Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
sawcio68

Kieszonki i kieszonkowcy, czyli wszystko co na dewizce wisi.....

Rekomendowane odpowiedzi

W czasie wojny kradli Niemcy i Rosjanie, a Polacy sie zastanawiają 70 lat później kto miał licencję :)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, upraszczasz... Staramy się dojść do tego jak to na prawdę było, choć zapewne wiele dokumentów nosi oznaczenie "tajne"...

Być może wiele rozwiązań było pozyskanych "legalnie"...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to ze w okresie wojny i tuz po, technologie pozyskane przez ZSRR jak i naukowcy, tez pozyskani jako trofea po odniesieniu zwyciestwa nad Niemcami pracowały na ich rzecz, co wcale mnie nie dziwi.

Dodatkowo izolacja Zwiazku Radzieckiego, ekonomiczna i polityczna tylko pomagała w tym by ignorować wszelkie zezwolenia i licencje.

Produkowano na rynek wlasny i krajów satelickich.

Mnie jako Polaka może, i irytuje natomiast tylko kwestia dotycząca rabunku dokonanego przez Niemcy i ZSRR na terenie mojego kraju.

Do dziś narod niemiecki powinien całą nadwyżkę budżetową kierowac do krajow ktore zrujnował niszcząc, palac i mordując, a nie wypłacać z tej kwot zasiłki dla terrorystów islamskich.

I tak przez 100lat :)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.........

Być może wiele rozwiązań było pozyskanych "legalnie"...

 

Fajnie że doszliśmy do jakiegoś wspólnego mianownika.

 

Panowie - cieszę się, że zawiązała się ciekawa dyskusja. Prawdy pewnie nie dojdziemy bo jasnych dowodów nie ma. 

Oczywiście zgadzam sie że nie wszystkie technologie zegarkowe były pozyskiwane legalnie ale to akurat wszyscy wiedzą.

Ten zegarek pozostanie pewnie tajemnicą tak jak wiele innych mega ciekawych zegarków produkowanych w ZSRR.

 

Edycja

Podłączę pod dyskusję kolejna ciekawostkę - niestety nie moja  :( ale kolegi Krisa  :)

Zakładam że mechanizm rozpoznawalny łatwo - Valiux 61

post-47356-0-42358000-1506192987_thumb.jpg

 

post-47356-0-89366400-1506192999_thumb.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez rk7000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to fabryczny zegarek sygnowany 1MWF tylko na tym zdjęciu słabo sygnutere widać.

 

U Gordona na stronie też są.

http://www.ussrtime.com/cgi-bin/details.pl?id=0009

 

http://www.ussrtime.com/cgi-bin/details.pl?id=0010

 

Edycja

Chodzi mi o sygnaturę na mechanizmie.

Edytowane przez rk7000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee, to duża ciekawostka jest...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na tych zdjęciach sygnatura jest dobrze widoczna, faktycznie ciekawe.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest moim celem "rusyfikowanie" tego działu ale jest moim celem to aby w tym dziale była świadomość, że ruskie zegarki to nie tylko Pobiedy i Wostoki po 15 zeta na pchlim targu (chociaż i wśród Pobied i Wostoków też są perełki po kilkaset i kilka tys zł)

 

Valiux 61 ciekawy?  :)

Liczyłem na to że zaciekawi wszystkich tu zaglądających. 

Potoczna nazwa tego zegarka to "generalski" Pewnie od przenaczenia  :)

 

No to jeszcze jedna ciekawostka ale tym razem łatwa bo o tym informacji jest sporo.

Radzieccy robili tez chrono na Urofa 59 - spojtkaliście się z takim koledzy? 

Zdjęcia nie daję, mam nadzieję, że zainteresowani znajdą sami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urofa po wojnie znalazła się w NRD, tak, że nie ma w tym nic ciekawego. :)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My tu używamy słowa ciekawe w rozumieniu zadziwiające. Jednak masz rację, każdy znajdzie coś ciekawego tam gdzie chce. :D


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dla wielu to poniżej na fotach to bzdety i tanizna ale dla mnie te dwie kieszonki które wczoraj wyniuchałem z Sosnowca są po prostu piękne a do tego w doskonałym stanie mechanicznym i dobrym wizualnie. LANCO & Junghans .Szczególnie wrażenie robi na mnie ten wielgachny LANCO  :blink:  :D

Junghans jest na werku J31 a LANCO chyba na Langendorf 191. Jak się mylę to proszę poprawcie mnie. 

