Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Janek Sarnowski

Seiko Vintage

Rekomendowane odpowiedzi

Jak ktoś ma 23 lata, to vintage będzie i rok 1999 ;)


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma 23 lata, to vintage będzie i rok 1999 ;)

Jak ktoś ma 23 lata to zegarek z 1999 będzie młodszy od Niego o 6 lat młodszy, ale z pewnością nie będzie vintage :);)

 

Quartz Astron od Seiko zmienił świat zegarków debiutując w 1969 roku, jako pierwszy na świecie zegarek kwarcowy, dając początek tzw 'rewolucji kwarcowej" przez wielu pasjonatów okres 'przed" to zegarki vintage, choć oczywiście to kwestia umowna.

Stworzenie go było owocem intensywnych wysiłków, które Seiko podejmowało od końca 1950 roku. Inspiracją do tego odkrycia stały się obserwacje zjawiska piezoelektryczności, prowadzone pod koniec XIX wieku przez Pierra Curie (męża Marii Curie Skłodowskiej). Dostrzegł on, że kryształy kwarcu pod naciskiem wytwarzają ładunek elektryczny.

post-48316-0-85474300-1480779460.jpg


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1971

 

Vintage definitely :)

 

Zegarek od nowości nie wdział zegarmistrza. Pierwszy serwis zatem po 45 latach. Genialnie dokładny, świetny rozmiar 36,5. Wymienione szkiełko na oryginalne mineralne. Koperta bez wgniotek, nie polerowana. Naszukałem się i znalazłem :)

post-90297-0-72700500-1480785809_thumb.jpg

post-90297-0-71490100-1480786175_thumb.jpg

Edytowane przez anger76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Zegarek jest fajny, to napisałem, a czy vintage?, w myśl forumowego tytułu działu vintage-"Zegarki naręczne i kieszonkowe już nie produkowane, najlepiej sprzed 1975 roku" I wg mojej opinii prezentowany jeszcze nie jest vintage (1984), ale to rzecz umowna ;)

A że zegarek 20 letni wg Ciebie jest już vintage, to zaskakująca opinia muszę powiedzieć...

A co do pierwszej myśli Twojego postu, czemu "wędrujesz" za moimi postami krytykując je, i jaki miałeś wcześniej nick,wczesniej nim uruchomiłeś nieaktywne od 5 lat konto? :)

 

Pozdrawiam, i odpuść ;)

nie wiem co przyswiecalo autorowi dzialu vintage ze graniczna date ustalil na 1975r...

to nie tylko wg. mnie ale rowniez definicji o ktorych mozna poczytac w wielu innych miejscach, poza tym kilka innych osob stwierdzilo 'vintage' i zamiast sie upierac to sprobuj pomyslec, najlepiej zanim cos napiszesz

gdybys byl troszke bardziej uwazny to zapamietalbys ze ten 'zolwik' ma 32 lata a nie 20 jak probujesz 'zakrzywiac' rzeczywistosc, zreszta dla Ciebie nie vintage, dla mnie vintage, amen

 

... ja wedruje za Twoimi postami i krytykuje? ; ) pochlebiasz sobie a pewnie przy okazji nie lubisz jak ktos ma inne zdanie, do tego probujesz kreowac spiskowa teorie o uspionym koncie, ja filmow o tematyce szpiegowskiej nie ogladam w ogole ; )

 

zeby nie byl calkowity OT wspomne ze wszedlem dzis do TT przymierzylem sobie na przegub Seiko SRP777, stwierdzam ze brakuje mu tego czegos, co mial stary 'zolw', ten nowy jakis taki zimny i bezplciowy, stary mial dusze a moze po prostu ja sie zestarzalem : /

 

srp777.jpg?1480786054

(fotka kradziona z sieci)

mam nadzieje ze nie urazilem, pozdrawiam : )


Są ludzie, którzy przez całe życie spogladają na zegarek, a mimo to zawsze się spóźniają. (A. Czechow)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie 'vintage' to przedmioty starsze niz 20 lat i dlatego ww. 'zolwik' nie jest antykiem ale jest vintage jak najbardziej

nie wiem co przyswiecalo autorowi dzialu vintage ze graniczna date ustalil na 1975r...

to nie tylko wg. mnie ale rowniez definicji o ktorych mozna poczytac w wielu innych miejscach, poza tym kilka innych osob stwierdzilo 'vintage' i zamiast sie upierac to sprobuj pomyslec, najlepiej zanim cos napiszesz

gdybys byl troszke bardziej uwazny to zapamietalbys ze ten 'zolwik' ma 32 lata a nie 20 jak probujesz 'zakrzywiac' rzeczywistosc, zreszta dla Ciebie nie vintage, dla mnie vintage, amen

 

Proponuje pamiętać co się samemu pisze lub nie pisać wcale :)

P.S 'Kilka osób' to z całym szacunkiem do kolegow, to poprzedni i obecny właściciel.

