Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Lamela

Nowa zdobycz roczniak

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Nowa moja zdobycz, to dość długo poszukiwany roczniak w stylu zbliżonym do art deco - zależało mi na tym, gdyż mam dla niego miejsce na starym kredensie z lat 20 ub. wieku.

post-86712-0-14510300-1456658156_thumb.jpg

Niestety, na tarczy ani na mechanizmie nie znalazłem żadnych sygnatur, tak więc pochodzenie i wiek są dla mnie pewną niewiadomą. Załączam zdjęcie mechanizmu oraz płyty tylnej - może koledzy bardziej obeznani z tematem znajdą pewne cechy charakterystyczne i pomogą w identyfikacji - z góry dziękuję.

post-86712-0-11251900-1456658422_thumb.jpg

post-86712-0-71675300-1456658438_thumb.jpg

Zegar chodzi, chociaż na pewno będzie wymagał pełnego serwisu. Na razie jednak masakrycznie późni, ok. 66 min na dobę, i to przy w pełni "zwiniętym" wahadle - okres jest na poziomie 16 sek. Z pewnością będę musiał wymienić włos na grubszy, zwłaszcza że według mnie wahadło wisi za wysoko, (teraz jest włos 0,4 x 0,09, L = 104). Z moich wyliczeń wychodzi, że włos Horolovara 0,102 pozwoli uzyskać właściwy okres oraz możliwość regulacji nawet po wydłużeniu do L =120 - będę zobowiązany za informację i pomoc w zdobyciu (na Allegro tego rozmiaru aktualnie nie ma).

No, niespecjalnie udało się skorzystać z linku - wszelkie kolejne kroki prowadzą do propozycji zakupu literatury - Passmore lub Horolovara. :P Z innych źródeł wynika, że werk jest od Kienzle, zaś wahadło od Jahresuhrenfabrik - możliwe, że to składanka, jakkolwiek dość wyrafinowana (rzadziej spotyka się niklowane elementy).

Zaufałem obliczeniom i zamówiłem włos 0.102, przy okazji nieco go wydłużając, aby lepiej wyglądał - i bingo ! Chodzi całkiem dokładnie, ciekawe jaką poprawkę uda się stabilnie uzyskać. :)

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By christopherjed
      Pragnę przedstawić przyrząd który wykonałem zmęczony wielokrotnym wybudowywaniem wychwytu w celu ustawiania palet. Teraz regulacja palet trwa 1-2 minuty i po kilku próbach wychwyt pracuje prawidłowo. Wychwytu nie wyjmuję, regulacji dokonuję na zatrzymanym zegarze i od razu po regulacji mogę przeprowadzić korektę, jeżeli jest potrzebna. Być może taki przyrząd lub podobny istnieje, tylko ja, jako samouk o tym nie wiem. Do wysuwania lub wsuwania palet nie luzuję śrubek mocujących palety. Nacisk ramion pokonuje ten opór a użycie mosiądzu nie powoduje uszkodzeń palety. W przyrządzie zastosowałem śrubę M3, której skok wynosi 0,5 mm .Odległość między śrubą a mostkiem jest dwukrotnie większa od odległości mostek- cęgi, tak że 1 obrót śruby przesuwa paletę o 0,25 mm .Mostek jest do dolnej części przylutowany i przynitowany, w górnrj obrotowo. Sruba w dolnej części lużno na dwóch zablokowanych nakrętkach, w górnej części otwór pod śrubę podłużny i nakrętka mocowana w osłonce z blachy co zapewnia ruchliwość. Do wysuwania palet górną, nieco dłuższą część zakładam na górnączęść palety, a do wsuwania obracam przyrząd.

• By OniStarePojazdy
      Witajcie,
      natknąłem sie w sklepie z meblami na zegarek orawdopodobnie marki Thiel. Prosilbym o opinie o tych zegarkach,danych i wszystko,co moze mi pomoc przy podjęciu decyzji o zakupie
      Zegarek nie na chodzie, koronka działa prawidłowo. Oprocz zegarka nic więcej nie ma - ani dewizki ani pudelka itp. Koperta w stanie średnim, tarcza wyglada zachęcająco. Zdjecia w załącznikach

Przeznaczenie zegarka - noszenie na co dzień do pracy. Coś się orientuje o mechanicznych zegarkach, posiadam Longinesa, Junghansa i Zenitha jako kieszonkowce, jest mi ich żal nosic do pracy - raczej okazyjnie używane.
      Za wszelkie porady z gory dziękuję

• By pajabrava
      Witajcie drodzy "Mistrzowie Czasu".
      Nadzieję mam ,ze i tym razem nie zawiodę się licząc na Wasze wsparcie. Do brzegu zatem. Nabyłem taką sobie  " Komę średnią" i ni czorta nie mogę jej ustawić. Spieszyła się okrutnie. . Doszedłem po kilku dniach  do około 8 minut na godzinę i nic nie potrafię z tym dalej zrobić. Po kolei zmieniłem włos z 0,0036" na 0,0032, później 0,0030" . Wahadło ze stożkami ledwo się rusza. Jakieś 60 stopni. Regulacja wahadła maksymalnie rozkręcona na "S" ,włosa już dłuższego dać nie mogę, bo wahadło szoruje po podstawie. Próbowałem rozchylać widełki i zmieniać ich położenie na włosie. Bez skutku!!!. Nawet lekko odginałem pręt z ośki wychwytu mając nadzieję na zwiększenie amplitudy wahadła...... Opadły mi dziś o 3:00 i powieki i ręce. Co zatem????? Proszę jak najuprzejmiej zlitujcie się!!!. Czekam na rady. Dodaję fotki poglądowe
      Marek Jacek

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.