 

post-99061-0-54945000-1507651681_thumb.jpg

 

 

 

 


 

 

 

post-99061-0-62953100-1507651882_thumb.jpg

Edytowane przez Perkoz1959

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lanco ma nieoryginalne wskazówki za to ładna tarczę - a ten Junhans tarczę bo wszystkie junghansy jakie widziałem w oryginale miały tarcze sygnowane 

Ogólnie nie są złe 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wskazówek w LANCO to się zgadzam.

Co do Junghansowej tarczy raczej się nie zgadzam bo na zagranicznych portalach i eBay-u takie Junghansy też można znaleźć czyli bez loga Junghansa. Może jakieś partie były wypuszczane bez oznaczeń? Nie wiem sam. Warte jest to wyjaśnienia.

 


 

 


 


Mechanizm LANCO z powyższego postu:

post-99061-0-50571900-1507652788_thumb.jpg

 


A tu Junghansa:

post-99061-0-18641700-1507652856_thumb.jpg

Edytowane przez Perkoz1959

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Siedzę w globalnym internecie już od 2 godzin i powiem szczerze mam taką "zagrychę", że MUSZĘ uzyskać pomoc od was a w szczególności od Panów: Piotra Ratyńskiego i Pawła Burego jako tych guru kieszonkowców.

Na wariackich papierach kupiłem dzisiaj za 180,00 zł świeżo przywiezionego ze Szwecji Junghansa. Wziąłem go w ciemno nawet bez dokładnego zastanowienia się nad mechanizmem. Zegarek na chodzie w stanie wręcz świetnym. W domu przy pomocy http://www.ranfft.de zacząłem szukać na jakim mechaniźmie stoi ta kieszoneczka. Wyskoczyło mi, że to .......... Junghans J8 czyli pre - mechanizm Junghansa zastosowany w pierwszych kieszonkach ok. 1910 roku. Jest tam też zastrzeżenie, że NIKT tego mechanizmu w wersji PRE jak na dzień dzisiejszy nie widział. Na innych portalach fachowych ( np. http://www.uhrenwerkstattforum.de/t6192f62-Junghans-Taschenuhrwerke-Verzeichnis.html ) o Junghansach też wyskakuje ten mechanizm jako "lista życzeń" kolekcjonerów wręcz nieosiągalna. 

Problem polega na tym, że następnym mechanizmem był J9 posiadający wiele wspólnego z J8 ale NIKT dotychczas nie znalazł wyjaśnienia kiedy kończy się J8 a zaczyna J9. Na moim mechaniźmie jak widać jest inna grawerka na mostku. Taka sama jak na ranfft.de. 

Czyżbym trafił na Białego Kruka? Aż mi się nie chce wierzyć. 

PS. Tarcza jest nie sygnowana i od razu uprzedzam zarzut Pawła Burego - takie były w oryginale. Mam oryginalny katalog Junghansa z 1932 roku i jest kilka modeli bez loga Junghansa. Po drugie tarcza jest niejednolita tylko ma gliszowanie wewnątrz na mniejszym okręgu.

 

post-99061-0-22571800-1507829857_thumb.jpg

post-99061-0-37310800-1507829915_thumb.jpg

post-99061-0-20622200-1507830109_thumb.jpg

Edytowane przez Perkoz1959

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ranfft w opisie mechanizmu jest takie zdanie"The J8 is scarcely described anywhere, and early Junghans calibres have no calibre signature. It is therefore uncertain whether the calibre described here is a J8 or an early variant of the J9."  czyli raczej nie jest pewien czy pokazany werk to rzeczywiście cal J8 czy wczesna wersja J9.,Dirk Fassbender jako J8 pokazuje zupełnie inny mechanizm http://www.dirkfassbender.de/j8.html 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ranfft w opisie mechanizmu jest takie zdanie"The J8 is scarcely described anywhere, and early Junghans calibres have no calibre signature. It is therefore uncertain whether the calibre described here is a J8 or an early variant of the J9."  czyli raczej nie jest pewien czy pokazany werk to rzeczywiście cal J8 czy wczesna wersja J9.,Dirk Fassbender jako J8 pokazuje zupełnie inny mechanizm http://www.dirkfassbender.de/j8.html 

