będą mieć z tego jakieś profity.

Proszę również nie myśleć skrótowo co do taśm.

Premier wtedy był prezesem banku zależnego od Santandera. Jeśli ktoś nie wie Santander wtedy był sponsorem Ferrari w którym miał jeździć RK. Santander także w tym czasie wypłacał pensję innemu kierowcy Ferrari.

Nie sądzę by w miesiąc w ramach 'przeprosin dali mu 12mln'.

 

btw. Ktoś wie ile kosztowało Orlen wystawianie zespołu w Porsche SuperCup?

Edytowane przez pabloo_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktos chce to faktycznie black piątek

Po 20$....

Edytowane przez pawel007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A finał będzie taki że będziemy się przed każdym wyścigiem podniecać czy Kubica dojedzie na 3? 4? czy 5 miejscu? Od końca... :D :D :D

To może przyjmiesz zakład? Najwyższe miejsce jakie obstawiłeś to 16, ja obstawiam że na koniec sezonu 2019 będzie minimum 14

Postawisz zegarek radziecki? Wygrywasz - wybierasz jeden z moich naręcznych. Ja wygrywam - wybieram jeden z Twoich naręcznych? :D

Edytowane przez rk7000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może przyjmiesz zakład? Najwyższe miejsce jakie obstawiłeś to 16, ja obstawiam że na koniec sezonu 2019 będzie minimum 14

Postawisz zegarek radziecki? Wygrywasz - wybierasz jeden z moich naręcznych. Ja wygrywam - wybieram jeden z Twoich naręcznych? :D

Wierzę w talent Roberta i przy odrobinie szczęścia może mu się udać lepszy wynik więc się nie zakładam. Oby tych wyższych miejsc było jak najwięcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Lukas_op

Jak ktos chce to faktycznie black piątek

Po 20$....

http://sgsuns.com/

 

a co to? mnie tu ostrzegają przed wyłudzeniem i blokują dostęp 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i dobrze że Cię ostrzegają, bo to przekręt jest


Najlepszym paliwem jest makaron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakim sensie przekret??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierzę w talent Roberta i przy odrobinie szczęścia może mu się udać lepszy wynik więc się nie zakładam. Oby tych wyższych miejsc było jak najwięcej.

Szkoda, dawno nie zdobyłem tak łatwo żadnej perełki :D

Już się zastanawiałem co bym sobie chciał od Ciebie i powiem że wybór nie jest łatwy - za dużo masz perełek :)

Ale cieszę się że wierzysz w Roberta chociaż zadanie nie będzie łatwe. Dziś kierowcy Williamsa zajmują 18 LS i 20 SS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, dawno nie zdobyłem tak łatwo żadnej perełki :D

Już się zastanawiałem co bym sobie chciał od Ciebie i powiem że wybór nie jest łatwy - za dużo masz perełek :)

Ale cieszę się że wierzysz w Roberta chociaż zadanie nie będzie łatwe. Dziś kierowcy Williamsa zajmują 18 LS i 20 SS.

Popełniłeś błąd w wyborze że zegarek ma być naręczny :) Jakbyś napisał że kieszonkowy to ja już wiem co byś wybrał :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie popełniłem błędu, jest cień szansy że jednak mogę przegrać i musiałbym oddać jakaś kieszonkę a tego wolałem uniknąć :P

Ale masz rację - wiesz jaka kieszonkę chciałbym od Ciebie.

Nie chcesz sprzedać? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem chłopaki. Skoro główny zainteresowany nic nie wie o oficjalnym wsparciu to chyba lekko przeczy to tezie, że nie jest to polityczne i uzgadniane było od dawna ..... tym bardziej, że rozmawiał z prezesem Obajtkiem, który w Orlenie chyba jest od niedawna .....

 

https://sportowefakty.wp.pl/formula-1/790273/robert-kubica-nic-nie-wie-o-wsparciu-orlenu-rozmowy-sie-tocza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem chłopaki. Skoro główny zainteresowany nic nie wie o oficjalnym wsparciu to chyba lekko przeczy to tezie, że nie jest to polityczne i uzgadniane było od dawna ..... tym bardziej, że rozmawiał z prezesem Obajtkiem, który w Orlenie chyba jest od niedawna .....https://sportowefakty.wp.pl/formula-1/790273/robert-kubica-nic-nie-wie-o-wsparciu-orlenu-rozmowy-sie-tocza

Robert Kubica i Williams oficjalnie mają obowiązującą do końca sezonu umowę z Lotosem i obecnie Robert jest ambasadorem marki Lotos. Chyba logiczne jest że o Orlenie słowa nie powie do końca umowy.

No ale jeśli źródłem solidnych i formacji ma być WP lub Onet to ja już dalej nie brnę w dyskusję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Robert Kubica i Williams oficjalnie mają obowiązującą do końca sezonu umowę z Lotosem i obecnie Robert jest ambasadorem marki Lotos. Chyba logiczne jest że o Orlenie słowa nie powie do końca umowy.

No ale jeśli źródłem solidnych i formacji ma być WP lub Onet to ja już dalej nie brnę w dyskusję.

Romku ja rozumiem, że jako fan masz troszkę bardziej ortodoksyjne spojrzenie. Chcę pokazać, że moim zdaniem jest w tym wszystkim drugie dno i to troszkę psuje mi ten obraz. Ale dlaczego Twoim zdaniem ten artykuł jest mało rzetelny? Gdyby był na gazecie czy tvn to byłby bardziej wiarygodny? Kubica może słowa nie mówić o Orlenie ale skoro mówi że rozmawiał z aktualnym prezesem Orlenu, który ma przejąć Lotos to chyba jakaś Nie spójność tu jest. Tak czy siak dobrze dla niego, że jeździ. Czekam tylko aż siatkarze dostaną obiecane 3 bańki i uznam, że jest wsparcie dla polskiego sportu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.