 

A definicji 'vintage' nie ja jestem autorem, ani jak pisałem wczesniej nie ja wymyśliłem datę jej początku ( końca?) na okres 'rewolucji kwarcowej'.

znasz pojecie slowa 'vintage'? czy lepiej napisac post w stylu 'nie, bo nie' i miec tych postow pierdylion

 

A swój post w jakim celu napisałeś, bo nic mądrego nie masz do powiedzenia?

Uprzejmię proszę o niekomentowanie moich postow.

 

Dziękuję serdecznie.

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale się dysputa zrobiła? Ale youngtimerem (trochę przewrotnie w stosunku do zegarka) żółwika chyba można nazwać co?

 

Jeśli nie jest vintage to z tego powodu Go nie wyrzucę ani nie będę płakał, ale myślę, że bardziej nadaje się tutaj niż do "nowych nabytków".

 

Nawet nie wiedziałem, że vintage datuje się od powstania zegarka kwarcowego. Dzięki za info - tak na poważnie.

Edytowane przez Wacor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1971

 

Vintage definitely :)

 

Zegarek od nowości nie wdział zegarmistrza. Pierwszy serwis zatem po 45 latach. Genialnie dokładny, świetny rozmiar 36,5. Wymienione szkiełko na oryginalne mineralne. Koperta bez wgniotek, nie polerowana. Naszukałem się i znalazłem :)

No ładniusi ;) Czyli już w pełni życia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia jakieś mi średnie wychodzą, światło słabe :) Tak, w pełni życia i bardzo cieszy.  Tego już nie sprzedam, choćby nie wiem co:)

 

Zresztą sprzedaż doinwestowanego Seiko vintage najczęściej nie jest opłacalna. No chyba, że kupisz za przysłowiową złotówkę.  Na ebayu takie okazje zdarzają jednak coraz rzadziej.

 

Schowałem do szuflady, żeby sprawdzić rezerwę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale się dysputa zrobiła?

Nawet nie wiedziałem, że vintage datuje się od powstania zegarka kwarcowego. Dzięki za info - tak na poważnie.

To wszystko kwestia umowna :), "odchodzi stare"-mechaniki-firmy padały jak muchy ( pisałem to pewnie z 10 razy, np Omegę chciała kupic Seiko w 1981 roku bo ta była na skraju bankructwa, pomogly kredyty bankowe i fuzje..), przychodzi 'nowe", czyli kwarc...więc logicznym jest by ten okres jakoś przeszedł do historii, czyli 'po' to już 'new", a przed to "vintage" ;)

Dziś, chwala Bogu i partii zegarki mechaniczne wrociły do łask...dzięki ( kontrowersja, wiem ;) ) Chińczykom :)

A teorie że ponad 20 letnie zegarki to 'vintage' to raczej dowolna interpretacja ..

Zdjęcia jakieś mi średnie wychodzą, światło słabe :) Tak, w pełni życia i bardzo cieszy. Tego już nie sprzedam, choćby nie wiem co:)

 

Zresztą sprzedaż doinwestowanego Seiko vintage najczęściej nie jest opłacalna. No chyba, że kupisz za przysłowiową złotówkę. Na ebayu takie okazje zdarzają jednak coraz rzadziej.

 

Schowałem do szuflady, żeby sprawdzić rezerwę.

Ja jestem z 71, Ty chyba 76, ja mam zegarki z 76, wnioski nasuwają się same ;) Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nawet nie wiedziałem, że vintage datuje się od powstania zegarka kwarcowego.

I słusznie, bo nie ma takiego podziału.

Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I słusznie, bo nie ma takiego podziału.

Napisalem powyzej, granica jest płynna, a wszelkie dywagacje są luzne...

W zegarkach brak jakichkolwiek granic...:)

I nie pisz ze słusznie bo...to nie słuszne :), są kwarce vintage, ale to one zapoczątkowały "nową erę'

A to tylko " punk odniesienia'-okres kwarcowej rewolucji.

