Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
sawcio68

Kieszonki i kieszonkowcy, czyli wszystko co na dewizce wisi.....

Rekomendowane odpowiedzi

Wojskowy chronograf Alpina Minerva od Lunsera świetny.

 

...ale cóż bardziej cieszy wytrawnego zbieracza jak egzemplarz, który prawdopodobnie nigdy nie był używany? To coraz rzadsze momenty i dlatego gratulacje szczególne!

 

Łącząc te dwa wątki dodaje właśnie takiego chronografa, który ma tylko rysy od leżenia na szybie witryny sklepowej z lat 20/30 - zdobycz świeża :)

 

5f11ebfd551c6319gen.jpg

 

Ma numer koperty 39

 

2237271e48dad53fgen.jpg

 

...a w środku pięknego Oratora 

 

d69323276970a4fcgen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Grigoris1 napisał(-a):

Wojskowy chronograf Alpina Minerva od Lunsera świetny.

 

...ale cóż bardziej cieszy wytrawnego zbieracza jak egzemplarz, który prawdopodobnie nigdy nie był używany? To coraz rzadsze momenty i dlatego gratulacje szczególne!

 

Łącząc te dwa wątki dodaje właśnie takiego chronografa, który ma tylko rysy od leżenia na szybie witryny sklepowej z lat 20/30 - zdobycz świeża :)

 

5f11ebfd551c6319gen.jpg

 

Ma numer koperty 39

 

2237271e48dad53fgen.jpg

 

...a w środku pięknego Oratora 

 

d69323276970a4fcgen.jpg

Gratulacje bardzo fajny nabytek.

To dodam coś jeszcze w temacie.

IMG_8730.thumb.jpeg.692b7b605a56807eb2569daec492f9e3.jpeg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hecke, szalejesz :) Ale dzięki temu mamy pięknie żyjący wątek kieszonkowy. 

 

To ja jeszcze z innej beczki... ale widziałem,że Hecke też już w tym temacie zadziałał :)

 

Co rok (od bodajże 8 lat) wystawiam kieszonkę na WOŚP - bardziej to gest symboliczny niż jakiś wielki wyczyn.

 

W tym roku padło na Olmę art deco z ciekawą kopertą z podstawką.

 

d97de1a5bbcc4576gen.jpg

 

55196003ee036795gen.jpg

 

712a1b80cd4c812bgen.jpg

Edytowane przez Grigoris1
uzupełnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Grigoris1 napisał(-a):

Hecke, szalejesz :) Ale dzięki temu mamy pięknie żyjący wątek kieszonkowy. 

 

To ja jeszcze z innej beczki... ale widziałem,że Hecke też już w tym temacie zadziałał :)

 

Co rok (od bodajże 8 lat) wystawiam kieszonkę na WOŚP - bardziej to gest symboliczny niż jakiś wielki wyczyn.

 

W tym roku padło na Olmę art deco z ciekawą kopertą z podstawką.

 

d97de1a5bbcc4576gen.jpg

 

55196003ee036795gen.jpg

 

712a1b80cd4c812bgen.jpg

Super, to będę miał co licytować, ponieważ na chwilę obecną nic ciekawego nie znalazłem z zegarków na aukcji WOŚP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiego to oto lekko zdekompletowanego mechanizmu repetiera nie udało mi się kupić :( (chciałem być rozsądny, a teraz żałuję jak diabli...)

Mechanizm ten ma bardzo nietypowy wychwyt, jak uważacie co to może być? Pouzait?

 

1.jpg

4.jpg

3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tutaj cylinderek - mają one i zwolenników, ale chyba częściej raczej się je omija w kolekcji.

 

Ja tez nie przepadam za nimi, ale ten kryje w sobie tajemnicę...

 

554393d37b0e9c13med.jpg

 

Zwrócił moją uwagę, gdyż był w znakomitym stanie - żadnych wgniotów, rys, srebro zupełnie nie wytarte - jakby ktoś go włożył do szuflady pod koniec XIX w. i teraz wyjął.

 

Ale tajemnica jest w oznaczeniach oczywiście.

 

ed68cb6c04c68a4bmed.jpg

 

Niektórzy może pamiętają jak kiedyś szukałem rozwiązania zagadki oznaczeń na LeCoultre - znak leżącego psa Societe Anonyme.

 

Pojawiły się wtedy podejrzenia, że to coś związanego z początkami przemysłu precyzyjnego w Besancon.

 

A teraz mamy tego potwierdzenie - znak takiego psa z nazwą Besancon. Trafił mi się w tym samym czasie także Mermod z podobnym symbolem i nazwą "Bizontine".

 

b9c01c2ee297ba4cmed.jpg

 

Czyli Francuzi z Besancon na początku (jak to bywało w różnych miejscach) kupowali gotowe mechanizmy szwajcarskie i sprzedawali pod własnymi nazwami.

Uczyli się, podpatrywali, aby sami zacząć tworzyć własne kalibry i zyskiwać sławę, a nawet stosować "chronometryczność" w oparciu o miejscowe obserwatorium astronomiczne.

 

Nie przez przypadek Zenith to właśnie tutaj założył jedyną swą filię, nie tracąc na jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Grigoris1 napisał(-a):

cylinderek - mają one i zwolenników, ale chyba częściej raczej się je omija w kolekcji.

Dobry cylinderek to dobry cylinderek, ale jak uszkodzony... to ŻŁY cylinderek :) .

 

Unikam, bo najczęściej są połamane osie....

