Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Lamela

Nowa zdobycz roczniak

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Nowa moja zdobycz, to dość długo poszukiwany roczniak w stylu zbliżonym do art deco - zależało mi na tym, gdyż mam dla niego miejsce na starym kredensie z lat 20 ub. wieku.

post-86712-0-14510300-1456658156_thumb.jpg

Niestety, na tarczy ani na mechanizmie nie znalazłem żadnych sygnatur, tak więc pochodzenie i wiek są dla mnie pewną niewiadomą. Załączam zdjęcie mechanizmu oraz płyty tylnej - może koledzy bardziej obeznani z tematem znajdą pewne cechy charakterystyczne i pomogą w identyfikacji - z góry dziękuję.

post-86712-0-11251900-1456658422_thumb.jpg

post-86712-0-71675300-1456658438_thumb.jpg

Zegar chodzi, chociaż na pewno będzie wymagał pełnego serwisu. Na razie jednak masakrycznie późni, ok. 66 min na dobę, i to przy w pełni "zwiniętym" wahadle - okres jest na poziomie 16 sek. Z pewnością będę musiał wymienić włos na grubszy, zwłaszcza że według mnie wahadło wisi za wysoko, (teraz jest włos 0,4 x 0,09, L = 104). Z moich wyliczeń wychodzi, że włos Horolovara 0,102 pozwoli uzyskać właściwy okres oraz możliwość regulacji nawet po wydłużeniu do L =120 - będę zobowiązany za informację i pomoc w zdobyciu (na Allegro tego rozmiaru aktualnie nie ma).

Share this post


Link to post
Share on other sites

No, niespecjalnie udało się skorzystać z linku - wszelkie kolejne kroki prowadzą do propozycji zakupu literatury - Passmore lub Horolovara. :P Z innych źródeł wynika, że werk jest od Kienzle, zaś wahadło od Jahresuhrenfabrik - możliwe, że to składanka, jakkolwiek dość wyrafinowana (rzadziej spotyka się niklowane elementy).

Zaufałem obliczeniom i zamówiłem włos 0.102, przy okazji nieco go wydłużając, aby lepiej wyglądał - i bingo ! Chodzi całkiem dokładnie, ciekawe jaką poprawkę uda się stabilnie uzyskać. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By Moraw
   Witam, jestem na forum nowy więc na wstępie chciałbym się przywitać, trafiłem tu przypadkiem, przeczesując internet w poszukiwaniach informacji na temat zegarka w którego posiadanie wszedłem już jakiś czas temu.
    
   Proszę o pomoc w identyfikacji zegarka (tak - przeczytałem regulamin, i wiem, że nie wyceniacie tutaj zegarków, niemniej jednak chciałbym poznać chociaż szacunkową wartość tego przedmiotu, czy jest to jakiś zabytek historyczny o ogromnej wartości? czy raczej pospolity bubel z czasów wojennych których pełno na zagranicznych aukcjach? Ja niestety pomimo usilnych starań nie znalazłem ŻADNEJ informacji na jego temat)
    
   Chodzi dokładnie o zegarek kieszonkowy, datowany na 1914r.
   Widnieje na nim orzeł siedzący na mieczu a w tle maszeruje wojsko (prawdopodobnie niemieckie?)
   U góry znajduje się napis "Wir deutsche fürchten gott sonst nichts auf der welt"
   co według tłumacza oznacza "My Niemcy nie boimy się niczego na tym świecie?"
   Na tarczy widoczna data 1914r. jest ona również wybita w środku pod mechanizmem.
   Mechanizm oznaczony jako SIMON P.W.C, a na odwrocie cyfry 2215 51
   Udało mi się go rozebrać, poniżej zamieszczam kilka zdjęć.
   Liczę na jakikolwiek odzew i pomoc w identyfikacji tego cuda.
    
   Z góry dziękuję i pozdrawiam.
   Jakub.
    
      • By rutkowski01
   Dzień dobry,
    
   Bardzo proszę o identyfikację złotego zegarka o próbie 750. Na tarczy zegarka widnieje napis TOWER 17 JEWELS INCABLOC. Niestety w internecie nic nie mogę znaleźć na temat tej marki. Jakby nigdy nie istniała... Na mechanizmie zegarka widnieje napis SWISS i 17 JEWELS i nic poza tym. Zegarek otrzymała małżonka od swojej Babci, która to dostała go w prezencie od swojego męża. Babcia nie pamięta skąd pochodzi zegarek, a dziadek nie żyje, aby go spytać. Podpowiedzią może być to, że dziadek był marynarzem i często pływał do Stanów Zjednoczonych i RPA skąd często przypływał ze złotą biżuterią. Na dekielku zegarka widnieje próba probiercza złota przedstawiająca ptaka w locie (nie mogę zidentyfikować z jakiego kraju ona jest). Bardzo proszę o udzielenie informacji na temat tego zegarka, co to za firma TOWER, z jakiego kraju pochodzi zegarek oraz w jakich latach został wyprodukowany.


  • By christopherjed
   Pragnę przedstawić przyrząd który wykonałem zmęczony wielokrotnym wybudowywaniem wychwytu w celu ustawiania palet. Teraz regulacja palet trwa 1-2 minuty i po kilku próbach wychwyt pracuje prawidłowo. Wychwytu nie wyjmuję, regulacji dokonuję na zatrzymanym zegarze i od razu po regulacji mogę przeprowadzić korektę, jeżeli jest potrzebna. Być może taki przyrząd lub podobny istnieje, tylko ja, jako samouk o tym nie wiem. Do wysuwania lub wsuwania palet nie luzuję śrubek mocujących palety. Nacisk ramion pokonuje ten opór a użycie mosiądzu nie powoduje uszkodzeń palety. W przyrządzie zastosowałem śrubę M3, której skok wynosi 0,5 mm .Odległość między śrubą a mostkiem jest dwukrotnie większa od odległości mostek- cęgi, tak że 1 obrót śruby przesuwa paletę o 0,25 mm .Mostek jest do dolnej części przylutowany i przynitowany, w górnrj obrotowo. Sruba w dolnej części lużno na dwóch zablokowanych nakrętkach, w górnej części otwór pod śrubę podłużny i nakrętka mocowana w osłonce z blachy co zapewnia ruchliwość. Do wysuwania palet górną, nieco dłuższą część zakładam na górnączęść palety, a do wsuwania obracam przyrząd.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.