Czyli co strona to inna wersja. Na tych co ja znalazłem w sieci jest ten mechanizm co pokazuje Ranfft. Na niemieckim forum o starych Junghansach też zresztą jest pokazany ten sam mechanizm. Trzeba widzę grzebać dalej bo jak widać to nie tylko moja zagwozdka. Jedno jest chyba pewne - ten mój Junghans był wart tych 180 zł. Nawet gdyby okazało się, że to wczesna wersja J9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dr. Ranfft jest bardzo pomocny w poszukiwaniach kalibrów, jednak wyrocznią nie jest, często z braku przykładowego wyglądu jakiegoś kalibru, zastępuje go zdjęciem/rysunkiem jakiejś późniejszej wersji która jest w jego posiadaniu. Jak to ma się w przypadku tego Junghansa nie mam pojęcia i myślę, że nie będzie łatwo dotrzeć tutaj do jakiś faktów zgodnych z rzeczywistością.

Edytowane przez Piotr Ratyński

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dr. Ranfft jest bardzo pomocny w poszukiwaniach kalibrów, jednak wyrocznią nie jest, często z braku przykładowego wyglądu jakiegoś kalibru, zastopuje go zdjęciem/rysunkiem jakiejś późniejszej wersji która jest w jego posiadaniu. Jak to ma się w przypadku tego Junghansa nie mam pojęcia i myślę, że nie będzie łatwo dotrzeć tutaj do jakiś faktów zgodnych z rzeczywistością.

Napisałem wczoraj do Junghansa. Może oni pomogą.

Na ebayu znalazłem identyczny zegarek z takim samym kalibrem też ze spiralą kompensacyjną Bregueta ! Różni się tylko szczególikami na tarczy:

 

http://www.ebay.com/itm/Junghans-Silver-Pocket-Watch-/252364786473?hash=item3ac21d0b29:g:~BwAAOSwJSJXGpsE

 

Czyżby jednak dr. Ranfft i wielu innych mylili się? To w takim razie co to za kaliber, że NIGDZIE nie można znaleźć jego symbolu? 

 

PS. Co do punktualności tego mojego Junghansa to jestem oszołomiony. Na 2 doby późni się ok 25 sek. Ale mu odpuszczę już nakręcanie bo chyba najpierw trzeba mu czyszczenie i smarowanie zrobić. Kij wie ile lat nie chodził. Szkoda kalibru bo uwierzcie, jest w takim stanie jakby dopiero fabrykę opuścił. 

Zastanawiający jest także bardzo niski numer kalibru. Jest tylko 5-cio cyfrowy 62180 a na tym z ebaya 21629. Na innym moim kalibrze J31 numer jest 7-mio cyfrowy 0062604 a na jeszcze innym J47b/1 znowu 6-cio cyfrowy 146799. Nie wiadomo czy numeracja kalibrów w Junghansie była narastająco bo jeśli tak to ten " NIEZNANY" jest najstarszy a potem są J47b/1 i następnie J31.

Edytowane przez Perkoz1959

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki stary dziad się nawinął w byłym NRD  :)

 

Edycja: wymiana zdjęć bo te z łazienki to............ -_-   

post-68206-0-58720900-1508136823_thumb.jpg

post-68206-0-13569100-1508136829_thumb.jpg

post-68206-0-86407200-1508136833_thumb.jpg

post-68206-0-25336300-1508136838_thumb.jpg

post-68206-0-98626100-1508136844_thumb.jpg

post-68206-0-45628200-1508136851_thumb.jpg

Edytowane przez Paweł Bury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo... . Mechanizm 53 mojej ulubionej firmy . Świetny stan . Gilosz - miło popatrzeć .

Brakuje zdecydowanie tego magicznego napisu na tarczy ( no i centralnego szatona trochę ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I taki jeszcze 

 

Union (mit Glocke und fünf Sternen) bildmarke_duerrstein15.jpgDürrstein Co. Hochwertige Taschenuhren; Waisenhausstr. 27, Dresden, Deutschland; registriert am 7.9.1886

 

 

 

https://watch-wiki.org/index.php?title=D%C3%BCrrstein_%26_Co.

post-68206-0-32864000-1508137894_thumb.jpg

post-68206-0-78980200-1508137900_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.