 

 Tym bardziej , że co ja się tam znam na zegarkach,,,,,, potrafię je jedynie z godnością popsuć :)

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę spóźniony ale w nawiązaniu do rocznicy Powstania Styczniowego. 

 

IMG_0217.thumb.jpeg.ffbc2844fbbfc8c5a478e8f343d345d1.jpegIMG_0214.thumb.jpeg.67b052fccc51ba56b11adc6a9b80663c.jpegIMG_0215.thumb.jpeg.50a0058df256a84d84dc7a3fe9a54f48.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i nie teraz ktoś powie, że powstanie nie maiło sensu ...

 

Zostawiając oczywiste konsekwencje jak np. odzyskanie niepodległości czy naśladowanie rozwiązań powstańczych w II wojnie światowej, to cały fenomen ożywienia narodowego, który widać w tzw. biżuterii patriotycznej trwał do I wojny światowej i nie tylko w zaborze rosyjskim - czego świetny przykład jest powyżej.

 

Longin jest z lat 90.?

 

Swoją drogą ciekawe jest czy sam imć Białas wpadł na pomysł własny, jak uchronić wałek przed zagubieniem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to chyba była koperta jakiegoś kluczykowego zegarka.

Wewnętrzny dekiel ma jakieś otwory lub widać że był lutowany?

Koperta jest Longinesa ?

Bo coś mi słabo ten mechanizm spasowany 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek jest cały w oryginale. Zabezpieczenie koronki to już twórczość późniejszego użytkownika. Problem z wypadającą koronką. Poniżej zdjęcie wewnętrznego dekla. Zamocowanie w kopercie było naprawiane. 

IMG_0216.thumb.jpeg.8b0ab417e45d1bfe28c0d04ea9360a70.jpeg

Przepraszam, jeszcze sekundnik dokładałem - był brak. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Paweł Bury. napisał(-a):

Ok myliłem się 

Wszystko git 👍

To ja przepraszam. Nie dosłałem jednego zdjęcia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie

Czy istnieją jakieś katalogi starych  zegarków kieszonkowych Longines i Omega?

Jeśli tak to gdzie je można zdobyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, motoolo napisał(-a):

Pytanie

Czy istnieją jakieś katalogi starych  zegarków kieszonkowych Longines i Omega?

Jeśli tak to gdzie je można zdobyć?

Oczywiście że istnieją. Zobaczyć można najłatwiej przy pomocy Googla, tyle że słowa kluczowe wpisujemy po angielsku czy niemiecku, bo polski internet nie jest jeszcze zbyt zasobny w takie starocie. No i trochę trzeba się naszukać. Można też oczywiście kupić sobie książki, ale tanie i łatwo dostępne one nie są. 


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr oczywiście ma rację - tanio i łatwo nie będzie.

 

Kwestią jest jeszcze cóż oznacza słowo "katalog".

 

Dla jednych będzie to katalog części i spis kalibrów, a w innym ujęciu ładna broszura z ilustracjami (dla przykładu strona katalogu Zenith z początku XX w.)

 

17f57da3f369c95cmed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o każda informacje jakie są dostępne. Tak samych kalibrów jak i wyglądu zegarkow, jakie były tarcze wskazówki czy obudowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, 

Przyjaciel ma takie cudo po dziadku. 

Nie ma środków na profesjonalny remont, sprzedawać nie chce, i się zastanawia co tak rzeczywiście ma. 

Podpowiecie coś? 

Zdjęcia mechanizmu wrzucę jutro. 

Z góry dziękuję. 

 

20220127_184520.jpg

20220127_184615.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będzie potrzebne zdjęcie mechanizmu. Jaka jest średnica zegarka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złoty, mi kryty zegarek może mieć fajny mechanizm... Ja pogrzebałem w mojej gablotce i taki damski Demi Hunter Billodes wpadł mi w ręce...IMG20220127200751.thumb.jpg.ae2da4272e2740447ad8443a22e0a322.jpgIMG20220127200758.thumb.jpg.1c38b5bf177b04162cc8601c420ca55d.jpgIMG20220127200904.thumb.jpg.4385705a620ddb06d936c204ac202fc7.jpgIMG20220127200814.thumb.jpg.ef518aec91c75be4deaa79c82f7f6469.jpg

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy z aktualnie prezentowanych ma pewnie standardowy 15-kamieniowy mechanizm, a napis "chronometre" ma całość uszlachetnić. Zdjęcie pokaże.

 

Ale ten Billodes, mimo swej cylindrowości, robi wrażenie! Malutki i ładniutki :) Do tego rzadki wczesny kaliber z lat 80... Jaki ma numer na kopercie?

 

... ale u kiniola zegarek z pękniętym szkiełkiem? No chyba, że rzeczone pęknięcie ma uzasadnienie historyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiego sprowadziłem z Kanady, zostawiam go w stanie "zastanym"... Numer 11508... Jak go datować?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha! Z mojej wiedzy wynika, że nie ma na świecie aktualnie nikogo, kto z całą pewnością zdecydowałby się na datowanie zegarków z manufaktury GFJ przed latami 20. XX wieku (a i tam są spore wątpliwości). Tabele z XX wieku są mocno "domyślne".

Jedyną pewną rzeczą jest to, że pochodzi sprzed 1889 r. czyli sprzed wystawy światowej w Paryżu (chyba, ze na deklu masz takową wspomnianą).

 

Może więc być z początku lat 80., ale nawet z lat 70. - z dużym prawdopodobieństwem po 1869 roku, bo wtedy GFJ zaczął tworzyć własne kalibry i produkować je.

 

Ot i takie domysły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.