 

Koniec Starożytnosci, a początek Średniowiecza to też kwestia umowna i płynna, nie ma daty, może to edykt mediolański, może bitwa pod Adrianopolem, a może upadek Konstantynopola? W tzw miedzy czasie miało miejsce wiele wydarzeń rozłozonych w czasie-podobnie jak w swiecie zegarków...więc ja ustalam taki podział, a Ty Filipie jak masz inny to podaj proszę ;)

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jeszcze inne zdanie. :) Seiko Astron i kryzys kwarcowy to bez wątpienia ważne wydarzenie, ale jaki to ma związek z określeniem vintage to do mnie nie przemawia.

Dla mnie, intuicyjnie, vintage to po prostu coś już przestarzałego (w dobrym guście). Jako dziecko lat 90-tych, wszystko z lat 80-tych i wstecz jest dla mnie vintage, bo pochodzi z dekad mi obcych. Dlatego w oczywisty sposób żółwik, o którym mowa jest vintage. ;)

 

Mogę mieć nieobiektywne zdanie ze względu na taki a nie inny wiek, ale obecnie styl wielu produktów z lat 90-tych nadal ujdzie za akceptowalny, natomiast design lat 80-tych i wcześniejszych już wyraźnie trąci kurzem czasu. To jest dla mnie wyznacznikiem określenia "vintage".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tu rozmawiamy o pewnej 'erze' w swiecie zegarkowym, nie kiedy się urodzilismy i co pamietamy :)

Choć oczywiscie masz rację w kwestii indywidualnego 'odczuwania", prawdopodobnie za lat 20-30 zegarki z przed 2000 roku będą okreslane mianem 'vintage":), jednak przełom w branży zegarkowej jakim była 'rewolucja kwarcowa" na zawsze wpisał się w historię i póki co jest jakimś "stalym punktem odniesienia".

 

 

" ....ale obecnie styl wielu produktów z lat 90-tych nadal ujdzie za akceptowalny, natomiast design lat 80-tych i wcześniejszych już wyraźnie trąci kurzem czasu. "

 

Ponizej egzemplarz z roku 1968, trąci kurzem? :)post-48316-0-30539400-1480922463_thumb.jpgpost-48316-0-92465400-1480922474_thumb.jpg


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

 

Ponizej egzemplarz z roku 1968, trąci kurzem? :)

Tak. I to bardzo. :D


W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. I to bardzo. :D

To masz jeszcze jednego "kurza" :)-69"

post-48316-0-86596400-1480968816_thumb.jpg


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten jeszcze gorszy. Tobie nie wypada takiego nosić. Ślij do mnie. :)


W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MY, kierowałem się tylko spostrzeżeniami z aukcji, gdzie 25-o i starsze zegarki wystawiane są jako Vintage (bazuję na aukcjach prowadzonych przez Tobiego Suttona.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,to przecież i tak kwestia umowna :), nie ma o co kruszyć kopii ;)

Mnie osobiscie cięzko zakwalifikować do tej samej grupy np Omegi ktore posiadam z lat 40 np do tych z 80 ;)

 

Brakuje tzw 'okresu przejsciowego" zakładając ze nowe to te do 5 lat...:)

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwietniowy pięćdziesięciolatek w piątunio :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Ja ostatnio nabyłem takiego o to Seiko, no i właśnie chciałem sprawdzić czy prawidłowo kieruję się do tematu "Vintage".

Jak myślicie, który to może być rok? O zegarku nie wiem kompletnie nic, oprócz tego co byłem w stanie wyczytać na tarczy i deklu :)

Jeszcze go nie otwierałem, niestety nie mam jak. Za to działa bez zarzutu.

 

Tarcza:

JAPAN6109 - 8029R

 

Dekiel:

6109 - 8029 - P

 

557019

 

Wrzuciłem w Google mechanizm, niestety niczego konkretnego się nie dowiedziałem, tylko tyle że: "The 6109 is a lower jewel variant of the 6119."

post-79822-0-01735600-1482516976_thumb.jpg

post-79822-0-92159000-1482516987_thumb.jpg

post-79822-0-74408900-1482517000_thumb.jpg

post-79822-0-70792100-1482517011_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza cyfra nr. ser. to rok, druga to miesiąc. Obstawiam zatem maj 1975, pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czytałem, że pierwsza cyfra to końcówka roku czyli 19x5 w tym przypadku. Nie wiedziałem jednak czy mogę zakładać, że są to lata 70te. Czyli maj 1975 roku, dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadam laickie pytanie, ale ciekawi mnie to. Pierwsza cyfra to 5. Druga to też 5. Skąd zatem ten Maj 1975?


Czas ma sens tylko wtedy, kiedy robi się z nim coś sensownego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dekady produkcji danej linii, mechanizmu.


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.